NFL.cz > Hvězdní hráči NFL

Brian Urlacher

Brian Urlacher

#54 Left Middle Linebacker | Chicago Bears

Věk: 42 let | Univerzita: New Mexico | Kariéra: 21 sezón

 • Rok 1999 (kolo: 1, celkové pořadí: 9)
 • Pasco, Washington
 • 193 cm (6 stop, 4 palce)
 • 117 kg (258 liber)

Brian Keith Urlacher se narodil manželům Bradovi a Lavoydě Urlacher 25. května 1978 v městečku Pasco ve státě Washington. Lavoydě bylou pouhých 16 let když se vdala za Brada. Štěstí jim však dlouho nevydrželo a v polovině 80. letch se rozvedli.

Lavoyda se spolu se s malým Brianem a jeho dvěma sourozenci, starší sestrou Sheri a mladším bratremCaseym, odstěhovala do městečka Lovington ve státě New Mexico, kde žili její rodiče.

Lavoyda doufala, že v Lovingtonu „v městě, v kterém se nachází více ropných nalezišť než je počet obyvatel“ začne nový život. Na rozdíl od svého bývalého manžela si byla vědoma svých rodičovských povinností. Pro svobodnou matku uživit 3 malé děti nebyl jistě lehký úkol. Lavoyda se mu však postavila čelem a našla si tři různá zaměstnání. Pracovala jako pradlena, prodavačka v obchodě s potravinami a jako prodavačka ve „večerce“. Jelikož většinu svého času trávila v zaměstnání, musela si najímat paní na hlídání svých dětí.

Šest let poté, co se Lavoyda usadila se svými dětmi v Lovingtonu, se provdala za Troye Lenarda, který pracoval na jedné z mnoha Lovingtonských ropných plošin. Lenard měl na Briana velice pozitivní vliv, zvláště pak jeho pracovní morálka a disciplína. Urlacher o něm dodnes tvrdí, že Lenard je jeho „skutečným otcem“.

Brianův přirozený talent pro sport (zvláště pak pro fotbal a basketbal)se projevil během jeho studií na Lovington High School. Během silové přípravy na novou fotbalovou sezónu v sobě objevil ještě lásku k posilování.

V následujících dvou letech nabral 25kg kilogramů svalové hmoty.

Brian během své středoškolské fotbalové kariéry hrál na postu running backa, wide receivera, kickoff returnera a safetyho.

Ve své seniorské (závěrečné sezóně) na střední škole dovedl fotbalový tým Wildcats k perfektní sezóně 14-0 a zisku titulu 3-A state championship.

Urlacher během sezóny zaznamenal 15 receiving TD, 4 punt return TD, 2 kickoff TD a 2 rushing TD. Za své výkony byl vyhlášen all-state Receiver a Safety.

Lovingtonská škola na jeho počest vyvěsila dres s jeho číslem.

Brian vyjádřil své přání pokračovat ve fotbalové kariéře na Texas Tech University, která mu bohužel nenabídla sportovní stipendium. Urlacher si nakonec zvolil studium na University of New Mexico, kde hrál fotbal za univerzitní tým Lobos a studoval obor kriminologie.

Urlacher odehrál v letech 1996-1999 4 sezóny (2 jako starter) za University of New Mexico Lobos na pozici OLB, FS, WR, KR a PR během kterých nasbíral 442 tackles, 3 interceptions, 11 sacks, 11 forced fumbles, 6 receiving TD .

Během své seniorské (poslední) sezóny na univerzitě nasbíral 178 tackles (rekord Lobos v počtu tackles za sezónu) a 5 Forced Fumbles.

Za své výkony byl jmenován do All-American týmu, skončil 12 v hlasování o Heisman Trophy (cena udělovaná nejlepšímu univerzitnímu hráči), byl jeden z 3 finalistů o Jim Thorpe Award(cena, kterou obdrží nejlepší Defensive Back).

V roce 2000 byl během NFL Draftu vybrán v 1. kole jako 9. hráč celkově týmem Chicago Bears.

