NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Co zaujalo Doktora - Conference Championship

pondělí 21. ledna 2019, 19:20

Co zaujalo Doktora - Conference Championship

Rams@Saints

Tyto řádky se mi tentokrát opravdu nebudou psát lehce. Jak už jsem psal včera v komentářích na fb takhle zklamaný jsem ze studia po komentování zápasu NFL snad ještě nikdy neodcházel. Začněme ale tím, že by bylo naprosto hloupé obracet toto zklamání či snad i hněv vůči týmu Rams. To není jako kdysi v české lize, kde týmy vozily rozhodčím jabka, kapry a bůhví co ještě, aby tomu štěstíčku šli naproti, a to tak důsledně, že si na Žižkově svého času rozhodčí nacvičoval i los, aby domácí hráli první poločas z kopce. 

Je třeba jasně a důrazně zmínit, že Rams za špatné rozhodnutí zeber prostě nemohou. Tenhle vynikající tým vedený patrně nejtalentovanějším koučem, který kdy na trávníky NFL vstoupil, předvedl vynikající hru a statečně bojoval o každou píď hřiště. Smekám před excelentním gameplanem McVaye a Wadea Phillipse, díky němuž téměř vymazali elitní běhovou hru Saints a především v podstatě poprvé za sezónu dokázali uhlídat Michaela Thomase. Obrovskou pochvalu si zaslouží celá obrana, v čele s Aaronem Donaldem a Corey Littletonem, jenž se celý zápas honil za Alvinem Kamarou jak zběsilý. A především je třeba se sklonit před výkonem Jareda Goffa – přiznám se, že jsem mu příliš nevěřil, že v totálním uragánu, jenž v Mercedes Benz Superdome vytvoří domácí fanoušci, udrží nervy na uzdě a dotáhne svůj tým do Super Bowlu. Nicméně je třeba jasně říci, že Goff odehrál naprosto vynikající zápas. Za situace, kdy neslyšel ani sám sebe, natož aby jej slyšeli jeho spoluhráči, nepředvedl jedinou hrubou chybu a klíčových okamžicích naopak vždy nasměroval pas ze své pravačky naprosto přesně na místo určení. Na tak mladého quarterbacka, jenž patrně ještě nikdy nehrál v tak bouřlivé atmosféře, to byl opravdu výkon zralý na jedničku s hvězdičkou. Když to shrnu, tak Rams se svým skvělým výkonem byli schopni dostat do takové situace, že onen sporný call rozhodčích vůbec mohl s výsledkem zápasu nějak zahýbat. Při horším výkonu by už Saints dávno zaklekávali a my bychom tady neměli o čem diskutovat. Takže Rams si zaslouží jen a jen potlesk a uznání, nikoliv opovržení.

Stejně tak je pravdou, že Saints mohli mnoho herních situací, které nám včerejší zápas nabídl, zvládnout výrazně lépe. Play-calling po interceptionu Davise, nepohlídání si pasu Hekkera při 4. downu, jenž se přímo nabízel, tři downy před oním klíčovým momentem, kdy se měli daleko více spolehnout na běhovou hru, a několik dalších momentů jistě mohli zvládnout mnohem lépe. Nicméně i přes to všechno si takovým způsobem prohrát nezasloužili. Pamětníci si jistě vzpomenou na moment, kdy italský rozhodčí Pierluigi Collina pískl v červnu roku 2000 v úvodním zápase české reprezentace na EURO proti domácímu Nizozemsku velmi spornou penaltu v závěrečných vteřinách tohoto klání, a my jsme prohráli 1:0. Celé měsíce a roky pak byl tento italský sudí hlavním nepřítelem našeho národa a řada fanoušků mu na jméno nemůže přijít dodnes. A to přitom byla daná situace mnohem spornější než ta včerejší.

Když to ve stručnosti shrnu – dle pravidel je porušením pravidel (DPI): a) v momentě kdy defenzivní hráč kontaktuje ofenzivního hráče před tím, než k dané dvojici doletí míč, a znemožní mu tak jej zachytit b) když defenzivní hráč kontaktuje protihráče, aniž by projevil snahu hrát míč (to platí i v případě, pokud jej kontaktuje ve „správném“ čase) a c) prohřeškem proti pravidlům je i situace, kdy defenzivním hráč iniciuje kontakt přilbou na přilbu ofenzivního hráče (helmet to helmet). Nickel Robey-Coleman zvládl v dané situaci porušit všechna tři tato pravidla jedním zákrokem. I přesto žlutá vlaječka nepřiletěla. Samozřejmě se hned vyrojily argumenty typu „ale vždyť rozhodčí poškodili i Rams“, nicméně jak řekl na pozápasové tiskové konferenci Sean Peyton – „v každém zápase se máte cally pro vás i proti vám a s tím prostě počítáte, ale tohle je opravdu těžké spolknout“. Když si pomohu opět fotbalem, tak je prostě rozdíl mezi tím, že rozhodčí nepískne tři čtyři sporné zákroky na polovině hřiště a tím, když v 93. minutě vystřelíte na bránu, míč do ní směřuje a obránce po něm skočí, vyrazí jej rukou a píšťalka rozhodčího zůstane němá. A osobně jsem přesvědčen, že taková situace přesně odpovídá momentu, kdy Nickel-Robey Coleman bez náznaku sebemenšího úmyslu hrát míč sestřelí Tommylee Lewise dávno před tím, než k němu přilétl míč a to ještě úderem přilby do přilby. Byl by to první down, tři běhy, kop Lutze a na 99% postup do Super Bowlu. Jak řekl po zápase Sean Peyton – tohle byl jeden z nejjasnějších DPI, co kdy kdo viděl. Takový, co hodíte, i když hrajete fotbal s rodinou doma na dvorku.

