NFL Scoreboard: aktuální výsledky NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Dojmy a rozmary - Díl devátý: … and Pats all folks

úterý 7. ledna 2020, 15:45 Glosy zapsané takřka bez přípravy tak, jak mi během sledování Wild card víkendu letěly hlavou. Neopírám se o přesná čísla ani statistiky. Netroufám si ani na žádné hloubkové analýzy a rozbory. Snad se aspoň v některých dojmech z uplynulého víkendu shodneme, jinde pak zasejeme trochu té naší fanouškovské kontroverze. Tak pojďme na to!

Dojmy a rozmary - Díl devátý: … and Pats all folks

Všichni jste zápasy viděli, jelikož si v TV vzájemně nekonkurovaly a každý byl v primetime. Není tedy třeba rozebírat průběhy utkání a jak šly jednotlivé situace za sebou. Z každého klání vyberu jen určité střípky, které pomohou dokreslit způsob, jakým postupně vykrystalizovaly dvojice pro divizní kolo.

Legendární utkání divizního play off ročníku 1992 mezi Houstonem a Buffalem patří mezi největší sportovní zklamání v historii texaského města. Prohrát zápas, kde ve 3.čtvrtině vedete 35-3 skoro hraniční s nějakým dekadentním uměním. 27 let stará událost už je skutečně z kategorie „archivní“, přesto si ji mnoho fanoušků stále pamatuje. V sobotu to sice až tak epický comeback nebyl, přesto si hned někteří novináři brali do úst slova odplata, či pomsta. Hráčům, jejichž velká část v té době ještě nebyla na světě, to bylo samozřejmě srdečně jedno. 40 minut naprosté herní převahy na hřišti se bohužel pro Bills nezrcadlilo v převaze bodové. Pouhých 16-0 bylo na takovou drtičku málo, hypotetických 24-0 už by mohlo na udržení do konce utkání stačit. Ironií osudu se tak stal fakt, že naprosto skvěle a pragmaticky hrající obrana Buffala vypadala při klíčové situaci utkání jako soubor písní a tanců. Dva linebackeři mají naúhlovaného Watsona ve svých zaměřovačích a on jim oběma odtančí stranou. K smíchu. To by ještě nemusel být ve finále takový průšvih, protože následná přihrávka zkompletovaná na Kennyho Stillse zastihla receivera domácích možná 2 yardy za line of scrimmage. Další do party - jinak naprosto spolehlivý tackler Micah Hyde - byl sice včas tam, kde měl, ale Stillse ani trochu nezpomalil. Průšvih by na světě, ostatní hráči obrany byli už jen smutný kompars a z Watsonovy únikové hry je tak jeden z highlightů roku . . . . . . Není mnoho vyhraných utkání play off, které by vám dovolily být jejich valnou část úplně mimo roli. Trenéru O´Brianovi opět nefungoval gameplan a on vyhazoval už na začátku pionýrský šátek na beznadějné challenge. Ten už jiný nebude! Proto je potřeba mít v týmu W&W. Tito 2 hráči přispěchali v nejpotřebnější okamžik s tou nejpotřebnější hrou. Oni jsou oba dva naprosto úžasní, ale skrze náhodné okamžiky se dlouhodobě vyhrávat nedá. Osobně jsem ještě neviděl, aby hlavní trenér Texans někoho vyloženě překoučoval, tak jak nám to v minulosti mohokrát předvedli Belichick, Harbaugh nebo Carroll. Pokud odehrají v Kansasu stejný první poločas, bude ten druhý kompletní garbage time. Šance Houstonu na Arrowhead vidím minimální. Zhruba asi takové, jako jsem dával Minnesotě v New Orleans J

Když už jsme u těch tipů, tak mám za víkend 1-3. To je docela dobrá úspěšnost. Znám z TV řadu zkušených lidí, kteří sice pamatují Lombardiho jako watterboye, ale jsou 0-4. Každý svůj tip si naprosto fantasticky obhájili, vyargumentovali a pochválili. Ono je to vážně těžký, když všechny uplynulé 3-hodinové bitvy rozhoduje jedno držení míče, často v prodloužení, jeden sack nebo jeden dobře mířený hit. Díky Bohu za to, že papírové předpoklady nehrají skoro žádnou roli a my můžeme sledovat dramata jako nyní.

