NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Hvězdní hráči NFL

Michael Vick

Michael Vick

#7 Quarterback | Philadelphia Eagles

Věk: 40 let | Univerzita: Virginia Tech | Kariéra: 19 sezón

 • Rok 2001 (kolo: 1, celkové pořadí: 1)
 • Newport News, Virginia
 • 183 cm (6 stop)
 • 98 kg (216 liber)

Michael Vick - osobní.jpg

 Michael Dwayne Vick se narodil 26. Června 1980 v přístavním městečku Newport News ve státě Virginia.

Michaelovo rodné město nebylo zrovna nejlepší místo pro život. Jako většina přístavních městeček v 80. letech bylo známé pro výrobu drog, drogové dealery, prostituci a přestřelky pouličních gangů.

Situace v Michaelově rodině byla také na hony vzdálená od ideálu. Když jeho matka Brenda Vick otěhotněla, bylo ji pouhých 16 let. Jeho otec Michael Boddie byl o pouhý rok starší a už v té době byl otcem dcery Christiny.  Michaelovi rodiče se oficiálně vzali až za 5 let od jeho narození, během nichž se jim narodily další dvě děti. Michaelův mladší bratr Marcus a sestra Courtney.

Pro Bodieho nebylo snadné pětičlennou rodinu uživit. Poté co strávil skoro 3 roky v americké armádě, se mu nedařilo najít stálé zaměstnání. Nakonec si našel práci v Newportském přístavu, kde pracoval od brzkého rána do pozdních nočních hodin. Veškerá výchova dětí tak zůstala na jeho ženě Brendě. Brenda se ze všech si snažila, aby její potomci vyrůstali v slušném rodinném zázemí a ještě si přivydělávala jako pokladní v K-Martu. Všechny peníze, které vydělala, věnovala na výživu svých dětí.

I přestože Michaelova rodina byla chudá a kriminalita ve městě vysoká, Michael byl veselým a milým dítětem.  Když se Michael poprvé dotknul míče, zvednul ho a házel levou rukou, i když všechny ostatní činnosti prováděl pravačkou. Malý Michael si fotbal zamiloval hned od prvního hodu a dodnes tvrdí, že to byla právě láska k fotbalu, díky které se vyhnul „životu na ulici“.

Mike Vick se hodně z fotbalového umu naučil od svého o 4 roky staršího bratrance Aarona Brookse (který později strávil většinu své profesionální fotbalové kariéry, jako quarterback New Orleans Saints), s kterým trávil většinu volného času v místním Boys and Girls Club.  V pouhých deseti letech naházel v místní Boys Club lize 3 TD, čímž na sebe strhl pozornost svých rodičů a trenéru, kterým v té době došlo, že by to malý Mike mohl ve fotbale dotáhnout daleko.

Mike na základní škole exceloval i v jiných sportech než fotbale, zvláště pak v baseballu a basketballu. Během druhého stupně základní školy začala s Mikem „mlátit“ puberta a pro učitele se pomalu stával problematickým žákem. Když už se situace kolem Mikova chování stávala nezadržitelnou, zasáhla jeho matka a donutila ho se naplno věnovat nějaké mimoškolní aktivitě. Michael si zvolil fotbal a s ostatními sporty během 9. ročníku základní školy skoncoval. Za svůj vzor si vybral legendárního quarterbacka San Francisca 49ers Steva Younga, který, stejně jako on, házel levou rukou a měl nebezpečně rychlé nohy.

Na podzim roku 1994 začal studovat na Ferguson High School, která byla v roce 1996 zavřena a Mike byl nucen přestoupit na Warwick High School, kde hrál 3 roky jako startující QB fotbal za místní středoškolský tým Raiders.

Během těchto 3 sezón naházel 4.846 yardů 43 TD ke svému výkonu přidal 1.048 naběhaných yardů a 18 rushing TD.

Koncem roku 1997 byl považován za jednoho z pěti Nejlepších QB v zemi. Nikdo nepochyboval o tom, že ho čeká úspěšná univerzitní fotbalová kariéra.

