NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Quarterback nebo obrana? To je oč tu běží!

čtvrtek 13. prosince 2018, 20:30

Quarterback nebo obrana? To je oč tu běží!

Včera se nám tu při debatě o MVP sezóny rozproudila velmi zajímavá debata na téma, zda je pro celkový úspěch týmu důležitější top quarterback, či zda je lepším receptem vybudovat silnou obranu a doplnit ji o průměrného či lehce nadprůměrného quarterbacka. Tak jsem si říkal, že namísto utápění se ve vláknu komentářů se raději pokusím sepsat na toto téma článek.

Začněme u toho, jak definovat úspěchy Patriots. Tenhle tým je absolutní enigmou NFL a jen těžko lze říct, zda se na jeho úspěších podílí více útok či obrana. Můj názor je ten, že nejdůležitějším prvkem fenomenálních úspěch tohoto týmu je geniální coaching a schopnost připravit naprosto rozdílný gameplan na každého soupeře, který Pats stojí v cestě. Tudíž předesílám, že v případ Pats nepřičítám body za jejich Lombardi Trophy ani útoku ani obraně. Tenhle tým je prostě „one of a kind“.

Ale pojďme popořadě. Kdybychom si sestavili seznam deseti nejlepších quarterbacků poslední dekády, tak by patrně vypadal následovně (v závorce je počet titulů, které daný QB za posledních 10 let získal):

Aaron Rodgers (1)
Drew Brees (1)
Tom Brady (2)
Peyton Manning (1)
Ben Roethlisberger (1)
Matt Ryan (0)
Andre Luck (0)
Russell Wilson (1)
Philip Rivers (0)
Cam Newton (0)


Top 10 quarterbacků tak získalo 7 z 10 možných titulů. Další titul přidejme od Eliho Manninga, který hrál v oněch sezónách elitní fotbal, a na první pohled nám vyjde poměrně jednoznačný závěr, že elitní quarterback je naprostým základem pro vaši snahu vyhrát titul. Poslední dva tituly totiž připadají na Ravens (2012), jejichž základním stavebním kamenem samozřejmě byla defenzíva pod vedením Raye Lewise, ale Joe Cool se zrovna v těch čtyřech zápasech také splašil a předvedl fotbal na úrovni top quarterbacka ligy, a Eagles (2017), které sice přes celé play-off protlačila také jejich obrana, ale v samotné Super Bowlu předvedl Nick Foles naprostý top výkon opět hodný charakteristiky „elitní“.

Nicméně pokud půjdeme více do hloubky, tak zjistíme, že tento první pohled poněkud klame. 

Patrně nejstabilnější výkonnost ze všech výše jmenovaných quarterback prokazovala trojice Rodgers, Brees, Brady. Nicméně božský Aaron si Super Bowl zahrál jen jedinkrát v životě, a to právě v sezóně, kdy skvěle šlapala defenzíva týmu z Green Bay a ještě se odnikud zjevil James Starks, jenž zahrál své životní play-off.

Drew Brees se pak pro změnu opakovaně se svým týmem do play-off ani nedostal. A to i přesto, že 4000 yardů v sezoně je jeho naprostý standard a dokonce 5x ve své kariéře naházel za sezónu přes 5000 yardů (žádnému jinému quarterbackovi se to nepodařilo více než 1x, přičemž jedinými muži, kterými této mety dosáhli byli kromě Breese Marino, Manning, Brad a Stafford).

Nadto si otevřeně řekněme, že onen Manningův titul byl z 90% zásluhou nadlidsky hrající obrany Broncos, neboť Peyton na sklonku své kariéry již mezi elitní quarterbacky zcela jistě nepatřil. Stejně tak se nebudeme mýlit, když budeme konstatovat, že titul Seahawks byl také postaven na dokonale hrající obraně (MVP Super Bowlu byl vyhlášen Malcolm Smith) a defenzívě Steelers lze při jejich cestě za Lombardi Trophy přisoudit minimálně stejný podíl na úspěchu jako Big Benovi. A o fenómenu Patriots jsme již hovořili.

Pokud tedy půjdeme rok po roku, zjistíme, že téměř každý tým, jenž vyhrál v posledních 10 letech Super Bowl disponoval defenzívou, která se řadila mezi ty nejlepší v lize, pokud nebyla vůbec tou defenzívou nejlepší.

Tady je ostatně kompletní seznam:

2008 – Pittsburgh Steelers – jedna z nejlepších obran v lize vedená hvězdami typu Troy Polamalu či James Harrison
2009 – New Orleans Saints – čestná výjimka, kdy Brees dovedl k titulu svůj tým i s průměrnou obranou za zády
2010 – Green Bay Packers – i tady jde hlavní díl zásluh za Aaronem, avšak obrana se na play-off rozehrála do skvělé formy

2011 – New York Giants – Eli Manning v play-off ve výborné formě, nicméně protivníky ničil zejména drtivý pass rush pod vedením trojice Justin Tuck, Osi Umeniyora a JPP

2012 – Baltimore Ravens – Ray Lewis, Ed Reed – víc není třeba dodávat
2013 – Seattle Seahawks – Legion of Boom ve své největší slávě a k tomu Bobby Wagner ve středu hřiště
2014 – New England Patriots
2015 – Denver Broncos – Von Miller a No Fly Zone přivezli titul na Mile High i přesto, že Peyton už nepřehodil míč přes 15 yardů
2016 New England Patriots
2017 Philadelphia Eagles – Fletcher Cox a jedna z nejdominantnějších obran ligy


Jedním dechem ovšem musíme dodat, že všechny výše zmíněné defenzívy byly založeny na týmové hře a i přesto, že každá z nich měla svoji hvězdu či hvězdy, vždy se jednalo zejména o týmový výkon, který je činil výjimečnými.

