NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Fanouškův rozbor: Indianapolis Colts

sobota 2. června 2018, 15:00 A víte co, já začnu někde uprostřed a hned optimisticky. Drbání hlavy, nadávek a rozčarování bylo za poslední 3 sezony až příliš, tak proč alespoň do startu ligy nevidět "svět modrých podkov" trochu růžově.

Fanouškův rozbor: Indianapolis Colts

Zde je volný přepis části rozhovoru s hosty pravidelné ranní show Good Morning Football na NFL Network.

Brian Baldinger, guard Colts 1988 - 91"Z mého pohledu odvedl manažer Ballard již spousty dobré práce. Jeffa Saturdaye nahradil na budoucích 12 let Ryan Kelly, Marlon Mack má stejné run-passové dispozice, jako měl člen Síně slávy Marshall Faulk, Malik Hooker a Quincy Wilson se mohou dostat do ProBowlu a zdravý Andrew Luck udělá Marvina Harrisona nebo Reggieho Waynea i z trochu talentovaných kluků 7.kola draftu."

reakce - Nate Burlesson, WR Vikings, Seahawks a Lions 2003 - 2013

"No počkej, ale nesmíme zapomínat, že Colts po roce 2000 nebyli skvělí jen v útoku. Bude potřeba i nový Robert Mathis, Dwight Freeney, no a hlavně Tony Dungy. V Indianapolis jsou na dobré cestě, ale dejme jim ještě jeden nebo dva drafty. Pak budou opět silní."

***

            A nyní už pěkně popořádku. Od roku 2011, kdy musel Peyton Manning podstoupit operaci krku, si opět fanoušci Colts se skřípěním zubů vyzkoušeli, jak přesně vypadá "hodně dlouhá sezona". To si pak začne člověk vážit každého 1st downu. Pokud bych vše velmi zjednodušil, tak do 6.kola jsme čekali na slibovaný návrat Andrew Lucka a od 7.kola jsme čekali na draft. Ve zpětném zrcátku hodnotím odklad Luckova startu jako správné rozhodnutí. Někdy nestačí pouze investovat do nadějného tahouna ranec peněz a zavázat si jej dlouhodobou smlouvou. V Indy se rozhodli investovat i čas a všichni věří v návratnost tohoto vkladu. Hlasům vyzývající Luckův trade nikdo ve vedení nenaslouchal, ikdyž musím uznat, že z určitého pohledu tento názorový protiproud na další směřování franchise chápu. I díky faktu, že sezona byla brzo "odepsaná", se na hřiště dostávali do rotací noví a neokoukaní hráči a jak řekl samotný manažer Ballard - byl to takový lepší training camp, viděli jsme hodně nového. Neúnosná situace kolem trenéra Pagana rovněž pomalu dospěla rozuzlení. Před dvěma lety sice dostal od majitele Irsaye dva roky k dobru, ale troufám si tvrdit, že se jednalo pouze o oddalování nevyhovujícího stavu. Největší bolestí sezony 2017 byly z mého pohledu totální kolapsy ve čtvrtých čtvrtinách např. ten v Tennessee 21-3. Nedokážu zkousnout, že docela solidně atleticky poskládaný tým, který držel nad vodou sotva rozkoukaný, ale pracovitý a sebevědomý náhradník Jacoby Brissett, skončil sezonu se zápisem 4-12, přestože v 10 zápasech v poločase vedl. Dost často i proti výborným týmům, které bojovaly o play off nebo jej pak i hrály (Seahawks, Titans, Steelers). No, už je to za námi, udělejme za sezonou 2017 hodně tlustou čáru. Bude na zcela novém coaching stuffu, aby si vzal ponaučení a ideálně strašáka konce zápasů rychle vyhnal z kabiny.

            Těžko odhadovat, kdo a proč skutečně stál za zimní eskapádou s (ne)angažováním Joshe McDanielse, OC New England Patriots, na pozici hlavního trenéra. Podezřelých bylo mnoho a viníka vlastně ani hledat netřeba. A nevěřím, že to byla idea pouze z Joshovi hlavy. Měsíční zdržení   příprav na novou sezonu se v období před draftem jistě nehodilo, ale všechno zlé je k něčemu dobré. Nakonec budeme mít trenéra, který k nám OPRAVDU chtěl. Ne takového, který k nám ASI chtěl. Podařilo se ulovit pořádnou rybu - čerstvého držitele Super Bowlu Franka Reicha - bývalého ofensivního koordinátora Eagles. Ten, ačkoliv nešel do neznámého prostředí (6 let v Colts jako offensive assistant 2006 - 11), si přesto místo dlouhých oslav a užívání vavřínů po zisku nejcennější trofeje ihned naložil na bedra novou výzvu. Po oznámení jeho jména mě napadlo - z toho by klidně mohl být opět "Comeback".

