NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Doktorovo Super Bowl preview

neděle 5. února 2017, 20:25 Největší zápas sezóny je tu! A abyste si jej mohli dokonale vychutnat se znalostí toho, jaké taktické šachy se budou na hřišti odehrávat, tak vám doporučujeme si přečíst Doktorovo obsáhlé preview!

Doktorovo Super Bowl preview

Ani se mi tomu nechce věřit. Po dvou týdnech všech možných rozborů, analýz, rozhovorů a dalších příprav se dnes konečně bude hrát! Super Bowl číslo 51 je tady a Falcons se pokusí téměř o nemožné – stát se po New York Giants druhým týmem v historii, který v největším zápase sezóny skolí Belichicka, Bradyho a jejich kumpány v dresu New England Patriots.

Stadion je samozřejmě beznadějně vyprodán – nejlevnější lístek se dal pořídit za něco kolem 50.000 Kč, ten nejdražší za milion dolarů (a to jejich cena po vypadnutí Cowboys ještě klesla) – piva jsou nachlazená, celebrity už míří ke svým luxusním lóžím, reklamy spoty stojící přes 5 milionů dolarů připraveny ve studiu, Lady Gaga v maskérně a hráči v šatně – vše může začít.

Otázka za milion dolarů (tedy technicky asi vítěz SB vydělá víc, ale držme se tohoto ustáleného pojmu), zní jasně – jak porazit mocné Patrioty. Odpověď se může zdát být poměrně jednoduchá – vyvinout tlak na Bradyho. Když si zrekapitulujeme poslední prohry Pats v play-off, tak dojdeme k jasnému závěru – Belichick Boys prohráli pouze tehdy, když soupeř dokázal terorizovat jejich hvězdného quarterbacka po celé utkání. Již zmiňovaní Giants to dokázali hned dvakrát, ale i další týmy, které pokořili nejúspěšnější tým posledních dvou dekád, to dokázali použitím zcela totožné taktiky. Ryanovi New York Jets, Baltimore Ravens (strip sack Suggse byl patrně klíčovým momentem tohoto souboje) a konec konců i Seattle Seahawks dokázali ničit Bradyho po většinu utkání, které nakonec těsně prohráli. Mnozí si to již asi nepamatují, ale poté, co ve třetí čtvrtině odstoupil ze zápasu Cliff Avril pro otřes mozku a tlak Seahawks opadl, předvedl Brady téměř dokonalý výkon (13 z 15 pro 124 yardů a 2 touchdowny) a s pomocí Butlera získal pro svůj tým čtvrtý prsten.

Dan Quinn tak má před sebou jasný úkol porazit O-line Pats. Podle statistik ze základní části by se mohlo zdát, že je to pro Falcons neřešitelný úkol – Atlanta použila blitz pouze v 16,9% snapů (30. místo v lize) a tlak na quarterbacka vyvinula pouze ve 24,9% všech rozehrávek (27. místo v lize). V play-off už to byla úplně jiná písnička – Dirty Birds blitzovali v 36% případů (2. místo mezi play-off týmy) a QB pressure dosáhli ve 44,9% případů! Nejenom, že tedy mnohe více blitzovali, ale jejich blitzy byly i mnohem efektivnější – pokud blitzovali, dokázali vytvořit tlak na soupeřova quarterbacka v 53,1% případů! Dodejme, že v základní části byli na prvním místě této statistiky Giants s „pouhými“ 46,8% případů!