Urlacher je otcem 3 dětí, dvou dcer Pamely a Riley, které má se svou bývalou ženou Laurie a syna Kennedyho, kterého má s bývalou striptérkou Tyrou Robertson.

 • Rok 1999 (kolo: 1, celkové pořadí: 9)
 • Pasco, Washington
 • 193 cm (6 stop, 4 palce)
 • 117 kg (258 liber)

Brian Urlacher - nfl.jpg

Brian Ulracher byl během NFL Draftu v roce 2000 vybrán v 1. kole, jako 9. hráč celkově, týmem Chicago Bears.

Ulracher měl úžasný vstup do světa profesionálního fotbalu. Za své výkony (124 tackles 8 sacks a 2 interceptions) byl v roce 2000 zvolen NFL Defensive Rookie of the Year (Defenzivním nováčkem roku) V následujících letech začal být mnohými odborníky přirovnáván k nejlepším linebackerům, kteří kdy v NFL hráli, současným členům síně slávy Dicku Butkusovi a Miku Singletarymu.

V roce 2005 utvrdil všechny fanoušky o tom, že si zaslouží být srovnáván s těmito fotbalovými legendami, když za své výkony získal ocenění NFL Defensive player of the Year (Defenzivním hráčem roku). O Rok později dovedl Chicago do Super Bowlu XLI, v kterém podlehli Indianopolisu Colts 17-29.

Urlacher byl během své dosavadní kariéry 7x zvolen do Pro Bowlu a 5x do All-Pro týmu. V současnosti je právem považován za jednoho z nejlepších linebackerů v NFL.

NFL kariéra podrobně


NFL Draft

Urlacher svými výkony během NFL combine (27 opakování se 100kg činkou na benchpressu a 40-yard dash zaběhnutý za 4.57 sekund) utvrdil všechny odborníky v názoru, že je jeden z nejtalentovanějších hráčů, kteří se v roce 2000 účastnili NFL draftu.

Nakonec si ho v 1. kole, jako 9. hráče celkově, vybralo Chicago Bears, které zoufale potřebovalo vylepšit svou obranu. Urlacher se s Chicagem dohodl na 5 letém kontraktu, který měl hodnotu necelých 8 milionů dolarů + 5 a půl milionu, které obdržel za podpis smlouvy.

2000 Defensive Rookie of the Year

Hlavní trenér Chicaga Dick Jauron zařadil Urlachra do základní sestavy Bears na pozici Strong Side Linebackera.

Ulrachrovi se však první zápas v Národní Fotbalové Lize, v kterém se Bears střetli s Vikings, vůbec nepovedl. Po celý zápas se dopouštěl fatálních chyb, které z velké části zapříčinily porážku Chicaga 27-30.

Následující týden byl Urlacher nahrazen Roselveltem Colvinem a druhý zápas sezóny, v kterém se Bears střetli s Buccaneers proseděl na lavičce. Bears nakonec utrpěli od Buccaneers drtivou porážku 41-0.

Urlacher se vrátil do základní sestavy Bears následující týden v utkání proti New Yorku Giants. Důvodem bylo zranění veterána na pozici Middle Linebackera Barryho Mintera. Urlachr během utkání proti Giants zaznamenal 13 tackles a sack. Bohužel ani tento vynikající výkon nezabránil porážce Chicaga.

Bears během úvodního měsíce nevyhráli ani jedno utkání. Jedinou útěchou pro fanoušky Chicaga byla skutečnost, že se Urlacher rychlostí světla stával novou oporou jejich defenzívy. Během 5 zápasů od doby kdy nastoupil na pozici Middle Linebackera nasbíral 46 tackles, 6 sacks a interception. Urlacher byl za své výkony vyhlášen Defensive Rookie of the Month October.

Urlacher podával úžasné výkony po zbytek roku. Během sezóny zaznamenal 124 tackles (nejvíce z týmu), 8 sacks (nejvíce z týmu) a 2 interceptions. Za své výkony získal ocenění Defensive Rookie of the Year a byl vybrán do Pro Bowlu.

