NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Dozvuky offseason: O rozehrávačích, pravidlech a střetu generací

neděle 12. srpna 2018, 18:00 Týmy, jež v období mezi SuperBowlem a začátkem sezony mohly téma "Quarterback pro rok 2018" s klidem ignorovat a věnovat se jiným členům soupisky, bychom možná napočítali na prstech jedné ruky. Tolik nováčků, výměn, podpisů volných agentů a ošemetných návratů po zranění během jedné offseason opravdu nepamatuji. Na nejdůležitejší pozici v tomto sportu opravdu nebývalý rozruch a pokud jsme z nedočkavosti během okurkové sezony sledovali zámořská média, reportáží a článků s tematikou rozehrávačů bylo opravdu hodně. Takže si offseason téma No.1 pojďme rozebrat pěkně popořadě.

Dozvuky offseason: O rozehrávačích, pravidlech a střetu generací

Možná z obav, že příští draftclass nebude tak silná jako ta letošní, bylo v prvním kole vybráno pro budoucnost svých franchise 5 rozehrávačů. Snad jen nad Lamarem Jacksonem z Ravens visí jakési otazníky a neschopnost prosadit se mezi profesionály by tolik nepřekvapila. Ke zbylím čtyřem QB vzhlížejí fandové Browns, Jets, Bills a Cardinals s obrovským očekáváním a už se všichni těší, jak lednové zápasy nebudou zdaleka trávit pouze u televize. Ale ani v legendárně dobrém roce na quarterbacky 2004 (Manning, Rivers, Roethlisberger) se nepodařilo všechny picky z prvního kola (4) přetavit na dlouholeté opory. Divil bych se, kdyby po letošku opět na někoho nepřipadl Černý Petr a za 2-3 roky vybíral QB s vysokým picku znova. Ano, Browns již mají na podobný scénář talent (nebo patent?), ale jeden nikdy neví. I slepé kuře občas najde zrno. Nechci nic zakřiknout, ale v Clevelandu tak dlouho toužili po schopném muži pod centrem a zatím to vypadá, že by mohli mít hned dva najednou. Tyrod Tyler i Baker Mayfield zatím vypadají slibně.

Začátkem roku byla v NFL k vidění doslova stěhovací akce Kulový blesk, za kterou by se nemusel stydět ani doktor Radosta. Chiefs konečně vsadili na Mahomese a poslali Alexe Smithe do Redskins, kteří po letech tagování poslali Kirka Cousinse do Vikings, kteří věčného cestovatele Sama Bradforda poslali do Cardinals, Teddyho Bridgewatera do Jets a zázračný objev Case Keenuma do Broncos, kteří poslali Trevora Siemiana opačným směrem do Vikings. Pěkný domino efekt. Také vám po odchodu Peytona na odpočinek připadá ohledně quarterbacka Broncos GM John Elway celkem bezradný?

Dále tu máme s nadějí očekávané návraty po středně až velmi těžkých zraněních. Dostanou se zpět do MVP formy Carson Wentz (ACL) a Aaron Rodgers (rameno)? Byl to jen krátký příjemný sen nebo je opravdu Deshaun Watson (ACL) tak dobrý? Bude zdraví sloužit 585 dnů absentujícímu Andrew Luckovi (rameno, ledviny)? A co Tanehill (ACL) a jeho očekávaná "make or break" sezona v Miami? Otazníků mnoho a odpovědi kdesi ve hvězdách. Hlavně aby těla držela pohromadě, to pro začátek bude stačit.

Důchodové indicie o nenadálé konci kariéry vyvstaly v březnu znenadání v Pittsburghu. BigBen nakonec zcela otočil a místo ukočení kariéry slíbil pokračování dalších asi 5 let. A pak se v tom vyznejte. Možná i v New England se začíná netrpělivě přešlapovat, kdy jednoho dne přijede Kozel Tom z exotické dovolené a oznámí na tiskovce "I´m done". Nevzít nového QB a vsadit nakonec na další možná 2 roky s Elim se rozhodli v Giants. Až čas ukáže, zda to bylo rozumné či ne. Očekávám, že se Saquonem, Nate Solderem a zdravými receivery chytne druhou mízu. Další sezonu, kdy se vedení při pohledu na svého franchise QB spíše rozpačitě škrábe na hlavě, již nechtějí zažít v Cincinnati, Jacksonville ani Ravens. Ale víme dobře, že některé staré psy už opravdu novým kouskům naučit nejde. Zvláště u Jaguars bychom mohli v budoucnu hovořit o mrhání pontenciálem jinak skvělého týmu, který bohužel QB Bortles brzdil.

A abychom měli výčet QB příběhů ještě pestřejší, tak tu máme prvního SuperBowl MVP v historii, který nebude starterem v další sezoně (aniž by ukončil kariéru). A navíc jednu (ne)pěknou 4zápasovou suspendaci pro Jameise Winstona za určitou formu sexuálního harašení. Ptáte se na plán zápasů Bucaneers, v nichž nejspíš nastoupí pod centrem věčný backup Ryan Fitzpatrick? Jedním slovem strašidelný: Saints venku, Eagles, Steelers, Bears venku. Při startu 0-4 by mohlo být v Tampě na konci září po sezoně.


