NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Souhrn nedělních zápasů: Wild Card Round

9. ledna 2017, 12:00 Steelers bez problémů porazili Miami Dolphins 30-12 a radují se z postupu do AFC Divisional Round, kde je čeká souboj na hřišti Kansasu City Chiefs. Houston Texans bude cestovat na zápas proti New England Patriots. V konferenci NFC ukázal svou MVP formu Aaron Rodgers, který hodil čtyři touchdownové passy a dovedl Green Bay Packers k vítězství 38-13 nad New Yorkem Giants. Seattle Seahawks tak bude cestovat do Atlanty na zápas proti Falcons. Green Bay Packers čeká cesta do Dallasu, kde se Packers postaví Cowboys. Co dalšího jsme se během nedělních zápasů dozvěděli?

Miami Dolphins 12-30 Pittsburgh Steelers

Tento zápas se zdál býti u konce už po necelých třech odehraných minutách, když Antonio Brown proměnil krátký catch v 50yardový sprint u sideline pro první touchdown zápasu. All-Pro receiver si naprosto užíval souboje proti zraněními sužované defenzívě Miami. Během week 6 měl proti Dolphins Brown za celý zápas 39 yardů, ale tuto hranici překonal hned během úvodních minut.

Druhý drive? Scénář se opakoval, když Ben Roethlisberger našel passem Browna, který si připsal 62yardový touchdown i díky safetymu Dolphins Bacarri Rambovi, který byl ve velice špatné pozici. Antonio Brown měl v první čtvrtině 119 receiving yardů, což je nejvíce od Gene Washingtona z Minnesoty, který měl v roce 1969 v rámci NFL Championship Game 120 yardů v zápase proti Clevelandu. Antonio Brown měl celkově 5 zachycených passů pro 124 yardů a 2 TDs a právě jeho neskutečný talent dělá ze Steelers velkého soupeře pro Chiefs i Patriots.

Le´Veon Bell do tohoto zápasu vstupoval s tím, že měl průměrně nejvíce dotyků s míčem (28) a yardů ze scrimmage (157) na zápas. Oba tyto průměry proti Dolphins překonal svým skvělým vystoupením. Bell stanovil franchise playoff rekord se 167 yardy po zemi. Během svého prvního zápasu v postseason byl Bell hlavním hnacím motorem při třetím drivu, kdy se přes defenzívu Dolphins přehnal deseti runy pro 83 yardů a touchdown. Celkově měl na kontě Bell dva touchdowny. Steelers prakticky názorně ukazovali svému soupeři, že tuhle ofenzívu prostě zastavit nemůže. Trochu to připomínalo Week 16 a zápas Steelers proti Bills, kdy si Bell pohrál s front seven soupeře a připsal si 272 yardů. Bell je přesně tím typem hráče, kterého je prostě zábavné sledovat. Bell svou hrou velice připomíná Marcuse Allena.

Ben Roethlisberger měl po zápase na noze ochrannou botu. Quarterback Steelers po zápase řekl, že utrpěl zranění kotníku při předposlední play proti Miami, ale zároveň slíbil, že bude připraven na zápas proti Chiefs. Big Ben také dodal, že momentálně nic podrobného neví, ale brzy se to dozví. Proti Miami vstoupil Roethlisberger do zápasu zkompletováním prvních jedenácti passů, než hodil interception na safetyho Dolphins Michaela Thomase při posledním passu v prvním poločase. Ben Roethlisberger operoval za kvalitní ofenzivní lajnou a režíroval rychlý vstup Steelers do zápasu. Nakonec naházel pouze 197 yardů, ale měl průměr 10.9 yardů na pass. Velice spolehlivý quarterback Steelers byl prakticky nedotknut až do třetí čtvrtiny a za celý zápas se pokusil pouze o 18 passů. Je otázkou, proč byl v zápase tak dlouho, když o výsledku bylo rozhodnuto.

Do zápasu nemohl nastoupit starting quarterback Dolphins Ryan Tannehill a náhradník Matt Moore byl možná chvilku v jiném vesmíru, když jej tvrdě hitoval ve druhé čtvrtině linebacker Steelers Bud Dupree. Na jeden snap se do hry dostal náhradník náhradníka, tedy T.J. Yates. Moore se do hry ovšem překvapivě rychle vrátil a vedl svou ofenzívu při field goalovém drivu, což udrželo šance Miami naživu. O jeden drive později měl Moore šanci snížit vedení Steelers na rozdíl touchdownu, když se Dolphins ocitli na 8yardové lajně soupeře 27 sekund před koncem prvního poločasu. Místo touchdownu si ovšem James Harrison připsal strip-sack, což ukončilo první poločas. Od té chvíle to bylo jenom horší. Během prvních dvou drivů ve druhém poločase si Steelers připsali další strip-sack a poté Moore hodil interception na Ryana Shaziera. Kromě těchto momentů hrál 32letý quarterback Dolphins solidně, když zkompletoval 29 z 36 passů pro 289 yardů a 1 TD.

