NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Dojmy a rozmary - Díl jedenáctý: 216 dnů

pátek 7. února 2020, 9:00 Ano, přesně tolik dnů nám dnes - 7. února - zbývá do výkopu nové sezony. Nebo chcete-li 31 nedělních večerů, které strávíme draním peří, zdobením velikonočních kraslic, opékáním buřtů na ohni nebo se zmrzlinou v ruce na Makarské kolonádě.  Než se však naplno ponoříme do té fotbalově smutnější poloviny roku, ještě jsou tu naposledy mé glosy zapsané tak, jak mi během posledních dnů letěly hlavou. Neopírám se o přesná čísla ani statistiky. Netroufám si ani na žádné hloubkové analýzy a rozbory. Snad se aspoň v některých dojmech z uplynulého playoff shodneme, jinde pak zasejeme trochu té naší fanouškovské kontroverze. Tak pojďme na to!

Dojmy a rozmary - Díl jedenáctý: 216 dnů

Začnu otřepanou frází od komentátorských flašinetářů. „Útoky plní stadiony a obrany vyhrávají tituly.“ Zase jsem to slyšel při tipech na vítězství 49ers a znovu tomu částečně uvěřil. Když si ale letmo promítnu výčet posledních vítězů Lombardyho trofeje, tak musím s otevřenýma očima a špetkou objektivity toto tvrzení upravit. Vítězové se stali vítězi díky svým nejsilnějším zbraním. Loni udrželi Patriots „génia“ McVaye na 3 bodech, protože obranu měli naprosto vynikající. Rok předtím hráli Eagles celé play off odvážně, na riziko a drželi se tohoto návodu i v SuperBowlu. Věřili pěvně svému receptu na úspěch a vyšla jim nejen „Phily Special“. Rok předtím byla obrana Patriots děravá jak vězeňské spodky a tak musel vše zařídit Brady ve své životní formě. Denveru a Seattlu vyhrála titul obrana bezesporu, ale ročníky 2008, 2010 a 2012 nabídly přestřelky. V těch tahali za delší konec quarterbaci v lepší aktuální formě. Ehm, Joe Flacco, myslete si o něm, co chcete, ale ve spojení s Jacoby Jonesem a Anquanem Boldinem byl tehdy prostě nezastavitelný. . . . . Nu a letos? Chiefs v play off třikrát prohrávali o 10 bodů a třikrát o 10 vyhráli. Nějaký blázen si dal tu práci a ve všech utkáních sebral týmům body z nejlepší čtvrtiny a spočítal konečné skóre. Jako když se analytik snaží nějaký statistický soubor dat očistit o extrémní hodnoty, aby získal reálnější pohled na danou věc. Tak v téhle tabulce skončili Chiefs na 11.místě v AFC s rekordem 5-11. A přesně takhle letos hráli Náčelníci v lednových zápasech a vůbec, ani trochu jim to nevadilo. Přesně tohle jsem si před zápasech říkal: „jako hoši bacha na ty začátky, proti Texans a Titans jste skore otočili, ale Niners nejsou žádní nazdárci, tohle se vám vymstí.“ Nevymstilo a Kansasu opět stačila jedna čtvrtina, která může nést trademark přízvisko Totální vybíjená pistolí na prasata. Soupeři už musí cítit identickou bezmoc, jakou léta cítili ze zápasů proti Bradymu. Že není konec dokud není konec a že soupeř není poražen ani když už leží v kaluži krvi hubou k zemi. Samozvaní experti si už teď kladou záludnou otázku jaký že náskok je proti současným Chiefs dostačující? Zatím to nikdo dostatečně neotestoval.

