NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Statistické zajímavosti, o nichž se nyní mluví v NFL - 10. týden

čtvrtek 14. listopadu 2019, 20:00 Po vynuceném osobním bye-weeku tu opět máme několik rekordů, překonaných milníků a statistických kuriozit, jež zaujaly média, komentátory a fanoušky nejen za mořem. Přeji hezké počtení.

Statistické zajímavosti, o nichž se nyní mluví v NFL - 10. týden

V NFL již není neporažený tým. Výhra nad San Franciscem dala připomenout jednu z nejzajímavějších a pro mě osobně naprosto dechberoucí statistik, kterou má na svědomí QB Russell Wilson. Během své 7leté kariéry v dresu Seahawks se celkem 6x střetl s týmy, jež měly minimálně o 8 výher více než proher. Tedy s naprosto skvělýmy týmy s bilancí 8-0, 9-1, 10-2 atd. nebo lepší. Z těchto 6 utkání si Wilson odnesl 6 výher! Kromě čerstvého skalpu 49ers to byli například loni Chiefs (11-3) nebo předloni Eagles (10-1). Další z dlouhé řady důkazů, že dokud bude RW3 v dresu Seattlu, nikdy nemohou být považováni za outsidery.

Mladý tým 49ers to nakonec dotáhl až na konečných 8 zápasů bez porážky. A jaká je minulost týmů se zápisem 8-0? Výsledek letošních Niners a Patriots zatím neznáme, nicméně od roku 1990 celkem na tuto metu dosáhlo 18 týmů a všechny bezpečně postoupily do play off. Z těchto 18 jich 9 prošlo až do SuperBowlu a 5 týmů jej nakonec vyhrálo – Giants 90, Redskins 91, Broncos 98, Colts 06 a Saints 09. 

Ačkoliv se zápas mezi Atlantou a New Orleans odehrával na půdě „Svatých“, nesl se ve znamení ďábelských šestek. Falcons stopli sérii šesti proher v řadě, Saints naopak k nelibosti fanoušků ukončili šňůru 6 výher. Drew Brees byl celkem šestkrát sackován, což se mu během jeho 268 utkání stalo teprve počtvrté. V novém miléniu to byl teprve 6.zápas, ve kterém domácí podlehli soupeři, aniž by skórovali jediný TD. Byla to rovněž nejvyšší domácí prohra Saints od roku 1967 v zápase, v němž nevyrobili ani jeden turnover. V neděli prohráli o 17, před 52 roky s Redskins o 20 bodů.

Málo vídané newyorské derby se neslo v poněkud smutečním duchu, neboť k němu ještě nikdy nedošlo při kombinovaném rekordu obou týmů v poměru 3-14. Doposud měly nejhorší formu v roce 1974, kdy byly shodně 2-7. Jen dvakrát v historii se stalo, aby Jets i Giants nastoupili k derby a oba týmy měly bilanci kladnou. Při prohře Giants měl snad alespoň trochu radosti nováček WR Darius Slayton, jehož 121 zachycených yardů bylo nejvíce od sezony 2014 a výkonů tehdejšího nováčka Odella Beckhama. QB Daniel Jones už stihl se svým týmem během letošního roku prohrát 2 utkání, v nichž hodil 4TD. To se musí umět! Od roku 1940 odehráli New York Giants celkem 1138 utkání, ale něco podobného se jim přihodilo pouze v 8 případech.

Sean McVay konečně našel přemožitele z konference AFC. Až do utklání na Heinz Field měl proti AFC bilanci 11-0. McVay měl rovněž do neděle výbornou úspěšnost v zápasech na východním pobřeží, tedy s 3hodinovým časovým posunem proti Los Angeles, s bilancí 6-0. Výtečně kolektivně hrající Pittsburgh Steelers se mohou stát teprve 8.týmem v historii, který bude na všech 3 hlavních pozicicích útoku (QB, RB, WR) mít nejproduktivnějšího hráče mladšího 24 let.

V prvních dvou týdnech letošního roku povolila secondary Steelers soupeřovým QB při hlubokých passech (více než 20 vzdušných yardů) průměrný passer rating 141. Po příchodu S Minkaha Fitzpatricka klesl tento rating na 10,8 – nejnižší ze všech týmů NFL. Lví podíl na tomto poklesu má především 5 Fitzpatrickových interceptions. Poslední hráč, který v dresu Ocelářů zachytil v sezoně 5 či více INT byl v roce 2010 legendární Troy Polamalu (7).

