NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Dojmy a rozmary - Díl desátý: Třikrát a dost

čtvrtek 16. ledna 2020, 10:00 Po kvalitním čtení v článku od Jirky Robka týkající se divizního play off jsem nechtěl podruhé příliš recyklovat stejná témata. Proto tu mám nyní glosy zapsané tak, jak mi během týdne před konferenčními finále letěly hlavou. Neopírám se o přesná čísla ani statistiky. Netroufám si ani na žádné hloubkové analýzy a rozbory. Snad se aspoň v některých dojmech z uplynulého týdne shodneme, jinde pak zasejeme trochu té naší fanouškovské kontroverze. Tak pojďme na to!


Dojmy a rozmary - Díl desátý: Třikrát a dost

Zdá se to až neuvěřitelný, že máme před sebou poslední 3 utkání sezony 2019. Tři jako TŘI! Říkat, že to opět uteklo jako voda, je stejně prázdná fráze, jako když božský Kája rok co rok se Zlatým Slavíkem v ruce přesvědčoval publikum, že „to opravdu nečekal.“ Asi čekáte, že televizní sledovanost bude v těchto třech finálních spektáklech trhat rekordy. No bodejť by ne, když podle oficiálních statistik serveru fedstats z 50 nejsledovanějších pořadů ve všech amerických televizích od září do konce roku bylo 40 fotbalových utkání.  Nicméně televize FOX (majitel práv na letošní SB) ihned po překvapivém postupu Titans přes favorizované Ravens začala nervózně vyčíslovat škody. Nějaký člen Murdochovy 27člené rodiny, jehož jméno jsem nedokázal udržet, se hned v neděli nechal slyšet, že „potřebovali“ (doslova zaznělo slovo need) Baltimore v SuperBowlu. Ihned vyjádřil značné znepokojení, že pokud by mělo hypoteticky dojít na finále Titans – Vikings, asi by si museli jít v pondělí na sociálku pro přídavky v hmotné nouzi. Když David Sýkora napsal do diskuze na nfl.cz větu „To bych asi i SB vynechal“, sklidil za to moře mínusů. Já se ale domnívám, že na tomto postoji může být i docela dost pravdy. Proč by měl být každý další SB divácky rekordní? Nebo i v cenách za reklamu? Vůbec se nedivil, kdyby řadu kalifornských diváků přestal SB zajímat, poté co by se v něm střetli nějací umaštění venkovští balíci z Green Bay s jinýma přiožralýma vidlákama z Nashvillu. Nuuudaaaa!

Nevím, jestli si chtěl Mike Vrabel přihřát svou už tak dost horkou polívčičku, když prohlásil, že ubránit Lamara Jacksona bylo nakonec snazší, než sám očekával. Přidat jednoho pohyblivého linebackera do středu a spolehnout se na to, že Lamar místo toho aby zkusil hodit „out-of-numbers“, tedy k postranním čarám, raději vezme po prvním readu nohy na ramena. Když zastavil Vrabel jeden z nejslabších útoků na 13 bodech, řeklo se: „Věděl jak na ně.“ Když ale jeden z nejdynamičtějších útoků skóroval pouhých 12, většině samozvaných expertů spadla brada. Tak málo na 530 celkových yardů?! 4x jsme mohli vidět neúspěšný pokus zahrát 4.down. Když byl krátký, počítalo se s tím, že Lamar sám poběží, a on běžel. Když byl delší, vědělo se, že Lamar bude muset házet, a on hodil. V základní části měli Havrani 8 úspěšných pokusů z 8. Na stahování dvouciferného náskoku není útok Ravens stavěný a vlastně si je ani v sezoně pořádně nevyzkoušel. Tam, kde jsou na výukové tabuli napsána křídou půlmetrová písmena RUN FIRST - RUN HEAVY, prostě zákonitě musí chybět nějaký all-star dvoumetrový receiver, který by pomohl s rychlým dotahováním skóre. V současném schématu Grega Romana ostatně není pro takového hráče ani místo, jelikož by pro něj valnou část roku nebylo takřka žádné využití. Jenže pak přijde play off a … Lamara Jacksona čeká velmi dlouhá off-season. Ta ale nebude trvat pouze do září, ale celých 12 měsíců. Mladý MVP má již na kontě 2 prohrané zápasy v play off a tlak na výsledek bude už pouze sílit. Se základní částí bude počítáno automaticky a všechny pohledy se budou upínat pouze k lednovým bojům. Nezávidím … 

