NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Hvězdní hráči NFL

Randy Moss

Randy Moss

#84 Wide Receiver | San Francisco 49ers

Věk: 43 let | Univerzita: Marshall | Kariéra: 12 sezón

 • Rok 1999 (kolo: 1, celkové pořadí: 21)
 • New Orleans, Louisiana
 • 193 cm (6 stop, 4 palce)
 • 95 kg (209 liber)

Moss - osobní.jpg

Randy Gene Moss se narodil 13. února 1977 v Randu v Západní Virginii nemanželské dvojici Maxine Moss a Randy Prattovi.

Jelikožjeho otec „nebyl zrovna rodinný typ“. Veškerá starost o Randyho a jeho dva starší sourozence, bratra Erica a sestru Lutisii připadla jejich matce Maxině. Maxina, která pracovala jako asistentka sester v místní nemocnici dělala vše, co bylo v jejích silách, aby jejím dětem nic nechybělo. Po Randym požadovala, aby minimálně třikrát do týdne chodil do kostela, nepil alkohol a nemluvil sprostě.

Randy respektoval přání své matky a vyhýbal se problémům. Největší vzor měl ve svém starším bratru Ericovi, který byl vynikajícím studentem a velice nadaným sportovcem. Randy dělal vše, co bylo v jeho silách, aby se svému bratru vyrovnal a většinu svého volného času trávil právě s ním. Jeho bratr ho též uvedl do světa fotbalu, jelikož Randy nebyl ještě dostatečně starý na to, aby mohl fotbal hrát sám, nosil aspoň svému bratrovi vybavení na trénink a následně i z tréninku. Malý Randy se už nemohl dočkat, až bude moct sám obléci dres a vběhnout na hřiště.

Dalším velkým životním vzorem pro Randyho byla jeho matka. Maxine se často vracela domů po vyčerpávajícím dni v práci a šla si rovnou lehnout do postele. Randy ji jednoho dne slíbil, že jí toto trápení ulehčí. Randy si byl dobře vědom toho, že nejlepší cestou, jak toho dosáhnout je stát se profesionálním fotbalistou.

Jelikož Rand neměl vlastní střední školu, navštěvoval školu (DuPont High) v sousedním městě Belle. Randy Byl jedním z mála Africko-amerických studentů, kteří tuto školu navštěvovali, a díky své barvě kůže často slýchával nejapné poznámky některých svých spolužáků.

Randy však prokazoval své nesmírné sportovní nadání již od prvního roku (1991), když začal na DuPont High studovat. Randy patřil k největším školním hvězdám v basketballu, baseballu, atletice a fotbale.

Fotbalový tým Dupont Panthers dovedl dvakrát v řadě (1992 a 1993) k zisku ligového titulu (state championship). Díky své rychlosti exceloval na pozici Wide Receivera, nicméně byl využíván i jako Defensive Back, Kick Returner, Punt Returner a dokonce i jako Kicker a Punter.

V roce 1994 získal ocenění West Virginia Player of the Year a magazín Parade ho jmenoval do středoškolského All-american týmu a později ho vyhlásil jedním z 50 nejlepších středoškolských hráčů všech dob.

23. května 1995 pomáhal svému kamarádovi Rayeshawnovi Smithovi, „vyřídit si účty“ s jejich spolužákem Ernestem Royem Johnsonem. Podle Kanawhanského okresního šerifa se Mossův kamarád Rayeshawn Smith velice rozzuřil poté, co uviděl na lavici napsané své jméno a vedle něho nápis ALL NIGGERS MUST DIE (všichni negři musí zemřít). Smith z tohoto činu podezříval svého spolužáka Ernesta Johnsona. Smith a Moss napadli Johnsona ve školní hale. Podle svědků, Smith udeřil Johnsona opakovaně do obličeje, který posléze upadl na zem. Moss do něho poté čtyřikrát kopnul. Johnson byl převezen do nemocnice s otřesem mozku, krví v ledvinách a s nateklými játry. Moss byl vyloučen ze školy a (později dokončil své středoškolské vzdělání na Cabell Alternative School) odsouzen za ublížení na zdraví na 30 dní do vězení. Během svého pobytu ve vězení byl pozitivně testován na marihuanu, za což si vysloužil dalších 60 dní odnětí svobody.

