NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Denver Broncos Offseason

pátek 19. července 2019, 11:30 Máme tady další článek ze serie fanouškovských rozborů offseason jejich týmů. Tentokrát se o rozbor postaral David Sýkora, který je jedním z našich nejvěrnějších fanoušků a zároveň jeho srdce tepe pro Denver Broncos! Přeji krásné prázdninové čtení.

Denver Broncos Offseason

Smutná zpráva!

pat bowlen.png

Více než hráčské odchody či příchody, více než změna téměř celého trenérského štábu, více než zdravotní či smluvní patálie hráčských opor, zasáhla Denver Broncos smutná zpráva o smrti majitele týmu. Dne 13. června 2019 rozšířil modro-oranžové řady těch, co už nejsou mezi námi Patrick Dennis Bowlen (75 let). Na jeho počest ponesou po celou sezónu naši hráči na helmách “odznáček Mr.B”.

Pat Bowlen se stal majitelem Broncos v roce 1984 a stal se hned od počátku největší hybnou silou, srdcem i duší klubu. Jako svůj první krok majitele založil Ring of Fame a kolem týmové hrdosti začal budovat tým, který se stal za dobu jeho vlastnictví jednou z nejúspěšnějších franchise napříč všemi hlavními americkými sporty. (Jen New England Patriots, San Antonio Spurs a Los Angeles Lakers mají po dobu jeho vlastnictví (35 let) lepší zápis poměru výher a proher.)

Pat Bowlen byl znám pro svou velkou soutěživost, smysl pro humor, rozhled a pokoru. Tým, který vlastnil, považoval za tým všech Broncos fanoušků. Denver Broncos řídil ze zákulisí, ale s velkou vášní a nikdy si neodpustil osobní účast na trávníku s hráči. Angažoval se také v chodu celé ligy a má třeba lví podíl na dnešní podobě SNF. Jako bývalý šéf NFL skupiny pro TV vysílání byl například zodpovědný za nejlukrativnější smlouvu mezi  sportovní ligou a TV stanicemi. (SNF je nejsledovanějším americkým pořadem současnosti.)

Mr. B si s hráči, trenéry i zaměstnanci vytvářel osobní vztahy a ti o dobách strávených v Broncos v nemalé míře mluví jako o rodině. A i když už jejich kariéra či působení v týmu skončilo, Pat na ně nezapomínal. Byl to třeba on, kdo jako první gratuloval Shannonu Sharpovi ke zvolení do Síně slávy apod.

Pata Bowlena poháněla velká sportovní soutěživost. Věta “I want to be No. 1 in everything!” čili “Chci být číslo jedna ve všem!” zdobí i stěny Mile High stadiónu. Neměl rád slovo “Rebuild” a každý rok chtěl mít tým, který bude SB contenderem. To se mu také po většinu let dařilo.

Pod Bowlenovým vlastnictvím si Broncos připsali několik hodnotných rekordů ligy a často se u dalších statistik pohybují na nejvyšších místech.

-       V prvních 30 letech pod Mr. B Broncos vyhráli 300 zápasů (rekord ligy).

-       Celkový poměr výher a proher pod ním je 0,596 (druhé místo NFL).

-       Z mnoha dalších rekordů chci ještě zmínit nejlepší zápis domácích zápasů v profesionálním americkém fotbale.

-       Za jeho vlastnictví se v Denveru vyprodaly všechny domácí zápasy a Denver drží stále aktuální rekord v počtu vyprodaných zápasů. V loňském utkání s Texans toto číslo dosáhlo mety 400 vyprodaných utkání v řadě a série pokračuje dál.

Pat Bowlen tradičně před sezónou předpovídal zápis 19 - 0.

S panem B neodešel z tohoto světa jen oblíbený vlastník Denveru Broncos, ale především výjimečný člověk. Ať odpočívá v pokoji.