Zajímavostí také je, že téhle impresivní statistiky dosáhli Falcons téměř bez přispění sack-leadera celé ligy Vica Beasleyho – ten si za celé play-off připsal pouze jeden zblokovaný míč. A po pravdě od něj nelze čekat nějaký zásadní výkon ani v Super Bowlu. Beasley totiž spoléhá téměř výhradně na svou rychlost – Falcons jej používají nejčastěji ve schématu Wide-9 poměrně daleko od pravého tackla. Což sice umožňuje Beasleymu využít svého bleskového startu, ale zase mu cesta ke quarterbackovi trvá o něco déle – a Brady v posledních 3 sezónách stlačil průměrný čas od snapu do odhození míče na neuvěřitelnou hranici 2,32 vteřiny. Nadto je třeba zdůraznit, že se výrazně zlepšil right tackle Patriots Marcus Cannon. Zatímco vloni kolem něj protékaly hráči Broncos jak voda v říčním potoku, tak letos byl mnohem pevnějším opěrným bodem Bradyho barikády. A není tajemstvím, že hlavní zásluhu na tomto strmém vzestupu výkonnosti mladého tackla nese kouč O-line Dante Scarnecchia. Ten se po dvou letech vrátil z penze a Cannona přetvořil doslova za pochodu ve velmi solidního pravého tackla, proti kterému to Vic vůbec nebude mít jednoduché. Nadto Beasley není kvalitním run-stopperem (většinu svých snapů hraje v případě, že soupeř má na hřišti 3 receivery (zatímco Pats jsou druhým týmem v lize, co se týče četnosti snapů v 2 WR setu), a tak je možné, že Beasley ani nebude při většině snapů v tomto zápase na hřišti. Falcons se tak musí spoléhat na ostatní hráče ve své obraně – což se jim však jak výše popsáno, v play-off nesmírně dařilo. Určitě si také vezmou inspiraci od Houstonu Texans, kteří své edge rushery (Clowney a Mercilus) nechali útočit na Bradyho ze středu hřiště a zejména v prvním poločase bylo evidentní, že tato taktika na útok Pats platila. Opravdu netuším, proč Steelers (Harrison a Dupree) nesáhli ke stejné strategii, ale počítám, že Dan Quinn stejnou chybu neudělá. Takže pokud bych si já měl vsadit na černého koně defenzívy Falcons v tomto utkání, tak bych vybral nováčka Deiona Jonese – domnívám se, že to bude právě on, kdo bude původcem největšího tlaku na Pána Prstenů Bradyho a že jeho výkon může být rozhodujícím faktorem pro výsledek dnešního utkání. Jeho spoluhráči mu musí ovšem výrazně pomoci, a to zejména v pokrývání krátkých pasů na Deiona Lewise a Jamesa Whitea. Brady velmi rád rozebírá soupeřovy obrany právě tímto způsobem a Falcons budou muset najít cestu, jak se s touto dvojicí hbitých štírků vypořádat – ne že by s tím Dan Quinn neměl potřebné zkušenosti – vždyť právě on byl defenzivním koordinátorem Seahawks před dvěma lety. Je proto nabíledni, že má Patriots co oplácet.

Na druhé straně budou muset Pats zastavit novopečeného MVP soutěže a jeho ultimátní zbraň nesoucí kódové označení JJ11. Patriots sice v základní části inkasovali nejméně bodů z celé ligy, ale také hráli v průměru s týmy, které skórovali nejméně bodů v celé NFL. Falcons jsou ovšem zcela jiný kalibr – jejich útok je momentálně jednoznačně nejlepší ofenzívou ligy. A dodejme, že také nejvyváženější. Excelentní QB, nejlepší WR ligy, rychlíci Sanu a Gabriel, atletický mladíček Austin Hooper, možná nejkvalitnější duo running backů NFL Freeman – Coleman a k tomu excelentní O-line vedená Jakem Matthewsem, přes kterého by v play-off neprošel podle mě ani buzulucký pluk vedený generálem Svobodou. Pro tuhle ofenzivní eskadru není žádný problém naložit soupeři 40 a více bodů. Packers inkasovali 44, ovšem kdyby Ryan a spol. museli hrát na plný plyn až do konce, tak klidně mohla padnout šedesátka. Do poloviny třetí čtvrtiny totiž de facto skórovali z úplně každého ofenzivního drivu. Falcons už tak dávno nejsou tím jednotvárným monolitem spoléhajícím pouze na Julia a Devontu. Matt Ryan v podstatě v každém zápase rozděluje přihrávky mezi 8 až 9 spoluhráčů. A nadto téměř nechybuje – poslední interception hodil ve weeku číslo 13, což si už zřejmě ani nepamatuje. Za touhle neskutečnou variabilní ofenzívou stojí mág jménem Kyle Shanahan. Jeho zásluh si všimli nejen experti (včera byl jmenován Asistentem roku), ale i managementy ostatních týmů, a tak je už veřejným tajemstvím, že letošní SB bude jeho posledním zápasem v týmu Falcons (alespoň prozatím), neboť se po sezóně přesune do křesla hlavního kouče týmu San Francisco 49ers.