Bears zakončili sezónu s bilancí 5-11 na posledním místě v divizi NFC Central.

2001 All Pro

Ulracher, začal být po vynikající nováčkovské sezóně mnohými fanoušky a odborníky přirovnáván k bývalým největším hvězdám Chicaga a k nejlepším linebackerům, kteří kdy fotbal hráli, současným členům síně slávy Dicku Butkusovi a Miku Singletarymu. Urlacher během svého druhého roku v dresu Bears dokázal, že přirovnávání k těmto legendám není přehnané.

Jeden z nejlepších zápasů sezóny prožil ve 4. týdnu základní části, v kterém Bears porazili Atlantu vedenou MikemVickem 31-3. Obrana Bears dovolila Vickovi (jednomu z nejlepších scrambling quarterbacků v historii NFL) naběhat pouhých 18 yardů. Urlachr sám Vicka sackoval a z jednoho z Vickových fumblů skóroval 90 - yardový TD. O 2 týdny později pomohl zachycenou interception k vítězství nad San Franciscem 49ers.

V 14. týdnu sezóny v utkání pro Washingtonu zachytil Urlacher TD přihrávku od Puntera Brada Maynarda při tzv.fake field goalu. Tímto „husarským kouskem“ si Bears zajistili přímý postup do NFC Divisional Playoff, v kterém podlehli Philadelphii Eagles (Ulracher 11 tackles, 1 sack) 19-33.

Urlacher během sezóny zaznamenal 116 tackles, 6 sacks, 3 interceptions. Za své výkony byl zvolen do All-Pro týmu, po 2. v kariéře do Pro Bowlu a skončil 5. v hlasování o NFL MVP.

2002 Lukrativní smlouva

Bears se z velké části díky zranění starting Quarterbacka Jima Millera nepodařilo zopakovat úspěch z loňského roku, během kterého prohráli pouhá 3 utkání a bezproblémů tak postoupili do Playoff, z kterého je vyřadila Philadelphia Eagles. Bears zakončili sezónu 2002 s bilancí 4-12 na 3. místě v divizi NFC North.

Urlacher během sezóny nasbíral 151 tackles (nejvíce v kariéře), 4.5 sacks a 1 Int. Za své výkony byl po 2. v kariéře zvolen All-Pro týmu a po 3. do Pro Bowlu.

Vedení Chicaga si bylo vědomo toho, že Urlacher je základní stavební kámen jejich obrany a nabídlo mu nový 9 letý kontrakt, který měl hodnotu přes 56 milionů dolarů. Ulracher ho bez větších okolků podepsal, čím bylo prakticky rozhodnuto o tom, že zbytek své kariéry stráví v dresu Bears.

2003 Počtvrté Pro Bowl

Urlacher během sezóny nasbíral 116 tackles, i přestože (poprvé v kariéře) nezaznamenal ani jednu a interception a forced fumbles byl po 4. v kariéře zvolen do Pro Bowlu.

Chicago zakončilo sezónu s negativní bilancí 7 -9 na 3. Místě v divizi NFC North. Vedení Bears došla trpělivost s hlavním trenérem Dickem Jauronem, který byl po skončení sezóny propuštěn.

2004 Zranění

Chicago najalo na místo propuštěného Dicka Jaurona na pozici hlavního trenéra bývalého defenzivního koordinátora St. Louis Rams Lovie Smitha, který se s Rams v roce 2002 probojoval až do Super Bowlu XXXVI, v kterém překvapivě podlehli New Englandu Patriots těsným rozdílem 20:17.

Bohužel Bears první rok pod vedením Smitha prožili (hlavně díky zranění startujícího Quarterbacka Rexe Grossmana) další špatnou sezónu, kterou zakončili s negativní bilancí 5 - 11 (osmá negativní bilance z posledních 9 sezón) na 4. místě v divizi NFC North.

Urlacher odehrál 9. utkání (7. Vynechal kvůli zranění hamstringu) během kterých stihl nasbírat 70 tackles, 5.5 sacks, 1 int. a 2 forced fumbles.

