NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Statistické zajímavosti, o nichž se nyní mluví v NFL - 3. týden

čtvrtek 26. září 2019, 20:00 Opět zde máme několik rekordů, překonaných milníků a statistických kuriozit, jež zaujaly média, komentátory a fanoušky nejen za mořem. Přeji hezké počtení.

Statistické zajímavosti, o nichž se nyní mluví v NFL - 3. týden

A začneme tam, kde jsme minule skončili. Na zvolání "Král je mrtev - ať žije král" je u celku Giants přeci jen ještě brzo, protože k výhře nad Tampou dopomohl nervovým kolapsem zejména domácí nešťastník Matt Gay neproměněným 34y FG. Na to se ale historie ptát nebude. V ní naopak bude zapsáno, že až do startu QB Daniela Jonese žádný nováček v dresu Giants neskóroval 2 běhové TD a nenaházel přes 300y. Největší haló však vyvolala statistika, která už stihla 2x oběhnout fotbalový svět tam a zpátky. Eli Manning nedokázal vyhrát ani jeden ze 44 zápasů, v němž Giants prohrávali o 18 a více bodů. Jonesovi se podobný comeback podařil hned napoprvé. Jones vytvořil také fantasy rekord pro debutujícího hráče napříč všemi pozicemi se 37 body.

Kickeři Adam Vinatieri (IND) a Matt Bryant (ATL) společně vytvořili nejstarší dvojici, která kdy nastoupila v jednom utkání NFL. Dohromady jim je nyní 90 let - 44 Bryantovi a 46 Vinatierimu. Solidní síbrťák, co říkáte?

WR Atlanty Falcons Julio Jones si i přes nedělní porážku svého týmu připsal již 51. 100yardové utkání. V tomto ukazateli již je na historickém 4. místě. Před ním už zůstávají pouze legendy Randy Moss (55 - MIN, OAK, NE), Marvin Harrison (59 - IND) a Jerry Rice (76 - SF, OAK, SEA). Ani jednomu ze zmíněné trojice ale nebylo při stejné metě 30 let jako Juliovi, všichni už byli starší.

I přes Jonesovy úspěchy se letos poněkud trápí jeho rozehrávač Matt Ryan. Ten za celý loňský ročník hodil pouze 7 interceptions. Letos už jich má bohužel na kontě 6, což je jeho nejhorší start v kariéře v této statistice. Pět interceptions hodil už i Baker Mayfield z Browns. Za zmínku stojí, že všechny přišly ve čtvrtých čtvrtinách dosud odehraných zápasů.

Vic Fangio je napříč NFL považován za jeden z nejlepších defenzivních mozků. Proto je více než zarážející, že s Vonem Millerem a Bradleym Chubbem na hřišti ještě Denver Broncos nedokázali vyprodukovat ani jeden sack a ani jedno defenzivní získání míče (takeaway). Toto se v prvních třech utkáních nové sezóny stalo poprvé od roku 1982, kdy se sacky oficiálně počítají. Fanoušci Denveru možná vzpomínají na LB Shaquila Barretta, který tým po 5letech kvůli přetlaku v defenzívě Broncos opustil a podepsal v Tampě. On sám má již letos na kontě 8 sacků.

Žádný quarterback v SuperBowl éře (od r. 1966) nenaházel v prvních 20 startech kariéry více než 6500 yardů. Nikomu se nepovedlo za stejnou dobu ani 60 TD. A nikdo také neměl z těchto 20 zápasů 13 s třemi a více TD. To platilo až do chvíle, než se objevil Patrick Mahomes a překonal všechny výše zmíněné mety. Rozjezdy pro hvězdy.

