NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Andrew Luck a jeho nečekaný konec v NFL

pondělí 2. září 2019, 17:00 Dovolte mi pokus o ucelený komentář k případu brzkého a nečekaného ukončení kariéry jedné z tváří NFL QB Indianapolis Colts Andrew Lucka.

Andrew Luck a jeho nečekaný konec v NFL

Úvodem stojí za připomenutí, za jakých okolností vstupoval v roce 2012 Andrew Luck do Colts coby jednička draftu. Byl to s prominutím bordel, kam jen oko pohlédlo. Po odchodu Peytona Manninga se tým doslova rozsypal a ze staré granitury zůstalo jen pár statečných jako WR Reggie Wayne či DE Robert Mathis. Jednu z nejhorších soupisek ligy se snažil přestavět věčně opilý majitel Jim Irsay se svým zeťem na pozici GM Ryanem Griggsonem. Ten byl proslulý zejména tím, že opovrhoval prací skautů Colts. Své výběry si při draftu doslova cucal z prstu v domnění, že na pozicí GM týmu NFL získal patent na rozum. Ofensivní lajnmeny vybral (až na 3 vyjímky) pouze v 7.kolech či ve free agency. Dobré 4 roky neexistovala v Indy běhová hra a když už se ji jal Griggson oživit, získal drahou výměnou za první kolo draftu jeden z největších bustů tohoto milénia RB Trenta Richardsona. Když už přišel schopný Bruce Arians na záskok, ohřál se bohužel jen sezonu. V Americe pro tento stav věcí mají skvělý výraz "dumpster fire" - hořících kontejner na odpadky. Přesto všechno dokázal Luck s pomocí T.Y.Hiltona, TE Cobyho Fleenera a pár dalších schopných dovést tým 3x po sobě do play-off a dokonce si zahrát finále AFC. Ale rány a zranění se pomalu kupily a Luckovo sebevědomí dostávalo dál ránu za ránou ...

Luck je se svým koncem první svého druhu. QB, který "NA TO MĚL" a přesto skončil. Velký rozruch vyvolal jeho konec zejména proto, že se jednalo o quarterbacka. Jednu z tváří ligy. Ale co jiné hráčské pozice?     Zcela znenadání ligu v roce 1998 opustil superstar RB Barry Sanders s 10 ProBowly v řadě za sebou. I když byl v té době třicetiletý, několik sezon by jistě ještě kvalitně odběhal. 29 let bylo při brzkém konci kariéry i členu síně slávy RB Jimu Brownovi. Jako další z podobné kategorie mě napadá např. WR Calvin Johnson. Ten končil - troufnu si říct - v plné formě a nejlepších letech, rovněž ve 29 stejně jako Luck. A co letos Rob Gronkowski? Víme, že byl otlučený jak píšťalka a tak se žádné velké haló se tedy nekonalo. Náš All-Pro punter a velký showman Pat McAfee znenadání ukončil kariéru ve 30letech se slovy, že už mu vadí nácvik tacklování na trenincích a že se bude raději věnovat oboru, který studoval, tedy PR. A kolik asi takových srážek na tréninku punteři mají? Mnoho ne. Kdyby chtěl, mohl si v klidu za pár milionů ročně odkopávat ještě třeba 6,7 let. No a kvalitních hráčů z obrany, kteří končí svobodným rozhodnutím před třicítkou, je tak obrovské množství, že se jich snad často na jejich duševní pohnutky ani žádný novináři neptají. Prostě jejich status přijmou jako fakt a jede se bez emocí dál. Však přijdou další, mladí, neokoukaní. Mladí QB´s však doposud končili takřka vždy z výkonnostních důvodů.    