Říkejme si tomu každý jak chceme, já použiju termín "střet generací". Hned 10 hlavních trenérů má pouze jednoroční nebo žádné zkušenosti s touto pozicí. Generální manažeři se vůbec nebojí zariskovat nebo možná i experimentovat. Mě osobně se vývoj některých z těchto koučů zdá až překotně rychlý (Nagy, Vrabel). Ale začít holt už se nějak musí, takže se zájmem sledujme, jak se do vody hození naučí rychle plavat. Stejný počet lodivodů naopak počítá své starty řádově na stovky. Bude slavit více stará nebo nová škola? Pokud bychom se touto optikou podívali na 12 účastníků posledního play off, tak z "čerstvé krve" zaznamenali úspěch pouze "zelenáči" McVay a McDermott, svůj první zápas PO však oba prohráli.

Kosmetických změn samozřejmě před startem ročníku doznala i pravidla. Např.při kickoffu již není povolen vykopávajícímu týmu start z běhu, ale všichni hráči kromě kickera musí stát na linii míče, navíc podle detailních pokynů rovnoměrně rozestoupení od jedné postranní čáry k druhé. Tato maličkost může znesnadnit rozehrání některých onside kick variant. Také již nejsou povoleny double teamy tzv.wedge blocks pro returnující tým.

Jedno pravidlo je však dosti zásadní. Souvisí s pokračujícím trendem starostlivosti o bezpečnost a zdraví hráčů. Debata kolem změny na této straně rulebooku přišla po zranění Ryana Shaziera. Jedná se o tzv.helmet rule. Už jen při letmém sledování prvních preseason zápasů jsem viděl několik flagů a zdá se, že rozhodčí s nimi opravdu šetřit nehodlají. Pravidlo říká, že pokud hráč skloní hlavu, aby její pomoci zahájil kontakt s protihráčem, bude následovat personal faul a penalta za 15yardů. Pravidlo platí pro všechny hráče, ve všech situacích kdekoliv na hřišti. Zároveň ale komise rozhodčích vydala pro své "podřízené" jasné poučení, které říká "nehaž flag, pokud jsi neviděl celou akci od začátku do konce nebo si nejsi faulem zcela jistý". Dle názoru některých hráčů však nejde úmysl jasně prokázat a někdy taková skládka hlavou napřed prostě vzejde nechtěně z herní situace. Uvidíme, jak se s touto změnou aktéři vypořádají.

Po dlouhých letech sporů a nekonečných dohadů snad již konečně došlo k rozhřešení jedné z nejpalčivějších otázek poslední dekády - co je a co není "catch". Zde já osobně vnímám nový výklad pravidel jako jisté zmírnění přísnosti posouzení a větší benevolenci. Al Riveron, bývalý rozhodčí a nyní Senior Vice President of Officiating v televizi do detailu rozklíčoval fáze kompletního dokončení zachycení. 1. obě ruce na míči - primární zachycení, 2. obě nohy nebo jiná část těla in bounce 3. možný football move (třetí krok s míčem v ruce, natažení se pro dosažení potřebné linie apod.). Rovněž již nebude drobné zažonglování s míčem či jeho posunutí v ruce považováno za ztrátu úplné kontroly nad balonem, to zejména při dokončování zachycení na zemi. Jako příklad změny uvedl dva z nejdiskutovanějších okamžiků poslední dekády. Především šlo o odvolaný TD Jessyho Jamese v 15 weeku minulé sezony. Ten by podle nynějších pravidel platil. Pokud si vybavíte otočený call z divizního play off 2014 na Lambeau Field, který straší WR Deze Bryanta dodnes, tak ten by nyní neplatil jako incomplete pass, ale jako kompletní přihrávka s hráčem down-by-contact na 1yard linii.

Dále platí novinka, že tým může vyměnit i hráče aktuálně umístěného na injury reserve listu.

Osobně se budu letos těšit na dva individuální příběhy. Jak jednoruký LB Shaqueem Griffin ze Seattlu zvedne poněkud zvadlou a odchody opor oslabenou defenzivu Seahawks a zda se dvoumetrový Samoánec Jordan Mailata, který nikdy nehrál americký fotbal, dokáže jen díky svým fyzickým parametrům prosadit do aktuálně nejlepší O-line z Philadelphie. Tento článek píšu v době, kdy ještě v týmech neproběhly cuty na 53 členný roster. Možná jimy "Lata" nakonec vůbec neprošel.

Jak mám v oblibě, na závěr přihazuji pár zajímavých statistik na předsezonní rozjímání. První se týká angažmá Saquona Barkleyho v New York Giants. Nebývá zvykem brát na draftu RB - spotřební zboží na pár let - takto vysoko, i proto očekávání a naděje fanoušků z Velkého Jablka vystřelily na nejvyšší možnou úroveň. Giants totiž skórovali za poslední 2 sezony dohromady pouze 12TD po zemi. Pro srovnání, jejich divizní rival Dallas Cowboys za stejný časový úsek nasbíral takových TD´s 42! Navíc žádný rookie RB v historii Giants nedokázal ve své premierové sezoně naběhat 1000y.