Tým z New England stěží porazíte, když hrajete výborně celé utkání. Natož pak, když se vám daří pouze v jednom poločase. Obrana New England Patriots se skvěle vyladila na konci loňského play off a ve výborných výkonech pokračuje i v novém ročníku. Díky ní se poprvé od roku 1951 stalo, aby někdo na výsledkové tabuli vynuloval v poločase 5 soupeřových útoků v řadě. Tato série Patriots začala v AFC Championship proti Chiefs a vydržela i ve vítězném SuperBowlu s Rams. Recept na úspěch v první půli nenašli ani takové mančafty, jakými jsou letos Steelers, Jets, a dokonce ani Dolphins. Takže co na to v neděli Bills? Zkusí do svačiny aspoň jednu trojčičku od Stephena Hauschky?

Až do nedělní prohry s New Orleans Saints měli Seattle Seahawks pod koučem Petem Carrollem v měsíci září na domácím hřišti bilanci 15 zápasů - 15 výher. Všechno je jednou poprvé. QB Seahawks Russell Wilson teprve podruhé v kariéře zatížil konto soupeře více než 400 passovými yardy, ale ani tak prohru svého týmu neodvrátil.

Na 2. místě, hned za Patriots, jsou na začátku sezony Green Bay Packers v počtu povolených bodů za zápas (11,7b). Sezona bude ještě dlouhá, ale ptáte se, kdy naposledy hrála obrana Green Bay tak dobře? Kdy se Packers naposledy ocitli na top2 pozicích v "best scoring defense"? V sezonách 1996 a 2010. Cheesehats už se uculují a ostatním připomenu, že v těchto letech slavili vždy SuperBowl.

Závěrem tu mám několik zajímavých čísel k debatě o náladách, formě a roli Aarona Rodgerse u Packers. Čtyři roky po sobě konstantně klesá Rodgersovi procento kompletace. Od 66% v roce 2016, přes 65%, 62% až po současných 61%. Zdánlivě malé změny, ale trend to naznačuje. Aaron býval rovněž skvělý scrambler, který v momentně nejvyšší potřeby dokázal zapnout turbo a udělat "po svých" klíčový první down. Letos zatím běžel pouze 5x pro celkový zisk 7yardů. I když používáme zatím velice omezené množství dat sesbíraných po pouhých třech utkáních, vidíme, že zatím jsou Packers ve skórovaných bodech na zápas nejhorší od roku 1990 a v yardech na zápas nejhorší od roku 1977. Bude Rodgersovi nakonec vyhovovat, že již míra úspěchu nestojí a nepadá pouze s jeho produktivitou, nebo se nakonec může dostat pod mnohem větší tlak? Pokud zůstane výkonnost obrany na stávající úrovni, již se nebude v případě neúspěchu na co vymluvit. Cituji komentátora Marcuse Spearse: "Při pohledu na nynější sílu soupeřů z NFC-North začínám věřit tomu, že Rodgers to nejlepší ve své kariéře teprve bude muset předvést."

Honza "Ježour" Ježek

Zdroje:   profootballtalk.nbcsports.com, pro-football-reference.com, profootballfocus.com, teamrankings.com, NFL.com, NFL Network, Twitter, Facebook, Youtube, Wikipedia

Komentáře ke článku (celkem 114)

160510 Jarass napsal před 11 měsíci:
Je to Doug Pederson.
160499 Nordir napsal před 11 měsíci:
To by tam meli hodit spis Slayer sou to amici a popularni. Bradymu by zahrali Hell awaits :-D
160497 Vlad67 napsal před 11 měsíci:
Jo, len zanho Jacksonville chce dost vela, resp. Ho tradnut ani velmi nechcu

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Eli Manning

Eli Manning

Tým: Giants (#10)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2003


Eli Manning se narodil do fotbalové rodiny. Jeho otec Archie strávil většinu své profesionální kariéry v týmu New Orleans. Dvakrát byl vybrán do Pro Bowlu, výraznějšího… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Horse Collar Tackle

Defenzivní zákrok obránce, při kterém chytí útočícího hráče za chránič za krkem mezi rameny a stáhne ho dolů. Horse Collar Tackle

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4506×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4