NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Divisional round preview - neděle

neděle 13. ledna 2019, 18:00 Včerejší zápasy nám přinesly vítězství dvou domácích a favorizovaných týmu. Jak tomu bude dneska se dozvíme za pár hodin, ještě předtím mrkněte na preview. Přeji krásnou fotbalovou zábavu... A lidičky, hlavně v klidu. Díky

Divisional round preview - neděle

Chargers - Patriots

Divisional Round bývá mezi fanoušky NFL často považován za nejatraktivnější víkend v celé sezóně. Žádný jiný týden vám totiž nenabídne 4 vzájemná utkání osmi nejlepších týmů celé ligy. A zápas mezi Chargers a Patriots je alespoň pro mě vrcholem tohoto „královského“ kola play-off.

Na jedné straně budou stát Pats, kteří jsou na domácím hřišti v play-off téměř k neporažení. Jejich poslední prohra ve vyřazovacích bojích na Foxborough už je hodně vousatá (2012 vs. Ravens) a od roku 2014 Pats prohráli v play-off jen jediný duel proti týmům ze své vlastní konference (s Broncos na Mile High v roce 2015). A aby toho nebylo málo, tak Belichickova bilance proti koučům, kteří se poprvé dostali do play-off, je také naprosto skvostná – 6 výher a jediná porážka (loňský SB proti Pedersonovi).

Na straně druhé ovšem budou stát Chargers, kteří hrají v této sezóně lépe venku než na svém vlastním stadionu. Při započtení výhry v minulém týdnu v Baltimore, se mohou chlubit bilancí 8-1, přičemž jedinou prohru utrpěli ve 3. týdnu v bitvě o LA s Rams. A vzhledem k tomu, že i tenhle zápas se de facto hrál na jejich domácím hřišti, tak lze říci, že pokud Bolts vyjeli mimo Los Angeles, tak letos ještě ani jednou neprohráli.

Vzájemná bilance mezi těmito dvěma týmy ale jasně svědčí pro Patriots – Rivers Bradyho ve své kariéře ještě nikdy neporazil (v sedmi vzájemných zápasech), neboť jedinou výhru proti Pats zaznamenal v roce 2008, když byl starting quarterbackem Matt Cassel. V play-off se pak tito dva excelentní dirigenti potkali jen jednou – a i z tohoto duelu vyšel vítězně TB 12 (výhra 21-12 v roce 2007).

Historie ale dnes večer hlavní roli hrát nebude. Klíčové budou naprosto jiné faktory. Tady jsou dle mého názoru ty nejdůležitější miniduely, jež budou pro vývoj tohoto souboje nejklíčovější.

1.     Chargers pass-rus vs. Patriots O-line – jak všichni víme, nejúčinnější zbraní proti Brady je vyvinutí drtivého tlaku v pass-rushi a zničení jeho comfort zone. Nicméně Pats letos excelují v jeho protekci. Dle statistiky webu Football Outsiders byli Pats v pass-protectionu nejlepší v celé lize, když dovolili svým soupeřům vyvinout tlak na Bradyho pouze v 17,4% jejich ofenzivních snapů. Ještě lépe si pak v této statistice počínali proti edge rusherům (9,6% QB pressure – 1. místo v celé lize). To je samozřejmě nesmírně důležitá statistika zejména proti Bolts, kteří vyvíjejí tlak na soupeřovy quarterbacky především prostřednictvím dua Bosa – Ingram. Melvin Ingram byl dle mého názoru vůbec nejlepším defenzivním hráčem minulého týdne a Joe Bosa od svého návratu do sestavy ve weeku 12 absolutně dominuje, když si za tuto dobu připsal 6,5 sacku (nejvíce v lize), přičemž sack zaznamenal ve 3,71% případů, kdy byl na hřišti (2. místo v celé lize). Chargers budou i dnes jen minimálně blitzovat a většině případů budou používat 4-man rush se 7 hráči v pass-coverage, a tudíž se bude výsledek zápasu významně odvíjet od toho, jak se Ingramovi s Bosou bude dařit prorážet obranný val Pats. Budou muset být setsakramentsky rychlí, neboŤ Bradyho release time (2,61 vteřiny) patří k těm nejrychlejším v lize (5. místo). Minulý tedn proti Jacksonovi uspěli (7 sacků) a pokud dnes chtějí pomoci svému týmu vyhrát na žhavé půdě ve Foxborough, budou muset podobný výkon přinejmenším zopakovat.