V současné době jeho funkci supluje trojice vybraných zástupců v čele se CEO Broncos Joe Ellisem. Tento triumvirát se snaží vést klub, jako by byl Pat Bowlen stále mezi námi. Mr. B si přál, aby jej ve vedení klubu nahradilo jedno z jeho sedmi dětí a přes několik sporů se zdá, že největší šance na budoucí převzetí této obtížné role, má jeho dcera Brittany (29 let).

Nová naděje v Denveru.

halvouni denver.png

Zleva: CEO Joe Ellis, HC Vic Fangio, GM John Elway

Po zisku SB50 to jde s týmem Denveru Broncos z kopce. V době platových stropů nebylo možné udržet elitní obávanou obranu pohromadě. Kariéru skončil lídr útoku Peyton Manning, po jehož odchodu do sportovního důchodu jen marně hledáme schopného vůdce ofenzívy. Kvůli zdravotním potížím přerušil trenérskou činnost i HC Gary Kubiak, který byl zcela nepochopitelně nahrazen podprůměrným DC Miami Dolphins Vancem Josephem. V rámci trenérských změn jsme trestuhodně nechali odejít i jednoho z nejlepších DC v lize Wadea Philipse. Jedno vedlo k druhému a tým z Denveru si po téměř padesáti letech připsal nelichotivé dvě za sebou jdoucí sezóny s negativním zápisem.

Zákonitě musely přijít změny.

Zásadním krokem k zářnější budoucnosti hrdého týmu byla výměna téměř celého trenérského týmu. V době, kdy chce každý svého Seana McVaye, jsme se vydali proti proudu. Na místo hlavního kouče jsme angažovali jednoho z nejlepších defenzivních trenérů v lize. Šedesátiletý Vic Fangio je tvrdý trenér ze staré školy, který naposledy působil jako defenzivní koordinátor pevné a agresivní obrany Chicaga Bears, jedné ze dvou nejlepších obran minulého ročníku. Do týmu s ním přichází 40 let zkušeností, schopnost adaptace na moderní fotbal a individuální přístup k hráčům.

Při sestavování svého trenérského týmu dbal Fangio nejen na kvalitu a dosavadní práci samotných trenérů, ale kladl také velký důraz na jejich schopnost předat důležité znalosti hráčům. Defenzivním koordinátorem se tak stal staronový Bronco Ed Donatell a úkoly ofenzivního koordinátora převezme Rich Scangarello, učenlivý žák Kylea Shanahana. Z nových tváří zajímavého trenérského týmu vyzdvihnu hlavně příchod skvělého trenéra ofenzivní řady Mikea Munchaka z Pittsburghu Steelers, jehož angažování považují mnozí fanoušci i odborníci za tu vůbec nejhodnotnější offseason posilu.

Ani ten nejlepší trenér však nezmůže zázraky s nekvalitním či děravým kádrem. Proto musel přijít i nezbytný ozdravný proces hráčské sestavy. Vše začalo už povedeným draftem 2018. Hned několik loňských nováčků se prosadilo do základní sestavy a hráči jako DE/OLB Bradley Chubb, RB Royce Freeman, RB Phillip Lindsay, LB Josey Jewell či WR Courtland Sutton se mohou stát výraznými oporami týmu hned na několik příštích let.

Z letošní draft třídy by se měl mezi startery prosadit atletický Tight End Noah Fant, který by měl vévodit naší zraněními sužované minisestavě Tight Endů. Nepochybným starterem v ofenzivní lajně bude univerzální dříč a srdcař Dalton Risner. Velké šance do rotace defenzivní řady dávám DL Dre’Montu Jonesovi, který po zranění Nicka Bosy zářil v obraně Ohio State. Zajímavým projekty jsou i vysoký atlet LB Justin Hollins nebo slibný WR Juwann Winfree, kterého do týmu doporučil jeho bývalý spoluhráč z Coloradské univerzity Phillip Lindsay. Elway nezapomněl ani na budoucnost a znovu pokouší osud a štěstí při draftu mladého QuarterBacka. Tím byl letos Drew Lock, který bude mít za Joe Flaccem více času vyzrát a naučit se profi řemeslu.