Když se tedy vrátíme k otázce, zda je pro zisk titulu důležitější elitní quarterback či elitní obrana, pak i po tomto rozboru se odpověď stále jeví v ne úplně jasném světle. Nicméně co asi z výše uvedených dat vyvodit můžeme je fakt, že k titulu vás téměř jistě nedovede průměrný quarterback, kterého královsky přeplatíte, a tudíž vám pak v salary capu nezbyde místo na jeho obklopení excelentní defenzívou. Buď tedy musíte mít k dispozici top 5 quarterback v lize (Rodgers, Brees, Brady, Peyton a Big Ben vyhráli 6 z 10 posledních titulů) a nebo sestavit elitní obranu a vsadit na to, že občas i sekera vystřelí a jít do bojů s průměrným quarterbackem, jenž zrovna na těch pár kritických zápasů chytí životní formu (Flacco, Foles, Eli). Ale dát 120 milionů quarterbackovi, který patří do druhé výkonnostní desítky, vás téměř jistě k vysněnému cíli nepřivede.

Pokud pak optiku tohoto rozboru přeneseme na letošní play-off, tak by bylo možné si vsadit na to, že Chiefs ani Rams letos na titul nedosáhnou. Nemají na to dostatečně kvalitní obranu. Naopak týmy, které by dle této metriky měly mít největší šanci na zisk Lombardi Trophy v této sezóně jsou Saints, Seahawks a Bears v konferenci NFC a Chargers a Texans v AFC. A pak samozřejmě Patriots. Ale ti se prostě nepočítají. 

Bears jsou hodně podobní Ravens z roku 2012, Texans zase Giants z roku 2011. Seahawks jsou podobní Sehawks a Patriots zase Patriots. Nicméně nejsilnějším a nejvyváženějším týmem jsou pro mě stále Saints. Jejich verze roku 2018 je podstatně silnější, než byla verze roku 2009, a mají tak pohromadě vše potřebné k tomu, aby titul zase znovu putoval do města jazzu.

Jo a abych nezapomněl – titul MVP bych dal stejně Donaldovi. Nebo Wagnerovi. Protože jak známo ofenzíva vyprodává stadiony, zatímco defenzíva vyhrává tituly. To je snad jasný, ne? :)

autor: Doktor

Komentáře ke článku (celkem 163)

141416 Mi.Tch napsal před 10 měsíci:
Jestli se něčeho v Oregonu nebojí tak je to startovat true freshmany. Kdo jinej než no.1 recruit v zemi by měl být ready od prvního dne. Bez ohledu na to, kdy dorazí. Obecně v Oregonu dlouhodobě platí, že kdo má nejlepší trénink daný týden hraje zápas. Všichni dostávají  šanci se ukázat a hrají podobné počty snapů v tréninku. I hráči, kteří jsou ve scout týmech mají šanci se dostat v průběhu sezóny doregulérní rotace (a není to jen vinou zranění někoho jiného). Na pozici TE příští rok bude Breeland (Sr), McCormick (Jr.), Bay (Sr.), Matt Mariota (Sr) , Kampmoyer (Jr). a Webb (So). Jasný starter bude Breeland ostatní je otevřené, Mladý Mariota je předělaný linebacker a tak si myslím, že nemá moc šanci a je spíš ten scout player. Ostatní jsou více méně vyrovnaní a niikdo moc nevyčnívá. Hrajeme formace s více TE a tak si myslím, že Patrcik má šanci se v průběhu sezóny na plac dostat. 
141414 limitless.cz napsal před 10 měsíci:
Doktore, skvělý článek, je vidět, že jsi opravdu odborník na NFL. To ostatně prokazuje i tvá kvalita nejen článků obdobných tomuto, ale především i komentování. Tam se ukazuje, že jsi minimálně před Standou a Honzou D. o level výše. Pod tento článek se podepíšu, naprostý souhlas.. 
141403 Šráma*NOTRE DAME napsal před 10 měsíci:
Pravděpodobnost, že budou nastupovat u vás nováčci, kor jeho brácha hned první rok, je asi nepravděpodobné. Thibodeaux je skvělej, ale talé mu bude trvat, než bude ready college player. Ani nevím, jestli dorazí už teď v únoru a nebo v červnu. Na tom taky dost záleží. Já bych si přál,.aby vám Herbík zůstal a třeba se příští rok popral s Tuou o 1.overall pick. Nebo s naším Bookem? :-)

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Eli Manning

Eli Manning

Tým: Giants (#10)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2003


Eli Manning se narodil do fotbalové rodiny. Jeho otec Archie strávil většinu své profesionální kariéry v týmu New Orleans. Dvakrát byl vybrán do Pro Bowlu, výraznějšího… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Kick Off

Kick off je výkop míče ze země, který zahajuje každý zápas. Před každým zápasem proběhne los formou házení mincí a tým, který los vyhraje si může zvolit… Kick Off

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za říjen 2019:

jana_fkt | off-line 120 bodů
Boubel | off-line 115 bodů
Didi | off-line 115 bodů
Keka | off-line 110 bodů
gaučový odborník | off-line 4504×
DebiQue | off-line 4124×
Ježour | on-line 3928×
formic | on-line 3876×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4