NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

9 momentů, které rozhodly Super Bowl

sobota 8. února 2020, 19:45

9 momentů, které rozhodly Super Bowl

S týdenním odstupem jsem si pro vás připravil svůj rozbor klíčových okamžiků uplynulého Super Bowlu. Zápasu, který musel všechny fanoušky NFL doslova nadchnout. Po pravdě mě trochu mrzí, že jsem jej nekomentoval. Myslím, že bych tam to studio asi rozbil.

Zápas samotný probíhal dlouhou dobu podle předpokládaného scénáře – Niners spoléhali na kreativní běhovou hru a famózně hrající obranu, Chiefs pro změnu číhali na běhy Mosterta a Colemana a v útoku chtěli nechat dělat Mahomese to, co umí jen Mahomes – čarovat.

Oba týmy velmi precizně realizovali svůj gampelan. A o výsledku takových zápasů pak rozhodují detaily. Několik rozhodnutí, několik klíčových okamžiků, několik výjimečných her, které určí rozdíl mezi vítězem a poraženým. Pojďme si shrnout ty nejdůležitější z nich.

1. Deebo – Kyle Shanahan moc dobře věděl, že Chiefs v průběhu sezóny až zázračně zlepšili run defense, a že zejména proti běhům středem pole patří momentálně k nejlepším týmům celé NFL. Koneckonců jako první po několika týdnech zastavili Henryho. A tak se rozhodl připravit celou sadu běhových pokusů pro svého hvězdného rookieho Deeba Samuela. A nutno říci, že to byl skvělý tah – Chiefs si s ním nevěděli celý první poločas rady a Samuelovi se tak velmi záhy podařilo překonat rekord Percy Harvina v počtu naběhaných yardů pro post wide receivera v Super Bowlu. Nová nejvyšší meta v této kategorii tak má nyní hodnotu 53 yardů. Jen škoda, že na něj Shanahan v poslední čtvrtině zapomněl.

2. The time-outs - když v čase 1:47 zastavili Niners screen-play na Damiena Williamse v poli, začal jsem přes celý klub Joe na naší Super Bowl party křičet „time-out!“Kyle Shanahan však nechal hodiny běžet dál. Co se týče clock managementu, tak v téhle činnosti většinou příliš nevynikal Andy Reid. Tentokrát v ní však naplno selhal head coach Niners. Za situace, kdy Frisco ani jednou za první půlku nepuntovalo (první punt 49ers v celém zápase přišel až 9 minut před koncem poslední čtvrtiny) a s míčem po hřišti pohybovalo poměrně s lehkostí, je prostě time-out v takové chvíli povinnost. Jsem přesvědčen, že tohle chybné rozhodnutí stálo tým z Kalifornie minimálně 3 body. Ne-li 7.

3. The push – i přesto se Niners pár vteřin před koncem prvního poločasu povedla big-play, jež by resultovala minimálně v zisk field-goalu. Žlutý praporek v rukou rozhodčích byl ale proti. George Kittle v hodně fyzickém souboji s Danielem Sorensenem svého strážce těsně před zachycením míče lehce postrčil do ramene a k jeho smůle rozhodčí tento zákrok posoudili jako OPI. To přistrčení bylo opravdu jen lehké a nadto dle mého názoru nepotřebné, neboť Kittle by míč zachytil s velkou pravděpodobností i bez něj, nicméně bylo tam. Mnoho takových soubojů útočícím hráčům v zápase projde, avšak tentokrát měl Kittle a s ním i celý jeho tým smůlu. Tyhle body mohly mít pro Niners na konci zápasu cenu zlata.

