NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Dojmy a rozmary - díl čtvrtý: Franchise kultura

úterý 3. prosince 2019, 20:00 Místo abych si večer otevřel lahev dobrého vína (a pak ještě jednu), uvelebil se u televize a nechal se zápasy průběžně inspirovat k psaní tohoto článku, jsem si připravil Smutnou neděli. Nejednalo se o vzpomínku na píseň Karla Gotta ani nával nihilismu poté, co nám Titans během minuty sťali hlavu. Synovec se vám nenarodí každý den a tak jsem při sobotní panákové smršti chvílemi nevěděl, zda jsem vlastně strejda nebo teta. S brufenem, celaskonem a sklenicí okurek je tak moje spisovatelská hlava prázdná jak Bradyho nouzový playbook. Tak pojďme na to!

Dojmy a rozmary - díl čtvrtý: Franchise kultura

Co jsem to jenom chtěl napsat na začátku. Jo ten čtvrtek, krůta, dýňový kompot …. je mi blbě, jen si na jídlo vzpomenu. Ale zápasy Dne Díkůvzdání byly nakonec myslím lepší, než všichni bručouni očekávali. Hlavně ten v Dallasu měl grády. Oba týmy do něj vstupovaly s navlas stejnou nálepkou. Jak o Bills tak Cowboys se tvrdilo, že dokáží porážet pouze slabé týmy a se silnými vždy prohrají. Po jednoznačném průběhu a výhře Buffala bych se nebál tvrdit, že každému z dvojice zůstala půlka této nálepky. Cows opět prohráli se silným a Bills opět porazili slabého. Cole Beasley, na kterého nezbylo v kádru domácích před sezonou místo, se může jen škodolibě usmívat. Tohle byla revenge game jak vystřižená z nějakého kýčovitého béčkového sportovního filmu. Viděli jste video, jak Beasley v šatně putuje vzduchem na rukou spoluhráčů jako při koncertu Sex Pistols? Skvělý! Doporučuju!

Prý vypadá Beasley úplně jako nějaký zpěvák se jménem Tomáš Klus. Víte o tom někdo něco? Jak mám v klidu sledovat fotbal a přitom přemýšlet nad nějakým údajným pěveckým MVP? Z čeho že mě vlastně bolí ta hlava?

Minulý týden jsem nakousl něco o roli majitele Cowboys Jerryho Jonese. Se skvělou historkou přišel jejich bývalý trenér Jimmy Johnson. Dovolím si sem umístit její volný překlad. „V roce 1989 koupil Jerry po uši zadlužené Cowboys se zcela nekonkurenceschopným kádrem. Tuto sezonu odehráli 1-15 a nikomu nebylo do zpěvu. Já byl tenkrát v příšerné roli, protože jsem se stal prvním trenérem Dallasu po 29 letech dlouhé vlády Toma Landryho. Ještě teď se mi to zdá neskutečné, ale my za 4 roky postavili skvělý tým, co vyhrál SuperBowl. A pak ještě dvakrát! Tenkrát, v roce 1993, za mnou přišel Jones do kanceláře a bylo vidět, že se chce vypovídat. Pracoval tehdy velmi tvrdě, 18 hodin denně. Skoro nespal a vše obětoval Cowboys. Víš Jimmy, řekl mi zkoušeně, já ti hrozně moc závidím. Ty máš čas na fotbal, jsi pořád v kabině, všechno si užíváš. A co já? Jediný co řeším je splácení těch strašlivých půjček, které jsem si nabral, abych tenhle tým vytáhl z bahna. Do toho ty nekonečné plán s novým stadionem. Nemám čas ani na svou rodinu, natož na fotbal. Víš, já se tak strašně moc těším, až bude tohle všechno za mnou. Až se zbavíme všech těch dluhů a já si budu moci na stará kolena konečně užít svůj tým. Jestli se toho vůbec někdy dožiju.“ . . . dokud byl Jerry tvrdě pracujícím manažerem, Cowboys vyhrávali SuperBowly. Možná by měl zůstat u toho, co mu jde nejlíp.