Když se jen na okamžik zkusím vžít do kůže hráčů Saints, kteří od mala snili o tom zahrát si o Lombardi Trophy, rok co rok dřeli do úmoru, nechali v tělocvičnách a na hřištích hektolitry potu a pak je o jejich sen připraví tohle (ne)rozhodnutí, tak je ten pocit opravdu zničující. Řada z nich možná už nikdy takovou šanci mít nebude. O to je to pro ně jistě bolestnější.

Tudíž namísto toho, abychom zatracovali Rams a nasazovali jim psí hlavu s tím, že si postup do SB nezasloužili (já tvrdím, že si jej včera zasloužili všechny 4 týmy), tak je dle mého názoru ten správný čas pobavit se o změně pravidel ve vztahu k rozsahu situací, které je možné přezkoumávat na videu. Opravdu nevidím jediný důvod, proč nevztáhnout challenge i na tyto situace. Zápas by se tím nijak neprodloužil (stále by platilo pravidlo o 2 challengích s možností třetí v případě úspěchu té první + booth chanllenge v posledních dvou minutách poločasů) a výsledky takto nebetyčně důležitých zápasů už by nebyly ovlivněny naprosto zjevnými chybami rozhodčích. V kanadské fotbalové lize (CFL) to dle pravidel možné je, tak opravdu nechápu, proč by to nemohlo jít v NFL. 

Teď bychom místo téhle debaty o rozhodčích, po které nám stejně zůstane pachuť v ústech, rozebírali vynikající výkon obou dvou týmů, jejich hráčů a koučů. A to by tomuto zápasu slušelo mnohem víc.

Patriots@Chiefs

Ve druhém zápase jsme rovněž viděli drama až do posledních vteřin. Objektivní divák asi musí uznat, že Pats byli o trochu lepším týmem, nicméně tentokráte si to dokázali pro Patrioty poněkud netradičně zkomplikovat. Za stavu 7:0 měli míč na 1-yardové linii. S jejich běhovým útok bych bez váhání šel třetí i čtvrtý down po zemi. Pats ale chtěli překvapit a Brady výrazně podhodil pas na Gronka a posadil domácí zpátky do sedla. Tohle byla hrubá chyba, která mohla být zlomovým okamžikem zápasu. Nemohl jsem si nevzpomenout na Super Bowl XLIX, v němž se Seahawks s Beast Mode na tailbacku rovněž pokusili překvapit svého soupeře. Jak to dopadlo, to si všichni jistě dobře pamatujeme. A nebylo to jediné selhání, které Pats předvedli – těsný (ne)muff Edelmana při puntu Colquitta, interception po tipnutém míči Edelmana a téměř smrtící interception, jenž byl vymazán offsidem Forda, jenž si ten svůj přešlap bude asi ještě dlouho vyčítat. Drtivá většina týmů v lize by na tyhle chyby doplatila a zápas prohrála. Nikoliv však Patriots. Tahle franchise prostě téměř vždy najde způsob, jak dovést zápas do vítězného konce – a i díky tomu je tak naprosto výjimečná. Jinak je třeba poukázat na fakt, že jim opět velmi solidně fungovala běhová hra a že „Master of the Thrid Down“ James White byl opět rozdílovým mužem na hřišti. Nicméně patrně největší radost budou mít příznivci tohoto týmu z „comebacku“ Gronka. 

Já, jakožto neutrální pozorovatel, jsem však byl nadšený zejména z obrany Pats. Ten gameplan byl prostě dokonalý a i famózně hrající Mahomes měl obrovské problémy se s tlakem, který na něj Pats vytvářeli, vyrovnat. Musím říct, že větší kreativitu blitzů jsem už dlouho neviděl. Pats tlačili na Mahomese zejména středem a prováděli to s precizností, za níž by se nemusely stydět při svých zásazích ani jednotky SEAL. Nejprve zatlačila první vlna, která vytvořila mezery v O-line Chiefs a těsně za ní se přivalila druhá vlna, která se snažila těmito mezerami dostat na quarterbacka domácích. Sem tam přišel nečekaný blitz ze secondary a i mladá superstar s číslem 15, která se vyznačuje naprosto excelentním pocket movementem, měla plné nohy práce, aby tomuto drtivému tlaku unikla. Pokud se Brian Flores skutečně stane head coachem Dolphins, jak se všeobecně předpokládá, tak jsem přesvědčen, že se fanoušci Miami mají na co těšit. Tohle byla opravdová nádhera.

