NFL Scoreboard: aktuální výsledky NFL


NFL.cz > Hvězdní hráči NFL

Adrian Peterson

Adrian Peterson

#28 Running Back | Minnesota Vikings

Věk: 34 let | Univerzita: Oklahoma | Kariéra: 14 sezón

 • Rok 2006 (kolo: 1, celkové pořadí: 7)
 • Palestine, Texas
 • 185 cm (6 stop, 1 palec)
 • 98 kg (216 liber)

Adrian Peterson - osobní.jpg

Adrian Lewis Peterson se narodil 21. března 1985 v Palestine ve státě Texas. Palestine je malé městečko mezi Houstonem a Dallasem. Jeho rodiče Bonita Brown a Nelson Peterson byli v mládí vynikajícími sportovci. Adrianův otec Nelson hrál basketbal za Idaho State University a měl velikou šanci být draftován do NBA. Bohužel jeho sen o kariéře profesionálního basketbalisty byl ukončen velice smolnou a „kuriózní“ nehodou. Jeho bratr si čistil zbraň, která náhle vystřelila a zasáhla Nelsona do levé nohy. Do rány, kterou mu kulka způsobila, dostal stafylokokovou infekci. Doktoři dokázali infekci vyléčit a zachránit mu nohy, bohužel infekce mu poškodila svaly v noze natolik, že byl donucen ukončit svoji basketbalovou kariéru.

Adrianova matka Bonita studovala na University of Houston a byla vynikající sprinterkou a skokanem do dálky.

Adrian byl velice hyperaktivní dítě. Jeho otec mu díky jeho energické povaze a hyperaktivitě vymyslel přezdívku “All Day“ (Celý Den). Jeho nejlepším přítelem v dětství mu byl jeho starší bratr Brian. Adrian a Brian trávili většinu svého času hraním různých sportů. Když bylo Adrianovi sedm let, Brian si vyjel na kole na projížďku, během které ho přímo před Adrianovýma očima srazil autem opilý řidič. Brian svým zraněním bohužel podlehl a zemřel ve věku nedožitých 9 let. V době kdy se tato tragédie odehrála, byli Adrianovi rodiče již rozvedeni. Oba bratřili žili se svou matkou u její sestry v Oak Cliff poblíž Dallasu. Poté, co jeho bratr zemřel, se společně se svou matkou přestěhoval zpátky do Palestine, kde mohl trávit více času se svým otcem a babičkou.

V této době začal Adrian poprvé hrát fotbal. Stal se hvězdou Pee Wee fotbal (žákovský fotbal) týmu, který trénoval jeho otec. Adrianův otec učil svého syna, aby místo kličkování a úhybných manévrů volil přímý střet s obránci. Nelson však dohlížel na to, aby jeho syn podával vynikající výsledky ve škole. Když v páté třídě dostal své první F (pětku), Nelson ho posadil na lavičku a nedovolil mu nastoupit do zápasu. Toto pravidlo (špatné známky, žádný fotbal) platilo pro Adriana po zbytek dětství.

Adrian byl velikým fanouškem týmu Dallas Cowboys, kteří byli v té době pravidelnými účastníky Super Bowlu. Jeho nejoblíbenějším hráčem byl Emmitt Smith (running back Dallasu). Adrianův dětský sen byl stát se jednoho dne hráčem Cowboys.

Když bylo Adrianovy 13 let, byl jeho otec shledán vinným za praní špinavých peněz z prodeje drog a odsouzen na osm let do vězení. Adrian zůstal se svým otcem v kontaktu prostřednictvím e-mailu, telefonu a pravidelných návštěv.

Adrianova matka Bonita se znovu vdala. Vzala si za muže Frankieho Jacksona, který byl pastorem v kostele nedaleko městečka Grapeland. V mediích se objevily spekulace o tom, že vztahy Adriana Petersona a jeho nevlastního otce Frankieho jsou na bodu mrazu. Nicméně Jackson tyto spekulace vyvrátil s tvrzením, že vztahy mezi ním a jeho nevlastním synem jsou bezproblémové a na výborné úrovni.