Michael si nakonec vybral studium na univerzitě Virginia Tech, kde hrál fotbál za místní univerzitní tým Hokies. Během dvou let, která odehrál jako startující quarterback Hokies (freshman 1999 a sophomore 2000), naházel 3.074 yardů, 20 TD, 11 Int. Naběhal 1.202 yardů a skóroval 16 TD. Během utkání, v kterých nastoupil, dovedl Hokies k bilanci 20-1 a v roce 1999 do Sugar Bowlu (National Championship Game), kde hookies podlehli Floridě State.

Za své výkony na univerzitě obdržel ESPY Award (ocenění udělované za vynikající sportovní výkon a dosažené úspěchy) a byl prvním hráčem v historii NCAA, který obdržel Archie Griffin Award (cena udělovaná nejužitečnějšímu hráči za celou sezónu) a skončil třetí v hlasování o Heisman Trophy (cena udělovaná nejlepšímu univerzitnímu hráči) za Joe Hamiltonem a Ronem Daynem.

V roce 2001 byl Mike Vick během NFL draftu vybrán v 1. Kole, jako 1. hráč celkově, týmem Atlanta Falcons.

Během šesti let (2001-2006), které strávil v Atlantě, dovedl Falcons dvakrát do playoff (2002 Divisional Round a 2004 NFC Championship Game),  3x byl vybrán do Pro Bowlu (2002,2004,2005).

V roce 2007 byl Mike Vick odsouzen k 23 měsícům ve státním vězení za pořádání psích zápasů ve svém domě ve Virginii. Vick se dokonce podílel na popravování některých psů, kteří souboj prohráli.  Během vyšetřování se ke svým činům přiznal. 20 července 2009 byl z vězení propuštěn.

Vick díky pobytu ve vězení (za pořádání psích zápasů) přišel o 2 sezóny v NFL. Poté co se ho Atlantě nepodařilo vyměnit do jiného klubu, se ho majitel Falcons, Arthur Blank, rozhodl propustit. 

Před začátkem sezóny 2009 se na tohoto „černého Petra“ rozhodla vsadit Philadelphia Eagles a podepsali s Vickem, jako volným hráčem, jednoletý kontrakt na 1.6 milionů dolarů.

Vick strávil většinu sezóny jako náhradník Donovana McNabba.

V průběhu sezóny 2010 se stal startujícím quarterbackem Philadelphie a prožil svou dosud nejlepší sezónu v kariéře, za kterou obdržel ocenění NFL Comeback Player of the Year.

Michael Vick je zasnoubený se svou přítelkyní Kijafou, s kterou žije ve Philadelphii. Je otcem 3 dětí, dvou dcer, Jady a Londony a syna Miteze.

 • Rok 2001 (kolo: 1, celkové pořadí: 1)
 • Newport News, Virginia
 • 183 cm (6 stop)
 • 98 kg (216 liber)

Michael Vick - NFL.jpg

Michael Dwayne Vick byl v roce 2001 během NFL Draftu vybrán v 1. kole, jako 1. hráč celkově, týmem Atlanta Falcons (stal se tak prvním Africko-Americkým Quarterbackem, který byl draftován, jako 1. hráč celkově).Během 6 sezón, které v Atlantě strávil, dovedl Falcons 2x do Playoff, Divisional Playoff (2002), NFC Championship Game (2004) a 3x byl vybrán do Pro Bowl týmu (2002, 2004, 2005).

Vick byl 10. prosince 2007 odsouzen k 23 měsícům odnětí svobody v Kansaské státní věznici za pořádání psích zápasů ve svém domě ve Virginii. Vick se dokonce podílel na popravování některých psů, kteří souboj prohráli. Během vyšetřování se ke svým činům přiznal. 20. července 2009 byl z vězení propuštěn. Díky pobytu ve vězení přišel o 2 sezóny v NFL. Poté co se ho Atlantě nepodařilo vyměnit do jiného klubu, se ho majitel Falcons, Arthur Blank rozhodl propustit.                                                                                                                                         

Před začátkem sezóny 2009 se na tohoto „černého Petra“ rozhodla vsadit Philadelphia Eagles  a podepsali s Vickem, jako volným hráčem, jednoletý kontrakt.

