NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Doktorovo Super Bowl LII preview

pátek 2. února 2018, 17:30 Velké Doktorovo Super Bowl preview je tady! A diskuse může začít!

Doktorovo Super Bowl LII preview

Největší svátek sezóny a pro fanoušky NFL největší svátek celého kalendářního roku je tu! V neděli v noci to vše vypukne. Patriots versus Eagles. The GOAT vs. The Underdogs. Belichick vs. Pedersen. Ano, Super Bowl je tu!

V roli favorita do něj logicky vstupuje tým New England Patriots. Už jen fakt, že se do posledního zápasu v sezóně dostali počtvrté za posledních 7 let, jasně prokazuje, jak neskutečnou silou a stabilní výkonností tento tým disponuje. A pokud vám tento samotný fakt nestačí, tak lze toto tvrzení podpořit i tvrdými čísly - podle algoritmu analytického webu numberFire byla šance na to, že Pats letos znovu pozvednou Lombardi Trophy nad svá ramena, neuvěřitelných 17,1%. Druhý tým v pořadí dosáhl pouhých 6,1%. 

Naopak s Eagles před začátkem sezóny nikdo příliš nepočítal. A za sebe musím říct, že ať už nedělní klání dopadne jakkoliv, tak Howie Roseman by měl bez váhání obdržet cenu pro NFL Executive of the Year. Kdybyste mi totiž na konci éry Chipa Kellyho ve Philadelphii tvrdili, že Eagles budou do tří let v Super Bowlu, tak bych vás považoval za kvalitního baviče a doporučil bych TV Barrandov, aby vás bez váhání angažovala jako komického hosta na Silvestrovský dýchánek Jaromíra Soukupa. A že tam je silná konkurence! Přesto se tenhle zázrak Rosemanovi podařil. Nebál se totálně překopat celý tým, obětovat celý balík budoucích picků, aby získal svého vysněného quarterbacka, a co je nejdůležitější, sáhl při volbě hlavního kouče po Dougu Pedersenovi. Ač tento muž nebyl úplně nejlukrativnějším jménem na listině možných kandidátů na post HC v jakémkoliv týmu v NFL, Roseman si byl jist, že právě Pederson je tou správnou volbou. A jako obvykle se nemýlil.

Tento vynikající lodivod se dokázal v průběhu sezóny vypořádat se ztrátou Jordana Hickse, Jasona Peterse a po zranění Carsona Wentze ve 14. týdnu ligy dokázal v tu chvíli všemi odepisovaný tým dovést až do Super Bowlu. Dle mého názoru je to totiž právě jeho coaching a dokonale přizpůsobený playbook na potřeby a schopnosti Nicka Folese, jenž tým z města svobody protlačil až do posledního zápasu sezóny.

A je to patrně právě Nick Foles, jenž bude hlavním X-faktorem nedělního klání. Muž, jenž po svém vstupu do ligy zazářil jako kometa, aby pak stejně rychle pohasl, následně znovu povstal jako bájný fénix z popela a dokráčel se svým týmem až pod ten nejvyšší možný vrchol. Celý svět bude upírat oči právě na něj a především na to, jak se vypořádá s tím posledním, avšak nejtěžším krokem své neuvěřitelné pouti. Před 14 dny doslova roztrhal nejlepší obranu ligy na cáry, když si na své konto v duelu s Vikings připsal 352 yardů a 3 touchdowny. Dokázal to pro něj poměrně netradičním způsobem – a to dlouhými pasy nad 15 yardů. Ze sedmi přihrávek, jež letěly přes tuto vzdálenost, zkompletoval 4 (úspěšnost 57,14%) a vytěžil z nich 172 yardů a 2 touchdowny. Ve svých předchozích 4 startech přitom zkompletoval pouze 2 z 18 takových pokusů (úspěšnost 11,11%) pro pouhých 33 yardů, 0 toucdownů a jeden interception. Nicméně v zápase proti Pats očekávám spíše „návrat do normálu“. Secondary Patriots je totiž proti dlouhým pasům více než odolná. Jen dva týmy v lize letos čelili více pasům přes 15 yardů a Pats při nich povolili svým soupeřům zkompletovat pouze 32,5% takových přihrávek, což je 6. nejlepší bilance v lize. Naopak proti kratším pasům (pod 15 yardů) inkasovali Patriots v základní části 3. nejvyšší počet yardů v průměru na jednu hru. Foles má přitom v této „kratší hře“ skvělý rating 103,7, jenž jej řadí na 5. místo mezi všemi quarterbacky NFL.