Buffalo Bills čekají již 42 utkání, až jejich quarterback nahází přes 300 yardů. Je to s velkým náskokem nejdelší aktivní série v lize. Posledním pokořitelem třístovky v dresu Bills tak zůstává Tyrod Taylor a jeho 329y na Štědrý den 2016. Buffalo pokaždé v historii při dosažené průběžné bilanci 6-2 postoupilo následně do play off, naposledy v roce 1992, kdy došli až do SuperBowlu.

Pouze 6x v SuperBowl éře nastala situace, aby se na hřišti při jednom snapu v jednom týmu sešli 3 vítězové Heismanovy trofeje pro nejlepšího hráče NCAA. Při nedělní výhře Ravens nad Bengals to byli Lamar Jackson, Mark Ingram a Robert Griffin III. Pamětníci něco podobného mohli vidět v roce 1998, kdy v dresu Oakland Raiders společně nastoupili Tim Brown, Charles Woodson a Desmond Howard. Lamar Jackson, přestože se jeho hra často odvíjí tam, kam ho nohy nesou, se stal po Benu Roethlisbergerovi (2007) teprve druhým QB v historii, který zaznamenal perfektní passer rating dvakrát v jedné sezoně. No to mi ho teda vyndej! Neměli by nakonec analytici zvážit i zavedení runner ratingu?

Dlouho jsem si lámal hlavu nad tím, proč opticky vypadal výkon vítězného Kirka Cousinse tak špatně a naopak výkon poraženého Daka Prescotta tak dobře. Napovědět mi musel až komentátor Mike Florio. Díky Miku! Cousins v neděli zkompletoval na své receivery pouze 6 přihrávek a z jeho celkových 220 yardů připadá 88y na runningbacky s jednoduchými přihrávkami do screenů. Klasické „fakeyards“. Prescott ze svých 397y nasměroval jen 16y na Elliota a 52y na tight endy. Zbytek šel za wideouty. Cowboys navíc ze 24 dosažených prvních downů ANI JEDEN nezískali běhovou hrou. 

RB Dalvin Cook má na svém kontě již více než 1400 scrimmage yardů a 10 scrimmage TD. Kdo byl naposledy takto „potentní“ v prvních 10 utkáních sezony? V roce 2006 LaDainian Tomlinson, vítěz MVP. Už se těším na Cookových 21 TD v posledních 6 zápasech a vyrovnání eLTýho rekordu.

V příštím vydání článku symbolicky bouchneme šáňo na počest RB Franka Gorea, který se dostane na 3.místo historických tabulek před Barryho Sanderse. 73 yardů musí proti Dolphins dát!

autor: Honza "Ježour" Ježek

Zdroje: profootballtalk.nbcsports.com, pro-football-reference.com, profootballfocus.com, teamrankings.com, NFL.com, NFL Network, Twitter, Facebook, Youtube, Wikipedia

Komentáře ke článku (celkem 164)

166609 artaxerxes napsal před 9 měsíci:
Já ten pass rush chápu - za dva týdny hrají znovu a Rudolph je už jediný ze steelers, kdo je může porazit. Ještě víc mu nahlodat psychiku stojí i za rughing the passer.
166605 Vaclav napsal před 9 měsíci:
Prave ze jo. Tady se to takhle serve i na karnevalu 😉
166604 Ježour napsal před 9 měsíci:
Sice dáváš vesnickou zábavu za příklad, ale asi jsi jich mnoho nenavštívil a už vůbec ne těch s bitkou. Zvláště pokus o kopnutí do hlavy ležícího (ať je to sebevětší idiot zasluhující nejtvrdší potrestání) nemá se standardem nic společnýho. Některé názory jsou opravdu NEVYSPITATELNÝ :-D

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Aaron Rodgers

Aaron Rodgers

Tým: Packers (#12)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2004


Víte, co je?

Pojem: All Pro

Odborníci v NFL každý rok volí nejlepší hráče roku do All-Pro Teamu. Každý hráč, zvolen do All-Pro Teamu je považován za nejlepšího hráče na dané pozici… All Pro

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4506×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4