Před začátkem sezóny 2010 byl dlouholetý starting Quarterback Eagles, Donovan McNabb vyměněn do Washingtonu Redskins. Novým starting Quarterbackem Philadelphie byl zvolen Kevin Kolb, který v úvodním utkání sezóny proti Green Bay Packers utrpěl otřes mozku a musel být o poločase vystřídán Vickem, který už ke kormidlu Eagles nikoho nepustil. Vick prožil svou dosud nejlepší sezónu v kariéře a za své výkony ( 233/372 zkompletovaných přihrávek pro 3.018 YDS, 21 TD (nejvíce v kariéře), 6 INT (nejméně v kariéře) + 100 CAR, 676 YDS, (6.8 AVG), 9 TD, získal ocenění NFL Comeback Player of the Year a byl vybrán do Pro Bowl týmu.

Vick je díky svým superrychlým nohám (držitel několika NFL rushing rekordů mezi Quarterbacky) a silné levačce považován za jednoho z nejinteresantnějších hráčů v NFL, který je schopný doslova „sám“ porazit jakýkoliv tým.

NFL kariéra podrobně


2001 Nováčkovská sezóna

Vick byl v roce 2001 během NFL Draftu vybrán v 1. kole, jako 1. hráč celkově, týmem Atlanta Falcons). Stal se tak první Africko-Americkým Quarterbackem, který byl draftován jako jednička draftu.

Vick během své nováčkovské sezóny odehrál 8 zápasů (2 jako starter), během kterých zkompletoval 50/113 přihrávek pro 785 YDS, 2 TD, 3 INT + 8 CAR, 289 rushing YDS, 9.3 Avg 1 TD. Falcons zakončili sezónu s bilancí 7-9 na 3. místě v divizi NFC West.

2002 Pro Bowl

Vick byl jmenován starting Quarterbackem Eagles. V 13. týdnu sezóny, v utkání proti Minnesota Vikings, naběhal 173 yardů (rekord NFL v počtu naběhaných yardů za zápas Quarterbackem). Během základní části NFL zkompletoval 231/421 přihrávek pro 2.936 yardů, 16 TD a 8 INT + 113 CAR, 777 rushing YDS, 6.9 AVG, 8 TD. Za své výkony byl vybrán do Pro Bowl týmu.      

Falcons zakončili sezónu s bilancí 9-6-1 na 2. místě v divizi NFC South. Ve Wild Card Playoffs překvapivě porazili (13/25, 117 YDS, 1 TD) favorizované Green Bay Packers 23-7. Falcons se taky stali prvním týmem v historii NFL, který dokázal uštědřit Packers playoff porážku na jejich domácím hřišti Lambeau Field. Do té doby Packers všechna svá playoff utkání (13) hraná na jejich domácím hřišti vyhráli.  V Divisional Playoffs podlehli (Vick 22/38, 274 YDS, 2 INT) PhilidalephiaEagles 6-20.

2003 Zranění

Vick si během přípravného utkání proti Baltimoru Ravens zlomil lýtkovou kost a většinu sezóny byl nucen strávit na marodce. Do základní sestavy Falcons se vrátil až ve 14. týdnu sezóny, v kterém porazili tým Carolina Panthers 20-14. Vick v tomto utkání naběhal 141 yardů (3. Nejlepší výkon v historii NFL v počtu naběhaných yardů Quarterbackem za jeden zápas). Vick během pěti zápasů, které v základní části NFL po zranění odehrál, zkompletoval 50/100 přihrávek pro 585 YDS, 4 TD a 3 INT + 40 CAR, 255 rushing YDS, 6.4 AVG, 1 TD. Falcons zakončili sezónu s bilancí 5-11 na 4. místě v divizi NFC South.