Nicméně aby to pro Eagles nebylo zase tak radostné, velká porce těchto pasů byla adresována jejich tight-endům (32,16% všech pasů Eagles), když zejména Ertz a Burton dokázali velmi často systematicky ničit obrany soupeřů právě pomocí této strategie. Pats jsou však naopak v bránění pasů na tight endy v horní třetině celé ligy (10.místo), což je s ohledem na to, že svým soupeřům povolili třetí největší počet passing yardů z celé NFL, jednoznačným důkazem faktu, že právě tight-endy bránit umí excelentně. Teoreticky se tak může Doug Pederson znovu pokusit svého soupeře překvapit a mnohem více zapojit do ofenzívy Nelsona Agholora. Ten totiž bude ve slotu po většinu času strážen Ericem Rowem, jenž povolil osmý největší počet yardů v průměru na jeden snap, v němž bránil právě slot receivera. A to je z celkem 55 kvalifikovaných slot cornerů osmý nejhorší výsledek v NFL. Agholor tak bude mít ze všech receiverů Eagles ten nejpříznivější matchup a osobně bych se vůbec nedivil, kdyby se stal nejvytěžovanějším cílem Folesových pasů v nedělním minnesotském podvečeru.

Eagles se pak samozřejmě budou snažit atakovat Patriots co nejvíce po zemi. Jay Ajayi po svém příchodu do Philadelphie doslova rozkvetl a v průměru yardů na jeden rush patří mezi absolutní špičku ligy. Nebudou to ovšem mít vůbec tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Ač se totiž traduje, že jejich běhová obrana je více než zranitelná, statistiky nám dokazují, že tomu tak už nějaký čas není. Ano, až do 9. týdne základní části, kdy měli Pats svůj bye week, povolovala jejich běhová obrana dle kritéria „RB Success Rate“ soupeřovým running backům třetí nejlepší průměr v lize (44,7%). Nicméně od té doby dokázali tento ukazatel stlačit na 38% a od 12. týdne základní části je jejich run defense podle zmíněného kritéria dokonce 5. nejlepší v celé lize. A co více – pokud rozdělíme běhy soupeřových running backů na běhy doleva, středem a doprava, tak defenzíva Pats je jednoznačně nejlepší proti běhům do levé poloviny hřiště. Od 10. týdne základní části až do Conference Championship povolila soupeřům při běhu do této strany v průměru pouze 3,96 yardů na jeden run (do středu 4,33 a doprava 4,56). Což pro Eagles není úplně příznivá zpráva, neboť Ajayi je o parník nejlepší právě pokud jeho běh směřuje doleva od jeho O-line. V průměru si při těchto bězích po svém tradu do Eagles připsal 6,02 yardu. Pro srovnání – při bězích doprava zaznamenal 4,33 yardu na jeden běh a do středu pak pouze 3,79 yardu na jeden běh. Jak to vypadá, tak jeho nejoblíbenější běhy dokáží Pats velmi dobře pokrývat.

Jsem přesvědčen, že Matt Patricia se svými svěřenci velmi dobře nastuduje i oblíbenou variantu RPO (run-pass-option), kterou Eagles dokázali zaskočit ve druhém poločase Divisonal Game obranu Atlanty Falcons a již hojně využívali před dvěma týdny v duelu s Vikings. Pokud tak budou chtít Eagles poprvé ve své historii pozvednout Lombardi Trophy, pak je zřejmé, že Doug Pederson bude muset znovu přijít s nějakým překvapením, na nějž nebudou Pats připraveni. Jak už jsem zmínil výše, mohlo by touto „novinkou“ být právě kreativní zapojení Nelsona Agholora do jejich ofenzivní strategie. 