Moss ve svém posledním roce na střední škole projevil přání pokračovat ve studiu a fotbalové kariéře na University of Notre Dame, bohužel poté co vedení university dovědělo, že byl odsouzen do vězení za ublížení na zdraví, ho odmítlo přijmout. Nicméně hlavní trenér Notre Dame Fighting Irish měl pro Mosse (hlavně díky jeho fotbalovým schopnostem)slabost, a tak zavolal svému kamarádovi Bobby Bowdenovi, který byl hlavním trenérem FSU Seminoles, aby Randyho přijal do svého týmu, jelikož měl Bowden dobré zkušenosti se zvládáním problémových hráčů, s jeho návrhem souhlasil. Bohužel Randy se na Florida State University moc dlouho neohřál, když se Bowden dozvěděl že Mossovi drogové testy odhalily v jeho krvi stopy marihuany okamžitě zrušil jeho stipendium.

Moss nakonec přestoupil na Marshall University, kde během dvou let (1996-97), které odehrál za univerzitní tým Marshall Thundering Herd, zachytil 168 přihrávek pro 3.467 yardů a 53 touchdownů, překonal několik rekordů NCAA (univerzitního fotbalu)  získal Fred Biletnikoff Award (cena udělovaná nejlepšímu univerzitnímu receiverovi)a v roce 1996 dovedl Marshall k perfektní bilanci 15-0 a zisku ligového titulu (National Championship).

Moss byl během NFL draftu v roce 1998 vybrán v 1. kole, jako 21. celkově, týmem Minnesota Vikings do Národní Fotbalové Ligy.

Moss má se svou dlouholetou přítelkyní Libby Offutt čtyři dětí, dvě dcery, Sydney a Senali a dva syny Thaddeuse a Montiga.

   
 • Rok 1999 (kolo: 1, celkové pořadí: 21)
 • New Orleans, Louisiana
 • 193 cm (6 stop, 4 palce)
 • 95 kg (209 liber)

Randy Moss.jpg

Budoucí člen fotbalové síně slávy Randy Moss, započal svou profesionální fotbalovou kariéru v barvách Minnesoty Vikings, kteří si ho vybrali do svého týmu v 1. kole, jako 21. hráče celkově během NFL draftu v roce 1998.

Ve své první sezóně v NFL, dopomohl Vikings do NFC Championship Game, v kterém podlehli v prodloužení Atlantě Falcons. Moss byl za své výkony, 69 zachycených přihrávek pro 1,313 yardů a 17 touchdownů vyhlášen Offensive Rookie of the Year (Útočným nováčkem roku), zvolen do Pro Bowl týmu a All-Pro týmu.

Po krátkém pobytu v týmu Oakland Raiders, kde se mu vlivem zranění a do značné míry i jeho nepříliš velkému nasazení nedařilo, byl v roce 2007 vyměněn do New Englandu Patriots.

Ve své první sezóně v dresu Patriots vedeném jedním z nejlepších trenérů všech dob Billem Belichickem a nejlepším quarterbackem NFL Tomem Bradym, prožil nejužasnější rok své kariéry. Během základní části NFL zachytil 98 přihrávek pro 1, 493 yardů a 23 touchdownů, čímž překonal rekord legendárního Jerryho Rice v počtu zachycených touchdownů za sezónu. Patriots zakončili sezónu s bilancí 16-0 (rekord NFL) a probojovali se až do Super Bowlu XLII, v kterém překvapivě podlehli New Yorku Giants.

Moss během své 13 leté kariéry zachytil 954 přihrávek pro 14,858 yardů a 153 touchdownů, 7x byl vybrán do Pro Bowl týmu, 5x do All-Pro týmu. V roce 2010 byl zvolen do NFL týmu desetiletí (NFL 2000s All-Decade Team). V anketě o nejlepšího hráče NFL všech dob se umístil na 65. místě.

NFL kariéra podrobně

  NFL Draft

  Po Mossových úžasných výkonech na univerzitě většina odborníku předpokládala, že bude do NFL draftován nejpozději, jako 5. hráč celkově. Fotbalové schopnosti však nejsou jedinou kvalitou, kterou profesionální fotbalové kluby hledají u svých potencionálních hráčů. Moss se během svých studentských let dopustil několika prohřešků (rvačka, kouření marihuany) a právě díky těmto „mladickým nerozvážnostem“ byl draftován v 1. kole až jako 24. hráč celkově Minnesotou Vikings.