Adrian začal studovat na Westwood Junior High School. Jeho matka se přestěhovala do tohoto města za novou prací. Adrian byl též vynikajícím atletem. Získal několik medailí v běhu na 100 a 200 metrů, trojskoku a skoku dalekém. Adrianův trenér věřil, že by mohl získat Olympijskou medaili ve skoku dalekém.

V roce 2000 začal ve Westwoodu studovat střední školu, kde též pokračoval ve své fotbalové kariéře. Následujícího roku se však jeho rodina přestěhovala zpět do Palestine. Adrian tedy musel odehrát zbytek své středoškolské fotbalové kariéry zde. Nadále se však věnoval i atletice. Běh na 100 metrů zaběhl za 10.66 sekund. Během své juniorské fotbalové sezóny (2002-2003) naběhal 2.051 yardů (s průměrem 8.3 yardů na run) a skóroval 22 touchdownů. Během seniorské sezóny (2003-2004) své výkony ještě vylepšil, když naběhal 2.960 yardů a jeho průměr na run činil 11.7 yardů a skóroval 32 touchdownů. Svou středoškolskou fotbalovou kariéru zakončil utkánim U. S. Army All-American Bowl (středoškolské utkání hvězd), v kterém naběhal 95 yardů a skóroval 2 touchdowny a byl zvolen MVP zápasu. Za své výkony obdržel Hall Trophy (cena udělována nejlepšímu středoškolskému fotbalovému hráči).

V roce 2004 začal studovat na University of Oklahoma, kde hrál 3 roky fotbal za místní tým Sooners.

V roce 2007 byl během NFL draftu vybrán v 1. kole jako 7. hráč celkově do týmu Minnesota Vikings.

 • Rok 2006 (kolo: 1, celkové pořadí: 7)
 • Palestine, Texas
 • 185 cm (6 stop, 1 palec)
 • 98 kg (216 liber)

 Adrian Peterson.jpg

Adrian Lewis Peterson se narodil 21. Března 1985 v Palestine ve státě Texas. Adrian Peterson, přezdívaný "A. D."("All Day" - "celý den") a "Purple Jesus" ("fialový ježíš") strávil svá studentská léta na University of Oklahoma, kde hrál fotbal po dobu tří let za místní tým Sooners..

Adrian Peterson přezdívaný "A. D."("All Day" - "celý den") a "Purple Jesus"("fialový ježíš") byl v roce 2007 byl během NFL drafu vybrán v 1. kole, jako 7. hráč celkově týmem Minnesota Vikings.

Adrian Peterson vstoupil do světa profesionálního fotbalu jako Sauron do Středozemě. Během devátého týdnu sezóny v utkání proti Chargers naběhal 296 yardů a skóroval 3 touchdowny, čímž stanovil nový rekord NFL v počtu naběhaných yardů za jeden zápas. Za své výkony ( 1.341 Yds, 5.6 Avg, 12 TD) byl zvolen Offensive Rookie of the Year (nejlepším útočným nováčkem roku) a jmenován do Pro Bowl týmu.

Peterson se stal teprve pátým hráčem historie NFL, který dokázal během prvních dvou sezón naběhat více než 3000 yardů.

17. října 2010 se ve svém 51. zápase v NFL stal pátým nejrychlejším hráčem historie NFL, který dokázal překonat hranici 5000 naběhaných yardů.

A.P. je na třetím místě historického žebříčku NFL v průměru naběhaných yardů za zápas (95.5), před ním se nacházejí pouze členové fotbalové síně slávy Barry Sanders (99.8) a Jim Brown (104.3).

lBěhem své čtyřleté profesionální fotbalové kariéry byl 4x vybrán Pro Bowl týmu a All-Pro týmu, v anketě o nejlepšího hráče NFL pro rok 2011 se umístil na 3. místě. Peterson je mnohými odborníky, hráči a fanoušky považován za nejlepšího running backa v NFL.

