NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Co zaujalo Doktora - Super Bowl

pondělí 4. února 2019, 18:00

Co zaujalo Doktora - Super Bowl

1) A máme to za sebou! Brady má zaslouženě šestý prsten a dynastie pokračuje dál. Nutno říct, že Pats vyhráli po právu, protože byli prostě lepší.

2) Přesto musím říct, že si svoji cestu za další Lombardi Trophy (podobně jako před 14 dny v Kansasu) sami zbytečně zkomplikovali. Hned v prvním drivu skvěle hýbali s míčem po zemi, když Sony Michel procházel obranou Rams jako nůž máslem, avšak místo toho, aby se dostali na scoreboard, byť i jen field goalem, tak Brady hodil velmi lacinou interception. Pravdou je, že Wade Phillips to vymyslel náramně, když outside cornerbacka stáhl do hluboké zóny a do flatu vběhl Nickel Robey-Coleman, ale stejně by se na tuhle udičku Brady chytit neměl. K tomu přišel neproměněný field goal a z mého pohledu naprosto nepochopitelné ustoupení od power-run game.

3) Nicméně nakonec slavila úspěch taktika, kterou jsem si už v průběhu zápasu familiárně překřtil na „Juli-spanking“. Pats prostě řezali do Rams Edelmanem, co to šlo a McDaniels si patrně po maddenovsku řekl „dokud to nedokážou zastavit, tak je tím budu řezat dál a dál.“ A faktem zůstává, že Rams prostě na Minitrona odpověď za celý zápas nenašli.

4) Přesto ale obrana Rams zaslouží pochvalu – udržet Pats na 13 bodech je naprosto unikátní počin. Pass-rush fungoval a když jsem před zápasem psal o tom, že je třeba, aby se Bradymu dostali do hlavy, tak tenhle cíl do puntíku splnili. Tom v kapse dost neobvykle poskakoval a často vypouštěl míče ze své pravačky dřív, než bylo potřeba. A k tomu minul několik naprosto otevřených hodů, kdy buď zacílil naprosto nepřesně, nebo tak, že to jeho receiver zachytil, avšak v tak nevýhodné pozici, že už neměl šanci získat jakékoliv yards after catch (viz pas na Jamese Whitea při třetím downu).

5) Když už jsme u Whitea, tak Pats jej tentokrát zdaleka nevyužili tak, jak je u nich zvykem. Ovšem nebylo to jen díky odlišnému gameplanu, ale také díky skvělé práci defenzívy Rams, která si tohoto štírka velmi pečlivě hleděla. 

6) Suma sumárum – těžko můžete po obraně Rams chtít víc – dovolit Pats skórovat 13 bodů, to je prostě famózní výkon. Víc asi McVay od své defnzívy chtít nemohl

7) Bohužel pro Rams obrana Pats zahrál ještě lépe. Tenhle defenzivní gameplan by se měl vyučovat u všech budoucích koučů amerického fotbalu. Tak jak už jsem psal ve svých previews a říkal v podcastu – Belichcik šel na hřiště s tím, že pokud ho Rams chtějí porazit, tak to musí být vzduchem – ale po zemi jim to prostě nedovolí. Je otázkou, jestli byl Gurley ve stoprocentním zdravotním stavu (to se možná dozvíme v následujících dnech), ale nijak výrazněji se neprosadil ani on, ani C.J. Anderson.

8) Rams pod McVayem ještě nikdy neodehráli první poločas bez skórování jediného bodu. V základní části sezóny byli druzí v průměrném počtu bodů na jeden zápas (32,9). Včera ale skórovali pouhopouhé 3 body a v prvním poločase vyšli zcela naprázdno. Docela bych si vsadil, že míň bodů už pod McVayem nikdy v budoucnu nedají. A to asi nejlépe svědčí o tom, jak geniální defenzívu včera Pats v Atlantě předvedli. Média budou zmiňovat Edelmana, Bradyho či Gronka, ale jejich šestý titul jim včera vyhrála především dokonale hrající obrana.