  Moss nemohl odpustit majiteli Dallasu Cowboys Jerry Jonesovi, že si ho nevybral do jeho milovaného týmu, jehož fanouškem byl už od svého raného dětství. Moss prohlásil, že ho vedení Cowboys zradilo, jelikož mu bylo přislíbeno, že ho budou draftovat. Z největšího fanouška Cowboys se tak během jediného dne stal jejich nejhorší nepřítel. Moss svou situaci kolem draftu okomentoval slovy:„They will regret it once they see what kind of a player I am and what kind of guy I really am." („Jednou toho budou litovat, až poznají, jakým hráčem a člověkem skutečně sem.“)

  Minnesota Vikings (1998 – 2004)

  1998 NFL Offensive Rookie of the Year

  Moss měl úžasný vstup do světa profesionálního fotbalu. Během své nováčkovské sezóny nachytal 1.313 yardů a 17 touchdownů (nováčkovský rekord + nejvíce v NFL).  Za své výkony byl zvolen NFL Offensive Rookie of the Year, vybrán do Pro Bowl a All-Pro týmu.

  Vikings zakončili základní část NFL s bilancí 15-1 na 1. místě ve své divizi NFC Central (dnes NFC North) a byli největším favoritem NFC konference na postup do Super Bowlu. Jejich cestu za Lombardi Trophy zastavila Atlanta Falcon, která je v NFC Championship Game v prodloužení porazila 27-30.

  1999 Pro Bowl MVP

  Moss pokračoval ve vynikajících výkonech i v následující sezóně, během,které nachytal 1.413 yardů a 11 touchdownů. Za své výkony byl podruhé v kariéře zvolen do Pro Bowl týmu. Během Pro Bowl utkání zachytili 9 přihrávek pro 212 yardů a 1 TD (rekord Pro Bowlu) a za svůj výkon byl vyhlášen Pro Bowl MVP.

  Vikings zakončili sezónu s bilancí 10-6 na 2. místě v divizi NFC Central a postoupili do NFC Wild Card Playoff, v kterém porazili Dallas Cowboys (Moss 127 yardů, 1 TD) 27-10. Následující neděli podlehli v Divisional Playoff  St. Louis Rams (Moss 188 yardů, 2 TD) 37-49.

  2000 Podruhé v All-Pro týmu

  Pro sezónu 2000 jmenovali Vikings startujícím Quartrebackem svou jedničku draftu z loňského roku Daunte Culpeppera. Culpepper si s Mossem padl do noty hned od první minuty úvodního utkání. Vikings v první polovině sezóny nepoznali hořkost porážky a pyšnili se bilancí 7-0. Moss byl v té době jeden z nejžhavějších kandidátů na zisk MVP.

  Moss během sezóny zachytil 77 přihrávek pro 1.437 yardů a 15 touchdownů. Za své výkony byl potřetí v kariéře vybrán do Pro Bowl týmu a po 2. v kariéře do All-Pro týmu.

  Vikings zakončili základní část NFLs bilancí 11-5 na 1. místě v divizi NFC Central a postoupil do Play Off.

  2001 Kontrakt

  Moss se před začátkem tréninkového kempu dohodl s Minnesotou na nové $75 milionové smlouvě na 8 let, za jejíž podpis navíc obdržel $18 milionový bonus. Moss se však z lukrativního kontraktu dlouho neradoval, během přípravy na novou sezónu tragicky zemřel Ofenzivní Lineman Vikings a jeden z Mossových nejbližších přátel Korey Stringer. Tato nešťastná událost měla na tým Minnesoty negativní dopad po celý rok.

  Moss během sezóny zachytil 1.233 yardů a 10 touchdownů. Poprvé ve své kariéře nebyl vybrán do Pro Bowl týmu.

  Vikings zakončili sezónu s bilancí 5-11 na 4. místě v divizi NFC Central a nepostoupili do Playoff.

  2002 Nový trenér

  Po nepovedené loňské sezóně byl propuštěn hlavní trenér Vikings Dennis Green, který byl nahrazen trenérem ofenzivní lajny Mikem Ticem.

