NFL Scoreboard: aktuální výsledky NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

AAF - nová fotbalová soutěž!

pátek 15. února 2019, 15:00 SuperBowl je za námi. NFL skončila a nás čeká obrovsky dlouhé čekání na další fotbalové zápasy

AAF - nová fotbalová soutěž!

Ale počkat! Něco je jinak. Přichází totiž AAF, tedy Alliance of American Football, která přínáší druhou plně profesionální soutěž ve fotbale do USA. Američané pochopili, že díra na trhu je opravdu velká. Množství hráčů je obrovské a zájem diváku je také opravdu silný. AAF začla hned týden po SuperBowlu a zájem byl opravdu velký. Společnými silami s Petrem Hýskem jsme pro vás připravili takový seznamovací článek a budeme se postupně snažit informovat i této bezvadné soutěži.

Máme za sebou první hrací týden Alliance of American Football, takzvané AAF, rozhodl jsem se sepsat základní rozdíly právě mezi AAF a nám již známou NFL. Nutno říci, že mnoho fanoušků i expertů považuje tuto ligu za takovou zkušebnu pro pravidla, která by se jednou mohla objevit v NFL.

AAF sdílí s NFL v podstatě veškerá základní pravidla týkající se herního času a postupu skrze hřiště. Ale začněme pěkně od začátku. Prvním cílem AAF je zkrátit čas, který diváci budou trávit u sledování této nové ligy. Podle předpokladů se zatím daří držet časy zápasů na 2,5 hodinách. Toto mají na svědomí dvě drobné změny. Tou první je menší počet reklamních bloků a druhou je zkrácení play-clocku na 35 sekund z běžných 40.

Značně byla omezena sláva kickerů. Nehrají se kick-offy, týmy začínají rovnou na vlastních 25 yardech. Místo extra pointu se vždy zahrává 2-point conversion, a pokud prohráváte o 17 a více bodů nebo běží posledních 5 minut zápasu máte možnost namísto onside kicku umístit míč na vlastní 28 linii a hrát čtvrtý down a 12 yardů. Tento prvek je velmi zajímavou variantou pro týmy, které dotahují, například San Diego Fleets v předsezónním testovacím zápase využilo tuto variantu hned dvakrát úspěšně dokázali zdramatizovat jednostranný zápas.

Další situací, kterou máme čerstvě v paměti a je v posledních měsících diskutována, je pravidlo v prodloužení. V AAF se rozhodli, také vzhledem k hracímu času, že značně upraví znění pravidel. Každý tým dostane šanci, startujíc na 10 yardové linii soupeře s jednou sadou downů. V případě touchdownu následuje 2pt conversion. V případě, že se nepodaří skórovat ani jednomu z týmů, zápas končí remízou.

Při sackování QB není kladen tak velký důraz na chránění nejdůležitějších ofenzivních hráčů a obránci si tedy můžou dovolit mnohem více. Trademarkem hned prvního kola této nové soutěže se stal tackle hráče Shaana Washingtona, který ukázkovým způsobem uzemnil QB Mika Bercoviciho ze San Diega Fleets.

Důležitou změnou v pravidlech je také pravidlo o správném postavení obrany. V případě passových akcí je povoleno pouze rush 5ti hráčů, kteří jsou maximálně pět yardů od line of scrimmage a dva yardy od krajních ofenzivních linemanů. Takže zde nemůžeme očekávat žádné silné blitzové formace ani blitzy od deep safeties. V případě porušení tohoto pravidla se jedná o illegal formation defense a je to potrestáno patnácti yardy a automatickým prvním downem.

Poslední hlavní změnou je takzvaný SkyJudge. Rozhodčí, který bude sledovat zápas z nadhledu a hlavně živě, bude v kontaktu s rozhodčími na hřišti. V posledních 5 minutách tak bude moci oznamovat přehlédnuté pass interference. Tento rozhodčí bude mít k dispozici kamerové záběry všech dvaadvaceti hráčů na hřišti. Dokážete si představit takového rozhodčího v zápase Rams se Saints?

Pro zajímavost je nutné zmínit, že všichni hráči mají momentálně stejný kontrakt a to na 3 roky v hodnotě 250 tisíc dolarů s opcí, pokud by přišla hráči nabídka z NFL. AAF také hodlá spolupracovat s různými vzdělávacími programy a institucemi. Většina hráčů byla vybrána do týmů podle místa poslední univerzity, NFL klubu nebo také CFL klubu.