NFL kariéra podrobně

Pre-draft 

Adrian Peterson oznámil, že se nebude účastnit závěrečného čtvrtého (Senior) ročníku na University of Oklahoma. Místo toho se rozhodl účastnit NFL draftu 2007.Během NFL Combine, které se již tradičně konalo v Indianopolis na stadiónu Colts (tehdy RCA Dome), ohromil skauty všech týmů svojí rychlostí (40 yardů zaběhl za 4.38) a schopnostmi. Díky své rychlosti, agilitě, síle, svalnaté postavě, vision a agresivnímu stylu běhu byl přirovnáván k legendám NFL, jakými byli, Eric Dickerson, Walter Payton, O.J.Simpson a Jim Brown. Mnozí odborníci ho považovali za nejlepšího hráče na draftu. Největším otazníkem pro mnohé týmy byla jeho odolnost. Díky svým zraněním, která utrpěl na Univerzitě, (vykloubené rameno, vymknutý kotník a zlomená klíční kost) byl draftován až jako sedmý hráč (jedničkou draftu se stal JaMarcus Russel ) Minnesotou Vikings.29. Července 2077 (tři měsíce po draftování) podepsal s Minnesotou Vikings 6 letý kontrakt na 40.5 milionů dolarů z čehož je 17 milionů garantovaných.

2007 Rookie season

Adrian Peterson měl úžasný vstup do Národní Fotbalové ligy. Vikings v úvodním utkání sezóny porazili Atlantu Falcons 24-3. Peterson v tomto zápase naběhal 103 yardů a skóroval svůj první touchdown. Během prvních třech utkání nasbíral 431 yardů (271 rushing + 160 receiving) a za tyto výkony byl vyhlášen NFL Offensive Rookie of the Month (ofenzivním nováčkem měsíce) za měsíc září a říjen.

V 6. Týdnu sezóny se Vikings střetli s týmem Chicago Bears, jejichž obrana patřila k nejlepším v lize. Peterson v tomto zápase naběhal 224 yardů a skóroval 3 touchdowny. Svým výkonem tak do značné míry přispěl k těsnému vítězství Minnesoty 34–31. Peterson měl během prvních pěti utkání na svém kontě 607 rushing yards, což ho řadí na druhé místo za legendárního running backa Erica Dickersona.

O tři týdny později, v utkání proti Chargers, zažil svůj dosud nejúžasnější zápas kariéry. Naběhal neuvěřitelných 296 yardů, čímž překonal NFL rekord v počtu naběhaných yardů za jeden zápas (který do té doby držel Jamal Lewis) a skóroval 3 touchdowny. Dres, který měl A.P. v tomto utkání na sobě, byl vystaven v Pro Football Hall of Fame (Síň slávy). Bylo to již po druhé v sezóně, kdy během jednoho zápasu naběhal více než 200 yardů, což se dosud nepovedlo žádnému nováčkovi. Po pouhých 8 odehraných zápasech překonal hranici 1000 naběhaných yardů.

V následujícím zápase proti Packers si poranil vazy v pravém koleni a byl nucen vynechat dvě následující utkání. Do základní sestavy Vikings se vrátil v 13. týdnu sezóny v zápase proti Lions, v kterém naběhal 116 yardů a skóroval 2 touchdowny.

Minnesota Vikings zakončila sezónu s rekordem 8-8 a neprobojovala se do Playoff.

Peterson naběhal 1.341 Yds což ho v uplynulé sezóně řadilo na druhé místo v počtu naběhaných yardů (rushing yards) za LaDainiana Tomlinsona, kterých jich naběhal 1474.

Adrian Peterson byl za své výkony (1.341 Yds, 5.6 Avg, 12 Td) zvolen NFL Offensive Rookie of the Year (ofenzivním nováčkem roku) a vybrán do Pro Bowl týmu a Second Team All-Pro.2008 First Team All-Pro.

Adrian Peterson a Minnesota Vikings podlehli v úvodním zápase sezóny Green Bay Packers 24-19. Peterson v tomto utkání naběhal 103 yardů a skóroval touchdown. V následujícím utkání prohráli Vikings s Indianopolis Colts. A. P. v tomto zápase naběhal 160 yardů.