Mimochodem, NFC East asi letos nikdo nevyhraje. Teda jako vyhraje, ale já bych ani vítěze nevyhlašoval. Cowboys dvakrát v řadě prohráli a hodili tak Eagles kostičku. Jenže na Philadelphii stačil v neděli vytlemený zálesák Fitzpatrick a jeden wide receiver, který asi poprvé v sezoně vstal z postele pravou nohou. Ona už by prohra sama o sobě byla potupou, my z Colts o tom víme své. Ale nechat se ještě ochcat pass touchdownem od puntera na kickera? Svatá prostato! Zatímco Phins hráli bezstarostně, jak kdyby šlo o plážový fotbálek 3na3, nervozita Eagles se dala krájet. Škoda že Redskins nezačali brát drogy o 2 týdny dříve, mohli se do tohoto nesouboje o vítěze divize nechtěně přimotat. 

Doneslo se ke mě v týdnu prostřednictvím Charleyho Caserlyho (dlouholetý GM Redskins), že prý hašišák Jay Gruden nutil ofensivního koordinátora Kevina O'Connella hlásit hry podle playbooku, který sám vytvářel a schvaloval. Asi nějaký historický pozůstatek, který našli v šublíku kanceláře po McVayovi. Poté, co byl Gruden odejit a otěže týmu převzal Bill Callahan, se situace v kabině Skins uklidnila a začalo se skutečně pracovat na nápravě pokaždené reputace. O'Connellovi se především vrátil uzdravený RB Guice a navíc dostal volné pole působnosti. No včera to musel vidět i slepý, že útok, který měsíc v kuse neskóroval TD, začal už od bye weeku hrát docela atraktivní a koukatelný fotbal. . . . Guiceův stiff arm při jednom z jeho TD by se dal klasifikovat jako illegal use of hands, hands to the face, pokud by to pravidla povolovala. Strašná rána! Když srovnám, jak prší pass rusherům flagy při pohlazení helem quarterbacků, za tohle by snad měla přijít suspendace na několik zápasů. Sledujeme ještě vůbec udržení obránce na distanc pomocí natažené ruky? Tohle je jednoduše úder do hlavy. Ale Amerika tleská vestoje. Můžu protestovat, můžu nesouhlasit, ale to je asi tak vše, co se dá dělat.

Promiňte mi tu skepsi, ale já na nějaký matematický „co kdyby“ z vysoka kálím. Vidím, jak ten tým hraje a že dochází dech. Z posledních 4 zápasů 3 venku, nemáme Hiltona, Macka ani Ebrona. S ostatními fanoušky Colts jsme se v tichosti postavili do fronty k těm, kteří se pomalu začínají probírat mock drafty a vyhlížejí konec dubna v Las Vegas. Potřebujeme quarterbacka. Tečka. Jsou to asi 2 měsíce, co jsem tvrdil, že třeba možná ne, ale musím své tvrzení změnit. Kdyby hrál Brissett za nějakou děravou O-line alá Jets, asi bych byl shovívavější. Ale takhle to dál nejde. On se tak úzkostlivě bojí, aby nehodil INT, až jí nakonec hodí. Podle mě ani moc dobře nečte obrany a nedokáže identifikovat jediný blitz. V kapse skáče jako koza sem a tam. Jedno velký Špatný. Jak nemá kluk tuhle vision, je namydlenej. A taky kickera musíme někde sehnat. Za zblokovaný FG Vinatieri nemohl, protože tam byl blbý timing snapu a blokaři nebyli nachystaní. Ve vteřině měl Adam před sebou 3 volné hráče Titans, to je pak těžký. 8 netrefených FG a 6 extrapointů už dá dohromady pěkný ranec bodů. Velká kytka, dárkový koš s brambůrkami a červeným vínem,  zhodnotit, poděkovat, zatleskat a jdeme dál. Nemůžeme žít věčně z historie.