2.     Zdravotní stav Melvina Gordona – pokud jste v průběhu této sezóny četli moje příspěvky, tak vám jistě nemohly uniknout mé oslavné ódy na výkony Melvina Gordona. Ač jsem tohoto running backa neměl zpočátku jeho kariéry příliš v lásce, tak v letošní sezóně předváděl naprosto neuvěřitelné výkony. V posledních týdnech však pro zranění buď vůbec nehrál, nebo byla jeho výkonnost zdravotním stavem významně limitována. A není náhodou, že šla okamžitě dolů i výkonnost Philipa Riverse. Ten v posledních 5 zápasech zaznamenal pouze 65%-ní úspěšnost přihrávek, 4 touchdowny a 6 interceptionů s QB ratingem 76,3. Je pravdou, že 2 z těch zápasů odehrál proti excelentní obraně Ravens, ale i tak to nejsou nijak závratná čísla. Rivers potřebuje zdravého Gordona a potřebuje čas – pokud není pod tlakem, tak dosahuje opravdu excelentních statistik (rating 115,9) a jeho pravačka je téměř neomylná. Dnes by mu tak tento zápas mohl sedět víc, neboť jestli mají Pats někde slabinu, tak je to právě pass-rush. Jejich sack rate činí pouhých 4,7% (2. nejhorší v lize) a tlak na quarterbacka dokázali vyvinout pouze ve 25,5% případů (23. místo v lize). Dnes ale očekávám, že se vrhnou hned od začátku utkání do heavy blitzů a pokusí se Riversovi život v kapse co nejvíce zkomplikovat. Rivers ale určitě udělá vše proto, aby ze sebe strhl nálepku quarterbacka, který není schopen provést svůj tým přes play-off. Jeho bilance ve vyřazovacích bojích (5-5, z toho 1-4 v Divisional Round) je totiž skutečně nelichotivá. A aby toho nebylo málo, Philip je na prvním místě historického žebříčku v počtu yardů (54.656) i touchdownů (374) mezi quarterbacky, kteří se nikdy nedostali do Super Bowlu. Dnes tak udělá určitě vše proto, aby všechny tyhle „rekordy“ zašlapal do země. A stoprocentně zdravý Gordon by se mu v tomto snažení náramně hodil.

3.     Running-backové Pats vs. Defenzíva Chargers – pokud to Pats v nějaké oblasti letos jde, tak je to jednoznačně běhová hra a využívání running backů obecně. Sony Michel, Rex Burkhead a James White hrají výtečně a Josh McDaniels se ani trochu nebojí je využívat. Nadto každý z nich má výrazně odlišný styl hry, což činí soupeřovým obranám nemalé potíže při jejich strážení. Chargers minulý týden vyrukovali proti Ravens ve formaci se sedmi defenzivními backy. Tento týden to asi nebude tak výrazné, ale s ohledem na jejich limitaci na postu linebackerů patrně i dnes budou mít v obraně na hřišti ve většině snapů 6 defenzivních backů. Pats proti tomu logicky vyrukují s heavy formacemi – ostatně v lize patří mezi týmy, které je využívají nejhojněji – 21 personnel (2 RB, 1 TE) využívají v 27,9% případů (2. místo v lize) a 22 personnel (2 RB + 2 TE) v 6,1% případů (4. místo v lize). Dnes k těmto formacím budou sahat ještě častěji a pokusí se vyrukovat proti menší a rychlejší defenzívě Bolts s hrubou silou.