Když se v průběhu Pro Bowlu žurnalisté ptali hráčů a trenérů, jak ubránit ofenzívu Falcons, většina z nich odpověděla pouze třemi slovy – stop the run. Ano, základem ofenzivního gameplanu Falcons je výbušná běhová hra, která přitáhne soupeřovy obránce do boxu jako casino k ruletě, a pak je Matt Ran stejně efektivně jako domy zábavy v Las Vegas očeše dohola. A právě v tomto minisouboji by Pats mohli získat rozhodující výhodu – za celou sezónu totiž povolili pouze 3 běhy nad 20 yardů a jen 6 běhových touchdownů. A v obou těchto kategoriích tak vládli celé lize! Pokud dnes chtějí přibrzdit rozjetý expres jménem ofenzíva Falcons, tak musí v této sezóně ještě jednou předvést dokonalou běhovou obranu. Jen tak by mohli vytvořit podmínky pro zastavení Julia a spol. Jones se v konferenčním finále stal teprve třetím hráčem v historii NFL, jenž nasbíral ve dvou zápasech play-off přes 180 receiving yards. Proti obraně Pats bude ale mnohem složitější se k podobnému výkonu přiblížit. Matt Patricia bude patrně po většinu zápasu Julia zdvojovat (Logan Ryan + jeden ze safeties či nickel back), avšak v několika snapech se určitě dočkáme i očekávaného souboje Jone – Butler. Tedy nejlepší WR proti nejlepšímu cornerovi ligy (podle rankingu PFF). Butler sice dokázal výrazně umravnit Antonia Browna, ale ten mu svým stylem hry určitě „seděl“ víc než Megatron v. 2.0 v podání Julia Jonese. Osobně se na tento duel nesmírně těším – i když jej patrně neuvidíme po většinu zápasu, tak na snapy, při nichž se Malcolm postaví tváří v tvář Juliovi, budou jistě ozdobou celého dnešního velkého finále. 

Pokud totiž chtějí Belichick s Bradym konečně zažít okamžik, kdy si budou moci na každý prst své ruky navléknout jeden prsten pro vítěze SB, tak musí Falcons udržet po 30 body. Pats totiž letos inkasovali přes 30 bodů jen jednou. Od Seahawks v 10. týdnu. A to byl také jediný zápas, který letos s Bradym v sestavě prohráli. Tudíž to, jestli obrana Pats udrží útok Falcons alespoň částečně na uzdě, bude podle mého názoru rozhodujícím faktorem celého utkání. Faktorem, který rozhodne, jestli se už letos přidá Tom The Terrific k Charlesi Haleymu coby druhý hráč v historii ligy, jenž získal 5 Super Bowlů, a nebo jestli se v Georgii ozve na konci zápasu mohutné „RISE UP“ svoji první trofej si odvezou do Atlanty Dirty Birds. Pojďme si to společně vychutnat!

autor: Doktor

Komentáře ke článku (celkem 357)

93714 limitless.cz napsal před 42 měsíci:
Jasně no, to je další vizitka.. Navíc SB je SB, to se nedá srovnávat, kdy jindy by měli být objektivní.. ;)
93694 harykk napsal před 42 měsíci:
v zápase Pats se Steelers zase oba spíkři tlačili Pittsburg a mikdo z toho drámo nedělal :)
93647 limitless.cz napsal před 43 měsíci:
No, oba kluci byli v "Tak určitě" a už tam na mne Jindra působil dojmem, že má rád Pats, coč mu nikdo nebere, ale v tom zápase to "tahalo za uši", zkrátka komentátor by měl být nestranný a netlačit oblíbený tým k vítězství. Užili si to všichni, co na to koukali samozřejmě ;)

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Julius Peppers

Julius Peppers

Tým: Bears (#90)
Pozice: Defensive End
Draft v roce: 2001


Julius Peppers byl v roce 2002 během NFL draftu vybrán v 1. kole, jako 2. hráč celkově, týmem Carolina Panthers. Peppers měl raketový vstup do světa profesionálního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Perfect passer rating

Je statisticky "dokonalé pasové hodnocení quarterbacka," které vyjadřuje číslo: 158.3. Aby quarterback mohl dosáhnout perfect passer rating (dokonalého… Perfect passer rating

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4506×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4