Velice trefně glosoval situaci Joel Klatt. "Máme v lize pocket passery, jako je Eli Manning a jejich opaky, neúnavné běžce, jako např. Lamar Jackson. Na hřišti vídáme QB klidné a soustředěné jako Matty "Ice" Ryan nebo poloviční blázny se sprchou slin létající od pusy jako Philip Rivers. Někdo se styluje oblečením do bezvědomí jako Cam Newton a někdo chodí celý život v džínech jako Brett Favre. Někdo je zamlčený introvert jako Sam Darnold a jiný extrovertní mluvka jako Baker Mayfield. Jeden žil asketicky jako Phil Simms a jiný kalil jako Manziel. A nakonec tu máme nestárnoucího dávno-čtyřicátníka Toma Bradyho, který chce hrát ještě 5 let. Je vám to jasné? Zcela zákonitě se i zde musí vyskytnout jeho protiklad.  Naproti němu stojí sice hvězdný, ale obouchaný a rehabilitacemi otrávený Luck, který se svobodně rozhodl, že už nechce pokračovat. Může být jediným svého druhu a dlouho se nic podobného u takto skvělého a talentovaného QB opakovat nebude. Já si to však nemyslím. Těch co si už vydělali a nechtějí skončit jako invalidé bude časem přibývat.

Na tomto názoru bezesporu něco bude. Doba se velice změnila. Mladí o sobě o něco více přemýšlí. Vezměte si, že za 6 let v NFL vydělal Andrew více než 100milionů dolarů. A to z těch 6 let byl na hřišti sotva 4,5. Jedná se o tak obrovský balík peněz, že někomu méně ctižádostivému a ne tak lačnému po prstenech a rekordech stačí pár zranění a vyměkne. Ztratí chuť, vášeň a celkové zaujetí pro hru. V případě quarterbacka  může být takový stav mysli naprosto devastující pro celý tým. Rozhodně bych si nepřál jejich stejný osud, ale netušíme, co může udělat další zranění s Camem Newtonem, Aaronem Rodgersem či Carsonem Wentzem? Všichni mají vyděláno na několik generací dopředu a třeba si potom jeden z nich také připustí  "... a dost, stačilo".

Bývalý WR James Jones k tomuto případu poznamenal, že by hrál raději pod nadšeným a zapáleným backupem, co je první na každém tréninku a glosuje u videa každý záběr, než pod vyhořelou superstar, která se obává každé další rány. Toto je dle mého soudu přesně Luckův případ. Jeho spoluhráč ze Stanfordu a současný lajnmen Steelers David DeCastro byl první, který se Lucka skrze sociální sítě zastal. Jeho rozhodnutí dal plnou podporu a s ostrými slovy příznivcům NFL vzkázal: "Soudíte nás jako cirkusová zvířata v kleci. Naštve vás, když už se nechceme rvát, protože jste přišli a zaplatili tu velkou show jménem NFL." Bývalý WR Nate Burleson, který na NFL Network provází ranní show GMFB, trefně poznamenal: "Odsoudit konec hráče v americkém fotbalu nemůže někdo, kdo ten sport nikdy nehrál, dokonce ani na základní či střední škole." Chris Colinsworth si myslí, že "Čas dlouhověkkých QB jako Favre či Brady definitivně skončil, další budou Lucka následovat."

Osobně mne napadá v souvislosti s lidmi, kteří Luckův konec nevstřebali s pokorou a byli vesměs kritičtí, jediná rozumná obhajoba. Hráči, kteří si říkají PRO, tedy profesionálové, a kteří navíc za tu svou profesionalitu berou desítky milionů dolarů ročně, by měli být profesionály ve všech směrech. Nejen v kempu + 4x15min x 16 zápasů + tréninky. Měli by jako profesionálové přistupovat právě i ke zraněním. Měli by lépe zvládat psychicky náročné situace a popasovat se s nimi tak, aby netrpěl tým a zaměstnavatel. Kdyby měl profesionální hasič či záchranář skončit pokaždé, když se mu u autonehody udělá špatně, tak jsme do měsíce zcela bez záchranných složek. Rozumím tomu, že pro někoho je Luckovo vyjádření, že už  dále nechce absolvovat kolečka léčení, rehabilitací  a návratů a že ztratil chuť hrát fotbal, málo. Facebookový profil Colts byl plný názorů, které Lucka posílaly spíše k psychologovi, než k ortopedovi. Že jako Comeback Player of the Year mohl ještě více zabojovat, zatnout zuby. Zvláště potom, jakou trpělivost s ním franchise měla, kolik prostoru a času k návratu dostal. Ballard v roce 2017 řekl: "Luck nehrál za dobrou lajnou, musí se dát dohromady, musíme mu to umožnit a on nám to zajisté vrátí." Už nevrátí. Četl jsem i názory, že by měl odletět na měsíc na Fidži a vyčistit si hlavu. Nezavrhuji je, žádný z nich. I na tomto šprochu může být pravdy trochu. Pokud se Luck v budoucnu nerozhodne pro epický comeback nebo se blíže nerozpovídá v nějaké autobiografii, nikdy se asi úplnou pravdu nedozvíme. Velkou roli hraje i nezměrné zklamání fanoušků. S novým vedení se vše začalo ubírat tím správným směrem. Poté co loňskou špatně rozehranou sezonu nasměrovali Colts až do divizního play off, byl důvod k radosti. Optimisté se těšil na boje o příčky nejvyšší. Jejich nynější negativní pohled na situaci nesdílím, ale dokážu jej chápat.