 2005 Defensive player of the Year

Během sezóny byl Urlacher vůdcem obrany, která v průměru povolila nejméně bodů na zápas (12.6) a zaznamenala nejvíce turnoverů (42). Ulracher během sezóny zaznamenal 121 tackles, 6 sacks a 1 FF. Za své výkony získal ocenění NFL Defensive Player of the Year po 3. v kariéře byl zvolen do ALL-Pro týmu a po 5. do Pro Bowlu.

Bears zakončili sezónu s bilancí 11-5 na 1. místě v divizi NFC North. V Divisional Playoff podlehli Carolině Panthers (Ulracher 6 tackles, 1 interception) 21-29.

2006 Super Bowl XLI

Urlacher během základní části NFL zaznamenal 141 tackles, 3 interceptions a 1 forced fumbel. Za své výkony byl po 4. V kariéře zvolen do All-Pro týmu a po 6. do Pro Bowlu.Bears zakončili sezónu s bilancí13-3 na 1. místě v divizi NFC North. V NFC Divisional playoff až v prodloužení porazili Seattle Seahawks (Ulracher 6 tackles) 27-24 a poprvé od roku 1985 tak postoupili do NFC Championship playoff,v kterém porazili New Orleans Saints (ulracher 4 tackles) 39-14. Lovie Smith se tak stal prvním Afroamerickým trenérem, který dovedl svůj tým do Super Bowlu.

Bears nakonec v Super Bowlu XLI podlehli Indianopolisu Colts (Urlacher 10 tackles) 17-29.

2007 Zpátky na zem

Po loňské sezóně, v které se Chicago stalo šampiónem NFC Konference, bylo pro jejich fanoušky dozajista velkým zklamáním, že jejich Bears zakončili sezónu 2007 s negativní bilancí 7-9 na posledním místě v divizi NFC North.

Ulracher během sezóny nasbíral 123 tackles, 5 sacks, 5 interception a 1TD (3. TD v kariéře).

Ulracher během letní přestávky podstoupil drobný chirurgický zákrok na krku, který mu pomohl zbavit se bolestí zad, jež ho provázela po celou sezónu.

2008 Průměr 

Urlacher během sezóny zaznamenal 93 tackles, 2 interception a 1 forced fumble.

Chicago zakončilo sezónu s bilancí 9-7 na 2. místě v divizi NFC North, což bohužel nestačilo na postup do Playoff.

2009 Zranění Bears během letní přestávky získali Quarterbacka Jaye Cutlera, který se nepohodl s novým hlavním trenérem Joshem Mcdanielsem a byl nakonec vyměněn právě do Chicaga za Quarterbacka Kyle Ortona a 4 drafty picky.

Mnozí odborníci díky této výměně pasovali Chicago do role jednoho z nejvážnějších kandidátů na zisk Super Bowlu. Opak byl nakonec pravdou. Chicago, které svůj útok zakládalo na silné běhové hře, se s příchodem Cutlera, snažilo překonat soupeřovu obranu hlavně vzduchem. Ofenzivní lajna nedokázal dát svému QB dostatek klidu na přihrávku a dopustila, aby byl Cutler 52 sackován (nejvíc z NFL). Cutlerovi se první rok v dresu Bears vůbec nedařilo, během sezóny naházel 26 intercepton (nejvíce z NFL), což zanechalo ve fanoušcích Bears, kteří do svého nového Quarterbacka vkladáli velké naděje hořkou pachuť.

Pro Urlachra sezóna skončila již v úvodním utkání proti Packers, v kterém si vykloubil zápěstí a byl nucen podstoupit operaci.

Bears zakončili sezónu s rekordem 7-9 na 3. místě v divizi NFC North.

2010 Julius Peppers

Chicago Bears zásadní způsobem vylepšilo svou obranu, když během letní přestávky, podepsali 6. letý kontrakt na 91.5 milionu dolarů s jedním z nejlepších Defenzivních Endů NFL Juliusem Peppersem.