V utkání na Foxborough jsme mohli na dvou modelových situacích shlédnout v kostce náladu New England Patriots ve 2.půlce sezony. První: situace 1st and goal na jednom yardu. Běh – běh – a zase běh. Tom Brady, nejlepší hráč, co kdy hrál tento sport, dostane míč do ruky jen proto, aby jej podal dál. Ani náznak pokusu zahrát play action. Je Josh McDaniels přesvědčený, že už nemá cenu na Bradyho ruku spoléhat nebo už i jeho koordinátorské rozhodování podléhá nějaké vyšší moci? Takováto situace byla v letech předchozích nemyslitelná. Ještě bych to pochopil, kdyby byl k dispozici zdravý fullback Develin, který se v podobných situacích náramně orientuje. Asi se Patriots báli udělat stejnou chybu jako tenkrát Seahawks, když házeli ve chvíli, kdy měli běžet. . . . . Druhá: 3:15 do konce a při 4th&4 se Belichick rozhodne puntovat. Více věří své obraně než útoku. Té obraně, proti které má nyní 3x běžet živé beranidlo Derrick Henry, a se kterým si po celý zápas absolutně nevěděla rady. Základní premisa – spálíme timeouty a Titans nesmí získat první down. Jak to dopadlo, víme a se zbylými 15 vteřinama na hodinách bylo po utkání. . . . . Hledal jsem, kdy naposledy vyhrál na půdě Patriots útok se 70 passovými yardy. Stalo se to za posledních 35 roků jen jednou. Bez šesti dnů přesně před 10 lety a mnozí z nás si to pamatují v živých barvách. Podavači balonů Joe Flaccovi stačily 4, ČTYŘI!!! kompletní přihrávky z 10 pokusů pro 34 yardů k celkové výhře Ravens 33-14. Netřeba dalších statistik, toto je naprosto všeříkající.

No ale co bude dál? Titans pojedou do Baltimore otestovat nedostatek herní praxe Havranů v posledních týdnech a Patriots začíná jedna z nejdůležitějších offseason v dějinách klubu. Tolika volna navíc už skutečně dlouho neměli. Proměnných existuje tak obrovské množství, že se netroufám cokoliv predikovat. Vypadá to na poutavou mexickou telenovelu, do které bude dle otřepaných scénářů tohoto filmového žánru vstupovat moc, peníze, láska, žárlivost, vzpomínky na minulost, odpuštění, nenávist či dokonce pomsta. V hlavních rolích se představí Robert Kraft, Bill Belichick, Tom Brady, Giselle Bundchen, Benjamin Rein, Vivian Lake, Josh McDaniels, Alex Guerrero, Dean Spanos a mnoho dalších. 20let života a práce v jedný firmě nezmuchláte jak papír od sekaný. Bradyho rozhodnutím „co dál?“ dalece přesahuje sportovní rámec a bude si jistě chtít vše dobře promyslet. . . . . A přece si neodpustím jednu v médiích omletou fabulaci. Pokud by majitel Kraft zkoušel obejít Belichicka a navzdory jeho absolutní vládě nad veškerými fotbalovými operacemi trval na znovupodepsání svého adoptivního syna Bradyho, mohlo by se stát, že skončí nakonec bez trenéra. Patrioti měli v posledních dvou dekádách na smetišti jen jednoho dominantního alfa-kohouta a tomu by při možném vnějším vměšování do skladby kádru mohla opravdu dojít trpělivost.  Vím, strašná fantasmagorie. Nechci narušovat fanouškům Pats už tak dost špatný spánek. . . . . A co třeba Matt Stafford do Patriots a Tua do Lions? Líbí?