4.     Gronk vs. James – Rob Gronkowski byl po většinu sezóny značně zdravotně limitován, nicméně tohle je zápas jak šitý na jeho míru. Gronk má na svém kontě 12 touchdownů v play-off (2. místo v historické tabulce za nedostižným Jerry Ricem) a po odpočinku v minulém týdnu by mohl být v nejlepší kondici této sezóny a připraven opět dominovat. Nejčastěji jej dnes asi bude mít na starosti Derwin James – excelentní nováček, jenž se hned v první sezóně probojoval do All-Pro týmu a na souboj této dvojky jsem opravdu neskutečně zvědavý

X-faktor: James White – tenhle hbitý štírek dnes bude opět hrát významnou roli – a to jako vždy zejména v pasové hře. Letos nasbíral celkem 751 receiving yardů (2. místo mezi running backy v lize), přičemž Chargers v obraně pasů na running backy soupeřů opravdu neexcelují – dle webu Football Outsiders jim patří v této činnosti až 23. místo v lize. Pokud chcete porazit Pats, musíte ubránit Whitea – a já jsem moc zvědav s jakou taktikou dnes proti němu Bolts vyrukují.

Suma sumárum, dnes nás čeká velký zápas, na který se těší celá Amerika. Jako tradičně se celý svět rozdělí na dva tábory. Fanoušci Patriots budou fandit Patriots a všichni ostatní Chargers. Žádný tým prostě neumí fanoušky polarizovat tak jako Pats. Můžete je nesnášet nebo milovat, ale musíte je respektovat. A proto i přes fakt, že Bolts letos hrají úžasnou sezónu a disponují obrovskou silou, budu dnes věřit Pats. Prostě proto, že oni doma v play-off jednoduše neprohrávají.

New-England-Patriots-Logo.png Patriots - Chargers San-Diego-Chargers-Logo.png
28:24

autor: Doktor

Eagles - Saints

Oba dnešní soupeři měli velmi rozdílnou cestu do play-off. New Orleans Saints vedeni téměř neomylným Drew Breesem kráčeli základní částí s naprostou jistotou a prakticky dominantním způsobem rozprášili každého soupeře, na kterého narazili. Výrazně zastavit je dokázali pouze Cowboys a na začátku a na konci sezóny klopýtli s divizními rivaly. Ovšem prohra s Panthers se tak úplně počítat nedá, protože nehrál Drew Brees a Teddy Bridgewater je přece jen trochu jiná liga. Samozřejmě spousta zápasů byla velmi vyrovnaná a těsná, ale jak říká starý dobrý fotbalový zákon, WIN je prostě WIN. Některé zápasy naopak nebyly napínavé vůbec. Krásném příkladem je utkání s dnešním soupeřem Svatých. V jedenáctém týdnu naložila Breesova družina týmu z Philadelphie neuvěřitelných 48 bodů a naopak obrana obdržela bodů pouze 7. Jenže ono se toho od té doby událo spoustu a spoustu. Eagles od zmíněného utkání prohráli jediný zápas (zase Cowboys) a hlavně poslední 3 zápasy v základní části, kdy už seděl za kormidlem Nick Foles, pro ně byly "buď a nebo". No a ještě bych k tomu rád dodal, že z posledních 4 zápasů porazili dva opravdu silné týmy. V patnáctém týdnu Rams a ve Wild Card se Orlům povedlo rozdrásat i Medvědy. Našlápnuto tedy mají opravdu výborně a z předchozích zkušeností víme, že není dobré Eagles podceňovat. Bude to ale stačit na to, aby porazili Saints a ještě k tomu v SuperDome?