***

historické intermezzo

            Fanoušci a novináři za mořem rádi dávají památným zápasům, popř. jednotlivým snapům a hrám jména, aby pak stačilo třeba jen jediné slovo a každý okamžitě věděl. Rozhodně není třeba představovat Ice Bowl, Fog Bowl, River City Relay, Butt fumble, The Catch nebo The Drive. Fanouškovi Giants Jirkovi Robkovi připomenu dobře známý Miracle at the Meadowlands, který se pro velký úspěch dočkal i druhého dílu. QB Frank Reich sehrál hlavní roli v zápase, který je dobře znám jako "The Comeback". Nosit na tričku posměšné 28-3 není vynálezem fans New England ale Buffala. Ještě větším rozdílem 35-3 prohrávali ve Wild Card game sezony 1992 na domácím hřišti Buffalo Bills s Houston Oilers. Reich tehdy v play off zaskakoval za zraněnou legendu Bills QB Jima Kellyho a dokázal nakonec dovést Bizony k epickému obratu a výhře v prodloužení 41-38. K tomuto památnému zápasu se ještě vrátím na úplném konci článku. On totiž tenkrát Frank už věděl, jak na věc. V roce 1984 coby univerzitní hráč Marylandu prohrával s Miami Hurricanes v poločase 31-0, aby pak nakonec slavil výhru 42-40. Více než 20 let byl pak nazýván tento zápas jako "Biggest comeback in college football history".

***

            Tak tedy vzkříšení Colts a Comeback do třetice v podání Franka Reicha? Tentokrát poprvé v kariéře coby lodivoda usazeného na pozici hlavního trenéra týmu NFL. Zatímco offseason kroky bývalé dvojice HC Pagano & GM Griggson často připomínali Pata a Mata, kteří stavějí v obýváku grill, naše dvě "nová košťata" zatím docela dobře metou a jejich počínání má smysl a návaznost. Když už jsme věnovali Luckovi rok a půl na zotavenou, tak si jej nenecháme hned zničit. Hrajeme 2x za sezonu proti Wattovi, Clowneymu a Mercilovi, 2x proti pittbulům, co si říkají Jaguáři. Po vypršení smlouvy přišel z Chargers stále spolehlivý veterán Matt Slauson. Byl pro mne jediným zajímavým hráčem, kterého Colts uzmuli v rámci jarní free agency. A v honu na guardy Colts pokračovali i na draftu. "We need depth, we need young talented players and we need A LOT of them!" Tato Ballardova věta z tiskovky zněla jako modlitba a nakonec byla vyslyšena. Jets totiž nabídli za posun o pouhá 3 místa dopředu hned 3 picky ve druhém kole. Vychváleného Quentona Nelsona (147kg, 196cm) jsme tím pádem vzali na 6.místě úplně stejně, jako bychom jej vzali původně na třetím. Takto ale přišel ve druhém kole ještě další obr do OL, dobře hodnocený Braden Smith z Auburn (142kg, 198cm).  V kombinaci s centrem Ryanem Kellym draftovaným předloni v 1.kole tak byl položen základ nejen k ochraně rodinného stříbra, jež stojí v kapse, ale i kvalitní běhové hře středem hřiště. Frank Gore to tímhle směrem míval moc rád. Teď jen zbývá doufat, aby starting LT Anthony Castonzo nemarodil s koleny a starosti s O-line můžeme s klidem hodit za hlavu.

            V další "position of need" jsme se zaměřili na děravou obranu a to všemi třemi picky ve druhém kole (Roger Goodell žehnej Jets a děkujeme ještě jednou). ILB Darius Leonard byl prvním hráčem draftu 2018, který nešel z nejlepších univerzit FBS. V malé college South Carolina State, jež hraje Mid-Eastern Athletic Conference, se stal Defensivním hráčem roku celé konference. Ceněn je zejména pro svou univerzálnost. Už jako freshman zaznamenal na univerzitě 14 tacklů pro ztrátu yardů, 5 sacků a 2 fumbly. Je popisován jako sideline-to-sideline linebacker nebo jako hybrid-safety type. Na 36. pozici celkově se může jevit jako velký reach, já jsem ale přesvědčen, že nám své kvality brzy ukáže. Tlak na soupeřova QB bude očekáván od dvou defenzivních endů z 52. a 64. místa. Kemoko Turay je rovněž považován spíše za překvapení, ale na něj měl údajně výborné reference nový defensivní koordinátor Matt Eberflus. Ten se nechal slyšet, že pokud by on zůstal v Cowboys (trenér LB a CB), tak Kemoko by dnes stoprocentně běhal při OTA´s pod Garrettem, jež jej chtěl do D-line na druhou stranu k DeMarcusi Lawrencovi. DE Tyquan Lewis z Ohio State Buckeyes smutnil, že ačkoliv byl na únorový scouting combine skvěle připraven, kvůli akutní chřipce nakonec k většině drillů vůbec nenastoupil. I jeho předchází výborná pověst. Pro rok 2017 byl vyhlášen do "All stars First Team" nadupané konference Big Ten. S Lewisem hrál ještě loni v Buckeyes jeho velký kamarád safety Malik Hooker, jehož si Colts vybrali v 1.kole v loňském roce a který je rovněž velkým příslibem do budoucna. Všechny defensivní volby byly pečlivě zváženy tak, aby padly do systému 4-3, ke kterému se Colts po 4 letech experimentování s 3-4 vrací.