Ulracher během základní části NFL zaznamenal 125 tackles, 4. Sacks, 1 Int a Forced fumbles. Za své výkony byl po 7. v kariéře vybrán do Pro Bowlu.

Bears zakončili sezónu s bilancí 11-5 na 1. místě v divizi NFC North. V Divisional Playoffs porazili Seattle Seahawks (Urlacher 7 tackles) 35-24. V NFC Conference Championship Playoffs podlehli (QB Bears Jay Cutler z utkání odstoupil na začátku 3. čtvrtiny pro zranění kolene) Green Bay Packers (Urlacher 10 tackles, 1 Sack) 14-21.

NFL ocenění

 • 7x vybrán do Pro Bowlu (2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2010)
 • 4x vybrán do Firts All-Pro týmu (2001, 2002 ,2005, 2006)
 • 1x vybrán do Second All-Pro týmu (2010)• l NFL Defensive Rookie of the Year (2000)
 • NFL Defensive Player of the Year (2005)
 •  zvolen do NFL 2000 ALL-Decade Team (tým desetiletí, 2000-2009)

NFL rekordy

 • Nejvíce tackles v historii Bears 1.192 (k 2010)
 • Rok 1999 (kolo: 1, celkové pořadí: 9)
 • Pasco, Washington
 • 193 cm (6 stop, 4 palce)
 • 117 kg (258 liber)

Brian Urlacher university.jpg

Brian Urlacher odehrál v letech 1996-1999 čtyři sezóny (dvě jako starter) za University of New Mexico Lobos na pozici OLB, FS, WR, KR a PR,  během kterých nasbíral 442 tackles, 3 interceptions, 11 sacks, 11 forced fumbles a 6 receiving TD.

Ve své seniorské sezóně zaznamenal 178 tackles (rekord Lobos) a 5 Forced fumbles. Za své výkony byl vybrán do All-America týmu, skončil 3. v hlasování o Jim Thorpe Award (cena udělovaná nejlepšímu univerzitnímu DB) a byl vyhlášen All-Mountain Conference Player of the Year.

Univerzitní kariéra ve zkratce


1996 -1997 Freshman + Sophomore

Ulracher přijal fotbalové stipendium na University of New Mexico, kde se věnoval studiu v oboru kriminologie a hraní fotbalu za univerzitní tým Lobos.

První dva roky své univerzitní fotbalové kariéry proseděl Urlacher na lavičce náhradníků, jelikož tehdejší trenér Lobos, Dennis Franchione upřednostňoval hráče ze starších ročníků, což prakticky znemožňovalo nováčkům, jakým byl Brian, výrazným způsobem zasáhnout do zápasů.

Nicméně Franchioneho strategie nesla své ovoce. V 1996 zakončili Lobos sezónu s bilancí 6-5. V roce 1997 dokonce s bilancí 9-4, což stačilo na 1. místo v nově zformované divizi Mountain Division of the Western Athletic Conference a účasti v Insight Bowlu , v kterém podlehli týmu Ariozna Wildcats 20 – 14.

Díky těmto úspěchům byl Franchione jmenován hlavním trenérem TCU Horned Frogs. Místo něho najali Lobos na pozici hlavního trenéra bývalého defenzivního koordinátora UCLA Rocky Longa, který byl v letech 1969-1971 startujícím Quarterbackem Lobos.

1998 Junior

Nový trenér Lobos Rocky Long byl zastáncem agresivního obraného schématu, které začal preferovat už jako defenzivní koordinátor UCLA, viděl v Urlachrovi nového lídra své obrany. Z Urlachra se stal pod Longovou taktikou "Lobo-Back" (hybrid mezi Linebackerem a Free Safetym).

Bohužel Longova premiérová sezóna se (hlavně díky mnohonásobným zraněním v obraně) v roli hlavního trenéra příliš nevydařila. Lobos dokázali vyhrát pouhé tři z celkových dvanácti utkání.