Víte, na co je Derrick Henry při setkání s novináři nejvíce alergický? Když se ho ptají na jeho osobní statistiky a výkony. On opravdu reaguje podrážděně a vždy se chce bavit pouze o výsledcích týmu. Ty jsou pro něj nade vše. Když mu položili otázku, jestli se i po těch 588 yardech v posledních 3 utkáních cítí v pořádku a při síle, odpověděl: „Úplně ne. Nejhůř mi bylo, když jsem si ve wildcatu udělal osobní rozhodnutí a místo na zcela volného Marcuse Mariotu vpravo raději hledal Corey Davise uprostřed. To jsem se vážně bál. Quarterback ze mě nejspíš nebude.“ Toto byla trikovka nachystaná už na souboj s Patriots, ale Titans ji nakonec nemuseli použít a chytře si ji schovali do šuplíku. Jakou kulišárnu vytáhnou na Chiefs v neděli? Konspirátoři za mořem predikují, že by obrana domácích asi hodně koukala, kdyby se z ničeho nic objevil na startu některého drajvu právě Mariota. Údajně tento týden trénuje se startery více než Tanehill. Vraj volačo sa chystá!

Ačkoliv jsou mé letošní playoffové předpovědi zcela tristní, chtěl bych alespoň touto cestou Ruperta Murdocha uklidnit. Packers přes Niners nepřelezou! Není kudy. Jedině na pozici QB vidím jistou výhodu pro hosty, jinak je to na všech frontách jeden velký missmatch. . . . . Na půdě legendárních Packers jsme mohli letos najít skutečně velké množství pozitiv a kladných věcí, z nichž musí mít zelenožlutí fanoušci velkou radost. Nechci ale mluvit jen o vynikající běhové hře, která jim dlouhá léta chyběla. Jsou tu i jiná pozitiva a sociální jistoty. Po 13 letech tzv. „Thompsonovy doktríny“ nastala „Gutenkunstova perestrojka“. Tak jako se Brežněv obával, aby se některá socialistická země neodvrátila od socialismu ke kapitalismu, obával se bývalý GM Ted Thompson, aby se Packers náhodou od budování týmu čistě skrze draft neodvrátili k ďábelské free agency. Brian Gutenkunst konečně pochopil, že nejdůležitější je tvořit tým tak, aby byl „prostě a jednoduše“ (© Standa Jantoš) silnější. Proto mají teď fandové Packers o 2 důvody více ke spokojenosti a ne náhodou se oba důvody jmenují Smith. Úsměv na tváři vykouzlí i vřelé skoro až kamarádské objetí mezi Aaronem Rodgersem a Mattem LaFleurem, kterého bychom se během posledních let trénování Mikea McCarthyho dočkali jen stěží. Nový kouč dopřává Rodgersovi volnost v nejdůležitějších chvílích a ten si audibly skutečně užívá. Zhruba asi tak, jako ten poslední. Při velmi diskutovaném a dle mnohých filmových znalců krátkém 3.downu měl opravdu původně přijít další běh Aarona Jonese a konzervativní hra „na čas“. Ale takových snapů už měl asi za poslední roky Aaron plné zuby. Jakmile na hřišti zblejsknul, že na Jimmyho Grahama má hrát man-2-man o hlavu menší a přibližně o jeden uherský rok méně zkušenější rezervní safety Delano Hill, bylo rozhodnuto. A tu byla radost jako na Starém Bělidle, LaFleur mohl za ponechanou volnost vyfasovat klidně i hudlana. Od Danici samozřejmě! 

V neděli ale sranda končí. Packers budou muset zlomit jeden dlouholetý nešvar. Posledních 5 vyřazení z play off přišlo vždy od týmu, se kterým již v základní sezoně prohráli. A stejný soupeř čeká na Packers i nyní. „Dotřetice všeho dobrého“ bude znít jistě kabinou hostí, protože kromě výprasku od 49ers se jim nepodařil ani druhý výlet do Kalifornie. Do země je zadupali i sousední Chargers. Ani v jednom z těchto zápasů Rodgers aspol. neskórovali více než 11 bodů. V Zálivu se nechal A-Rod po 33 pokusech pro 100 yardů a 5 sackování vystřídat. Dalším důležitým faktorem je, že San Francisco naprosto umlčelo hlavní zbraň Vikings – běhový útok. Kdybychom místo 18 běhových yardů Dalvina Cooka a 3 yardů Alexandera Mattisona zapsali do statistik krásnou kulatou nulu, neznamenalo by to prakticky žádnou změnu. Aarona Jonese a jeho O-line čeká nesmírně tvrdá šichta. Ikdyby to v následujícím utkání pro Packers nedopadlo, nevěřím, že by sezóna s rekordem 14-4 a s novým mladým trenérem byla hodnocena negativně. Pokud zůstane NFC-North i pro další rok v nezměněném složení Rodgers – Cousins – Trubisky – Detroit, nemusí se Packers absence v lednových bojích jakkoliv obávat.

