NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Co zaujalo Doktora – Super Bowl

úterý 9. února 2016, 1:40 Co zaujalo Doktora během letošního Super Bowlu?

Co zaujalo Doktora – Super Bowl Peyton Manning získal druhou Lombardi Trophy

1. A je to za námi! Broncos se stali po právu šampiony letošní sezóny. Na své cestě play-off vyřadili Steelers, Patriots a Panthers. Více argumentů pro tvrzení, že Lombardi Trophy je ve správných rukou, není třeba předkládat.

2. Už dnes se v komentářích k tomuto zápasu objevují názory, že obrana Broncos je nejlepší defenzívou NFL všech dob. Lepší než legendární defenzíva Bears z roku 1985. Osobně s tímto tvrzením zcela souhlasím. Žádnou komplexnější obranu, jež hraje na elitním levelu jak v D-line, tak v linebacking corps, tak i v secondary, jsem nikdy ve svém životě hrát neviděl. Skutečnost, že nejlepšímu útoku soutěže povolila skórovat pouhých 10 bodů, hovoří sama za sebe.

3. Přesto, že závěr zápasu už byl poměrně jednoznačný, nelze než znovu zdůraznit, jak obrovskou roli hrají v duelu dvou takto silných týmů minimální detaily a milimetrové rozdíly. Stačilo, aby rozhodčí Clete Blakeman posoudil po challenge Rona Rivery pas na Jerricha Cotcheryho jako catch a nikoliv jako nekompletní pas (osobně si stále stojím za názorem, že to catch byl a že video bylo dostatečně průkazné na to, aby rozhodnutí na hřišti bylo změněno – a především kdyby rozhodčí na hřišti pas posoudili jako catch, tak by zcela jistě Blakeman i v tomto případě oznámil, že „call on the field stands) a úvod zápasu se mohl odvíjet úplně jinou cestou. Velmi krátce po této hře totiž přišel forced fumble od Vona Millera a první touchdown utkání. Troufám si tvrdit, že kdyby se do vedení naopak dostali Panthers a Broncos museli začít v útoku „tlačit na pilu“, tak by se celé utkání odehrávalo podle úplně jiného scénáře. (Pozn. Snažně prosím, abyste si tento bod nevykládali jako stížnost na výkon rozhodčích, nebo tvrzení, že rozhodčí Panthers poškodili – tak to v žádném případě není myšleno!!!)

4. Dalším nesmírně důležitým okamžikem byl tečovaný pas Cama Newtona, jenž skončil interceptionem T.J.Warda, po němž ihned následoval fumble, když safetymu Broncos vyrazil míč z držení Mike Tolbert. Kolem míče byli v tu chvíli hned tři hráči Panthers, kteří by v případě získání tohoto fumblu zajistili útoku první down na čtyř-yardové linii. O desetinu rychlejší však byl Danny Treveathan. Krom toho, že se jednalo o jednu z nejbláznivějších her historie Super Bowlů, tak právě tento okamžik považuji za definitivní zlom v celém utkání. Panthers by v případě zisku míče velmi pravděpodobně skórovali touchdown a sportovní historie se mohla ubírat úplně jiným směrem. Musím se přiznat, že pokud by se mi taková šílenost přihodila při hraní Super Bowlu na Maddenovi, tak bych šel patrně druhý den reklamovat nefungující televizor s chabou výmluvou, že ten ovladač od konzole byl v obrazovce zaseknutý, už když jsem jej kupoval.

5. Už v průběhu zápasu jsem na internetu zaznamenal kritiku na adresu hry Cama Newtona. Osobně si myslím, že s ohledem na kvalitu defenzívy Broncos Cam zase tak špatně nehrál. CO mi ale na jeho výkonu vadilo mnohem více, byly jeho grimasy a body language. Frustrace z toho, že se mu v ofenzívě nedaří, z něj přímo čišela. A není třeba dodávat, že taková nálada je více než nakažlivá. Pokud bych měl porovnávat hru dvou nejlepších „mladých“ quarterbacků současnosti, tedy Cama Newtona a Russella Wilsona, tak právě v tomto aspektu vidím jednoznačně největší rozdíl. U Wilsona jste podobný výraz neviděli, ani když Seahawks prohrávali v Carolině 31-0. A to je hlavní faktor, proč Seahawks dokážou otáčet velké zápasy, i když se jim hrubě nedaří. Pokud to samé chtějí umět i Panthers, bude si Cam muset tuto dovednost osvojit stejně tak.

6. Možná je pro Cama škoda, že nemohl na Levi´s Stadium sledovat halftime show. Jsem přesvědčen, že by jej to neskutečně uklidnilo. Během vteřiny by totiž zjistil, že už nemůže být nejhorším perfomerem, jenž se na hřišti v nedělní podvečer objevil. Coldplay s Beyonce by v tomto ohledu nepřekonal, ani kdyby hodil 8 interceptionů za sebou.