9) Je třeba otevřeně přiznat, že zápas se hrubě nevyvedl Jaredu Goffovi. Určitě na něj dolehl tlak tak obrovského zápasu, ale především na něj dolehl tlak pass-rushe Patriots. Už před 14 dny v Kansasu a před 3 týdny na Foxborough proti Chargers, jsem popisoval jak Pats posílají tlak na soupeřova QB „ve vlnách“. Přesně to praktikovali i včera v Atlantě – první dva až tři hráči zatlačili na O-line a další dva útočili do mezer, které ona první vlna vytvořila. Musím říct, že se to nádherně sleduje, ale strašně blbě brání. Tahle taktika ale vyžaduje dokonalý timing všech hráčů – to aby si každý z nich přesně splnil svůj úkol. Jednoduše řečeno „do your job“.

10) Pokud chcete Past v současné době porazit, tak jednoduše musíte využít všechny příležitosti, které vám v zápase nabídnou. Většinou jich není mnoho, ale vždy nějaké přijdou. Rams měli včera takové příležitosti dvě. Poprvé, když defenzíva Pats zcela zapomněla na Brandina Cookse. Jenže Goff jej viděl až příliš pozdě. A to ne o vteřinu, ale inimálně o 3. Kdyby býval vypustil míč ze své pravice v momentě, kdy Cooks míjel posledního hráče obrany Pats, tak to byl jasný TD. Rams by šli do vedení a celý zápas mohl mít naprosto odlišný průběh. Rams by se zaměřili na svou obvyklou ground and pound game a Pats by museli více riskovat. Z mého pohledu se jednalo o nejklíčovější okamžik zápasu. Přiletět míč o vteřinu dříve, tak se dne mohlo slavit v Hllywoodu.

11) Druhou šanci pak odmítl sám Brandin Cooks, když po tentokráte naprosto přesném Goffově pasu, nedokázal míč zachytit a udržet. Ano, byl pod tlakem dvou hráčů – ale takový receiver v takovém zápase prostě tohle chytit musí. Cooks to ale nedokázal, a Rams tak nevyužili ani druhou nabídnutou příležitost. Následný interception už byla jen čirá zoufalost, kdy Goff pod obrovským tlakem hodil míč nazdařbůh do pole. Zkušený quarterback by to patrně neudělal a buď se nechal sackovat nebo hodil míč na zem do místa, kde by tušil svého RB, ale tady už hrála roli i frustrace. Kdyby Cooks onen předchozí pas zkrotil, tak by k tomuhle lapsu vůbec nedošlo.

12) Na druhé straně je potřeba říct, že Tom Brady už také odehrál ve své kariéře lepší zápasy. Jeho O-line mu rozhodně dopřávala více času než Goffovi, a i přesto Brady nebyl schopen předvádět onu systematickou hru, na kterou jsme zvyklí, a vyprodukoval nemalé množství chyb. Onen interception, o kterém jsem hovořil, zdaleka nemusel být jediný, a když si k tomu připočteme několik velmi nepřesných hodů a fumble, který naštěstí Pats zalehl David Andrews, tak lze lidově řečeno říct, že GOAT měl tentokráte víc štěstí než rozumu. Ano, je faktem, že Hogan nevyhrál jediný souboj se svými strážci (upřímně si myslím, že do Pats prostě při své výkonnosti nepatří) a Whitea dokonale postrážila obrana Rams, ale i tak jsem u Bradyho zvyklí na trochu jinou show. Po konci zápasu jsem se nemohl ubránit dojmu, že to bylo takové to „manningovské vítězství“, kdy je všechna pozornost zaměřena na hvězdného quarterbacka, ale zápas reálně vyhraje obrana. Jsem opravdu zvědav na příští sezónu – jak už bylo řečeno ve filmu Draft Day „ti největší dokáží čas zpomalit“. Já k tomu ovšem musím dodat, že ani oni jej nedokáží úplně zastavit. A včera to myslím už bylo na Bradym znát.

13) Na druhou stranu je třeba jasně zmínit, že v momentě, kdy se zápas lámal a Bradymu se na okamžik uvolnil Gronk, tak jej prostě našel. A jak už jsem uvedl výše – to byl právě včera rozdíl mezi vítězstvím a porážkou – Goff svoji šanci nevyužil, Brady ano. A to je to, proč je prostě největším z největších.

14) A Gronk? Jestli to byl jeho poslední zápas, tak se opravdu nemá za co stydět. Dal do něj zase všechno a připsal si klíčový catch zápasu. Bylo by stylové, kdy touchdown skóroval on, ale jak jej znám, tak jeho to opravdu mrzet nebude. Prsten je prostě prsten.