Jedinou cenou útěchy byl pro fanoušky Lobos Brian Urlacher, který během sezóny zaznamenal 178 tackles a byl vybrán do All-Mountain West Conference týmu. Urlacher si tak během jediné sezóny vydobyl pověst jednoho z nejlepších obránců ligy.

1999 Senior

Minulá sezóna, která se Urlachrovi vydařila na jedničku, ho motivovala k tomu, aby šel ještě důrazněji za svým snem, stát se profesionálním fotbalistou. Během letní přípravy na novou sezónu se snažil ve spolupráci s defenzivním koordinátorem Bronco Mendenhallem odstranit své slabiny.

Brian platil i ve své druhé sezóně jako starter za základní stavební kámen defenzívy Lobos. Nicméně hlavní trenér Rocky Long měl po nadcházející sezónu v plánu využít Urlachera i v ofenzívě (na pozici Wide Receivera) a ve special teamu (na pozic Kickoff Returnera a Punt Returnera).

Využití Urlachra, jakožto Wide Receivera, bylo velice chytrým tahem. Brian měřil 1.93 a jeho váha se pohybovala kolem 115 kg, když k těmto parametrům připočteme vynikající odrazovou sílu, nedělalo mu žádné problémy přeskočit, kteréhokoliv soupeřova Defensive Backa, jejichž výška bývá o několik desítek centimetrů menší. Z Urlachera se tak rázem stal téměř nebranitelný cíl pro přihrávku, zvláště pak v red zone situacích. Urlacher tento fakt potvrdil svými statistikami. Během sezóny zachytil 7 přihrávek (6 bylo touchdownových).

Bohužel pro Lobos byla i sezóna 1999 velkým zklamáním. Konečná bilance 4-7 nemohla být pro žádného fanouška University of New Mexico uspokojivá.

I když se Lobos sezóna nevydařila, Urlacher potvrdil svůj status superstar univerzitního fotbalu. Během sezóny nasbíral 178 tackles (rekord Lobos v počtu tackles za sezónu) a 5 Forced Fumbles.

Za své výkony byl jmenován do All-American týmu, byl jeden z 3 finalistů o Jim Thorpe Award(cena, kterou obdrží nejlepší univerzitní Defensive Back).

Urlacher odehrál v letech 1996-1999 4 sezóny (2 jako starter) za University of New Mexico Lobos na pozici OLB, FS, WR, KR a PR během kterých nasbíral 442 tackles, 3 interceptions, 11 sacks, 11 forced fumbles, 6 receiving TD

Univerzitní ocenění

 • ALL-American (1999)2x First-team All-Mountain Conference (1998,1999)
 • Mountain West Conference Player of the Year (1999)
 • Rok 1999 (kolo: 1, celkové pořadí: 9)
 • Pasco, Washington
 • 193 cm (6 stop, 4 palce)
 • 117 kg (258 liber)

Brian Urlacher - ocenění.jpg

NFL ocenění

 • 7x vybrán do Pro Bowlu (2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2010)
 • 4x vybrán do Firts All-Pro týmu (2001, 2002 ,2005, 2006)
 • 1x vybrán do Second All-Pro týmu (2010)
 • NFL Defensive Rookie of the Year (2000)
 • NFL Defensive Player of the Year (2005)
 • Zvolen do NFL 2000 ALL-Decade Team (tým desetiletí, 2000-2009)

NFL rekordy

 • Nejvíce tackles v historii Bears 1.192 (k 2010)

Univerzitní ocenění

 • ALL-American (1999)
 • 2x First-team All-Mountain Conference (1998,1999)
 • Mountain West Conference Player of the Year (1999)

Představujeme:

Eli Manning

Eli Manning

Tým: Giants (#10)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2003


Eli Manning se narodil do fotbalové rodiny. Jeho otec Archie strávil většinu své profesionální kariéry v týmu New Orleans. Dvakrát byl vybrán do Pro Bowlu, výraznějšího… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: CB

Zkratka pro cornerbacka. CB

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červenec 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5019×
formic | off-line 4974×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4494×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4