A pak taky budou muset přibrzdit Bradyho…

Historie nám jasně potvrzuje, že pokud chcete porazit Pats, musí se vám podařit vyvinout drtivý celozápasový tlak na jejich hvězdného quarterbacka s číslem 12. Ač Tom Brady letos nebyl při „čisté kapse“ tak strojově přený jako v předchozích letech (v sezóně 2017 rating 105,0 vs. rating 123,0 v sezóně 2016), tak stále platí, že pokud chcete tuto legendu alespoň trochu přitvrdit, musíte mu dát v kapse k jeho hodům tak málo času, jak je to jen možné. A faktem je, že právě to by se Eagles mohlo podařit. V základní části dokázali na soupeřovy quarterbacky bez blitzu (tj. pouze ze strany D-line) vytvořit tlak ve 41% pasových snapů, což je řadilo s přehledem na první místo v lize. Fletcher Cox a spol. nadto v play-off přiložili ještě více pod kotel a Ryana s Keenumem dle mého názoru ještě dnes budí sny o zelené zdi s číslem 91, jež se před nimi znenadání zjevuje s rychlostí blesku, v noci ze spaní. Jsem si téměř jist, že ani tentokrát nebude v silách O-line Pats tuto přírodní sílu vtělenou do masivní postavy jednoho z nejlepších defenzivních hráčů ligy zcela zastavit. Cílem bude jej alespoň trochu přibrzdit.

Co však může být pro obranu Eagles velmi tvrdým oříškem, to je bránění Bradyho big plays, k nimž letos sahá mnohem častěji než v předchozích letech. Tom The Terrific letos vypustil míč ze své pravice na vzdálenost delší než 15 yardů ve 20,48% všech svých přihrávek, což je jasně nejvyšší podíl na jeho pasové hře od roku 2011. Důvodem je patrně příchod Brandina Cookse a možná ještě více absence Juliana Edelmana, jenž byl mistrem v zachytávání krátkých checkdownů, jež dokázal přetavit v neuvěřitelné zisky. No a vzhledem k tomu, že jsme v základní části měli možnost vidět zejména Jalena Millse se několikrát při delších pasech a double-moves soupeřových receiverů doslova utopit ve tmě, budou si muset Eagles na tyto překvapivé zásilky doručované společnosti Brady and Co. spolehlivě a přesně na místo určení, dávat pořádně velký pozor.

A aby toho nebylo málo, tak Eagles bohužel neexcelují ani v obraně kratších pasů do středu pole (3. nejhorší v povolených yardech na jeden pas do tohoto prostoru). V nich se naopak Brady cítí jako ryba ve vodě (5. nejlepší průměr v NFL). Lze tak očekávat, že v pasové hře bude Brady střídat kratší pasy do středu hřiště na Gronka a Amendolu s dlouhými bombami atakujícími Brandina Cookse.

Co se týče hry po zemi, tak Pats sice po návratu Rexe Burkheada výrazně vylepšili efektivitu běhové hry (do 9. týdne byli 21. v lize, naopak od 10. týdne dále 7. v NFL) a sahají k ní častěji než na začátku sezóny, nicméně Belichick vždy formuje svůj gameplan tak, aby maximálně odkrýval soupeřovy slabiny. A běhová obrana skutečně slabinou Eagles není. Podle statistik webu numberFire, které přihlížejí k síle běhové hry soupeře, disponuje Philadelphia 4. nejlepší běhovou obranou v celé lize. A tak bych podobně jako v případě zápasu s Titans, kteří rovněž patří ke špičce v run defense, očekával posunutí těžiště ofenzivní hry Pats mnohem více směrem k pasové hře.

