NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Fyzická příprava fotbalistů

Jak se ideálně připravit na sezónu amerického fotbalu (1. díl)

pátek 9. prosince 2011, 0:00 Připravil jsem pro Vás sérii článků, ve kterých si ukážeme, jak se optimálně připravit na fotbalovou sezónu. Ze začátku je důležité si uvědomit, že americký fotbal není jen o síle, ale také rychlosti, hbitosti, koordinaci, postřehu, explozivnosti, stabilitě, ohebnosti, vytrvalosti a zručnosti. To jsou všechny komponenty, které je zapotřebí trénovat.

Každý hráč plní jinou funkci, a také má jiné nároky na své tělo, aby podalo pro jeho pozici, co nejlepší výkon. Takže můžeme dělit trénink dle jeho herních postů.

Trénink, který je specifický pro americký fotbal má také základní cykly, které se dělí na Off-Season (mimo sezónní), Pre-Season (před sezónní), In-Season (v sezóně), a Post-Season (po sezónní). Na základě těchto cyklů, se také trénink přizpůsobuje, aby hráč byl co nejlépe připraven, ale také aby předcházel zraněním, která z této hry vycházejí.
Správně sestavený tréninkový program by měl také obsahovat tzv. Pre-habilitační cviky. To jsou cviky, které se podobají rehabilitačním cvikům, ale jsou zaměřeny na prevenci zranění.

Nejčastější zranění jsou přetržení koleních vazů (ACL, MCL), utržený meniskus, natažené hamstringy, vymknuté kotníky, přetržení Achillovy šlachy, různé zlomeniny a otřesy mozku. Samozřejmě každý herní post, má jiné předpoklady i na prevenci zranění, ale výše uvedená zranění jsou jedny z nejčastějších.

Každá tréninková jednotka by proto měla obsahovat správné zahřátí, které je specificky zaměřené na tento sport. Trénink svalů, které nemají optimální délku a pružnost, může mít za následek zranění.

Důležité je toto zahřátí nepodceňovat, protože tento druh zahřátí připravuje tělo právě cviky, které budou následovat. Už při přípravných zahřívacích cvicích jsou používané pohyby, které pomáhají trénovat balanci, stabilizaci, ohebnost, hbitost, koordinaci, rychlost a další.

Zahřátí by mělo trvat 15-30 min. Každý cvik se provádí na vzdálenost 20 metrů 1-2x. Odpočinkové intervaly mezi jednotlivými cviky jsou minimální (5-10 sec.) Klademe důraz na správné provádění cviků a dýchání. Tělo by mělo být po těchto cvicích zahřáté, měla by být zvýšená dechová a tepová frekvence a měli byste cítit mírné opocení.

Zahřívací tréninkový program:

Chůze s přítahem kolen k hrudníku

Postavíme se vzpřímeně a přitáhneme koleno jedné nohy k hrudníku. Uděláme krok a přitáhneme k hrudníku druhé koleno. Pohyb opakujeme 20 metrů a zpět.

Chůze s přítahem paty k hýždím

Postavíme se vzpřímeně a přitáhneme patu jedné nohy k hýždím. Uděláme krok vpřed a přitáhneme patu druhé nohy. Pohyb opakujeme 20 metrů a zpět.

Skipování

Postavíme se vzpřímeně a začneme poskakovat tak, že se vždy koleno jedné nohy přitáhne k hrudníku. Opakujeme vpřed 20 metrů a zpět.

Běh s přítahy kolen k hrudníku

Postavíme se vzpřímeně a začneme s během na místě a mírně postupujeme vpřed. Přitahujeme kolena k hrudníku, jak je to jen možné. Pohyb opakujeme 20 metrů a zpět.

Poklus se zakopáváním

Postavíme se vzpřímeně a začneme zakopávání nohou tak, že se patami dotýkáme hýždí. Postupujeme vpřed 20 metrů a zpět.

Skipování s rovnou nohou

Tento cvik je stejný jako skipování, pouze necháme při skipu nohy rovné. Opakujeme 20 metrů a zpět.

Chůze s rovnou nohou a flexí v kyčli

Postavíme nevzpřímeně a provedeme flexi v kyčli. Dotkneme se rukama pod nohou. Uděláme krok a zvedneme druhou nohu. Opakujeme 20 metrů a zpět.

Výpady s rotací

Postavíme se vzpřímeně a provedeme výpad. Při výpadu máme ruce před sebou a uděláme rotaci trup. Provádíme 20 metrů a zpět.

Boundování vpřed

Postavíme se vzpřímeně a provádíme poskoky vpřed. Pohyb je jako při trojskoku. Provádíme 20 metrů a zpět.

Frankensteini s dřepem

Postavíme se vzpřímeně. Držíme ruce rovně před sebou a provedeme flexi v kyčli s flexí v koleni a následně uděláme vnější rotaci. Pohybujeme se do strany jedním směrem 20 metrů a opakujeme na druhou stranu zpět.

Autor článku: Jiří Jelínek

Vizitka autora:

Jiří Jelínek má více jak 4leté zkušenosti s přípravou amerických fotbalistů. Hráče připravoval po tuto dobu v průběhu celé sezóny, aby podávali co nejlepší výkony. Někteří z nich hrají úspěšně na univerzitních školách v USA, na které získali díky svým výsledkům a skvělé kondici studentská stipendia.

O tréninkových metodách, které používá pro přípravu amerických fotbalistů, se můžete dočíst v pravidelných článcích, nebo můžete Jiřího Jelínka kontaktovat a trénink si vyzkoušet na vlastní kůži.

V případě konzultací nebo tréninků se obraťte na info@jirij.cz.

Komentáře ke článku (celkem 15)

14967 BearsFan napsal před 94 měsíci:
Palec Hore :)
13592 NFL111 napsal před 95 měsíci:
Dúfam,že bude aj pokračovanie. 
8571 sebby napsal před 102 měsíci:
dufam, ze skoro bude nove video...

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Larry Fitzgerald

Larry Fitzgerald

Tým: Cardinals (#11)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 2003


Larry Darnell Fitzgerald Jr. byl v roce 2004 během NFL draftu vybrán v 1. kole, jako 3. hráč celkově, týmem Arizona Cardinals. Od svého prvního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Perfect passer rating

Je statisticky "dokonalé pasové hodnocení quarterbacka," které vyjadřuje číslo: 158.3. Aby quarterback mohl dosáhnout perfect passer rating (dokonalého… Perfect passer rating

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4506×
PS4