2004 NFC Championship Game

Vick v 2. týdnu sezóny v utkání proti St. Louis Rams potřetí ve své kariéře naběhal přes 100 yardů. V 8. týdnu sezóny, v utkání proti Denveru Broncos, se stal prvním  QB v historii NFL, který během zápasu naházel přes 250 yardů a naběhl přes 100 yardů. Vick během základní části NFL zkompletoval 181/321 přihrávek pro 2.313 YDS, 14 TD a 12 INT. + 120 CAR, 902 rushing YDS, 7.5 AVG, 3 TD a 16 Fumbles. Za své výkony byl po 2. v kariéře vybrán do pro Bowlu. 

Falcons zakončili sezónu s bilancí 11-5 na 1. místě v divizi NFC South. V Divisional Playoffs porazili (Vick 12/16, 82 YDS, 2 TD + 8 ATT, 119 naběhaných yardů – Playoff rekord NFL v počtu naběhaných yardů Quarterbackem za zápas) St.Louis Rams 47-17. V NFC Championship Playoffs podlehli (Vick 11/24, 136 YDS, 1 INT) týmu Philadelphia Eagles 27-38.

2005 Potřetí v Pro Bowlu

Vick během základní části NFL zkompletoval 214/387 přihrávek pro 2.412 YDS, 15 TD a 13 INT + 102 CAR, 597 rushing YDS, 5.9 AVG, 6 TD.  Za své výkony byl potřetí v kariéře vybrán do Pro Bowl týmu. Falcons zakončili sezónu s bilancí 8-8 na 3. místě v divizi NFC South.

2006 Rushing Record

Vick ve své poslední sezóně v dresu Falcons zaznamenal několik karierních mezníků. Ve dvou utkáních (22/10 vs. Steelers a 6/12 vs. Cowboys) hodil 4 TD a v zápase (29/10 vs. Bengals) 3 TD (Vick do této doby nehodil v zápase více než 2 TD).

Ve třech utkání naběhal více než 100 yardů, čímž rozšířil počet zápasů v kariéře, v kterých naběhal více než 100 yardů na 8. V 12. týdnu sezóny v utkání proti Saints, naběhal 166 yardů (13.8 AVG), což je druhý nejlepší výkon Quarterbacka v počtu naběhaných yardů za zápas (Vick - 12/1/02 vs. Vikings 173 yardů).                 

Vick (1.039 YDS) a jeho spoluhráč RB Warrick Dunn (1.140 YDS) se stali první Quarterback/Running Back dvojicí, která překonala hranici 1000 rushing yards za sezónu.

Vick během sezóny zkompletoval 204/338 přihrávek pro 2.474 yardů, 20 TD a 13 INT + 123 ATT, 1.039 YDS (rekord NFL v počtu naběhaných yardů Quarterbackem za sezónu), 8.4 AVG (nejvíce z hráčů v historii NFL ,kteří měli přes 100 CAR/sezóna) a 2 TD. Falcons zakončili sezónu s bilancí 7-9 na 3. místě v divizi NFC South.

2007 Vězení

Mike Vick byl 10. prosince 2007 odsouzen k 23 měsícům odnětí svobody v Kansaské státní věznici za pořádání psích zápasů ve svém domě ve Virginii. Vick se dokonce podílel na popravování některých psů, kteří souboj prohráli. Během vyšetřování se ke svým činům přiznal. 20 července 2009 byl z vězení propuštěn.

2009 Nový začátek

Vick díky pobytu ve vězení (za pořádání psích zápasů) přišel o 2 sezóny v NFL. Poté co se Atlantě nepodařilo Vicka vyměnit do jiného klubu, se ho majitel Falcons Arthur Blank, rozhodl propustit. Před začátkem sezóny 2009 se na tohoto „černého Petra“ rozhodla vsadit Philadelphia Eagles a        podespal s Vickem, jako volným hráčem, jednoletý kontrakt na 1.6 milionů dolarů.

Vick strávil většinu sezóny jako náhradník Donovana McNabba (který doporučil trenérovi Eagles andy Reidovi, aby s Vickem podepsali kontrakt).