Nechápu, jak se někdo může snížit k tomu, že hlavní příběh zápasu Saints – Vikings vystaví na jednom - jakože nesprávném - callu o Rudolphově pass interference. Tohle je tak strašná neúcta a pohrdání výborným výkonem Minnesoty, že by mi byla hanba na něco takového jen pomyslet. Než se někdo odváží tohle tvrdit, tak by si měl nejdříve pustit tu inkriminovanou situaci. CELOU! Záhy by zjistil, že nešťastník P.J. Williams (shodou okolností hlavní větroplach ze scény minnesotského zázraku) držel oběma rukama Kyla Rudolpha už někde na úrovni goalline. Ochmatával ho tam celou dobu až do Kylova mírného odstrčení. Podle mě sudí správně vyhodnotili situaci jako vzájemný souboj a po delší době jim musím udělit nevýznamnou pochvalu. Franta Debnár ať se na to mrkne zkušeným okem pravidlového analytika, ale za mě správný no-call. Cousins nalezl ideální dvojici pro souboj, 2metry vysoký bývalý baskeťák proti o 2 hlavy menšímu nickelovi. . . . . . Kirk už musel nutně něco předvést. Ne, že by výsledek zápasu stál na něm a čaroval od první do poslední minuty. Ale neudělal chybu a v pravý okamžik přišel se hrou over-the-top, které v play off k úspěchu nezbytně potřebujete. Viděl jsem záběry tuším ze 4.týdne, kdy sehráli Vikes naprosto identickou hru v utkání s Bears a tam Thielena z půlky hřiště přehodil asi o 2 yardy. No teď už to konečně vyšlo. S hlasitým a sebevědomým vyřváváním sloganu „you like that!“ bych asi ještě chvíli posečkal, ale aspoň tady za těch garantovaných 80 míčů máme nějaký příslib do budoucna. . . . . Stefon Diggs by měl změnit prášky nebo doktora. Jinak může brzo pošupajdit z Vikings pryč. To, co předváděl na střídačce během zápasu, vypadalo jak z dílny mentálního kouče Antonia Browna. Týmový hráč roku v kategorii sólista . . . . . Až se budou za 50 let ptát učitelky dětí při dějepisu, které 2 dynastie zanikly v NFL v roce 2020, každý žáček hned bez přihlášení vykřikne Patriots. Na tu druhou už si možná nevzpomene nikdo. Ona to možná ani není dynastie, určitě není tak úspěšná jako první a dost možná ani nakonec zcela neskončí. Ale v New Orleans už asi i ti největší optimisté tuší, že je cosi špatně. Když libovolného fandu NFL poprosíte, ať vám vyjmenuje 5 nejlepších současných trenérů a 5 nejlepších QB, skoro bych se vsadil, že 99% z nich bude mít na seznamu Seana Paytona a Drew Breese. Jenže za 14 let spolupráce získali jen 1 SuperBowl a to ještě díku onsidekicku v poločase, kterým nám (Colts) vzali chuť do života. Jinak je to jen spousta touchdownů, ještě více yardů, game-winning drajvů … a taky spousta hořkých vyřazení z play off. Bude rozhodně spravedlivější použít raději slovo „spolupráce“ než „dynastie“. Brees nevypadá na hřišti zdaleka tak bídně jako Brady, ale je bez debat obklopen lepším podpůrným materiálem. I jemu nyní končí smlouva a budoucnost se jeví značně nejistá. Úspěch měl ale přijít letos, za rok může už být pozdě.

Způsob a systém, jakým se hraje v NFL prodloužení, by stálo za úvahu změnit. Vyhrajete los, můžete skórovat a vyhráváte. Prohrajete los, musíte ubránit a pak ještě jít a skórovat. Dle mého by měl mít každý tým možnost poslat na hřiště jak svůj útok, tak obranu. Vždyť každý tým může mít své silné stránky postavené na jiné straně míče. Líbí se mi college model s redzone útokem a možností odpovědi. Je to jako penaltový rozstřel v socceru. Dáš TD, ale soupeř může dorovnat.