4. The interception – Třetí čtvrtina pak dokonale vyšla Niners. Skvělý play-calling, geniální Jusczyk, přesná ruka Garoppola a San Francisco rázem vedlo o 10. Na začátku čtvrté čtvrtiny pak Mahomes špatně odhadl Warnerův pohyb (dle mého názoru byl přesvědčen, že poběží k sidelině, ale Frank se správně zastavil ve své zóně) a hodil mu míč přímo do ruky. Niners šli na míč, avšak nebyli úspěšní a jak už jsem avizoval výše, v čase 9.00 přišel jejich první punt v zápase. Chiefs, vědomi si ztráty 10 bodů, začali pospíchat a poměrně rychle přecházeli přes hřiště. Pak ovšem přišla další Mahomesova chyba, když hodil míč za záda Tyreeka Hilla, ten jej stačil rukou pouze přizvednout a to tak nešťastně, že doputoval do rukou Tarvariuse Moorea. V čase 6.13 před koncem utkání se zdálo být vše rozhodnuté. Defenzíva Niners se kompletně seběhla v endzóně a naplno slavila. Jak ale následně poznamenal v televizním rozhovoru kicker Chiefs Harrison Butker, jednalo se právě o moment, jenž byl začátkem konce ambicí Niners. Butker myslím trefně vystihl, že oslava 49ers vypadala tak, jako že je vše hotovo. Což samozřejmě nikdy není dobře. 

5. The Wasp – pokud nevíte, co tohle slovo znamená, tak vězte, že je to název oné úžasné hry, kterou Chiefs předvedli v patrně nejdůležitějším okamžiku celého Super Bowlu. Když prohráváte o 10, máte před sebou 3rd and 15 a hrajete proti týmu, který za celou sezónu dovolil soupeřům pouze 8 her (!!!!) přes 20 yardů (což je nejmenší počet za posledních 14 let!), nelze než tuto situaci označit jako kritickou. Naštěstí pro Chiefs rozhodčí neviděli dropnutý pas Tyreeka Hilla při druhém downu a museli jít přezkoumat situaci na video. V tu chvíli přišel Mahomes ke své lavičce a řekl „do we have time for the wasp?“. Přičemž tato otázka směřovala k tomu, zda je jeho O-line schopna udržet protekci po dobu cca 4 vteřin, které raketový Tyreek potřebuje k zaběhnutí oné komplikované routy. Ano, byl to sám 24-letý QB, který si o tuto hru řekl. A pak ji dokonale provedl. Po snapu zacouval o plných 14 yardů za line of scrimmage a prodlužoval čas před nájezdem DeForesta Bucknera o každou setinku, aby se Hill dostal do místa, kde ho chtěl mít. Těsně před Bucknerovým hitem pak švihl svojí geniální pravačkou a poslal míč do vzdálenosti 51,7 yardů přesně do ruky svého hvězdného receivera. Byl to nejdelší Mahomesův pas (co se týče vzdálenosti, kterou míč urazil vzduchem) za celou sezónu. A přišel v ten pravý okamžik. Zajímavostí je, že přesně tu samou hru zahráli Chiefs i vloni v konferenčním finále proti Patriots. Ti v tu chvíli bránili v Cover 1. Hilla bránil man to man Keion Crossen, ale rychlostně mu nestačil. A Devin McCourty coby single high safety musel reagovat na Hillovo naznačení dlouhé post route, a neměl tak nejmenší šanci se zpět k Hillovi dostat. Niners tentokráte hráli Cover 3. Jimmie Ward se coby single high safety ocitl v kůži McCourtyho a asi dvakrát se točil tam a zpátky. Kolíčovou chybu ovšem udělal Emmanuel Moseley. Tento mladý corner měl pokrýt deep third zónu, ale v okamžiku, kdy viděl Hilla, jak směřuje do středu, se strhl se Sammy Watkinsem a tím za sebou nechal obrovitánskou mezeru. Ward proti Hillovi pak samozřejmě neměl šanci. I kdyby Mahomes v tomhle zápase nepřevedl nic jiného, tak jen za to, že si tuhle hru v klíčovém okamžiku utkání sám zvolil a pak ji geniálně provedl, by si titul MVP zápasu plně zasloužil. Asi totiž není třeba polemizovat o tom, že kdyby Chiefs z tohoto drivu neskórovali, tak bylo hotovo.