GM Broncos se během draft procesu i letos držel stejného kurzu jako loni. Kromě hráčských kvalit mířil Elway a jeho tým na charakter a vůdcovské schopnosti samotného hráče. Velká většina našich nováčků z posledních dvou let je tak bývalými kapitány svých týmů a to včetně hráčů z pozdějších kol draftu.

Ani na trhu s (nejen) volnými hráči John Elway nelenil a co nejvíce podpořil svůj nový trenérský tým maximálními dostupnými zbraněmi.

Prvním velkým jménem, které přišlo do Denveru, byl zkušený QB Joe Flacco. Veterán z Baltimore Ravens byl pro mnohé fanoušky, včetně mě, ránou na solar. Nic proti Flaccovi, ale v mých očích patřil v posledních letech maximálně k průměru ligy a “podobného” QB už jsme měli v osobě Case Keenuma. Většina veřejnosti tak očekávala další rok s Keenumem a draft mladého QB budoucnosti. Ne tak Elway. Joe Flacco přišel hlavně proto, že je hráčem, který mnohem lépe zapadá do Scangarellovy ofenzivy a tímto příchodem Elway potvrdil jasnou vizi pro směřování útoku. To, že má “Joe Cool” ještě tři roky platnou smlouvu za rozumné peníze a bez případných dead money při propuštění je pomyslnou třešničkou na dortu.

Nebudu vás nudit mnoha dalšími hráčskými změnami menšího významu. Zmíním už jen další tři důležité příchody. Kdysi “No Fly Zone” secondary Broncos dostávala loni pořádně na frak, protože za elitním Chrisem Harrisem Jr. zelo už jen děravé vzduchoprázdno. To nám příští rok nehrozí. Podepsali jsme hned dva vysoce kvalitní Corner Backy. Z Texans přišel univerzální CB/S Kareem Jackson a z Bears dost možná nejlepší slot corner minulé sezóny Bryce Callahan. Do odchody a zraněními prořídlé OL Elway přivedl zajímavého pravého tackla Ja’Wuana Jamese. Z objektivně spíše průměrného Jamese udělal druhého nejlépe placeného RT v lize a my budeme spoléhat na kouzla Mikea Munchaka, že z něj udělá prvotřídní oporu ofenzivní linie.

Z hráčských odchodů nejvíc zamrzí Matt Paradis, který patří dlouhodobě k absolutní špičce mezi centry. Nezbyly na něj peníze po tom, co utrpěl problematické zranění a v sestavě jej velice solidně nahradil velmi levný univerzál Connor McGovern.

Návrat elitní obrany?

I v celkové strategii týmu jdeme proti hlavnímu proudu. V divizi, kde poslední dobou vládnou útoční Chiefs pod vedením skvělého trenéra Andyho Reida, kde působí velmi kvalitní komplexní tým Los Angeles Chargers a nevyzpytatelní Raiders, budeme “překvapivě” sázet na obranu. I v minulém roce právě obrana stála za skutečností, že jsme ještě pár kol před koncem celkem reálně bojovali o Play Off. Nyní pod Vicem Fangiem očekávám návrat na přední místa defenzivních statistik. Zvláště pak agresivní duo pass rusherů Von Miller - Bradley Chubb dostane od secondary trojice Chris Harris Jr., Kareem Jackson, Bryce Callahan o něco více času a to se QuarterBackům soupeřů nebude vůbec ale vůbec líbit. Ani ostatní obránci nebudou slabinou týmu a tak má “zlý génius” Fangio v rukou všechny potřebné hračky a nástroje pro návrat děsivé obrany nedávných let.

Otazník tak spíše (opět) bude viset nad kvalitou útočné fáze hry. Klíčové pro náš útok budou hlavně výkony ofenzivní linie, která je sice ve schopných Munchakových rukou, ale zranění se prostě stávají. Pokud však dostane Flaccova dělová ruka trochu klidu a času, věřím v úspěch celého útoku, protože WR Emmanuel Sanders, WR Courtland Sutton a nově TE Noah Fant jsou pro Joea určitě zajímavé cíle. Nemalý příspěvek čekám i od dua Running Backů Lindsay - Freeman. Loňští nováčci ukázali velký potenciál a letos mají stále nemalý hlad po dalších a dalších yardech.