Je třeba otočit list, sezona již klepe na dveře. Před backupem Jacoby Brissettem teď stojí výzva dokázat pochybovačům, zda již vyzrál a má na to být v NFL starterem. Právě on byl v roce 2017 jednou z prvních akvizicí nového GM Chrise Ballarda. Ten musel narychlo hasit situaci na pozici QB poté, co Luckovi nedovolila pomalá rehabilitace naskočit do plného tréninku. Posléze odpískal kvůli nedostatečnému doléčení operace ramene házecí ruky celou sezonu. Jacoby přišel z New England výměnou za WR Philipa Dorsetta - někdejší výběr 1.kola 2015. Tým s nímž Brissett neznalý spoluhráčů a playbooku uhrál 4-11 byl docela jiný, než ten, kterému bude "šéfovat" v neděli 8.září. Je mladší, talentovanější, odhodlanější. Má i jiného hlavního trenéra a koordinátory. Jakou stopu v sebevědomí jeho spoluhráčů zanechal nečekaný Luckův odchod nedokáže nyní nikdo na světě posoudit. Pozitivem je, že díky poranění Luckova lýtka a kotníku se Brissett brzy dostal k tréninkům se startery útoku. Všechny 3 preseason zápasy přinesly naději, že kluci mezi sebou nějakou společnou chemii nalezli. Brzo je na polemiky, jakého QB budou brát Colts v dubnovém draftu, pokud vůbec. A že už jsem takových názorů něco přečetl. Není nic otravnějšího, než když se člověk v natěšenosti na novou sezonu musí zaobírat draftem. Co jsem se za 10 let v NFL naučil, tak je nevynášet brzké soudy. Mnohem vícekrát jsem se v odhadech spletl, než trefil. Slova jako "možná", "asi", "uvidíme" nebo "počkáme" jsou téměř vždy na místě. Přesto si neodpustím tip na letošní sezonu Colts a zkusím pro někoho neuvěřitelně optimistické 8-8. Ten tým vážně není špatný.

autor: Honza "Ježour" Ježek

Dovětek: Dnes je tomu na den přesně 20 let, co na tiskové konferenci trenér St.Louis Rams Dick Vermeil oznamoval novinářům, že si starting QB Trent Green odnesl z posledního preseason utkání zranění, které jej vyřazuje na celou sezonu. Měl v očích slzy naštvání, když musel obhajovat nasazení backupa Kurta Warnera a odepisování Rams předem. Jak již dnes víme, sezona 1999 nakonec nedopadla pro Rams tak úplně špatně. V NFL naštěstí nikdy přesně nevíme, co přinese další neděle. A proto ji máme tak rádi.

Komentáře ke článku (celkem 145)

157539 Lukas_V. napsal před 6 měsíci:
Kuechly urcite skor ako Newton
157525 tma napsal před 6 měsíci:
Vyzerá to, že week 1 je nahodený. Díky, Ondro!
157524 sugy17 napsal před 6 měsíci:
Nenájde sa tam ešte miesto pre mňa???

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Eli Manning

Eli Manning

Tým: Giants (#10)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2003


Eli Manning se narodil do fotbalové rodiny. Jeho otec Archie strávil většinu své profesionální kariéry v týmu New Orleans. Dvakrát byl vybrán do Pro Bowlu, výraznějšího… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Franchise

Označení pro profesionální sportovní klub v Severní Americe. V NFL je všech 32 klubů považováno za tzv. franchise (Dallas Cowboys franchise, Philadelphia… Franchise

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za únor 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4959×
formic | off-line 4843×
Ježour | off-line 4519×
DebiQue | off-line 4389×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4