Klíčové matchupy

Pochopitelně všichni mluví o magii Nicka Folese, ale já vám říkám, Big Dick Nick není jediný hráč v tomhle týmu, který ovládá temné síly. Tím druhým je totiž Malcolm Jenkins. Jeden z nejlepších strong safeties v NFL svoji kvalitu několikrát potvrdil, o tom není sporu, ale zbytek jeho družiny se v průběhu sezóny odporoučel na lavičku pro zraněné hráče. Nicméně nějakým zázrakem (Jenkinsovi kouzla) se stalo to, že nastoupivší náhradníci hrají fakt dobře. Mezi všemi ale vyniká Avonte Maddox. Tenhle rookie z Pittsburgh University předvádí opravdu skvělé výkony a je jisté, že si Drew Brees bude muset dát pozor, kam hází míč. Micheal Thomas bude ovšem rozhodně velkým oříškem. Tohle může být jeden z nejdůležitějších matchupů večera.

O tom, že rozhodující bitvy se odehrávají na line of scrimmage píšu v podstatě asi v každém článku. Nejinak tomu bude i v dnešním zápase. Z front seven Eagles jde opravdu hrůza. Jména jako Fletcher Cox a Brandom Graham by Drew Brees dnes rozhodně chtěl vidět z uctivé vzdálenosti. Pokud ovšem má mít kapitán s číslem devět potřebný klid, musí fungovat dvě věci. Za prvé je to offensive line, která v letošní sezoně ukazuje, že není radno ji podceňovat. Nejdůležitější bude uhlídat Fletchera Coxe. Ten sám je schopen neuvěřitelným způsobem narušit celkový gameplan soupeře. Pokud bude OL fungovat mělo by to jít ruku v ruce s dalším rozhodujícím faktorem. Běhová hra. Mark Ingram a Alvin Kamara svými výkony dodávají útoku Saints klid, jistotu a hlavně pomáhají kontrolovat čas. Pokud se bude dařit hýbat s míčem po zemi a držet pass rush v uctivé vzdálenosti od Drew Breese bude pro Eagles opravdu velmi těžké zastavit válec s lilií na kapotě.

Doug Pederson je opravdový ofenzivní mastermind. Tak nějak si s Folesem sedli a zkrátka jim tahle spolupráce funguje a vychází. Jestli je někde pro Eagles šance prosadit se z pozice underdogs, což oni rozhodně umí, tak je to právě v přechytračení soupeře. Pevně věřím, že se ofenzivní kolečka Eagles rozhýbou a budou Saints zatápět. Pederson to prostě umí a dokáže se opravdu výborně připravit na jakéhokoli soupeře.

Výsledek

Opravdu neočekávám nijak jasný zápas. Troufnu si odhadnout, že to bude podobně vyrovnané, jako výhra Eagles nad Bears. Přece jen se ovšem přikláním k Saints. Brees hraje v parádní formě, obrana funguje a domácí dav je požene směrem k vítězství. Maličkosti můžou zápas otočit jinam, ale já věřím Saints.

Philadelphia-Eagles-Logo.png Eagles - Saints  New-Orleans-Saints-Logo.png
20:24

autor: Ondra Horák


Komentáře ke článku (celkem 807)

149430 Mazi napsal před 15 měsíci:
Zasloužil by si zaokrouhlit na 30...ikdyz ty s tím asi nesouhlasíš :)
149429 regnerxo napsal před 15 měsíci:
Já slyším jen to že mi někdo sere do uší a autora nerozeznám.
149428 regnerxo napsal před 15 měsíci:
Odhalil jsi mě. Ale proti tomu co dělá Bills Mafia na talegate je to ještě čajíček.

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Eli Manning

Eli Manning

Tým: Giants (#10)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2003


Eli Manning se narodil do fotbalové rodiny. Jeho otec Archie strávil většinu své profesionální kariéry v týmu New Orleans. Dvakrát byl vybrán do Pro Bowlu, výraznějšího… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Special Teams

Každý tým má na hřišti jedenáct hráčů, které může neomezeně střídat. Většinou hráči hrají ve stálých formacích. Special Teams

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za duben 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4981×
formic | on-line 4903×
Ježour | off-line 4527×
DebiQue | off-line 4440×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4