Pokud bychom se 31 generálních manažerů zeptali, zda by ve svém týmu nyní chtěli Lamara Jacksona, velká část by jistě ihned přikývla. Ti zbylí by nejspíš vyjádřili obavu nad jeho budoucím zdravím, třeba by nevěděli, zda by pro něj tamní trenéři připravili správný herní plán a zda by byli schopni obklopit jej potřebnými spoluhráči. Pokrčená ramena by se našla. Pokud bychom se 31 generálních manažerů zeptali, zda by ve svém týmu nyní chtěli Patricka Mahomese, kolik by asi přikývlo? Tipuju, že kromě rozhodného fajnšmekra Ryana Pace všichni. . . . . Sportovní komentátor a novinář Nick Wright, skalní fanda Chiefs a rodák z Kansas City, poznamenal, že při stavu 24-0 pro Texans neměl největší strach o výsledek utkání či osud skvěle rozehrané sezony jeho Náčelníků. Bál se o zdraví a možná i život Andyho Reida, který stál na střídačce celý zelený a ztvrdlý jako štolverk. Přivolaný lékař by konstatoval - katatonická agonie, nachystejte velký černý pytel. Reid je prvním z účastníků, o kterých můžeme v klidu říct, že se z tohoto průběžného stavu posrali. Možná ve své strnulosti zkoušel marně spočítat, kolikrát už v životě vysvištěl z vyřazovacích bojů one-and-done. Nebyl v ten okamžik schopný s kýmkoliv promluvit, s hráči ani s kolegy trenéry. Ne tak Mahomes. Byl prvním, kdo okamžitě začal obcházet zplihlé spoluhráče, doslova jim řvát do obličeje a vzývat je „Pojďte chlapi a udělejte něco extra, zahrajte něco spešl.“ V čase 10:54 do konce poločasu Texans vykopávali, Mecole Hardman předvedl spešl return pro 60 yardů a za 9 minut už Chiefs vedli. Na rozdíl od Ravens mají Cheifs tým postavený právě pro takovéto situace a podobné obraty. Oni neumí tahat čas a vykrvácet hodiny. Často když vedou a potřebují utkání v klidu dohrát, nepoužívají runningbacky. Oni takový způsob hry jednoduše nemají v krvi a možná ani na něj nemají kvalitní personel. Raději přidají další body, než aby se byť jen pokoušeli zůstat 8 minut na míči. Takže co následovalo? 7 drivů v řadě se 7 touchdowny a ani jeden drive netrval déle než 4 minuty. . . . . Bill O´Brian. Ten se posral o malou chviličku později než Reid. Že nezahrál 4&1 bych mu nevyčítal, protože 24 bodů jsou v podstatě 4 držení míče. Ještě se nikomu v historii play off nepodařilo zahrát 3 dvoubodové konverze v jednom zápasu. Horší už bylo jeho zdůvodnění, že „ … pro danou hru neměli nachystaný správný call.“ Když byl ale konzervativní a kopal field goal, měl zůstat konzervativní konstantně a kopat i punt na 4&4. Protože i každé malé dítě ví, že když vedete o parník, punt není ostuda. A tady už Bill ten „správný call“ sypal z rukávu.  Po takto zprzněném zápase by měl GM Texans O´Briana vykopnout, ale ryby si samy rybník nevypustí, že? On by se jim ten nový trenér ale zřejmě hodně špatně hledal, neboť by musel mnoho let pracovat výhradně s nynějším kádrem a na draftování talentovaných prospektů si nechal zajít chuť . . .  A aby těch posraných nebylo málo a celou vinu jsme srabácky neházeli jen na trenéra, tak mezi ně musím bez debat započítat i opěvovaného DeShauna Watsona. Kdyby mu někdo před utkáním řekl, že bude na Arrowhead prohrávat v poločase o 4 body a po pauze půjde na míč, byl by asi nadmíru spokojený. On ale od inkriminovaného stavu 24-0 nepřevedl nic jiného než nekompletní přihrávky a zmatečné pobíhání v kapse, jako když králíka naočkujete proti myxomatóze. Těšil jsem se na přestřelku, ale Mahomesovu palbu nikdo neopětoval.