V 10. Týdnu sezóny oplatili Vikings porážku Packers z úvodního utkání sezóny a zvítězili těsným rozdílem 28-27. Peterson odehrál své nejlepší utkání sezóny, naběhal 192 yardů a jeho průměr na run činil 6.4 yardů , skóroval jeden touchdown. Během prvních 10 zápasů nasbíral 1015 rushing yards, což ho řadilo na první místo v počtu naběhaných yardů (rushing yards).

Minnesota Vikings zakončila sezónu s rekordem 10-6, vyhrála svoji divizi NFC North a postoupila do Playoff. Ve Wild Card (první kolo playoff) podlehli Philadelphii Eagles 26-14 a sezóna tak pro ně skončila.

Adrian Peterson v této sezóně překonal několik rekordů Vikings franchise:

 • Stanovil rekord v počtu naběhaných yardů za sezónu (1.760).
 •  V 10 zápasech sezóny naběhal více než 100 yardů.
 •  Zaznamenal 363 rushing attempts (běhových pokusů), čímž překonal rekord Chestera Taylora z roku 2006 v počtu rushing attempt o 60.
 • Stanovil nový rekord Vikings v průměru naběhaných yardů za zápas (110).


Peterson zakončil sezónu s vynikajícími statistikami: 1.760 Yds, 4.8 Avg, 10TD

Za své výkony byl podruhé v kariéře zvolen do Pro Bowl týmu a poprvé do First Team All-Pro. Skončil druhý v hlasování v ceně Offensive Player of the Year (ofenzivní hráč roku) za Drew Breesem.

2009 Conference Championship Game

Před začátkem sezóny 2009 byl Adrian Peterson označen mnohými odborníky za nejlepšího running backa v NFL. Nicméně příchod jednoho z nejlepších quarterbacků NFL Bretta Favra rozdmýchal spekulace o nové úloze Petersona v ofenzívě Vikings. Tehdejší trenér Vikings Brad Childress však učinil těmto spekulacím přítrž, když řekl, že útok Vikings bude opět nést na svých ramenou Adrian Peterson.

V úvodním utkání sezóny Vikings porazili Browns 34-20. Adrian Peterson v tomto zápase podal fenomenální výkon, naběhal 180 yardů a skóroval 3 touchdowny. V 6. týdnu v utkání proti Ravens pokořil hranici 100 naběhaných yardů podruhé v sezóně, když naběhal 143 yardů. Další 100 yardové utkání zaznamenal v 10. týdnu sezóny v utkání proti Lions, v kterém naběhal 133 yardů. Za svůj výkon byl zvolen FedEx Ground Player of the Week. Peterson měl po tomto utkání na svém kontě 971 rushing yards. Minnesota Vikings utrpěla během devíti utkání jedinou porážku a měla tak výborně rozehranou sezónu.

Minnesota nakonec s rekordem 12-4 vyhrála svoji divizi NFC North a postoupila do Playoff. V Divisional round (2. kolo Playoffs) si bez problémů poradila s Dallas Cowboys 34-3. V následujícím zápase NFC Conference Championship (semifinále playoffs) podlehla v prodloužení budoucím vítězům Superbowlu New Orleans Saints 31-28 a sezóna tak pro ně skončila. Peterson v tomto utkání naběhal 122 yardů a skóroval 3 TDs.

Adrian Peterson v této sezóně opět překonal několik rekordů Vikings franchise:

 •  Skóroval 18 rushing TD
 •  Zařadil se na 3. místo ve Vikings historii v počtu skórovaných rushing TDs (40)
 • Zařadil se na 2. místo v počtu zápasu, v který naběhal více než 100 yardů (19)
 •  V Playoff skóroval 3 rushing TD


Adrian Peterson byl za své výkony: ( 1.383 Yds, 4.4 Avg, 18 TD) potřetí v kariéře vybrán do Pro Bowl týmu a po druhé v kariéře zvolen do First Team All-Pro.

2010 Po čtvrté v Pro Bowl týmu - Adrian Peterson měl vynikající vstup do nové sezóny. Během prvních 3 zápasů měl na svém kontě 3 touchdowny a 392 naběhaných yardů.