Celou sezonu tvrdím, že se týmy pomalu vracejí zpátky ke kořenům. Že začínají budovat silné ofensivní lajny a za ně staví odolné trojice runnigbacků, kteří ždímají hodiny a deptají soupeřovy útoky přešlapující na střídačkách. Systém, který zakrývá slabiny vlastního útoku a obrany k smrti vyčerpává. Do play off vstupovali s nálepkou nejlepšího běhového útoku bez debat Baltimore Ravens. Nakonec na svou neschopnost přenést hru do vzduchu doslova chcípli a tak jejich štafetový kolík, tedy Best Run Offense, převzal Král Henry a Titans. Ani ti ale nevydrželi déle než jedno utkání a tak nakonec díky impresivnímu výkonu Raheema Mosterta a celkovým 280yardům jeho týmu v NFC Championship převzali tento titul pro poslední zápas Niners. A zase nic. Ve chvílích nejvyšší potřeby je bezpodmínečně nutné dokázat zahrát tzv. over-the-top. Namísto prodlužování drajvu jej zkrátit. Proti Ravens takový skill Ryanu Tanehillovi stačil v podstatě dvakrát za utkání. Jednou při nečekaném TD na Firksera a podruhé při klíčovém 3.downu na téhož hráče. Jen běhy nestačí a stačit nebudou . . . . . S míčem v rukou Jimmyho Garoppola jakoby trenér Shanahan opustil svou primární strategii. Od té doby se jednalo už pouze o jakousi improvizaci. Na 2nd&5 dvakrát pass značilo jistou míru beznaděje. Spěcháme, aby už byl zápas co nejdříve za námi. Osobně bych situaci u Frisca nepopsal jako špatnou volbu her, ale jako vkrádající se paniku. Znáte tu situaci, že koukáte v TV na nějaký horor a zdá se vám, že postavy v něm jednají nelogicky? Tak toto je přesně ta situace. Strach je silnější než rozum, třas se vkrádá do rukou, v ústech vysychá a jazyk se na patro lepí. V zádech zapíchá, palec u nohy zabrní a na sajdlajně se skřípavým žabím úsměvem se Mahomes při rozvičování zachechtá. A vítězství je v pdachu.

á propos … Jak to vlastně Vojta „formic“ Formánek na fóru myslel, když psal větu: „Tak příště do třetice všeho dobrého“??? Jako že mladej Shanny už konečně zlomí prokletí prohraných-vyhraných zápasů nebo že starej Shanny vyhraje 3.prsten? Bude třeba si v těch koučích udělat trochu pořádek. Reportérka Stacey Dales hlásí v týdnu před SB, že na krátkou návštěvu tréninkového centra Niners v Santa Clara přijel za svým synem otec Mike. Za 4 dny do mikrofonu říká, že otec Mike konečně vylezl z videomístnosti a měl pěkně zarudlý oči. Já bych to s tou genialitou zatím moc nepřeháněl a uzavřel bych celou diskuzi jednoduchým součtem, že víc hlav víc ví.

Chiefs jsem přál titul i přesto, že jsem jim v konečném tipu nevěřil. Traduje se, že v Kansasu si poslední SuperBowl pamatuje opravdu už pouze velmi málo fanoušků. Drtivá většina ho nezažila a z těch co ano, to už mnozí zapomněli. Jak rodina Huntů tak Andy Reid dostávají tuto trofej takřka za celoživotní dílo. Není tak dávno, co Reid končil své angažmá ve Philadelphii a byl bezpochyby rozhodnut, že si musí dát od fotbalu na nějakou dobu pauzu. Bylo to přesně v době, kdy na předávkování drogami zemřel jeho syn a Reid si dával kvůli pracovnímu vytížení jeho smrt za vinu. Huntové ho vytrhli ze smutku a přesvědčili, že jen prací se dokáže z depresí dostat. Až zpětně si dokáže člověk uvědomit skutečnou správnost svých rozhodnutí. Reidových 222 výher v NFL se nerodilo lehce. Mám dojem, že až letos měl konečně k dispozici ten pravý materiál pro svůj nefalšovaný ofensivní ohňostroj. Donovan McNabb, Michael Vick nebo Alex Smith byli vážně dobří, ale nebyli jednoduše výborní. . . . . . Škarohlídi ihned začali vyčíslovat, kolik stovek milionů bude zahrnovat Mahomesova smlouva a jak nezbyde v capu na chleba pro ostatní ofensivní špílmachry. Ráčeji si vzpomenout, a není to tak dávno, že v jednom nejmenovaném klubu hráli s nejlepším quarterbackem NFL hráči doslova za ošacení a stravu, protože zde cítili šanci na Prsten víc než kde jinde. Proč by stejná situace nemohla nastat nyní v Kansasu? Chceš hrát u nás? Chceš, aby ti Patrick sypal touchdowny? OK. Tady máš smlouvu a jestli se ti nelíbí, tak uhni – zacláníš ve frontě.