Odůvodněné pochyby chovám v případě kickera Brandona McManuse, který je do 50 yardů celkem spolehlivý, ale nad tuto hranici patří k těm horším v lize a to i přes polovinu utkání odehraných v řídkém vzduchu Mile High. Na druhou stranu musím připustit, že by mohlo být i hůř.

Sezóna 2019

Jaké je mé konečné resumé týmu po offseason 2019? Budou Broncos v našlapané konkurenci AFC West a celé NFL konkurenceschopní?

Myslím, že obecně patříme k podceňovaným týmům nadcházející sezóny. Vybízí k tomu i “papírově” druhé nejtěžší rozlosování (za Raiders). Ani já nečekám od sezóny 2019 žádné velké zázraky. Jedna offseason nemusí stačit na obrat výsledků týmu, ale s další negativní sezónou se nechceme smířit.

Celkem objektivně očekávám, že Vic Fangio vytáhne naši obranu nejméně do TOP5 ligy. Útok se zkušeným QuarterBackem a zajímavým arzenálem má také svůj potenciál. Po posledních dvou letech je tak trocha optimismu na místě. Pokud naši hráči vydrží věsměs zdraví a vyvarujeme se hloupého střílení do vlastních nohou, mohli bychom se stát černým koněm ligy. Proč? Protože to není tak dávno, kdy titul získal tým se skvělou obranou a nepřesvědčivým útokem. Zato s Vonem Millerem a velkým bojovným srdcem.

Pokud máte zájem dočíst se o dění v Denveru Broncos více, neváhejte navštívit facebookové stránky https://tinyurl.com/DenverBroncosSKCZ. Najdete zde aktuální informace z dění kolem týmu, podrobnější profily příchozích hráčů, v sezóně preview i pozápasová shrnutí a samozřejmě i další zajímavosti.

autor: David Sýkora

Komentáře ke článku (celkem 192)

156114 Ježour napsal před 4 měsíci:
Bez Gronka už toho nahráli a uplně v pohodě. Kdybych si mohl vybrat jednoho hráče v Pats na škrtnutí, vybral bych si Edelmana. Ten je a bude stále rozdílové pocket receiver, bez kterýho se Brady s těma svýma pětiyardovkama neobejde.
156113 Ježour napsal před 4 měsíci:
Naprostý souhlas. Polovina obran si na Dakovi smlsne, pokud nebude v backfieldu Zeke. Tady se v plné nahotě zjeví Prescottova průměrnost. Zeke jede na tuhle notu, ví to a bude Jonesům brnkat na nervy. Před začátkem sezony nepříliš pěkný rozkol v mančaftu. Já bych RB takové prachy jako dostal Bell v Jets (a chce Elliott) zatím (dle S-capu) nedal, jsou to přemrštěné nesmysly.
156108 formic napsal před 4 měsíci:
no ja jsem zvedavej teda na Prescotta s platem top 5 ale bez Elliota.. to bude pruser jak debil, ten Zeke dela pulku ty jejich offense, at Jones nic nevymejsli a radsi je zaplati

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Adrian Peterson

Adrian Peterson

Tým: Vikings (#28)
Pozice: Running Back
Draft v roce: 2006


  Adrian Lewis Peterson se narodil 21. Března 1985 v Palestine ve státě Texas. Adrian Peterson, přezdívaný "A. D."("All Day" - "celý den") a "Purple Jesus"… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Sack

Označení pro situaci, kdy je quarterback sražen (tackl) nebo vytlačen mimo hrací plochu za line of scrimmage (místo odkud začíná hra snapem) nebo na její… Sack

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za prosinec 2019:

Ferry | off-line 55 bodů
#3 - Seattle | off-line 50 bodů
ado89 | off-line 50 bodů
jawor | off-line 50 bodů
gaučový odborník | off-line 4704×
formic | off-line 4375×
DebiQue | off-line 4248×
Ježour | off-line 4198×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4