V 6. týdnu sezóny v utkání proti Cowboys překonal hranici 5000 naběhaných yardů (rushing yards) v kariéře.

Po 7. týdnu sezóny byl na druhém místě NFL s celkovými 684 rushing yards. Jeho průměr na zápas činil 114 yardů. Vikings však z šesti utkání vyhráli pouze 2 a jejich šance na postup do Playoff závratně klesla.

Minnesota Vikings skončila s rekordem 6-10 na posledním místě ve své divizi NFC North a nepostoupila do Playoff.

Adrian Peterson v roce 2010 naběhal: 1.298 Yds, 4.6 Avg a skóroval 12 TD.

Za své výkony byl počtvrté v kariéře vybrán do Pro Bowl týmu.

NFL ocenění •  2007 AP NFL Offensive Rookie of the Year
 • 2007 Diet Pepsi NFL Rookie of the Year
 •  2007 Pro Bowl MVP
 •  2008 Pro Bowl
 •  2008 Pro Bowl
 • 2008 Best Breakthrough Athlete ESPY Award
 •  2008 Rushing Title (1760 yards)
 •  2008 First-Team All-Pro
 •  2008 FedEx Ground Player of the Year.
 •  2009 Pro Bowl
 •  2009 First-Team All-Pro
 •  2010 Pro Bowl


NFL rekordy •  Most 200-yard rushing games for a rookie (2)
 •  Most yards rushing in the first eight games (1,036)
 •  Most yards rushing in a single game (296)
 •  Second rookie ever to win Pro Bowl MVP (Marshall Faulk in 1994)
 • Rok 2006 (kolo: 1, celkové pořadí: 7)
 • Palestine, Texas
 • 185 cm (6 stop, 1 palec)
 • 98 kg (216 liber)

Adrian Peterson - university.jpg

Peterson ve svém prvním roce na (freshman) v dresu univerzitního týmu Oklahoma Sooners, naběhal 1, 925 yardů, címž stanovil nový nováčkovský rekord NCAA v počtu naběhaných yardů za sezónu a umístil se na druhém místě v hlasování o Heisman Trophy (cena udělovaná nejužitečnějšímu univerzitnímu hráči) za quarterbackem University of Southern California (USC) Mattem Leinartem, což se do té doby nepovedlo žádnému nováčkovi.

Během 3 sezón, odehrál 31 zápasů, v kterých naběhal 4,045 yardů (v 22 utkáních překonal hranici 100 naběhaných yardů) a skóroval 41 touchdownů.

Univerzitní kariéra podrobně

2004 Freshman

Během svého prvního roku na univerzitě (freshman) naběhal 1.925 yardů, čímž stanovil nový freshman rekord NCAA v počtu naběhaných yardů za sezónu.

Peterson tak přispěl velkou měrou k perfektní sezóně Sooners, kteří neprohráli ani jedno utkání a zakončili regular season s rekordem 12 - 0.

Oklahoma Sooners se střetla v BCS National Championship game proti USC Trojans vedené Mattem Leinartem a Reggie Bushem. Pete Carroll (tehdejší trenér USC Trojans) připravil svou obranu na Adriana Petersona, který v tomto zápase naběhal pouze 82 yardů. V utkání, které mnozí odborníci nazývali „zápasem století“ nakonec jednoznačně zvítezili USC Trojans 55-19 a stali se tak national champions (národními mistry).

A.Peterson by za své výkony vybrán do First -Team All-American (tým, do kterého jsou odborníky vybráni nejlepší hráči pro danou sezónu) a skončil na druhém místě v hlasování o Heisman Trophy (cena udělovaná nejlepšímu univerzitnímu hráči) za Mattem Leinartem, což se do té doby nepovedlo žádnému hráči, který hrál univerzitní fotbal teprve prvním rokem.

2005 Sophomore

Ve čtvrtém utkání sezóny, v kterém se Oklahoma Sooners střetla s Kansas State, si Peterson vymkl kotník. I přes toto nepříjemné zranění, kterého zpomalovalo po celou sezónu, dokázal naběhat 1.108 yardů a skórovat 14 touchdownů. V zápase proti Oklahoma State Cowboys zaznamenal 84-yardový TD run, což byl nejdelší TD v jeho univerzitní kariéře.