Když někde v televizi zaslechnete o střetu naprosto odlišných kultur, jedná se většinou o souboj Američanů s Rusi za studené války, nekončící spor křesťanství s islámem nebo o sci-fi film. V našich končinách slýcháme komentátory mluvit o fotbalové kultuře jen zřídka. Za mořem se tato naprosto neměřitelná a neuchopitelná abstraktní veličina dostává na přestřes velmi často. Na Heinz Field jsme jeden takový střet kultur mohli vidět v neděli. Na jedné straně tým, který vedli za celou SuperBowl éru jen 4 trenéři, který se rve s nepřízní osudu za každých okolností a nikdy, NIKDY by sezonu nevypustil. Na straně druhé si před nejdůležitějším utkáním roku odskočí quarterback na dvoje natáčení nové reklamy pro pojišťovnu Progressive a nejlepší hráč obrany je suspendovaný na neurčito. Freddie Kitchens nemá kabinu absolutně v ruce a hráči si pod ním dělají doslova co chtějí. Jeho poslední eskapáda s tričkem Pittsburghu jen dokazuje, že může jen stěží chtít po hráčích nějakou sebekázeň, když ji sám nemá. A jak jsme mohli vidět v Hard Knocks, John Dorsey je skoro považován za ňoumu, který se ztrácí v tréninkovém centru a nezná hráče jménem. Proti Browns sice stál tým, který v útoku nedosahuje možná ani poloviny talentu, ale právě fotbalová kultura pevně ukotvená v DNA organizace Steelers, dává jeho hráčům neustálý morální náskok před soupeřem. Ač hrají se třetím QB, ač jsou zraněními poznamenání na skoro všech skill pozicích, nikdy se nevzdají. Mike Tomlin kroutí u Steelers 14. sezónu a ještě nezažil konečnou negativní bilanci. Tohle není náhoda stejně jako dlouholeté trápení Browns. Vzhledem k současné situaci a zbývajícímu rozpisu jsou Steelers na nejlepší cestě zahrát si v lednu opět play off. Jak řekl jeden moudrý muž: „Steelers jsou příkladem organizace, která problémy řeší. Browns jsou příkladem organizace, která problémy vytváří.“

Kdo mě napadá další, jsou Jaguars. Po dlouhých letech na chvostu divize přišlo několik úspěšných draftů. Vyletěli nahoru a zahráli si finále konference. Tým stavěl několik let Gus Bradley a po jeho nesmyslném vyhazovu sdělil jej Doug Marone, který jen slízl smetanu. Jejich obrana byla neskutečná, však si to všichni pamatujeme! Od té doby jsou to bohužel staří dobří Jags na sestupné křivce, kteří neví, koho postavit pod centra, zda běhat či házet, zda věřit obraně nebo hrát 4.down.  Úplně v lese. Ve floridském derby dostali strašidelně nasekáno. Když řeknu, že v zápase Buccaneers způsobil jeden z rozehrávačů v 1. poločase tři turnovery, 19 z 20 lidí s tipne, že to byl Jameis Winston. Prdlačky, švagrová, tentokrát je viníkem zkázy Nick Foles! Jeho zejména v SB sezóně 2017 zdobila příkladná péče o míč a asi 3 interceptiony z 10 zápasů. Je hrozný si představit, že Jags jsou opět zralí na nového QB. Ještě jedna věc mě v tomhle utkání praštila do očí. Proč musí Bruce Arians plýtvat challenge na nádherný catch Breshada Perrimana, na který rozhodčí kouká ze 2 metrů a nikdo mu nekazí výhled? Arians stál přes celou šířku hřiště a červený kapesník letěl snad 10 vteřin po dohrání akce. Nejspíš viděl líp jak ta zebra.

2 nejlepší zápasy, které se v mých očích letos na hřištích odehrály, mají stejného aktéra. 49ers! Jednou to bylo se Seattlem a podruhé s Baltimorem. Pokaždé sice odešli poraženi, ale přesně tyto těsné prohry o field goal mohou mladý tým hodně naučit. A nejen tým, i trenéry. Jejich obrana ještě neřekla poslední slovo a při představě, že by měli ve Wild card navštívit třeba Jerryho svět, můžou být i jako hostující tým za jasné favority. . . . A co Ravens? Už jsem je za letošek vychválil moc a tak mě jen napadá, který tým bude další v pořadí, který se je pokusí v pojetí hry následovat. Nebo chcete-li kopírovat. Abychom přestavěli útok do podoby, kterou vídáme u Baltimoru, potřebujeme 4 věci. Všechny 4, ani jedna nesmí chybět. Potřebujete generálního manažera, který takovému systému uvěří a sestaví vhodně tým. Předtím ještě potřebujete majitele týmu, který to dovolí. Potřebujete trenéra, který připraví ofensivní schéma a nakonec hráče, který jej dokáže realizovat na hřišti. Běhavých QB je na univerzitách mnoho, ale jak vybrat toho pravého? Před asi 2 lety jsem se probíral velmi obsáhlým článkem, který do detailu mapoval nejlepší running quarterbacky NCAA a pitval jejich přednosti a slabiny do detailu. Po dlouhém hledání jsem jej na BleacherReportu v upravené verzi našel znovu. Na prvním místě se umístnil Trevone Boykin. Vysoko v pořadí se nacházela i jména jako Greg Ward nebo Seth Russell. Znáte ty kluky někdo? Patrick Mahomes byl na 15. místě, Lamara Jacksona jsem nenašel. Hledání vysoce mobilního QB schopného se adaptovat na potřeby NFL bych přirovnal k jehle v kupce sena. Ravens s Jacksonem, zdá se, trefili vánoční jackpot Sportky. 