  Moss během sezóny zachytil 106 přihrávek pro 1.347 yardů a 7 TD. Za své výkony byl vybrán do Pro Bowl týmu.

  Černou kaňkou na jeho výkonech byla noc ve vězení, kterou musel strávit poté, co ho police zatkla za porušení několika dopravních prostředků a v popelníku jeho auta objevila malé množství marihuany.

  Vikings zakončili sezónu s rekordem 6-10 na 2. místě v divizi NFC North a nepostoupili do Playoff.

  2003 Potřetí v All-Pro týmu  

  Moss se stal druhým WR v historii NFL (za Jerry Ricem -1995), který měl během sezóny průměr přes 100 nachytaných yardů a 1 TD na zápas.

  Moss během sezóny zachytil 111 přihrávek (nejvíce v kariéře) pro 1.632 yardů (nejvíce v kariéře) a 17 touchdownů. Za své výkony byl po 5. V kariéře vybrán do Pro Bowltýmu a po 3. v kariéře do All-Pro týmu.

  Vikings zakončili sezónu s bilancí 9-7 na 2. místě v divizi NFC North a neprobojovali se do Playoff.

  2004 Poslední sezóna v dresu Vikings

  Moss měl vynikající vstup do nové sezóny. Během úvodních 5 zápasů zachytil 8 TD. Bohužel v 6. týdnu sezóny v utkání proti Saints utrpěl poranění hamstringu, které ho limitovalo po zbytek sezóny a dokonce musel 3 utkání vynechat.

  Moss svým chováním v posledním zápase, v kterém se Vikings střetli s Redskins, proti sobě poštval všechny fanoušky Minnesoty. V době, kdy dokonce utkání zbývaly 4 vteřiny, prohrávala Minnesota o 3 body a pokoušela se o Onside kick odešel Moss předčasně do kabin, jelikož (jak později sám řekl) si myslel, že zápas je už stejně prohraný. O měsíc dříve byl potrestán pokutou $5.000 za rvačku, která se strhla mezi Vikings a Bears.

  Moss během sezóny odehrál 13 zápasů, zachytil 49 přihrávek pro 767 yardů (poprvé v kariéře tak nepokořil magickou hranici 1000 nachytaných yardů za sezónu) a 13 TD.

  Vikings zakončili sezónu s bilancí 8-8 na 2. místě v divizi NFC North a probojovali se do Playoff.

  V NFC Wild Card Playoffs dopomohl Moss dvěma touchdowny k vítězství Vikings 31-17 nad Green Bay Packers.  Následující neděli podlehli Vikings v Divisional Playoffs Philadelphii Eagles  27-14 a vypadli tak z bojů o Super Bowl.

  Během sedmi sezón (1998-2004), které strávil v dresu Vikings, odehrál 109 utkání, během kterých zachytil 574 přihrávek pro 9.142 yardů (Avg.1.306 yardů/sezóna) a 90 touchdownů. Za své výkony byl 5x zvolen do Pro Bowlu (1998, 1999, 2002, 2003) a 3x do All-Pro týmu (1998, 2000, 2003).

  2. března 2005 byl Moss vyměněn z Minnesoty Vikings do Oaklandu Raiders za LB Napoleona Harrise a právo volby 1. a 7. kole NFL draftu 2005

  Oakland Raiders (2005-2006)

  2005 Oakland raiders

  Fanoušci Raiders se domnívali, že Moss bude nejlepší hráčem jejích útoku, vedenou ofenzivním koordinátorem Norvem Turnerem a měli samozřejmě, jako „vždy“, pravdu. Randy byl největší hrozbou Raiders pro soupeřovy obrany, ti si toho byli samozřejmě dobře vědomi a neustále ho zdvojovali. Oakland  neměl dostatečně zkušené a kvalitní hráče, aby dosáhl výrazného úspěchu.

  Moss během sezóny zachytil 60 přihrávek pro 1.005 yardů a 8 TD.

  Raiders zakončili sezónu s bilancí 4-12 na 4. místě v divizi AFC West.

  2006 Odchod z Oaklandu

  Moss během sezóny zachytil 42 přihrávek pro 553 yardů a 3 TD (nejméně v kariéře).

