NFL Hot News: aktuální dění v NFL

NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Statistické zajímavosti, o nichž se nyní mluví v NFL - 7. týden

čtvrtek 24. října 2019, 20:30 Opět zde máme několik rekordů, překonaných milníků a statistických kuriozit, jež zaujaly média, komentátory a fanoušky nejen za mořem. Přeji hezké počtení a omlouvám se za poněkud kratší verzi článku, než na kterou jste zvyklí.

Bez větších debat je v současnosti nejsilnější divize NFC-West. Vždyť Arizona Cardinals jsou prvním týmem v SuperBowl éře, který je po 7 odehraných týdnech na posledním místě divize, ačkoliv nemá zápornou zápasovou bilanci (3-3-1).

Běhový útok Baltimore Ravens je tažen zejména offseason akvizicí ze Saints RB Markem Ingramem, Gusem Edwardsem, ale samozřejmě i QB Lamarem Jacksonem, který má své nohy v podstatě jako druhý read. V současné době se při 258 běhových pokusech a  1429 naběhaných yardech dostali Ravens na těžko uvěřitelný průměr 5,54 yardu na 1 běh. Do ohrožení se tak dostává 22 let starý rekord Detroitu Lions, kteří s dvoutisícovým Barry Sandersem vytvořili dosud platné maximum pro SuperBowl éru 5,51y/ běh. Za zmínku také stojí, že QB Lions Scott Mitchell naběhal za celý ročník 1997 bouhých 83yardů. Od loňského 10.týdne, kdy se Jackson stal v Baltimore starterem, má průměr 75 běhových yardů na 1 zápas.

V 11 utkáních sezony 1920 vytvořil tým Buffalo All-Americans (zanikl kvůli finančním problémům v roce 1928) dnes již 99 let starý rekord v bodové differenci skórovaných/obdržených bodů 258 : 32. V průměru tedy vyhráli každý zápas o 20,5 bodu. Letošní prozatimní dominance nad slaboučkými a často zcela bezradnými soupeři vynesla New England Patriots dosavadní poměr 223:48, což je průměrný rozdíl skóre o 25 bodů na utkání.

Kdybychom letos nehodnotili bídné výsledky Atlanty Falcons a zaměřili se pouze na výkony jednotlivců, zcela jistě by nás zaujaly čísla QB Matta Ryana. Je dost dobře možné, že pokud by se Falcons nenacházeli na tristní bilanci 1-5 a byly by řekněme v boji o play off, byl by Ryan v jasné diskuzi o cenu MVP. Dosahuje totiž kariérních maxim v kompletaci přihrávek (72,1) a v yardech na utkání (335,2). Jako třetímu QB v historii se povedlo odstartovat sezonu šesti 300y utkáními. Před ním něco podobného dokázali pouze Kurt Warner a Steve Young. Nebýt zranění kotníku a odstoupení z posledního utkání s LA Rams, mohl být jediným, kdo měl takových zápasů od startu sezony 7. Dle propočtu NFL Milestone tracker je Ryan jediným kandidátem, který by mohl letos pokořit magickou hranici 5000 yardů.

RB Indianapolis Colts Marlon Mack vede ligovou statistiku získaných prvních downů pomocí běhové hry s počtem 31. Proto není divu, že se na zastavení jeho produkce defenzíva Houstonu Texans zaměřila a povolila mu "po zemi" pouze 44 yardů a ani 1 první down. Rozhodně úspěch! Soustředěnost obrany na běhovou hru briskně využil QB Jacoby Brissett a zkompletoval vzduchem 8 prvních downů z 10 pokusů (80%). Něco podobného se QB v dresu Colts podařilo před 11 let, když Peyton Manning v utkání pro Jaguars dosáhl při 3.downech na bilanci 10-12 (83%).

Pojďme si ve stručnosti projít některé zajímavé individuální výkony uplynulého týdne.

Aaron Rodgers zaznamenal počtvrté v kariéře zápas se 6 TD (5x pass, 1x běh). Z jeho 189 odehraných zápasů to byl teprve 9. s procentem kompletace přihrávek nad 80%. Gameball od Mata LaFleura dostal po utkání v kabině za první perfektní passer rating v historii Green Bay Packers. Ani ve snu by mě nenapadlo, že se tohle nikdy předtím nestalo.

WR Marvin Jones vyrovnal franchise rekord Lions v počtu zachycených touchdownů v jednom utkání. Myslíte na Calvina Johnsona? Myslíte špatně. 4TD si 3.prosince 1950 připsal jistý Cloyce Box.

QB Kirk Cousins hodil ve dvou zápasech po sobě 4TD. Takový výkon se v dresu Vikings podařil naposledy klubové legendě Daunte Culpepperovi před 15 lety. Cousins má v současnosti nejlepší passer rating ze všech QB pro přihrávky delší než 20 vzdušných yardů ->138,6 (6TD, 0 INT).

Matt Stafford překonal metu 40 000 naházených yardů nejrychleji ze všech hráčů v historii. Stačilo mu na to 147 utkání. Současný leader all-time tabulek Drew Brees překonal tuto hranici v zápase č. 152, druhý Tom Brady potřeboval ještě o 10 utkání více.

Již v minulém kole kicker Baltimoru Justin Tucker překonal hranici 1000 získaných bodů. Stejně jako Stafford to stihl nejrychleji ze všech předešlých kickerů - za 118 utkání.

Los Angeles Chargers již letos vyrobili 5 turnoverů v "goal-to-go" situacích (drive pokračuje od umístění 1.downu do vzdálenosti menší než 10y od endzone). Je to nejvíce za posledních 15 let (St.Louis Rams, 2004). Jenže sezona 2019 ještě neskončila a kreativita zápasových sebevražd je v případě Chargers bezbřehá. Poslední minuta jejich utkání s Tenessee Titans se stala neoficiálně (data k utkáním nejsou kompletní) nejdéle hranou minutou v utkání NFL. Na vině byly kromě klasických komerčních přestávek i 3 neobvykle dlouhá review potenciálních TD situací. Ukrojit z časomíry posledních 60 sekund trvalo prý více než 21 minut (zdroj: ESPN Sport Centre).

A když už jsme se dostali k tématu, jak Chargers a Titans dokázali na chvíli "zastavit čas", je vhodné vytáhnout ze šublíku studii, kterou si nechal před několika měsící zpracovat Wall Street Journal na vzorku přibližně 150 utkáních. Průměrná doba utkání 3 hodiny 12 minut. Průměrný čas, kdy je míč během zápasu v pohybu 11 minut. Průměrný čas, kdy sledujeme v TV opakované záběry 29 minut. Průměrná doba, po kterou sledujeme live záběry na hráče, trenéry, rozhodčí, diváky či jiné dění na hřišti nebo mimo něj 75 minut. Zápasy obsahovaly v průměru 20 komerčních přestávek o celkovém objemu více než 100 reklam, které časově zabraly kolem 65 minut. Zbylých 13 minut připadá na rozhovory, záběry na komentátory, upoutávky na další utkání či grafické zobrazení statistických údajů.

autor: Honza "Ježour" Ježek

Zdroje:   profootballtalk.nbcsports.com, pro-football-reference.com, profootballfocus.com, teamrankings.com, NFL.com, NFL Network, Twitter, Facebook, Youtube, Wikipedia