Pokud by Honza Rosák pustil ve svém pořadu Videostop minutu záběrů, které následovaly po konečném hvizdu zápasu Cincinnati s Jets, jen těžko by soutěžící uhodli, že se jednalo o první výhru Bengals po předchozích 11 porážkách. Vypadalo to spíš na postup do play off nebo výhru ve finále AFC. Barel s limonádou Gatorade letěl za krk Zaca Taylora a všichni křepčili jak smyslů zbavení. Je to přesně jak jsem psal ve Statistických zajímavostech – nikdo nechce skončit 0-16. Ani franchise quarterback, jehož dny jsou po 9 sezonách u týmu definitivně sečteny.

Bědování nad špatným výkonem Patriots přenechám jejich fanouškům. Myslím v rámci tréninku na roky budoucí.  Já bych se naopak chtěl kritizovaného Toma Bradyho zastat. On hraje stále naprosto skvěle. Bohužel je ale nucen sdílet hřiště s tak neschopnýma kopytama! A navíc ještě nahluchlýma, protože na ně musí mluvit opravdu hodně hlasitě, aby ho vůbec slyšely. Možná bych doporučil přijít k nim příště trochu blíž a nehulákat vsedě přes půlku střídačky. On Brady pořád něco v nádrži má. Podle mě může v pohodě hrát ještě 2 – 3 roky a rozdat na hřišti spoustu radosti. V Los Angeles budou z jeho příchodu naprosto nadšení a věřím, že od března do září bude v každém zpravodajství Total Access věnováno jeho pobytu v Kalifornii minimálně čtvrt hodiny vysílacího času. Konečně si zase budou spoluhráči jeho schopností vážit. Chudák ženská, od práce sedřená Gisele, už nebude muset sama živit rodinu a manžela poté, co udělá Dean Spanos z Bradyho rentiéra a nabídne mu podíl v Chargers. A co víc – Gronk už má pro něho permici na Lakers a prý ukecá LeBrona, aby na počest nového fanouška svou tradiční třiadvacítku na dresu vyměnil za dvanáctku. Vidíte, samá pozitiva a sociální jistoty. K dokonalosti tohoto plánu chybí jen dovolená v Bulharsku.

Naneštěstí pro Patriots mají v týmu pouze jednoho Stephona Gilmorea. Další 2 jeho klony by se hodily na pokrytí Kennyho Stillse a Kyla Fullera. Watson se vůbec nebál házet na tyto speedstery dlouhé vertikály a silnou secondary New England nejednou nachytal v nedbalkách. Všechny 3 své TD, pokud jsem dobře viděl, hodil v běhu mimo kapsu. Neuvěřitelná byla situace z 2.poločasu, kdy po přihrávce na 30y a přezkoumání videem poprávu sudí anulovali TD Fullera. Další hra v pořadí? Naprosto identická akce, jen o chloupek kratší pass a jistější ruce Stillse. No jo, dvě dávky, nebyl čas lámat si hlavu, kdo je kdo! . . . Jak často a s radostí píše můj oblíbenec a nositel zajímavých názorů onpav: „V klidu lidi, je to preseason zápas, o nic zatím nejde. Regular season začíná až v lednu a play off první víkend v únoru. Musíme se připravit.“ Když Watsonovy bomby uviděl Josh McDaniels, vzpomněl si, že ve fotbale existují i dlouhé přihrávky. Ačkoliv nic takového za posledních 7 let Bradymu do sluchátek neposlal, chtěl to v rámci přípravného utkání aspoň vyzkoušet. K realizaci povolal toho nejlepšího receivera - vousatého číňana Edellmana - který se se svou 160cm vysokou postavou do soubojů s cornery vyloženě hodí. Bohužel bylo hned vidět, že taková hra není obávané útočné dvojici příliš vlastní. Na 4 yardy do separace Gronkovi na prostředek hřiště to opravdu umí každej blbec. Na 30 k sajdlajně už to chce trochu fištróna. Patriots byli včera horší zhruba tak o 2 stabilní receivery. Měli by jít Kraft s Billem do manažerské „Hail Mary“ a znovupodepsat clowna Antonia Browna?