Rychlý náskok Steelers (Pittsburgh vedl rychle na počet yardů 258 ku 55) znamenal, že Jay Ajayi (16/33) nebyl rozdílovým hráčem. Running back Dolphins měl pouze 12 yardů během prvních 23 minut a nikdy se nedostal pořádně do zápasu.

Tohle rozhodně nebyl dobrý den pro Dolphins, ale jejich trápící se fanouškovská základna zřejmě nikdy nedoufala v lednový zápas, když tým vstoupil do sezóny s bilancí 1-4. O tři měsíce později je Adam Gase kandidátem na cenu pro trenéra roku a Dolphins mají konečně po tolika ztracených sezónách lídra, kterého hledali. Velkou otázkou v Miami je, zda-li Gase dokáže udržet v týmu koordinátora Vance Josepha, o kterého je velký zájem i přes horší výkony defenzívy v posledních týdnech.

Secondary Pittsburghu povolila Mooreovi zkompletoval několik passů přes střed hřiště, ale Miami nemělo žádnou odpověď na kreativní blitzy, které používal defenzivní koordinátor Steelers Keith Butler. Jeho hráči si připsali celkem 5 sacků a 9 QB hitů. Nestárnoucí Harrison byl hlavním strůjcem tohoto tlaku. Když zrovna sám nehitoval Moorea, tak minimálně hodně trápil ofenzivní lajnu Dolphins.

Příští týden to nebude lehké, když Pittsburgh bude čelit na hřišti Kansasu City domácím Chiefs. Bude se jednat také o odvetný zápas play-callera Steelers Todda Haleyho a dá se očekávat, že tento zápas určitě přinese velice zajímavou podívanou. Jestli Steelers budou fungovat hvězdní hráči stejně kvalitně jako proti Dolphins, tak vyhlídky na postupové šance rozhodně nejsou špatné.

Ben Roethlisberger se v tomto zápase moc nenadřel, když ze začátku zápasu předvedl big plays Antonio Brown a po zbytek zápasu se spoléhalo především na running game. V ofenzívě hrál velmi kvalitně RB Le´Veon Bell, C Maurkice Pouncey, RG David DeCastro, RT Marcus Gilbert a TE Jesse James. V defenzívě naprosto zářil OLB James Harrison, se kterým bude mít za týden LT Chiefs Eric Fisher plné ruce práce. Dobrý zápas odehrál rovněž LB Ryan Shazier, LB Lawrence Timmons, CB William Gay a DE Stephon Tuitt.

Matt Moore měl problémy především s blitzy a bylo jasné, že proti defenzívě Steelers prostě stačit nebude. RB Jay Ajayi se v tomto zápase neprosadil a na vině byla také ofenzivní lajna. Největším problémem byl LT Branden Albert, který možná odehrál svůj poslední zápas v dresu Dolphins. Albert prostě a jednoduše nezvládal souboje s Jamesem Harrisonem. LG Laremy Tunsil odehrál kvalitní zápas a očekává se, že příští sezónu se přesune na pozici tackla. Dobře si v ofenzívě vedl také WR Jarvis Landry, RT Ja´Wuan James, WR Kenny Stills a RG Jermon Bushrod. V defenzívě si vedl solidně CB Xavien Howard, DT Jordan Phillips, LB Kiko Alonso a DE Terrence Fede.

New York Giants 13-38 Green Bay Packers

Skvělá defenzíva Giants dominovala skoro celé první dvě čtvrtiny. Aaron Rodgers byl čtyřikrát sackován a Packers měli negativní počet yardů během prvních 18 minut. Rodgers oživil svůj tým před poločasem krásným passem na Davante Adamse a poté Hail Mary touchdownem na Randalla Cobba, díky čemuž se deficit 6-0 proměnil ve vedení 14-6 za necelé tři minuty. Mike McCarthy ve třetí čtvrtině zariskoval při čtvrtém downu, což se nevyplatilo a Giants si ihned připsali 41yardový touchdown. Aaron Rodgers ovšem odpověděl bravurně a hodil tři výborné passy za sebou pro zisk 13, 20 a 30 yardů. Jeho třetí touchdown na Cobba prakticky pojistil Packers vítězství na začátku čtvrté čtvrtiny, když se Packers dostali do vedení 31-13. Nejžhavější quarterback v lize má během sedmizápasové vítězné série Packers na kontě 19 touchdownů a 0 interceptions. Packers se stali také prvním týmem, který si v této sezóně proti Giants připsal přes 30 bodů.