6. The run – když před třemi lety měla Atlanta dokonale rozehraný Super Bowl s New England Patriots, stačilo v jejich posledním drivu jediné – běžet s míčem. Shanhan však ještě coby OC Sokolů poslal Rynaovi na hřiště dvě passing plays za sebou. Jedna skončila holdingem a druhá sackem. Falcons se sami vyhnali ze vzdálenosti, odkud by Matt Bryant s pravděpodobností hraničící s jistotou proměnil FG a tím se sami připravili o Lombardi Trophy. Osobně jsem byl přesvědčen, že Shanahan se z toho tvrdě poučil a stejnou chybu už nikdy neudělá. Hluboce jsem se ovšem mýlil. V čase 6.13 před koncem poslední čtvrtiny s vedením o 3 body přichází na hřiště ofenzíva Niners. První hra je logicky běh Mosterta středem a za dané situace naprosto skvělý zisk 5 yardů. Pak ovšem přichází nepochopitelné. Čas 5.25 do konce. Singleback formace při druhém downu, naznačení předávky na Mosterta a play-action pass, který svou mocnou tlapou blokuje Chris Jones. Hodiny samozřejmě stojí. Nechápavě kroutím u plátna hlavou a ptám se, proč se neběželo znovu. Další run play by znovu odkrojila téměř minutu z časomíry a v případě zisku prvního downu už by byli Chiefs zády v provazech. Třetí down a 5. Opět čekám run. Je to jistých 50 vteřin a solidní šance na první down. Ani tentokrát se s míčem po zemi nejde. Garoppolo z formace gun bunch volí pas, přehlíží úplně volného Kittlea, jenž měl v dragu jasný první down a výrazně přehazuje Kendricka Bournea. Niners musí znovu puntovat a momentum je rázem na straně Kansasu. Osobně mám před Shanahanem obrovský respekt – je to geniální trenér, jehož fotbalové znalosti asi tisícinásobně převyšují ty moje. Ale tohle prostě za boha nepochopím. Just run the ball, man!

7. The overthrow – poté, co se Chiefs dostali do vedení o 4 body, měli Niners stále ještě čas na odpověď. Po pasu na Bournea se rychle dostávají na polovinu soupeře. Po dvou nekompletních pasech se ocitají 1:40 do konce v situaci 3rd and 10. Volí formaci Gun Split Close a přichází ideální call proti Cover 2 Man, kterou zvolili Chiefs. Emmanuel Sanders se zbavuje svého strážce a nádherně zaběhnutou routou se dostává i za oba safeties. Ve zhruba 3-yardové separaci má před sebou už pouze a jen endzónu. Jimmy G jej vidí, avšak míč posílá až příliš daleko. Sandersovi je všechna jeho rychlost nanic – na tenhle míč prostě nemá šanci dosáhnout. Pak přichází 4. down – sack a konec zápasu. A obrovské zklamání Niners. Tenhle hod bude Jimmyho asi dlouho budit ze sna – být o pár yardů kratší, tak to byl jasný touchdown. A Chiefs už by to pak měli hodně těžké. Chyběl opravdu jen kousek.

8. The Bloody Damien – a když už to vypadalo, že mi na bod přesně vyjde tip na výsledek utkání (24-20), tak mi running back Chiefs zkazí radost. Či spíše to byl Jimmie Ward, jenž z pozice safetyho nabral snad nejhorší možný úhel, který nabrat mohl a Williamsovi otevřel prostor ke korunovaci jeho vynikajícího výkonu. Jen nechápu, proč si sakra nekleknul na jedničce – Chiefs by předvedli 3x kneel down, vyhráli by tak jako tak a já jsem mohl být za geniálního tipéra. Tohle teda Damienovi fakt nezapomenu.

