NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Očima zebry

středa 17. dubna 2019, 13:30 Po loňském no-callu v NFC Championship game jsem se rozhodl, že využiji svých zkušeností a znalostí pravidel z pozice rozhodčího, a před novou sezonou sepíšu změny v pravidlech a další změny v práci NFL rozhodčích. V článku bych chtěl představit, co nás čeká, na co se můžeme těšit a s čím už se nesetkáme.

Očima zebry

The NFL Competition Committee

Před samotným popsáním změn do sezony číslo 100 bych chtěl vysvětlit, jak vlastně pravidla vznikají. Podobu pravidel navrhuje The NFL Competition Committee (dále „komise“), která vznikla v roce 1968, kdy nahradila Rules Committe, která měla za cíl vytvořit pro NFL vlastní pravidla a přestat používat pravidla pro univerzitní fotbal. Komise nemá na starosti jenom herní pravidla, ale i omezení rosteru, technologie, game-day operations, ochranu zdraví hráčů a podobně. Komise má v současnosti osm členů, které vybírá NFL Commissioner – dva vlastníci klubů, dva presidenti klubů, dva GM a dva HC - jedním z členů je například Sean Payton, který určitě hodně tlačil na jednu změnu probíranou níže. Práce komise se dělí na dvě části – meetingy během sezony a přípravu návrhů nových pravidel a regulací v rámci offseason, kdy ta druhá jmenovaná je podstatnější.

Po sezoně každý klub vyplní průzkum na téma ochrany zdraví hráčů, kvality rozhodčích, vybalancování pravidel a technologií. Dále dojde na setkání s trenéry, GMs, zástupci hráčské asociace a NCAA. Na základě návrhů klubů, připraví komise report s podklady pro výroční setkání vlastníků (Annual League Meeting), na kterém se hlasuje o přijetí změn. Pro přijetí změny musí být 75 % vlastníků, takže 24 z 32. Letos setkání proběhlo 26. března, takže komise měla na přípravu podkladů necelé dva měsíce (když nepočítáme práci během sezony) a to všechno při plnění povinností v klubech.

Změny v pravidlech

-        pravidla pro kick-off byla testovací pro sezonu 2018 a byla schválena i do dalších sezon

-        blind-side block je nově illegal kdekoliv na hřišti – personal foul, 15 yardů

-        zavedení testovacích pravidel pro review, nově budou reviewable defensive pass interference (dále „DPI“) a offensive pass interference („OPI“) , turnovery+scory znegované penalizací, všechny PAT pokusy

-        změna enforcementu double-foulů po změně possession

-        týmy si nově budou moci vybrat penalizaci za personal foul unsportsmanlike conduct během touchdownu a to na konverzi/následující kick-off

-        zjednodušení pravidel po missnutém FG

-        vyloučení je nyní možné za flagrantní „ne-fotbalové“ a nově i „fotbalové“ fauly

Největší změna je samozřejmě úprava video review, které se rozšiřuje o posouzení dalších tzv. „judgement calls“ (doteď pouze catch/no-catch) OPI a DPI plays a to, ať už byly hozeny nebo ne. Trenéři budou moci klasicky použít challenge flag do dvou minut v poločase, jinak v posledních dvou minutách bude probíhat review automaticky (pokud bude čístý a zřejmý důkaz) dle již zaběhlých pravidel. Osobně očekávám opět vlnu kontroverzí, než si to sedne, protože se přece jenom jedná o judgement call, kde se názor a pohled jednotlivců může lišit. Samotné posuzování této situace bude mít i vliv na mechaniku práce rozhodčích na hřišti. Řekněme ale, že ono slavné ne-DPI v Championship game by měl jako DPI posoudit snad úplně každý. Jako výhodu vidím, oproti loňské kauze „roughing the passer“, že nyní budou o všem rozhodovat lidé „v klidu“ na centrále v New Yorku, kteří nejsou tak ovlivněni situací na hřišti, kde je mnoho okolních vlivů.

Rozhodčí

NFL v předcházející sezoně rozhodovalo 121 rozhodčích – sedmnáct sedmičlenných crews a dva „volní hráči“, kteří byli nasazeni, když bylo potřeba. Po sezoně se rozhodli ukončit kariéru tři zkušení referees, což je, v kombinaci s odchody v minulé sezoně, sedm hlavních rozhodčích ze sedmnácti, co museli být za poslední dva roky nahrazeni. Omlazení kádru může, ale taky nemusí pomoct. Po pár prvních hracích týdnech pak jistě budeme chytřejší.

Zdroje:

wikipedia.org

operations.nfl.com

autor: Phil Hazard

Komentáře ke článku (celkem 94)

155093 NewYorkGiant napsal před 10 měsíci:
Zaujímavý článok.
154709 EricBerry_Tribute napsal před 10 měsíci:
Ale o to nejde, že víš, že ho nechtěj, jde o to, že nevíš, jestli někdo jinej s nima nebude tradovat.
154669 DCC napsal před 10 měsíci:
Hockenson, když už.

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Michael Vick

Michael Vick

Tým: Eagles (#7)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2001


Michael Dwayne Vick byl v roce 2001 během NFL Draftu vybrán v 1. kole, jako 1. hráč celkově, týmem Atlanta Falcons (stal se tak prvním Africko-Americkým… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: A Gap

Mezera mezi Centrem a Ofenzivním Guardem. A Gap

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za únor 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4959×
formic | off-line 4843×
Ježour | off-line 4519×
DebiQue | off-line 4389×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4