Musím říct, že jsem Patriots dlouho neviděl hrát v takové síle a i pro Super Bowl jsou pro mne jasným favoritem. To samozřejmě implikuje, že obrovskou kvalitou disponují i Chiefs, kteří s nimi udrželi krok po celý zápas a jen pár centimetrů je dělilo od výhry. Tenhle tým má před sebou obrovskou budoucnost. Pokud na sobě bude Patrick dál usilovně pracovat a pokud management vhodně doplní hráčskou soupisku (zejména v obraně a v O-line), tak budou Náčelníci skutečně k neporažení. A pod vedením Andyho Reida se nám v Kansasu pomalu klube nová dynastie. Dynastie, která během poměrně krátkého času vystřídá na trůně symbolicky právě svého včerejšího soupeře. Jsem naprosto přesvědčen, že fanoušky Chiefs čekají hodně plodné roky. Už teď mohu říct, že pro mne budou hlavním kandidátem na výhru Lombardi Trophy v příští sezóně. A k tomu navíc hrají fakt krásný fotbal.

Když už Patrioty neporazili ani Chiefs na Arrowhead, tak to Rams budou mít v Atlantě neskutečně těžké. Goff prostě při vší úctě není Mahomes a Belichick s Floresem proti němu spustí totální smršť. Ale minulý rok Eagles taky nikdo moc šancí nedával – a jak to nakonec dopadlo. Každopádně za 14 dní touhle dobou už budeme moudřejší.

autor: Doktor

Komentáře ke článku (celkem 237)

151206 FunThomas DB9 napsal před 18 měsíci:
Ak melony tak urcite nie z Kalifornie. Rams prisli do noveho mesta, bojuju o fanusika a ako vieme CELA NFL je biznis. Ak by za tym malo byt nieco nekale, tak potom by som hladal impulz od vedenia NFL a nie od Rams.
151189 Štépa napsal před 18 měsíci:
To máte těžký, co by kdyby.. Myslím že to byl super zápas, rozhodčí to měli hodit o tom žádná, ale na druhou stranu kdyby se to stalo v první půli tak by se tak neresilo, jak už bylo napsáno.. V tak vyrovnaném zápase rozhodne jakákoliv chyba. Bohužel i rozhodčích.. Ale oba týmy hráli skvěle a za mě.. Go RAMS.. Respect Saints
151187 ballhead napsal před 18 měsíci:
Hořkost z vyřazení mého oblíbeného týmu Saints jen tak nic nespláchne. A po přečtení článku od Doktora a některých (většiny) komentářů tady, pochybuju, že to vůbec kdy spolknu. Vychvalování co všechno udělali Rams dobře a jak Goff předvedl téměř bezchybný výkon a jejich úžasná obrana zastavila útok Saints. A to, že si za základní část zaslouží Rams o trochu víc..., zatím co Saints to nezvládli a hráli otřesně. Asi jsem se koukal na jiný zápas než Doktor a většina tady. V sezóně skončili Saints před Rams a proto hráli doma. Základní hrací doba skončila 20:20. Obrany i útoky hrály úplně stejně, s tím rozdílem, že Rams výrazně pomohli rozhodčí a to ve 3 případech, kde to nahlas vyslovili i komentátoři utkání. Je zbytečné mluvit o tom co by bylo kdyby, ale poslouchat to, že si to Saints podělali sami? Stály proti sobě dva nejlepší týmy součastnosti a dalo se předpokládat, že to bude vyrovnaný a taky bylo a zápas to byl úžasný na obou stranách. Bohužel jazýčkem na vahách byli rozhodčí, to je bez diskuze. A vždy je škoda, když sport pohnojí rozhodčí a zbyde jen pocit zmaru. P.S.: Nesrovnávejte tento nádherný sport s prohnilou evropskou kopanou

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Drew Brees

Drew Brees

Tým: Saints (#9)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2000


NFL kariéra v kostce Drew Brees byl během NFL draftu v roce 2001 v 2. kole, jako 32 hráč celkově, vybrán týmem San Diego Chargers. Nejlepší sezónu v… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Screen Pass

Je speciální ofenzivní akce, kterou útok používá k překvapení a překonání agresivní obrany, která se snaží vytvořit tlak na quarterbacka a neustále se… Screen Pass

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červenec 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4975×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4495×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4