9. Andy on the top…finally! – ze současných head coachů, kteří ještě nevyhráli SB, si Lombardi Trophy nezasloužil nikdo víc než Andy Reid. Muž, který kam přišel, tam slavil úspěch. Trenér, který zachránil kariéru Alexe Smitha a který by udělal nadprůměrného quarterbacka snad i ze sněhuláka. Mahomes má kupu talentu, ale osobně jsem přesvědčen, že by nikdy nebyl tak dobrý bez Reidova vedení. Přesto musel na to, aby si sáhl na tu stříbrnou šišku čekat neskutečných 21 let. S Eagles, které začal trénovat v roce 1999, byl mnohokrát blízko. Parta kolem McNabba, Westbrooka, Dawkinse a dalších, mu však vytoužený titul nepřinesla. Toho se dočkal až v Kansasu. A s ním i jeho dvorní running back Shady McCoy. Ještě nikdy nikdo nepotřeboval na vítězství v SB plných 222 výher. O to je však tento titul zaslouženější. A myslím, že se v celé NFL snad nenajde nikdo, kdo by mu jej nepřál. Takže velká gratulace, pane Reide, Lombardi Trophy je ve správných rukou!

autor: Doktor

Komentáře ke článku (celkem 18)

178139 Pavlik napsal před měsícem:
Pěkně shrnuté klíčové okamžiky zápasu, ale zbytečně napsané formou typu "když si přečtu 20 analýz SB, za jeden večer si SB přehraju 2x přičemž si akce pauzuju a přetáčím a v neposlední řadě což je naprosto klíčové ZNÁM VÝSLEDEK skutečně zahraných akcí, můžu taky vyhrát SB a říct von ten Shannahan je vlastně hlupák", která mi příliš blízká není. Když prohráváte o 10 b. a máte před sebou 3rd na 15yardů a hrajete proti týmu co má za celou sezónu povolených pouze 8 her přes 20 yardů vystavujete se před začátkem akce rozhodnutí které je v daný čas Geniální/mizerné zároveň pouze výsledek akce rozhoduje o tom jak se to bude prezentovat :)... V tomto případě se došlo k závěru, že Andy Reid dokonalým rozhodnutím a akcí sezóny vyhrál SB, kdyby to nevyšlo tato akce by byla označena jako akce, kterou prohrál SB a to z důvodu "proč Reid pro krista pána nacalloval takovou akci proti týmu, který za celou sezónu povolil jen 8 her přes 20 yardů"...Nicméně aspoň se v offseason píšou nějaké články a je co číst...teď už jen pomalu upírat oči ke draftu :)
178057 brano88 napsal před 2 měsíci:
To je podla mna este vacsia chyba. A ten 4ty. down je fakt specificka situacia kde by hraci na to mali mysliet. Cca 2 roky dozadu na to nejaky team v play off aj doplatil. Team ktory viedol sa rozhodol pred koncom pre 4ty down a corner prihravku zachytil. Ked si chybu uvedomil vybehol hned z ihriska ale uz bolo neskoro. Zacali tak z cca o 20 yardov horsej pozicie a nedali to. Tusim to bola atlanta ale isty si niesom
178055 EricBerry_Tribute napsal před 2 měsíci:
Tohle je úplně stejná blbost jako tvrdit, že CB má sklepnout jasnou INTu při 4. downě. Jasně, že matematicky a prakticky je to lepší, ale kdo reálně udělá? Jeden hráč ze 100? Ještě když jsou na to trénovaní, aby si pro ty INTy chodili. 

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Adrian Peterson

Adrian Peterson

Tým: Vikings (#28)
Pozice: Running Back
Draft v roce: 2006


  Adrian Lewis Peterson se narodil 21. Března 1985 v Palestine ve státě Texas. Adrian Peterson, přezdívaný "A. D."("All Day" - "celý den") a "Purple Jesus"… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Perfect passer rating

Je statisticky "dokonalé pasové hodnocení quarterbacka," které vyjadřuje číslo: 158.3. Aby quarterback mohl dosáhnout perfect passer rating (dokonalého… Perfect passer rating

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za březen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4980×
formic | off-line 4902×
Ježour | off-line 4527×
DebiQue | on-line 4426×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4