Pokud si stále myslíte, že tato soutěž je jen další verze XFL nebo amatérsky řízená liga kolotočářů, jste vedle. Zakladatel je filmař a syn bývalého ředitele televize CBS Sports, Charlie Ebersol. A také Bill Polian, Hall of Famer NFL, který působil dlouhá léta ve vedení NFL. Najdeme zde také bývalé hráče NFL, Troy Polamalu, bývalý safety Pittsburghu Steelers je ředitelem pro vztah s hráči. Ex-WR Hines Ward bude mít na starost rozvoj hráčů. Ex-DE Jared Allen a Justin Tuck budou působit jako levá a pravá ruka právě pro Polamalua. Hlavními esy v rukávu jsou ovšem dvě legendy. Experti na pravidla Mike Perreira a Dean Blandino nabídli své znalosti a budou spolupracovat na chodu ligy.

AAF není soutěží neznámých tváří, níže nabízím seznam jmen, které určitě znáte z jejich působení v NFL a jsou nyní k vidění v AAF: QB Christian Hackenberg, QB Matt Simms, RB Aaron Murray, RB Trent Richardson, RB Matt Asiata, RB Bishop Sankey, RB Denard Robinson, LB Scooby Wright či S Sterling Moore a mnoho dalších. Na pozicích trenérů nebo koordinátorů nalezneme legendy jako například Mike Singletary, Michael Vick, Mike Riley, Steve Spurrier nebo Dennis Erickson.

V neposlední řadě si představme všech 8 týmů, které zatím brázdí trávníky AAF: Arizona Hotshots, Atlanta Legends, Birmingham Iron, Memphis Express, Orlando Apollos, Salt Lake Stallions, San Antonio Commanders a San Diego Fleets.

aaf týmy.jpg

Máte již svého favorita? Dejte vědět do komentářů, který z týmů vás zaujal a jestli vůbec budete tuto ligu sledovat. Myslím, že je to zajímavá varianta do nezáživné offseason a bude velmi zajímavé sledovat především nová pravidla, kterých se dost možná za pár let dočkáme v NFL.

Schedule nadcházejího víkendu:

Salt Lake Stallions – Birmingham – sobota 20:00

Arizona – Memphis – neděle 2:00

Orlando – San Antonio – neděle 22:00

Atlanta – San Diego – pondělí 2:00

AAF zatím vypadá naprosto skvěle. Moc se mi líbí přístup celé ligy. Líbí se mi, jak se snaží dostat se blíž k fanouškům a udělat z toho mnohem přístupnější soutěž než je NFL. Velkou výhodou je samozřejmě to, že nás postupně bude hodně zajímat progres jednotlivých hráčů a jejich snahy dostat se na vyšší úroveň. Samozřejmě to kvalitou nemůže NFL konkurovat a v prvních zápasech bylo k vidění spoustu chyb. Každopádně si myslím, že až si týmy na sebe víc zvyknou bude chyb postupně ubývat. Soutěž je to rozhodně zajímavá a já se moc těším na další kola.

autoři: Petr Hýsek a Ondra Horák

Komentáře ke článku (celkem 89)

152727 DebiQue napsal před 3 měsíci:
Takto. Seahawks za neho urcite dostanu 3 kolo v drafte 2021, ak by po buducej sezone odisiel ako free agent niekam inam... CIze ponuka na trade musi byt lepsia... Ak to bude iba druhe kolo, tak si myslim, ze sa im viac oplati nechat si ho na jednu sezonu, ak by tam bolo prve kolo, tak to uz by bolo ine... Problem je, ze hodnotu mu znizuje fakt, ze s nim musia podpsiat novy kontrakt na velmi vela penazi...
152721 LaSkala27 napsal před 3 měsíci:
k tomu len jedno meno, Josh Johnson
152704 EricBerry_Tribute napsal před 3 měsíci:
Ten už je dávno mimo, si vem, jak dlouho už nehrál. Tomu bohužel nikdo šanci už nedá.

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Adrian Peterson

Adrian Peterson

Tým: Vikings (#28)
Pozice: Running Back
Draft v roce: 2006


  Adrian Lewis Peterson se narodil 21. Března 1985 v Palestine ve státě Texas. Adrian Peterson, přezdívaný "A. D."("All Day" - "celý den") a "Purple Jesus"… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Dive

Útočná běhová taktika (útočná běhová herní kombinace). Dive

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za květen 2019:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
000 fruhba | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4212×
DebiQue | off-line 4027×
Aleš | off-line 3558×
formic | off-line 3548×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4