7. Při oslavování hrdinů včerejší noci nelze opomenout Johna Elwaye. Byl to on, kdo se po minulé sezóně odhodlal k velmi odvážnému kroku, když propustil Johna Foxe i oceňovaného Adama Gatese, a to přesto, že se svým týmem slavil v každé sezóně od příchodu Peytona postup do play-off a před dvěma lety se dokonce dostal až do Super Bowlu. Elway se ale nebál zariskovat, angažoval Garyho Kubiaka, jenž i přes upadající výkonnost svého legendárního quarterbacka vybudoval s Wadem Philipsem tým, jenž dokázal dosáhnout až na mety nejvyšší.

8. Nedělní večer přinesl do nekonečné debaty o tom, zda je lepší Peyton nebo Brady, poměrně silný argument do rukou příznivců velkého Sherriffa. Mnohokrát opakovaný názor, že kdyby měl Peyton ve své kariéře k dispozici stejně kvalitní tým jako Brady, tak by měl doma už minimálně 5 prstenů, nabralo po včerejším zápase velmi reálné kontury. Po zápase jsem mluvil s jedním z Peytonových příznivců a na jeho hypotézu znějící „a teď si představ, kolik by Peyton vyhrál titulů, kdyby měl kolem sebe tuhle obranu ve svých nejlepších letech“, mi nezbývalo než přikývnout. Takový tým by byl opravdu téměř neporazitelný. Pozitivní na tom je, že si souboje Peyton vs. Tom budeme moci užívat i poté, co první jmenovaný zřejmě pověsí kopačky na hřebík (nebo na elektrické dráty jako Marshawn Lynch). Alespoň na diskusních fórech to bude mezi nimi jiskřit dál.

9. I když to byl včera úžasný zápas, tak naprosto největší radost mi neudělalo dění na hřišti, ale to, co se kolem tohoto duelu odehrávalo v českých a slovenských luzích a hájích. Tolik zájmu ať už ze strany médií, fanoušků, či obyčejných lidí, s nimiž jsem se náhodou střetl, jsem ještě nikdy nezaznamenal. NFL roste každým rokem i u nás. Především díky virálnímu marketingu vás všech, kteří šíříte tuto „nákazu“ mezi svými kamarády a známými. Tenhle fakt by nás všechny měl podpořit k tomu, abychom své úsilí ještě zintenzivnili a definitivně vymanili tenhle úžasný sport z kategorie „to je to ragby v helmách“. Cítím, že jsme na dobré cestě. Takže keep up the good work, people!

10. Na závěr bych rád, jak už je to u mě zvykem, podobně jako Cimrman, popřel sám sebe. Konkrétně bod 1 tohoto článku. Nic totiž není za námi! Právě naopak – začíná offseason, která nabízí celou řadu nesmírně zajímavých událostí. Už za necelý měsíc tu bude Scouting Combine, poté free agency period a samozřejmě Draft. Jak už je na našem webu obvyklé, tak budeme i o těchto událostech pravidelně a poměrně podrobně referovat. Můžu vám slíbit, že pokud se do offseason ponoříte, zjistíte, že je stejně zábavná jako sezóna samotná a NFL vás bude bavit ještě víc. Nezapomeňte, že o tom, kdo příští rok pozvedne nad hlavu Lombardi Trophy, se bude nejvíce rozhodovat už v následujících měsících. A abych nezapomněl, naše výroční Draft Party už se kvapem blíží! Takže stay tuned…

autor: Doktor

Komentáře ke článku (celkem 136)

75565 Kocurstvo napsal před 54 měsíci:
Skvělý a inteligentní článek. Body 5 a 8 by se daly vytesat do kamene, svatá pravda, Doktore...
75564 Kocurstvo napsal před 54 měsíci:
Skvělý a inteligentní článek. Body 5 a 8 by se daly vytesat do kamene, svatá pravda, Doktore...
75464 artaxerxes napsal před 54 měsíci:

Jedna statistická zajímavost - Peyton i Eli mají dva SB - Pokaždé, když ten SB někdo z nich získal, tak musel v play-off porazit Patriots (Peyton 2x ve finále konference, Eli v Superbowlu)

Celkem nepříjemná statistika pro Patriots, ale zas na druhou stranu to potvrzuje sílu tohoto výjimečného (nebo výjimečně vedeného) týmu.


Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Randy Moss

Randy Moss

Tým: 49ers (#84)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 1999


Budoucí člen fotbalové síně slávy Randy Moss, započal svou profesionální fotbalovou kariéru v barvách Minnesoty Vikings, kteří si ho vybrali do svého týmu v 1.… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Fait Catch Interference

Pokud člen soupeřova týmu atakuje hráče, který signalizoval Fair Catch (viz. Výše) dopustil se faulu Fair Catch Interference. Jeho tým bude potrestán 15… Fait Catch Interference

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červenec 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4975×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4495×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4