15) Příběhem večera však byla pro mě (a myslím, že nejen pro mě) korunovace malého velkého muže Juliana Edelmana. Myslím, že Belichicka ani ve snu nenapadlo, že když si před deseti lety vybral v 7. kole jako 232. v pořadí malého cvrčka z Kent State University, tak že právě sáhl po muži, který mu o dekádu později vyhraje Super Bowl. Ať už Patriots milujete nebo nesnášíte, ať už máte rádi či neradi Toma Bradyho, tak tohohle prcka prostě zbožňovat musíte. On je důkazem toho, že tvrdá práce a nezlomná vůle vás mohou dostat až na pomyslný Olymp. Když jej včera Brady hned pozápase pevně obejmul a něco mu šeptal do ucha, tak to byla jen a jen slova díků. Bez něj by totiž včera svůj šestý prsten nezískal. A po pravdě, jestli jsem měl včera z něčeho opravdovou radost, tak to bylo právě MVP pro Minitrona. Za celou svoji kariéru si tohle ocenění beze sporu zasloužil.

16) A co dál? Rams mají samozřejmě stále mladý tým, nicméně se jim nebezpečně rychle blíží období, kdy budou muset zaplatit Goffa a Gurleyho a na nějaké další rozhazování asi nebudou mít prostor. Suh odehrál kvalitní sezónu a fantastické play-off, ale v capu na něj už příští rok místo nezbyde. I tak ale Rams budou patřit ke špičce NFC – mají kvalitní tým a excelentní coaching staff. Ovšem probojovat se do posledního zápasu sezóny nebude v jejich vyrovnané konferenci žádný med.

17) A Pats? Těm pravděpodobně uteče za velkými penězi jejich nejlepší pass-rusher Trey Flowers. A jak už jsem naznačil výše – časy, kdy Brady v podstatě sám rozstřílí soupeře na cucky, už jsou patrně taky pryč. A pokud k tomu ještě skončí Gronk, tak to bude opravdu citelné oslabení, které bude znamenat jediné – aby mohli pomýšlet na další prsten, tak bude muset jejich obrana hrát tak geniálně jako včera. Okno této dynastie se pomalu ale jistě zavírá. A Kansas bude příští rok ještě hladovější než letos.

18) Buď jak buď, coby člověk, který miluje tuhle hru, musím složit největší možnou poklonu vůči tomu, co tenhle tým v poslední dvacetiletce předvádí. Přestože draftuje pravidelně kolem 30. místa, přestože mu neustále prchají top hráči za lukrativními kontrakty, tak tenhle tým vždy dokáže nalézt cestu k vítězství. Pokaždé jinou, ale dokáže. A to je to, co z tohoto týmu dělá nejúspěšnější franchise historie amerického sportu. Nespílejme proto, že je nudné je vidět rok co rok bojovat o mety nejvyšší – naopak si užívejme, že máme tu možnost být u toho. Že můžeme sledovat NFL v době, kdy mu kraluje největší tým její historie. Naše děti nám to budou jednou závidět.

P.S.: Defense still wins the championships!

autor: Doktor

Komentáře ke článku (celkem 125)

152268 Anford napsal před 5 měsíci:
nn v Kanade :-( Je to urcite na kanadskem a nejspis i americkem Netfixu... ale treba to najdes nekde ke stazeni!
152266 Rhime napsal před 5 měsíci:
Nežiješ v ČR, že? Lebo tu to nie je dostupné.
152262 Anford napsal před 5 měsíci:
Jsou zatim dve serie, kazda ma 10 dilu a kazda se venuje zivotu trech nadejnych QB v poslednim rocniku stredni skoly. V prvni serii byl QB na facku Tate Martell (sel z Bishop Gordon High School na Ohio State, ted je ale v Miami Hurricanes) a ve druhe je mym nejmene oblibenym prave Re-al.

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Larry Fitzgerald

Larry Fitzgerald

Tým: Cardinals (#11)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 2003


Larry Darnell Fitzgerald Jr. byl v roce 2004 během NFL draftu vybrán v 1. kole, jako 3. hráč celkově, týmem Arizona Cardinals. Od svého prvního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Drive

Jeden z nejdůležitějších pojmů v americkém fotbale. Drive označuje sérii útočných pokusů, jejímž cílem je skórovat body. Každý útočný dirve se skládá z… Drive

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červenec 2019:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
000 fruhba | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4220×
DebiQue | off-line 4056×
formic | off-line 3566×
Aleš | off-line 3562×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4