Ještě maličkost v souvislosti s utkáním v Kansas City. Jsem jediný, komu se začíná ztrácet význam slova „momentum“ a pomalu ho začíná přesouvat do kategorie „omšelé bláboly“?  Podle televizních komentátorů je momentum doslova každý TD, každý turnover, každá přihrávka na více než 20 yardů a někdy snad i time-out. Jestli tým „A“ získá za utkání momentum 17x a tým „B“ ho získá 15x, mohu tyto hodnoty obyčejně odečíst, abych zjistil, komu nakonec zbylo více moment v náruči? 

Zkuste vypátrat v archivech nějaký NFL Mock draft ze srpna nebo září 2019 a hledejte jméno Joe Burrow. Pokud jej někdo objeví v lepším než 2.kole, pošlete mi to prosím. Tohle musím vidět! Pár měsíců přejde a já mám najednou pocit, že na hodinách nejsou Cincinnati Bengals, ale až druzí Washington Redskins. Naprostá loženka! Jenže mohou si v Ohiu vůbec dovolit nevzít na prvním pozici tohoto rodáka z Ohia? Burrow je hlavně skvělým americkým příběhem, fotbalovou lovestory. Přišel, viděl, zvítězil. Vše kolem něj, na co se jen podíval, vyšlo na výbornou. Neprohrál ani jedno utkání za celý rok. Mezi jeho skalpy patří i college powerhouses jako Clemson, Alabama, Georgia, Florida, Auburn, Texas, Texas A&M, Oklahoma. Drtivá většina těchto týmů vyhrála letos nějaký Bowl zápas. Díky skvělému systému rekrutace jej huhňa Ed Orgeron obklopil receivery, kteří rovněž půjdou v prvním kole teď nebo za rok. A jeho úhlavní sok Lawrence si navíc vybral tu nejslabší chvilku zrovna ve finále FBS. I nešťastně zraněný Tua Tagovailoa mu pozici jedničky tak nějak sám vyklidil. Ten příběh je tak dokonalý, že se až začínám bát, co s ním mohou provést 2 prohry v řadě, kterých se jistě v Cinci dočká. Musí mít ale velké štěstí na systém, který pro něj Zach Taylor nebo nějaký jeho nástupce připraví. A také jakými spoluhráči jej vybaví. Co mají společného Matt Leinart, Troy Smith nebo Jason White? Všichni jsou to vítězové Heismanovy trofeje v novém tisíciletí, kterým byla predikována úžasná a dlouhá kariéra v NFL a jejichž jména dnes téměř nikdo nezná. . . . . . Mám ale špatnou zprávu pro jednoho týpka, kterému taky mnoho lidí věštilo SuperBowly a nehynoucí slávu. V AFC-Sever očekávám tlačenici. Těžko porazitelný Lamar Jackson, po zranění se vracející BigBen, kometa Joe Burrow a ty mi, hochu, tím pádem vycházíš až jako čtvrtý nejlepší QB v divizi. „Budete se muset víc snažit, pane správče. My jsme správní rada, víte? Taky bychom vás mohli vyhodit.“

Honza „Ježour“ Ježek

Komentáře ke článku (celkem 51)

176327 potkan napsal před 7 měsíci:
pises ze by bolo krasne mat rovnaky superbowl prvu aj stu sezonu. prvy superbowl sa hral az v 46-tej sezone, to vie snad kazdy, kto sa o tu hru aspon trochu zaujima. az sa bude hrat superbowl No. 100, tak potom bude to tvoje prianie davat zmysel, takto robis zo seba idiota.
176305 Šráma*NOTRE DAME napsal před 7 měsíci:
V Derby County měl neshody s předsedou..po zápase s Juventusem. Pak dostal padáka.
176298 formic napsal před 7 měsíci:
kdyby byl obvinenej jednou, tak nereknu nic. Ale ze je obvinenej z domestic violence 3krat a k tomu jeste jednou na college uz mi neprijde jako uplna nahoda ci nejakej money hunt na nej

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Brian Urlacher

Brian Urlacher

Tým: Bears (#54)
Pozice: Linebacker
Draft v roce: 1999


Brian Ulracher byl během NFL Draftu v roce 2000 vybrán v 1. kole, jako 9. hráč celkově, týmem Chicago Bears. Ulracher měl úžasný vstup do světa profesionálního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: CB

Zkratka pro cornerbacka. CB

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4507×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4