Los Angeles Rams jsou první franchise v SuperBowl éře, která se během dvou navazujících sezon (2016-17) dokázala propracovat z nejhůře skórujícího týmu (body na zápas) v ten nejlepší. Rams jsou také jediný tým NFL, který má ve svých řadách celkem 6 All-Pro hráčů. Jak si povede nadupaný dreamteam z města andělů letos?

Odvážná konfrontační věštba na uplný konec. Těším se, jak mě teď Inžinier a spol. donutí pokleknout na má špinavá kolena a nazvat se prašivým kojotem.

Z posledních vyjádření Aarona Rodgerse už necítím jeho pověstný RELAX, ale spíše podráždění až otrávenost. Za celou jeho kariéru pod Mikem McCarthym jako by front office Packers zanedbávala vylepšování jeho útočných zbraní. "Však on už to A-Rod nějak odháže." V minulosti přišel o Jamese Jonese či Donalda Drivera, TY Montgomery byl od vzdušných sil převelen k pozemním a změněn na runningbacka. Letos bude chybět další oblíbený cíl - spolehlivý Jordy Nelson. Adekvátní náhrada žádná, snad jen TE Jimmy Graham, který má zalepit odchody Martelluse Bennetta a Richarda Rodgerse. Jenže tomu už bude brzo 32 roků a jeho ofensivní potenciál zafunguje, jen když se připraví snapy jemu na míru a nebude nucen blokovat. V prvních třech kolech letošního draftu sáhli Packs po obraně (CB,CB,LB) a dokonce si dovolili takový komfort jako vzít puntera v 5.kole. V rámci kempu Rodgers opakovaně kritizoval nízké nasazení mladých receiverů a jejich slabý zápal pro hru. Dále poznamenal, že jak jdou dny po sobě, nevidí v útočné fázi žádné zřetelné zlepšení a vypadal v tu chvíli velmi frustrovaně. Cítí se rozhodně na víc, než aby kariéru zakončil jen s jedním prstenem a jak vidno mu v Zeleném zálivu už nějaký rok pšenka nekvete. O-line mizerná,TJ Lang odešel a Bulaga je věčně na marodce. Každý druhý passový snap končí Rodgers scramblem. Běhová hra byla efektivní naposledy za dob hubeného Eddieho Lacyho. Zlepšení v nedohlednu a veškerá tíha světa jen na jeho bedrech. A nyní můj bold. Tuším, že by Rodgers navzdory všem očekáváním nemusel prodloužit v Packers kontrakt. Rok 2019 bude posledním pod smlouvou, od roku 2020 by byl nechráněný volný agent. Vše se bude samozřejmě odvíjet od letošních výsledků, ale já oblíbeným Packers bohužel příliš nevěřím. Tohle bude zajímavý příběh.

Díky za pozornost, přeji všem čtenářům nfl.cz příjemný start do nové sezony a ať se vašim oblíbeným týmům daří ;-)

Zdroje:bloggingtheboys.com, sportingcharts.com, profootballtalk.nbcsports.com, espn.go.com, nfl.com, NFL Network TV, Wikipedia.org

autor článku: Honza "Ježour" Ježek

Komentáře ke článku (celkem 72)

126743 vincenzo napsal před 7 měsíci:
urco se nehádám, jen se mě to pocitově hraje dobře, a ten starý se mě hrál taky, uvidíme co bude u franchise na All pro dost možná sklopím uši, pac co hraju zatím teď není třeba velkých výkonu :)  
126739 Zhar napsal před 7 měsíci:
Ale nechci se tady hádat o tom kdo bude mít poslední slovo, zda je lepší na sportovní hry klávesnice nebo gamepad ;-) Každému sedí prostě něco jinýho. Mě jen zklamalo, že se v EA na tu PC verzi prostě jako vždy vysr.... a nechali tam konzolový ovládání... Nechápu.... Tohle bylo to samé v sérii NHL. Od roku 2005 prostě čistá konzolovitost ačkoliv to vycházelo i na PC.... 
126738 Zhar napsal před 7 měsíci:
Hele u Madden 08 nebo NHL jsem si klávenici nemohl vynachválit (NHL - 4 šipky + mezera,C, X, Y a CTRL. Neovládalo se mi nic lépe ;-) Já naopak nenáviděl ty idiotský páčky na ovladačích :-/ . 

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Eli Manning

Eli Manning

Tým: Giants (#10)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2003


Eli Manning se narodil do fotbalové rodiny. Jeho otec Archie strávil většinu své profesionální kariéry v týmu New Orleans. Dvakrát byl vybrán do Pro Bowlu, výraznějšího… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: A Gap

Mezera mezi Centrem a Ofenzivním Guardem. A Gap

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za březen 2019:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
000 fruhba | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4183×
DebiQue | off-line 3957×
Aleš | off-line 3551×
Ježour | off-line 3527×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4