Ve 13. týdnu sezóny Eagles porazili Vickův bývalý tým Atlantu Falcons 34-7. Vick přispěl k vítězství Philadelphie pěti yardovým TD během (první Vickův TD od 15/10/2006  vs. NYG) a pěti yardovým TD pasem na TE Brenta Celeka.

Za své „výkony“ obdržel Ed Block Courage Award (cena, která je udělována na základě hlasování hráčů, hráči, který byl pro ně po celou sezónu „vzorem sportovního chování a odvahy“).

Eagles zakončili sezónu s bilancí 11-5 na 2. místě v divizi NFC East. Ve Wild Card Playoffs podlehli Dallasu Cowboys 34-14. Vick v tomto utkání hodil sedmdesát šest yardů dlouhý TD pas na Jeremyho Maclina (nejdelší pasový TD v Playoff v historii Eagles).

2010 Comeback Player of the Year

Před začátkem sezóny 2010 byl dlouholetý starting Quarterback Eagles Donovan McNabb vyměněn do Washingtonu Redskins. Novým starting Quarterbackem Philadelphie byl zvolen Kevin Kolb, který v úvodním utkání sezóny proti Green Bay Packers utrpěl otřes mozku a musel být o poločase vystřídán Vickem. Vick během závěrečných 2. čtvrtin (zkompletoval 16/24 přihrávek pro 175 YDS a 1 TD + 11 Car. 103  rushing YDS, 9.4 AVG).

V 2. týdnu sezóny, proti Detroit Lions, zkompletoval 21/34 přihrávek pro 284 YDS, 2 TD a přispěl tak k těsnému vítězství Eagles 35-32.  21. září byl Vick trenérem Philadelphie Andy Reidem oficiálně zvolen starting quarterbackem Eagles. V 3. týdnu sezóny v utkání, v kterém Eagles poratili Jacksonville, Jaguars  28-3 (zkompletoval 17/31 přihrávek pro 291 YDS, 3 TD + 1 Rushing TD).   

Vick byl za své výkony vyhlášen Offensive player of the month September (Ofenzivním hráčem měsíce září). V čtvrtém týdnu sezóny, v utkání proti Washingtonu Redskins, si poranil žebra a následující 3. utkání byl nucen strávit na marodce.


V 10. týdnu sezóny rozdrtili Eagles Washington Redskins 59-28, Vick prožil své dosud nejlepší utkání v kariéře (zkompletoval 20/28 přihrávek pro 333 YDS, 4 TD + 11 CAR pro 110 YDS (10 AVG) a 2 TD.  

V 15. týdnu sezóny prohrávali Eagles ve čtvrté čtvrtině s New Yorkem Giants 31-10. Vick však dokázal 3 TD stav utkání vyrovnat a DeSean Jackson 65-yardovým punt returnerem v poslední vteřině utkání završil heroický comeback Eagles, kteří si konečným vítězstvím 38-31 v nejdramatičtějším zápase roku zajistili postup do Playoff.

Vick během základní části NFL zkompletoval 233/372 přihrávek pro 3.018 YDS, 21 TD (nejvíce v kariéře), 6 INT (nejméně v kariéře) + 100 CAR, 676 rushing YDS, (6.8 AVG), 9 TD. Za své výkony získal ocenění NFLC Comeback Player of the Year a byl po 4. v kariéře jmenován do Pro Bowlu.  Eagles zakončili sezónu s bilancí 10-6 na 1. místě v divizi NFC East. Ve Wild Card Playoffs podlehli Green Bay Packers (Vick 20/36, 292 YDS, 1 TD, 1 INT + 8 CAR, 32 rushing YDS,) 16-21.

