NFL Scoreboard: aktuální výsledky NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Statistické zajímavosti, o nichž se nyní mluví v NFL - Nultý týden

sobota 7. září 2019, 19:05 Moje nezvýznamná rubrika o faktech, které do 10 minut téměř každý zapomene, bude mít pokračování i v nadcházející sezoně. Opět zde máme několik rekordů, překonaných milníků a statistických kuriozit, jež zaujaly média, komentátory a fanoušky nejen za mořem. V nultém týdnu se zaměřím na zajímavosti šuplíkové a na ty, které jsem pochytil z médií hlavně během offseason. A protože NFL letos slaví 100.ročník profesionálního fotbalu, začneme několika historickými NEJ. Přeji hezké počtení a krásný start do sezony 2019.

Statistické zajímavosti, o nichž se nyní mluví v NFL - Nultý týden

Nejmladším hráčem uvedeným do síně slávy byl v roce 1977, po pouhých 7 sezonách v dresu Chicaga Bears, RB Gale Sayers přezdívaný "Kansas Comet". Bylo mu tehdy pouhých 34 let, tedy o 9 let méně, než je nyní např. Peytonu Manningovi. O celé půlstoletí déle, až do svých 84 let, si na uvedení do Síně slávy musel počkat naopak ten nejstarší hráč CB Pittsburghu Steelers Jack Butler. Rok poté Butler zemřel.

Oficiálně nejdéle platným a uznaným rekordem v Knize rekordů NFL, je zápis fullbacka Ernieho Neverse z roku 1929. Jedná se o jeho 40 bodů v jednom utkání za 6 běhových touchdownů a 4 prokopnuté extrapointy. Bylo to v místním derby jeho Chicaga Cardinals proti Chicagu Bears (40-6). Nevers působil v ligových přestávkách také jako nadhazovač MLB v St.Louis Browns.

Blíží se jedno kulaté výročí. Před 80 lety, 22.10.1939,  se odehrálo úplně první fotbalové televizní utkání. Zápas Philadelphie Eagles a Brooklyn Dodgers (klub zanikl v roce 1945) u skříňových televizorů sledovalo dle odhadů přibližně 500 diváků. Naopak to úplně poslední utkání NFL - únorový SuperBowl LIII - sledovalo u obrazovek jen v USA více než 112 milionů diváků a odhady celosvětové sledovanosti se blíží 250 milionům diváků. Pro dobré připodobnění nárůstu sledovanosti je to jako kdyby jste si v bance uložili 500$ na šílený měsíčně připisovaný úrok 18% na dobu 80 let.

Na čekací listině na permanentku Green Bay Packers je v současné době zapsáno přibližně 86 000 lidí. Každoročně si svou permanentku nevyzvedne maximálně 100 diváků. Proto pokud se nyní na seznam žadatelů dopíšete, dočkáte se své vytoužené permice odhadem za 955 let. V současané době se vydávají permanentky objednané v roce 1992, tedy ještě před nejslavnějšími roky Bretta Favreho a Aaron Rodgerse. Ještě si budete někdy stěžovat na frontu u pokladny či lékaře?

Od roku 1990, tedy nepřetržitě 28 sezón, se vždy do bojů o play off kvalifikovaly minimálně 4 týmy, které v předchozím ročníku play off nehrály. Tak kdo to bude letos? Že by po 17 letech konečně Cleveland Browns?

Poslední 4 organizace (Cardinals, Colts, Steelers, Browns), které najaly do pozice hlavního trenér či ofenzivního koordinátora Bruce Arianse, vyhrály v průměru o 5 utkání více a získali v průměru o 6 bodů na utkání více, než v sezoně před Ariansem. Takže v Tampě už je vlastně napůl hotovo.

Nebudeme-li počítat hráče "na zkoušku" a vezmeme-li tedy v potaz pouze ty s legitimní platnou smlouvou, tak za posledních 15 sezon NFL se nikomu z nich nepodařilo podepsat s více než 7 týmy. Kromě jednoho. QB Ryan Fitzpatrick oblékne letos v Miami dres již 8.zaměstnavatele. Absolutním rekordmanem je v tomto ohledu quarterback J.T. O´Sullivan, kterého si možná budete pamatovat ze soupisky Packers, BearsVikingsPatriotsPanthersLions49ersBengalsChargers nebo Raiders. Na vystřídání těchto týmů mu stačilo pouhých 10 let. A to si ještě zahrál fotbal ve Frankfurt Galaxy a Saskatchewan Roughriders. ... jo a do Bears stihl vlézt dvakrát :-)

Jerry Jones vypadá poslední dobou jako táta několika nenasytných dětí, které škemrají o zvednutí kapesného. Na adresu Ezekiela Elliotta prohlásil Jonesův syn Stephen toto: "Nepotřebujete v týmu nejlepšího runningbacka v yardech za sezónu, abyste vyhráli SuperBowl." Nu podíval jsem se na toto tvrzení trochu zblízka a zjistil jsem, že Executive Vice President Cowboys má skoro pravdu. Z historických 53 SB titulů vyhrál tým s nejproduktivnějším RB na soupisce jen 4. Bohužel druhá stránka mince je ta, že ve 3 ze 4 případů to byl RB právě v dresu Dallas Cowboys a to Emmit Smith v letech 1992, 93 a 95.