            Skill pozice do útoku si ponechalo duo Ballard - Reich až na třetí den draftu. A rozdělili výběry spravedlivě, 2x wide receiver a 2x runningback. Pozornost vzbudil zejména RB Nyheim Hines. Tato kometa z North Carolina State zvolila dřívější odchod ze školy a bude chtít dokázat, že není obyčejný one-year-wonder. Ve 13 zápasech 2017 nasbíral 1265 scrimmage yards, 13 TD´s a průměr 5,6y/běh. Z 258 běhových pokusů za 3 roky v dresu Wolfpacks ztratil pouze jediný fumble. Abychom v létě při kempu podpořili soutěživost v defensivních řadách, padly v 7.kole volby na další dva linebackery.

Suma sumárum, na draftu jsme jednoznačně zacílili na line of scrimmage, kde se podle starého přísloví vyhrávají zápasy. Budu velice potěšen, pokud se vyšplháme na record např. 8-8, ale bude vidět progres. Zůstávám schválně při zemi, protože z divize otloukánků AFC-South se během dvou let stala divize, kde mohou 3 týmy postoupit do PO. Se zdravým Watsonem, Wattem, Mariotou a Jacksonvillskou vozovou hradbou jsme stále až ti čtvrtí vzadu. Alespoň pro sezonu 2018, dál nekoukám.

***

O čem se dále mluví? Opět si rád vezmu do úst věty z naší front office.

"Kdybych byl manažerem Redskins, nabídl bych v nové sezoně Dezovi dva souboje s Cowboys. Jako manažer Colts mohu nabídnout souboj pouze jeden 16.prosince."

... opravdu se tomu nedivte, i mě by se trio Andrew Luck - T.Y.Hilton - Dez Bryant docela zamlouvalo. A místa pod stropem je habaděj.

"Peněz jsem si tu vydělal dost, žije tu celá moje rodina a ta práce mě opravdu baví."

... OLB Robert Mathis, jež před 2 lety odešel do fotbalového důchodu, se stal dobrovolně neplaceným koučem našich pass rusherů. Po pár týdnech jej následoval i WR Reggie Wayne. Teď by mě zajímalo, který důchodce srdcař Colt bude zadarmo koučovat Lucka s Brissettem. No, o jednom bych možná věděl ;-)

"Roli náhradníka jsem si už v životě vyzkoušel a seděla mi docela dobře."

... takto a se širokým úsměvem odpověděl trenér Frank Reich na zvláštní otázku, kterou mu škodolibě na tiskové konferenci podstrčil náš bývalý elitní punter Pat McAfee. Zněla "Máte rád Joshe McDanielse nebo ho nenávidíte?"

autor: Honza "Ježour" Ježek

Komentáře ke článku (celkem 44)

125945 gaučový odborník napsal před 12 měsíci:
přesně..a to samý dělá Skip :)
125939 DCC napsal před 12 měsíci:
Tak EDP dává fandům to, aby se vraceli a sledovali dál jeho kanál. Nikdo nebude sledovat týpka, co si tam jen sedne a řekne, že to bylo tak nějak jako dobrý ;)
125935 gaučový odborník napsal před 12 měsíci:
to víš, že ho neberu vážně, ten chlap je podobnej komik jako Skip Bayless :) 

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Adrian Peterson

Adrian Peterson

Tým: Vikings (#28)
Pozice: Running Back
Draft v roce: 2006


  Adrian Lewis Peterson se narodil 21. Března 1985 v Palestine ve státě Texas. Adrian Peterson, přezdívaný "A. D."("All Day" - "celý den") a "Purple Jesus"… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Dropped Pass

Označení situace, kdy wide receiver nezachytil snadnou přihrávku. Dropped pass je nezkompletovaná přihrávka kvůli chybě wide receivera, často se používá… Dropped Pass

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za květen 2019:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
000 fruhba | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4212×
DebiQue | off-line 4027×
Aleš | off-line 3558×
formic | off-line 3548×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4