Znamená aktuální situace u Patriots konec dynastie? Ani náhodou!!! Pro mě osobně dynastie neznamená SuprBowl každý rok, to jednoduše nelze. Pro mě je to dlouhodobá konzistence. Brady aspol.jsou nyní jeden vyhraný domácí zápas od konferenčního finále. Takže top4 celé NFL. Přijďte za mnou s koncem jejich vlády, až budou příští rok na 4-5. Pak o tom MOŽNÁ začnu nesměle uvažovat.

Ze včerejší výhry Seattlu měli nakonec jistě obrovskou radost u Rams. Vrátila se do hry šance na postup 3 týmů z NFC West. I jejich dominance v Arizoně byla příslibem do poslední čtvrtiny základní části. Svému kamarádovi Tomášovi jsem vpředvečer psal, že nemá mít ze zápasu obavy, že Cousins se z toho stejně zase po …. On má chudák Kirk ze všech svých MNF už 8 proher – nejvíce ze všech QB v historii. Jeho pouze 3letá smlouva, byť plně garantovaná, se mi začíná jevit jako dobrý majstrštyk.

Honza „Ježour“ Ježek

Komentáře ke článku (celkem 116)

169117 formic napsal před 8 měsíci:
dneska jsem zvedavej na vykon Trubiskyho, posledni zapas proti Lions byl fakt jeho nejlpesi vykon v tyhle sezone. Celkove Bears cekaji jeste Chiefs, Vikes a Packs. Tyhle 4 zapasy dost mozna budou definovat plany Bears do dalsi offseason. Pripominam ze Trubka je pod smlouvou na dalsi 2 roky. Pokud by se ho Bears fakt zbavili, tak by se pridal do "elitni" spolecnosti s Jamalem Russelem nebo Ryanem Leafem, ktery byli cutnuty po prvnich 3 sezonach. Ja si to uprimne nemyslim ze Trubiskyho ceka podobna budoucnost, uz jenom kvuli tomu faktoru ze letos nemaj prvni kolo. Nicmene nevylucuju podpis nejakyho veterana.
169116 HuMpTy- napsal před 8 měsíci:
A nebo v opačném guardu Lamar. Naházené yardy je skutečně nevypovídající hodnota. :)
169115 mm-majkl napsal před 8 měsíci:
Z jakýho důvodu doufáš, že se Chargers zbaví Lynna? První sezoně 2017 a 9-7 (po startu 0-4) a nepostup do PO jen kvůli horší AFC bilanci v porovnání s Bills, 2018 a 12-4. Letos výsledkově teda bída, ale všechny prohry byly o méně než 1 TD. I když historie se neptá, jestli to bylo o 20 bedů nebo o 1 bod, L = L. Spousta zraněných starterů, neschopnost útoku dělat body, několik zrušených TD kvůli penalty, fumbles na goal line.. Ač jsem nebyl příliš nadšený z toho, že přišel právě Lynn, byl to nakonec neskutečný upgrade proti McCoyovi. 

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Calvin Johnson

Calvin Johnson

Tým: Lions (#81)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 2007


Calvin Johnson byl během NFL draftu v roce 2007 vybrán v 1. Kole, jako 2. hráč celkově, týmem Detroit Lions. Johnson podepsal s Lions 6 letý kontrakt na $64 milionů… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Safety

Safety je způsob jakým skórovat v NFL. Jeho provedení vede k zisku dvou bodů. Je to jediný způsob jak skórovat, aniž by tým musel držet nebo získat míč. Safety

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4506×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4