Které rekordy a milníky budou letos s největší pravděpodobností překonány? QB Tomu Brady (4.) chybí na třetího muže historických tabulek Bretta Favreho již pouze 1324 pass yardů a na druhého Peytona Manninga pak dalších 102y. Tohle je "piece of cake" a už v říjnu se bude slavit. Brady se po letošní sezoně může stát prvním hráčem v historii NFL, který bude fanoušky zvolen 15x do ProBowlu. Osobně bych mu ze srdce přál, aby si v tom ProBowlu taky po delší době osobně zahrál! Drew Breesovi chybí už jen 19TD, aby vyrovnal 539 TD Peytona Manninga. Překonání jednoho z nejcennějších rekordů vidí znalci zhruba na listopad. O tento rekord se nakonec mohou strhnout dostihy, protože Brees má na kontě současných 520 a Tom Brady v těsném závěsu 517 TD. RB Buffala Bills Frank Gore přeskakoval v posledních 2 letech v all-time tabulkách jednoho člena Síně slávy za druhým. Letos se i přes svůj pokročilý věk stane teprve čtvrtým tailbackem v dějinách, který v NFL naběhal více než 15 000 yardů. Chybí mu uběhnout jen 252y, což by mu měl LeSean McCoy ve svých pauzách na vydýchání umožnit. Před ním již trůní pouze legendy Emmitt Smith, Walter Payton a Barry Sanders. Mezi ním a dalšími aktivními RB´s zeje už velmi velká mezera. OLB Terrelu Sugsovi z Arizony chybí na sklonku kariéry pouze 5 sacků (aktuálně 132,5), aby se to prokousal do historických Top 10 v této statistice. Sacky se ale oficiálně počítá až od roku 1982.

DE Aaron Donald se může stát první hráčem v historii, který získá cenu pro defensivního hráče roku 3x po sobě. Pouze dvěma dalším se povedlo titul DPoY obhájit. JJ Wattovi 2014 + 15 a Lawrenci Taylorovi 1981 + 82.

Všemožné rekordní zápisy bude chtít zajisté drtit i QB Patrick Mahomes. Žádnému jinému hráči se v začátku kariéry nikdy nepovedlo naházet tak rychle 50 TD. Mahomes potřeboval 17 utkání. Druhým nejlepší výkon za prvních 17 utkání kariéry drží Kurt Warner z roku 1999 a to - v porovnání s Patrickem - "pouhých" 41TD.

A jeden naprostý non-sense nakonec. Baltimore Ravens mají od roku 2016 z preseason utkání bilanci 17-0. To už je vlastně celá perfect preseason :-)

autor: Honza "Ježour" Ježek

Zdroje:   profootballtalk.nbcsports.com, pro-football-reference.com, profootballfocus.com, teamrankings.com,              NFL.com, NFL Network, Twitter, Facebook, Youtube, Wikipedia

Komentáře ke článku (celkem 57)

158875 NewYorkGiant napsal před 6 měsíci:
Zaujímavé štatistiky.
158008 Ježour napsal před 6 měsíci:
Američtí pokrytci budou samozřejmě nadávat na špatnou práci GM a HC, že vyhodil 2 dobré picky za idiota, že bylo dopředu jasný, že nastanou problémy atd. atd. Přitom po podpisu Browna všem v extázi nad playmakerem vlhly spodky. Když byl v HK záběr na tribunu v tréninkovém centru, tak se to tam dresy s #84 jen hemžilo.
158007 mato Kreator napsal před 6 měsíci:
Ten twitter mu bude treba zablokovot lebo rozdava ❤komentarom kde nakladaju a nadavaju na GM raiders ako fest dost..

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Brian Urlacher

Brian Urlacher

Tým: Bears (#54)
Pozice: Linebacker
Draft v roce: 1999


Brian Ulracher byl během NFL Draftu v roce 2000 vybrán v 1. kole, jako 9. hráč celkově, týmem Chicago Bears. Ulracher měl úžasný vstup do světa profesionálního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Forward Pass

Přihrávka, která přeletí line of scrimmage (letí směrem dopředu). Forward pass mohou zachytit pouze eligible receivers (hráči kteří smějí podle pravidel… Forward Pass

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za únor 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | on-line 4959×
formic | off-line 4841×
Ježour | off-line 4519×
DebiQue | off-line 4388×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4