NFL OCENĚNÍ

 • 4x Pro Bowl (2002,2004,2005,2010)
 • Galloping Gobler Award (2005)
 • Ed Block Courage Award (2009
 • NFL Comeback Player of the Year (2010)

NFL REKORDY

 • Rekord NFL v počtu zápasů, v kterých Quarterback naběhal více než 100 yardů (11)
 • Rekord NFL v počtu naběhaných yardů Quarterbackem za sezónu (1.039, 2006)
 • Rekord NFL v počtu naběhaných yardů Quartebackem za jeden zápas (173, 12/1/02 vs. Vikings)
 • Rekord NFL v počtu naběhaných yardů Quarterbackem v playoff zápase (119, 1/15/08 vs. Rams)
 • Rekord NFL v průměru naběhaných yardů na běh Quarterbackem (yards per carry) během sezóny (8.4, 2006)
 • Rok 2001 (kolo: 1, celkové pořadí: 1)
 • Newport News, Virginia
 • 183 cm (6 stop)
 • 98 kg (216 liber)

Michael Vick - university.jpg

Univerzitní kariéra podrobně


1999 freshman

Vick ve své první sezóně jako starting Quarterback zkompletoval 90 ze 153 přihrávek pro 1.840 yardů 12 TD a 5 Int. Dále si na své konto připsal 580 naběhaných yardů a 8 TD.

Vick dovedl Hokies k perfektnímu rekordu 11-0. Jediná prohra, kterou během celé sezóny utrpěli, přišla až v Sugar Bowlu (National Championship game) proti týmu Florida State Seminoles.

Vick za své výkony získal ESPY Award (ocenění udělované za vynikající sportovní výkon a dosažené úspěchy) a byl prvním hráčem v historii NCAA, který obdržel Archie Griffin Award (cena udělovaná nejužitečnějšímu hráči za celou sezónu) a skončil třetí v hlasování o Heisman Trophy (cena udělovaná nejužitečnějšímu univerzitnímu hráči).

2000 sophomore

Vick během sezóny zkompletoval 87/161 přihrávek pro 1.234 yardů a 8 TD a 6 Int. Ke svým statistikám přidal 607 naběhaných yardů a 8 TD.

Hokies zakončili sezónu s bilancí 11-1 a probojovali se až do Gator Bowlu, v kterém porazili Clemson Tigers 20-41. Vick v tomto utkání zkompletoval 10/18 přihrávek pro 205 YDS, 1 TD + 1 Rushing TD a byl vyhlášen MVP zápasu.

Univerzitní ocenění

 • Archie Griffin Award (1999)
 • Big East Conference Rookie of the Year (1999)
 • Big East Conference Offensive Player of the Year (1999)
 • Best College Football Player ESPY Award (2000)
 • Toyota Gator Bowl MVP (2001)

 

 • Rok 2001 (kolo: 1, celkové pořadí: 1)
 • Newport News, Virginia
 • 183 cm (6 stop)
 • 98 kg (216 liber)

Michael Vick - ocenění.jpg


NFL OCENĚNÍ

 • 4x vybrán Pro Bowlu (2002,2004,2005,2010)
 • Galloping Gobler Award (2005)
 • Ed Block Courage Award (2009
 • NFL Comeback Player of the Year (2010)

NFL REKORDY

 • Vpočtu zápasů, v kterých Quarterback naběhal více než 100 yardů (11)
 • V počtu naběhaných yardů Quarterbackem za sezónu (1.039, 2006)
 • V počtu naběhaných yardů Quartebackem za jeden zápas (173, 12/1/02 vs. Vikings)
 • V počtu naběhaných yardů Quarterbackem v playoff zápase (119, 1/15/08 vs. Rams)
 • V průměru naběhaných yardů na běh Quarterbackem (yards per carry) během sezóny (8.4, 2006)

Univerzitní ocenění

 • Archie Griffin Award (1999)
 • Big East Conference Rookie of the Year (1999)
 • Big East Conference Offensive Player of the Year (1999)
 • Best College Football Player ESPY Award (2000)
 • Toyota Gator Bowl MVP (2001)

Představujeme:

Aaron Rodgers

Aaron Rodgers

Tým: Packers (#12)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2004


Víte, co je?

Pojem: Rush

Ofenzivní akce, při které se tým snaží dostat míč dopředu tím, že některý hráč běží s míčem. Na rozdíl od „pass offense“ není během rushe míč hozen dopředu… Rush

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červenec 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5019×
formic | off-line 4974×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4494×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4