Za nejdůležitější ze všech statistik, jež může mít zásadní vliv na výsledek utkání, však považuji rozdíl v inkasovaných bodech na zápas, pokud hrají Eagles mimo své hřiště v porovnání s počtem bodů, jež povolují svým soupeřům na Lincoln Financial Field. Zatímco ve Philadelphii zaznamenali jejich soupeři v průměru pouze 12,4 bodů na zápas, mimo své domácí prostředí povolila defenzíva Eagles skórovat soupeřovým útokům 23,5 bodu na jeden zápas. Rozdíl 11,1 bodů je s přehledem nejvyšší diferencí ze všech týmů v NFL, přičemž pouze Tampa se dostala přes hranici devíti bodů. Třetí Chiefs už mají rozdíl mezi povolenými body doma a venku pouze 8,06. Hrát se ve Philadelphii, tak by to byla asi trochu jiná písnička, ale v Minnesotě statistiky přece jen více nahrávají favoritům z New Englandu.

Na druhou stranu Doug Pederson je nesmírně kreativním koučem, jemuž musí být jasné, že pokud chce svůj tým dovést až na pomyslný Mount Everest, bude muset vymyslet něco, co od něj duo Belichick – Patricia neočekává. Už dvakrát se mu to povedlo a něco mi říká, že se mu to může povést i potřetí. A co je zcela jisté, je fakt, že na rozdíl od Jags, kteří se snažili svůj náskok dobránit až do 60. minuty, naturelem Douga Pedersona je náskok neustále navyšovat, přitápět čím dál tím víc pod kotlem a pokud má soupeře v provazech, tak jej nemilosrdně knockoutovat. Pokud by se tedy Eagles dostali do vedení, tak můžeme zapomenout na nějakou konzervativní snahu utkání dohrát. Pedersenův zabijácký instinkt takovou variantu jeho svěřencům prostě nedovolí.

Analytický algoritmus webu numberFire zvažující všechna možná i nemožná statistická data vypočítal, že favoritem na výhru v Super Bowlu jsou Patriots, a to s pravděpodobností 62,9%. Já osobně ale dám na gut feeling a tipnu výhru Eagles. Jsme přece v Americe a tam většina hollywoodských příběhů končí happyendem. A pohádka o tom, „Jak odepisovaný Nick ke štěstí přišel“, si takový konec prostě zaslouží.

Jisté ovšem je, že ať už se šampiónem stanou Eagles nebo Pats, čeká nás znovu strhující podívaná. Věřme, že s podobně dramatickou zápletkou jako tomu bylo vloni. Znovu se na jeden den upřou zraky veškerého sportovního světa na náš nejoblíbenější sport. Jako každý rok nás čeká famózní show okořeněná hymnou od Pink a poločasovým vystoupením Justina Timberlaka. Ano, už jen pár hodin a opona toho největší představení amerického showbusinessu se znovu zvedne. Tak si ho pojďme společně užít!

Tip na výsledek: Eagles 24 – Pats 23

autor: Doktor (s využitím analytických dat a statistik webu numberFire.com)

Komentáře ke článku (celkem 59)

120861 dilino napsal před 21 měsíci:
Pardon, cele dopoludnie som bol s deťmi na turnaji, nastavil som sa na jednoduchú a jasnú komunikáciu, takže mi tvoja britká irónia unikla.
S odstupom času skladám klobúk, porovnať hokejistov Vegas so SB je predsa len jasná chujovina... :)
120856 Vlad67 napsal před 21 měsíci:
ja sedim, vy stojte :D
120847 tthom napsal před 21 měsíci:
Už som si to uvedomil. Ak bude na ulici nejaký čudák v šilhobje Lions vyhukovať " KDE JE TEN BKACK KNIGHT BAR", tak vieš koľká bije 😀😀😀

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Randy Moss

Randy Moss

Tým: 49ers (#84)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 1999


Budoucí člen fotbalové síně slávy Randy Moss, započal svou profesionální fotbalovou kariéru v barvách Minnesoty Vikings, kteří si ho vybrali do svého týmu v 1.… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Big Pass Game

Zkompletovaná přihrávka, kterou útočící tým získá více než 25 yardů. Big Pass Game

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za říjen 2019:

jana_fkt | off-line 120 bodů
Boubel | off-line 115 bodů
Didi | off-line 115 bodů
Keka | off-line 110 bodů
gaučový odborník | off-line 4504×
DebiQue | off-line 4123×
Ježour | off-line 3927×
formic | off-line 3875×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4