  Raiders zakončili sezónu s bilancí 2-14 na 4. místě v divizi AFC West.

  Moss byl 29. dubna 2007 po své dosud nejméně úspěšné sezóně vyměněn z Oaklandu Raiders do New Englandu Patriots za právo volby v 4. kole NFL draftu 2007.

  New England Patriots (2007-2010)

  2007 Rekordní sezóna

  Ve své první sezóně v dresu Patriots podával Moss neuvěřitelné výkony.  V 11. týdnu sezóny v zápase proti Buffalu Bills zachytil během prvního poločasu 4 TD, čímž vyrovnal rekord NFL  Roye Greena  z roku 1983v počtu zachycených TD za poločas. Moss byl součástí týmů, který stanovil rekord NFL v počtu skórovaných bodů za sezónu (589), rekord v počtu skórovaných TD za sezónu (75).

  Moss během základní části NFL zachytil 98 přihrávek pro 1.493 yardů (nejvíce v historii Patriots) a 23 TD (rekord NFL v počtu zachycených touchdownů za sezónu). Moss byl za své výkony pošesté v kariéře zvolen do Pro Bowlu a po 4. All-Pro.

  Patriots zakončili základní část NFL s dokonalou bilancí (perfect season) 16-0 . Patriots během celé sezóny prohráli jediné a utkaní a to paradoxně až v Super Bowlu XLII, v kterém podlehli New Yorku Giants14-17.                                                                                                                                                                              

  2008 Tom Brady zraněn

   V roce 2008 se Moss stal volným hráčem, i přestože o něho (podle zákulisních informací) projevili zájem, Cowboys, Eagles a Packers, rozhodl se podepsat s Patriots 3 letý kontrakt na $27 milionů ($12 milionů obdržel jako bonus za podpis smlouvy).

  Dalo by se říci, že pro Patriots skončila sezóna ve stejném okamžiku, v jakém začala. Startující Quarterback Pats Tom Brady si v úvodním utkání, po zákroku Safetyho Kansasu City Chiefs  Bernarda Pollarda, zpřetrhal vazy v levém koleni a musel být po zbytek roku nahrazen Mattem Casselem. Cassel dokázal trojnásobného vítěze Super Bowlu důstojně nahradit.

  Moss během sezóny zachytil 69 přihrávek pro 1.008 yardů a 11 TD.

  Patriots zakončili sezónu s bilancí 11-5 na 2. místě v divizi AFC East a nepostoupili do Playoff.

  2009 Nejchytřejší Receiver v NFL

  Hlavní trenér New Englandu Pariots, Bill Belichick, který 3x vyhrál Super Bowl a 2x byl zvolen nejlepším trenérem NFL o Mossovi pronesl: „Je to nejchytřejší receiver, který kdy v NFL hrál. Má stejný cit pro hru, jako Tom Brady a Lawrence Tailor.“

  V 9. týdnu sezóny, v utkání proti Miami Dolphins, zachytil svůj 140. TD kariéry, což ho posunulo na  druhé místo v historickém žebříčku NFL (za Jerryho Rice - 197) v počtu zachycených TD za kariéru.Následující neděli v utkání proti Indianopolis Colts se stal 11. hráčem v historii NFL, který zachytil přes 900 přihrávek a teprve 7. hráčem v historii NFL, který překonal hranici 14.000 nachytaných yardů.

  Moss během sezóny zachytil 83 přihrávek pro 1.264 yardů a 13 TD. Za své výkony byl po 7. v kariéře vybrán do pro Bowlu.

  2010 Odchod z Patriots zpět do Minnesoty po měsíci do Tennessee Titans

  Moss vstoupil do finálního roku svého kontraktu. Poté co neobdržel nabídku na novou smlouvu prohlásil: „že ho Patriots nechtějí“ a požádal o výměnu do jiného klubu.

  V posledním utkání v dresu Patriots (4. týden sezóny vs. Miami Dolphins) poprvé od doby, kdy do New Englandu přišel, nezaznamenal ani jednu zachycenou přihrávku.

  Dva dny poté byl vyměněn do Minnesoty Vikings za právo volby v 3. Kole NFL draftu 2011.