Situace ohledně receiverů Packers se zdála velmi nepříjemná v momentě, kdy musel ze hry kvůli zranění rychle odstoupit Jordy Nelson, který schytal tvrdou ránu do žeber od Leona Halla ve druhé čtvrtině. Hrdinou se ovšem stal Randall Cobb, který si připsal nejlepší zápas za poslední dva roky poté, co předchozí dva týdny chyběl kvůli zranění kotníku. Davante Adams měl na kontě 8 zachycených passů pro 125 yardů a 1 TD. Aaron Rodgers má díky této dvojici a tight endu Jaredu Cookovi dostatek zbraní v ofenzívě, aby mohl soupeřit s Cowboys i v případě, že by Nelson musel vynechat Divisional Round v Dallasu.

All-Pro SS Landon Collins ukázal svou fantastickou formu během jedné tříplayové sekvence ve třetí čtvrtině. I díky těmto plays patří mezi kandidáty na cenu pro defenzivního hráče roku. Nejprve Landon Collins zastavil Aarona Ripkowskiho před prvním downem a poté fullbacka zastavil dvakrát po sobě při krátkém downu. Generální manažer Giants Jerry Reese si zaslouží hlasy na cenu NFL Executive of the Year za to, jak skvěle přebudoval defenzívu Giants, kterou vede právě fantastický Collins.

Reese bude mít ovšem práci na druhé straně míče. Giants nepřekonali hranici 20 bodů šestým zápasem po sobě, což je nejdelší série v kariéře Eli Manninga. Manning vstoupil výborně do první čtvrtiny, ale uškodili mu jeho receiveři, kteří dropovali míče a ofenzivní lajna, která nebyla schopna otevírat prostory po zemi pro running game. Nováček RB Paul Perkins byl v prosinci velice nadějným hráčem, ale zároveň také pouze shotgun specialistou proti nickel defenzívám. Running game chyběla konzistence po celou sezónu, což Manninga nutilo do nepříjemných passových situací. Jestli Eli dokáže navázat na formu ze sezóny 2015, tak Reese musí zlepšit blokování ofenzivní lajny a přidat dalšího running backa.

Kouč Ben McAdoo po zápase naprosto vyvrátil všechny názory o tom, že výlet jeho receiverů v týdnu do Miami měl cokoliv dělat s tímto zápasem. To ovšem neznamená, že by média příští dny nedrtila Odella Beckhama, který se v tomto zápase hodně trápil. První drop Beckhama stál Giants šanci o to, aby se v úvodním drivu pokusili o field goal. Beckham se chtěl odčinit při dalším drivu, ale nedokázal zachytit 28yardový touchdownový pass od Manninga. 11 passů na jeho osobu proměnil ve čtyři zachycené passy pro 28 yardů, což je druhý nejnižší počet v jeho skvělé dosavadní tříleté kariéře. Beckhamův debut v postseason byl sice velkým zklamáním, ale Giants ví, že Beckham je součástí řešení, ne problémem. Právě Beckham nesl ofenzívu McAdooa na svých bedrech poslední tři měsíce.

Příští týden se dá očekávat, že Mike McCarthy bude více spoléhat na Christine Michaela. Running back Ty Montgomery si připsal průměrně pouze 2.45 yardů na run při 11 carries a většinu čtvrté čtvrtiny chyběl kvůli zranění kolene. Packers možná nebudou důvěřovat Michaelovi při passing situacích, ale v zápase proti Giants byl lepším runnerem, když ukázal svou výbušnost.

Po šesté za posledních sedm let bude Divisional Round v konferenci NFC obsahovat týmy Green Bay a Seattlu.

Aaron Rodgers se po pomalém vstupu do zápasu rozehrál k výbornému výkonu. Packers byli fantastičtí také v pass protection. Kvalitně hrál v ofenzívě WR Randall Cobb, WR Davante Adams, RT Bryan Bulaga, RG T.J. Lang a FB Aaron Ripkowski. V defenzívě předvedl jeden z nejlepších výkonů ve své kariéře LB Jake Ryan. Dobře si vedl také CB Damarious Randall, DE Mike Daniels, CB Micah Hyde a OLB Julius Peppers.

Eli Manning v tomto zápase předvedl kvalitní výkon a rozhodně nebyl hlavním problémem v ofenzívě, jako tomu bylo v některých momentech v průběhu sezóny. Dobře si vedl v ofenzívě ještě WR Tavarres King, TE Will Tye, OC Weston Richburg a WR Sterling Shepard. Nejhorší pass-rush známku v sezóně si připsal Olivier Vernon, který prohrával souboje s LT Davidem Bakhtiarim. Na druhé straně si nevedl nikterak kvalitně ani Romeo Okwara. Problémem bylo také to, že defenzíva Giants přišla kvůli zranění o CB Dominique Rodgers-Cromartieho. Dobře si v defenzívě vedl pouze S Landon Collins, LB Keenan Robinson a DT Jonathan Hankins.

zdroj: NFL.com, Profootballfocus.com                                                               autor: Adam Křepinský