Nejsem kompetentní hodnotit poločasovou show, protože z té půlhodiny mi utkvěly v hlavě jen 4 vteřiny skladby Kasmir od Led Zeppelin. Zbytek byl jen přehlídka spodního prádla, a ačkoliv podprdu rozepnu jednou rukou i po 4 flaškách vína, nepovažuju se v tomto oboru za nadšence. Marně jsem vyhlížel na střeše stadionu Jimmyho Page v kuželu světla nebo Davida Gilmoura s několika nafouklými růžovými prasaty. Nic, ani struna! Holt jsem už jiná generace, s tím nic nenadělám. Ale abych nebyl za uplnýho trotla, tak musím souhlasit, že jednu nebo dvě písničky jsem z poslechu nočního Radiožurnálu znal. Ale prý to bylo celkově hodně dobrý, tak odborníkům věřím.

Z play off si odnáším jeden velmi příjemný zážitek. Rozhodčí se mermomocí nesnažili být součástí hry. V SuperBowlu nechali Bill Vinovich a jeho druzi hráče hrát. Pouhých 9 flagů je toho jasným důkazem a to jich ještě valná část byla za předsnapové prohřešky. Jediné 2 momenty, kdy jsme zjistili, že jsou vůbec na hřišti, bylo Kittlovo OPI a zkoumání vyšlápnutí ze hřiště při skoku Damiena Williamse do endzone. Oba dva bez větších emocí posouzeny správně. Takhle se mi to líbí a věřím, že hráčům taky. Hažte jen evidentní fauly a nedělejte ze hry zbytečnou bramboračku. Děkuji předem za sezonu 2020.

Rád bych hned načal debatu nad offseason a pěkně mě svrbí prsty, ikdyž je to trochu nedůstojné, protože fanoušci nového Šampiona stále ještě slaví. Každopádně to zatím vypadá na obří škatulata. Trh s quarterbacky se mi jeví poněkud saturován. Máme přetlak volných agentů a i na draft se chystá přehlídka výborných playmakerů. Jít s prověřeným zbožím nebo koupit zajíce v pytli, to budou skutečně těžká dilemata. Mě rozhodně zajímá situace v New Orleans, kteří nemají ani jednoho QB pod smlouvou. Něco mi říká, že pokud by udělali franchise QB z Taysoma Hilla, tak by defakto přišli o Taysoma Hilla. Moudří jistě vědí, jak to myslím. Tomovi Terrificovi už je přisuzováno nejméně 8 vybraných destinací a další jistě budou následovat. O čem asi sní, když náhodou spí? A jak vše dohromady skloubí? 7. prsten, vydělat něco na důchod, přežít na hřišti do 45 let a spokojená rodina. Ale poprvé v životě je volný agent a já věřím, že si tuhle pozici dokonce i užije. Nějací střelci to ještě zkusí s obsedantním travestou Camem Newtonem a já mám podezření, že zakotví v Chicagu. Jednoduše bude na čase chlapsky přiznat medvědí chybu. A jestli Colts vezmou Riverse, tak se zabiju do hlavy. „Pocket passer“ je termín do encyklopedie, ne druh hráče pro současnou NFL. . . . . Až se trochu pohnou ledy, zase se přihlásí moje Dojmy a rozmary. Každopádně díky všem diskutujícím z webu nfl.cz za tuhle parádní intelektuálními debatami protkanou sezonu, bylo to opět moc fajn ;-)

Honza „Ježour“ Ježek

Komentáře ke článku (celkem 37)

177974 EricBerry_Tribute napsal před 6 měsíci:
Dneska startuje první nová sezóna XFL. Komu budete fandit? U mne je to jasné, St.Luis!
177973 tthom napsal před 6 měsíci:
"Odfláknuté" koncovky boli náš celosezónny problém. A pod ten odovzdaný výkon sa určite podpísala aj monštrózna maródka, keď na konci sme mali out 16 starterov. ŠESŤNÁSŤ.
177972 HuMpTy- napsal před 6 měsíci:
Turning Point:

https://twitter.com/i/status/1225494618487349248

Masakr :)

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Drew Brees

Drew Brees

Tým: Saints (#9)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2000


NFL kariéra v kostce Drew Brees byl během NFL draftu v roce 2001 v 2. kole, jako 32 hráč celkově, vybrán týmem San Diego Chargers. Nejlepší sezónu v… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Punt

Punt je odkop míče, který kope punter přímo z ruky, aniž by se míč dotkl země. Ne rozdíl od field goalu se tím nesnaží dosáhnout bodového zisku. Punt

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4506×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4