Zajímavý názor na způsob trenování svých hráčů rozvíjejí fandové Eagles nejen u nás, ale také samozřejmě za mořem. Již několik let po sobě je tým z Philadelphie decimován ke konci roku řadou zranění napříč celým kádrem. Fyzická příprava je neuvěřitelná alchymie, protože každý z členů soupisky potřebuje jiný způsob regenerace, jinou míru zátěže atd. Dlouhodobé a systematické zanedbávání či dokonce opomíjení tohoto faktu může skutečně vést ke zbytečným zraněním, která by si při citlivějším a vědečtějším přístupu možná nemusela přihodit. Jedná se zejména o různá svalová poranění, natažené šlachy, vazy apod. Potřeboval bych ale od někoho vysvětlit, jak se může v přípravě a tréninku hráč stát odolnějším proti otřesu mozku? Označit Carsona Wentze za injury prone hráče poté, co jej na hlavu torpéduje Jadeveon Clowney, to už chce opravdu hodně zastřenou mysl. Asi si měl Wentz po každém tréninku vzít přilbu a cvičně se s ní rozbíhat proti zdi, aby si hlava přivykla. Jediné, co může hráč udělat jako prevenci, je minimalizovat četnost podobných srážek. Ale to samozřejmě nesouvisí s výše zmíněnou debatou. Liga se snaží hráče maximálně chránit a proto již nebyl vpuštěn zpátky na hřiště. Wentz již opakovaně prokázal, že dokáže tíhu momentu nést na svých bedrech a být tím správným lídrem. Řeči o jeho náhradníkovi bych raději nevypouštěl z úst, jinak si to fandové Eagles ještě přivolají. . . . . . Jestli existuje v NFL tým, který zásadně vyhrává vyloženě hnusné zápasy, tak jsou to jednoznačně Seahawks. Ono se to celou dobu jeví takové nijaké, nemastné neslané, pak hodí Wilson 2 bomby, párkrát uteče pro 1.down a vítězství je na světě. A další týden znova, a pak zase … a pak přijde play off a pořád ta formule nějak záhadně funguje. Útok Seattlu momentálně nedisponuje něčím, co by se jen zdánlivě dalo označit jako běhová hra. Včera Travis Homer a franchise maskot Lynch dohromady 17 běhů pro 19 yardů. Z toho jde vyloženě strach! Tedy myslím, že jde strach z rizika dalšího zraněného RB, které za těch ubohých 19yardů snad ani nestojí podstupovat.  Vepředu se pak snaží získat volný prostor pouze nováček Metcalf a malý receiver ze 3.kola Tyler Lockett. To je skutečně vše, co má aktuálně Russell Wilson k dispozici. Žádná O-line, žádný tight end, pustoprázdno. A přesto vám mnoho příznivců Green Bay se zachmuřeným výrazem řekne, že by byli mnohem raději, kdyby hráli jejich odpočatí Packers divizní kolo doma proti Saints a že mají z utkání se Seattlem značné obavy. Panejo! MVP získá letos Lamar Jackson, s tím jsem se smířil, ale rozhodně nejsem sám s názorem, že žádný jiný tým nemá tak nepostradatelného hráče, jakým je quarterback Seahawks.

Jerry Jones hledal nového trenéra pro Cowboys zejména proto, že nemůže trénovat ani on ani jeho syn Stephen. Odpověď na bolest „proč to stále nejde“ chce naleznout v angažmá Mikea McCarthyho. Ve mně ale vyvolává spíše řadu otázek a na hodnocení správnosti tohoto rozhodnutí počkám 2 roky. Nevíme, do jaké míry stály úspěšné sezony v Packers spíše na něm nebo na Aaronu Rodgersovi. Útok Boys vystavěný na běhové hře a dominantní drahé O-line bude rovněž potřebovat vzpruhu, ale McCartyho pozemní síly se v Green Bay většinou umisťovaly na skoro posledních příčkách statistik. Rovněž zatím netušíme, zda se Jones dobrovolně vzdal nějakého svého vlivu na chod týmu, nebo zda bude i nadále dávat rozhovory v kabině a kvákat laické diagnózy o zraněních svých svěřenců. Osobně jsem čekal někoho mladšího, energičtějšího, někoho kdo dokáže hlavně obraně dát trochu ptactvo do pozoru a správně je namotivovat. Ale třeba bude sázka na přirozený respekt a zkušenost dobrou volbou. 

Honza „Ježour“ Ježek

Komentáře ke článku (celkem 93)

175503 Packers napsal před 3 měsíci:
Dojmy a pojmy.
174842 Buddyholy napsal před 3 měsíci:
Tiež SF 49ers
174811 gaučový odborník napsal před 3 měsíci:
zranění Eagles jsou prostě fakt, každej rok je to víc a víc hráčů. Tam bude problem nekde v tréninku. O Wentzovi jsem psal jen to že zase chybí. On si pro to chodí i dost sám. Když běží, většinou skáče po hlavě pro zbytečnej 1yard a 4&7, když sliduje, tak vždycky až na poslední chvíli, čímž dá kolikrát obráncům i za cenu 15y penalty šanci si do něj bouchnout a dojedou ho. K čemu ti je skvělé hranici Wentz, když zase chybí.

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Randy Moss

Randy Moss

Tým: 49ers (#84)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 1999


Budoucí člen fotbalové síně slávy Randy Moss, započal svou profesionální fotbalovou kariéru v barvách Minnesoty Vikings, kteří si ho vybrali do svého týmu v 1.… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Defensive Line

Defenzivní lajna. První linie obrany, která je složena z čtyř Defenzivních linemanů (dvou Defenzivních Tacklů a dvou Defenzivních Endů ) nebo z tří… Defensive Line

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za březen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4980×
formic | off-line 4902×
Ježour | off-line 4527×
DebiQue | off-line 4426×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4