Sooners zakončili regular season s rekordem 8-4. V Holiday Bowl porazily Oregon 17 – 14 a skončili na #22 místě (national ranking).

Peterson byl za své výkony vybrán do All-Big 12 Conference team.

2006 Junior

Petersenova závěrečná sezóna na University of Oklahoma byla opět poznamenána zraněním. V šestém týdnu sezóny v zápase proti Iowa State, v kterém Sooners zvítězily 34-9, naběhal 183 yardů a skóroval 2 touchdowny. Bohužel poslední play v zápase, 53-yardový TD run, zakončil skokem do Endzóny a při dopadu si zlomil klíční kost a zápas tak pro něj předčasně skončil. Pro Adriana Petersona měl tento zápas hořkosladkou příchuť, jelikož v obecenstvu se nacházel jeho otec Nelson, který byl téhož roku propuštěn z vězení a měl tak poprvé v životě příležitost sledovat svého syna při hraní fotbalu.

Sooners zakončili regular season s rekordem 11-3. V posledním zápase sezóny Fiesta Bowl prohráli s Boise State Broncos 43-42. Peterson v tomto zápase naběhal pouhých 77 yardů a zaznamenal 1 touchdown. I přestože v roce 2006 odehrál méně než polovinu zápasů, dokázal naběhat 1012 yardů a skórovat 12 touchdownů. Za své výkony byl po třetí v kariéře vybrán do All-Big Conference team.

Adrian Peterson zakončil univerzitní kariéru na druhém místě v počtu naběhaných yardů (4.045 rushing yards během 3 sezón)v historii University of Oklahoma za Billym Simcem. K překonání tohoto rekordu mu chybělo pouhých 73 yardů, čehož by bezpochyby dosáhl, pokud by ho nebrzdila zranění.

Univerzitní ocenění

 • Hall Trophy (2004)
 • First-team AP All-Freshman (2004)
 •  First-team consensus All-American (2004)
 •  Doak Walker Award finalist (2004)
 • Heisman Trophy finalist (2004)
 •  Jim Brown Trophy winner (2004)
 •  Sports Illustrated All-Decade Team (2009).
 • Rok 2006 (kolo: 1, celkové pořadí: 7)
 • Palestine, Texas
 • 185 cm (6 stop, 1 palec)
 • 98 kg (216 liber)
 

Adrian Peterson - awards.jpg

NFL ocenění

 • NFL Offensive Rookie of the Year (2007)
 • Diet Pepsi NFL Rookie of the Year (2007)
 • PFWA Offensive Rookie of the Year (2007)
 • 4x Pro Bowl (2007, 2008, 2009, 20010)
 • 4x All-Pro (2007, 2008, 2009, 2010)
 • Pro Bowl MVP (2008)
 • FedEx Ground Player of the Year Award (2008)

NFL rekordy

 • Most 200-yard rushing games for a rookie
 • Most yards rushing in the first eight games (1,036)
 • Most yards rushing in a single game (296)
 • Second rookie ever to win Pro Bowl MVP (Marshall Faulk in 1994)

Univerzitní ocenění

 • Hall Trophy (2004)
 • First-team AP All-Freshman (2004)
 • First-team consensus All-American (2004)
 • Doak Walker Award finalist (2004)
 • Heisman Trophy finalist (2004)
 • Jim Brown Trophy winner (2004)
 • Sports Illustrated All-Decade Team (2009).

Představujeme:

Randy Moss

Randy Moss

Tým: 49ers (#84)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 1999


Budoucí člen fotbalové síně slávy Randy Moss, započal svou profesionální fotbalovou kariéru v barvách Minnesoty Vikings, kteří si ho vybrali do svého týmu v 1.… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Spike

Spike je hra, kdy quarterback ihned po snapu úmyslně hodí míč na zem, aby zastavil čas. Spike je technicky označen jako incomplete pass (nezkompletovaná… Spike

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za únor 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4958×
formic | off-line 4839×
Ježour | off-line 4519×
DebiQue | off-line 4388×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4