  Minnesota Vikings (6. října – 1. Listopadu 2010)

  Necelý měsíc po svém příchod byl z Minnesoty (poté co Vikings v 8. týdnu sezóny podlehli Patriots, Moss otevřeně kritizoval hlavního trenéra Brada Childresse a své spoluhráče) propuštěn.

  Tennessee Titans (3. listopadu 2010 - 1. dubna 2001 )

  3. listopadu zařadili Mosse ze seznamu nechráněných hráčů (waiver list) na svou soupisku Tennesse Titans.Moss odehrál za Titans 8 utkání (4, jako starter) během, kterých zachytil 6 přihrávek pro 80 yardů a 0 TD.

  Během sezóny 2010 zachytil 28 přihrávek (nejméně v kariéře) pro 393 yardů (nejméně v kariéře) a 5 TD.

  Titans po skončení sezóny oznámili, že nemají zájem prodloužit s Mossem smlouvu.

  • Rok 1999 (kolo: 1, celkové pořadí: 21)
  • New Orleans, Louisiana
  • 193 cm (6 stop, 4 palce)
  • 95 kg (209 liber)

  Randy Moss - univerzita.jpg

  Moss během pouhých dvou sezón, které odehrál za univerzitní tým Marshall Thundering Herd zachytil 168 přihrávek pro 3,467 yardů a 53 touchdownů, přepsal řadu školních rekordů a stal jedním z nejlepších hráčů v historii NCAA.

  Univerzitní kariéra podrobně


  1996 Freshman

  Moss v roce 1996 stanovil rekord v počtu zápasů za sezónu, v kterém zachytil minimálně 1 TD (14), rekord v počtu zápasů v řadě, v kterém zachytil minimálně 1 TD (13) tento rekord drží Larry Fitzgerald, který zachytil min. 1 TD v 18 zápasech v řadě, a vyrovnal rekord Jerryho Rice z roku 1984 v počtu zachycených TD za sezónu (28).

  Moss během sezóny zachytil 78 přihrávek pro 1,709 yards a 28 touchdownů. Za své výkony byl zvolen do All-American týmu.

  Tým Marshall zakončil sezónu s bilancí 15-0. Ve finále NCAA (v tzv. Nationa Championship Game) porazili Montanu Grizzlies 49-29 a získali ligový titul (National Championship).

  1997 Sophomore

  Moss během sezóny 1997 nachytal 1.820 yardů a 25 touchdownů.

  Za své výkony byl podruhé v kariéře jmenován do All-American týmu, získal Fred Biletnikoff (cena udělovaná nejlepšímu univerzitnímu Wide Receiverovi) a skončil 4. v hlasování o Heisman Trophy(cena udělovaná nejužitečnějšímu univerzitnímu hráči).

  Tým Marshall zakončil sezónu s bilancí 10-3 a probojovali se do Motor City Bowlu, v kterém podlehli

  Mississippi Rebels 31-34.

  Moss během své univerzitní kariéry zachytil 168 přihrávek pro 3.467 yardů a 53 touchdownů.

             
  • Rok 1999 (kolo: 1, celkové pořadí: 21)
  • New Orleans, Louisiana
  • 193 cm (6 stop, 4 palce)
  • 95 kg (209 liber)

  Text není k dispozici.


  Představujeme:

  Calvin Johnson

  Calvin Johnson

  Tým: Lions (#81)
  Pozice: Wide Receiver
  Draft v roce: 2007


  Calvin Johnson byl během NFL draftu v roce 2007 vybrán v 1. Kole, jako 2. hráč celkově, týmem Detroit Lions. Johnson podepsal s Lions 6 letý kontrakt na $64 milionů… Více informací o hráčovi

  Víte, co je?

  Pojem: B Gap

  Mezera, která vzniká v ofenzivní lajně mezi postavením guarda a ofenzivního tackla. B Gap

  Víte, co je?

  Fanoušci s nejvíce body za červenec 2020:

  +++ | off-line 0 bodů
  0000Dunik13 | off-line 0 bodů
  000 AndyGal | off-line 0 bodů
  000 Bedyk | off-line 0 bodů
  gaučový odborník | off-line 5017×
  formic | off-line 4973×
  Ježour | off-line 4533×
  DebiQue | off-line 4489×
  PS4

  Šéfredaktor na Twitteru:

  Doktor na Twitteru:

  PS4