NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Statistické zajímavosti, o nichž se nyní mluví v NFL - week 6

pátek 12. října 2018, 19:00 A máme zde opět několik statistických zajímavostí, jež zaujaly média, komentátory a fanoušky nejen za mořem. Vzhledem k tomu, že některé důležité statistické zprávy již "vyzradil" Jirka Robek ve svém skvělém Weekly QB, zkusím tento týden pravidelnou rubirku částečně pozměnit, snad ne k horšímu. Přeji hezké počtení.

Statistické zajímavosti, o nichž se nyní mluví v NFL - week 6

Jeden z největších předsezonních aspirantů na účast letošním SuperBowl Minnesota Vikings zdá se rezignovala na běhovou hru. Jejich nejlepší runner Latavius Murray má do statistik zapsáno pouhých 106yardů, druhý nejlepší Dalvin Cook, u nějž může být polehčující okolností, že se vrací po těžkém zranění kolene, jich má 98. Od roku 1970 je Murrayho úhrnných 106y nejnižší příspěvek starting RB Vikings v prvních 5 utkáních.

9,96 bodu. Pouze tolik bodů dělilo v průměru vítěze a poraženého během letošní sezony. V tomto ohledu je NFL "nejtěsnější" od roku 1932. Hned 24 zápasů (29%) skončilo rozdílem menším než 3 body, což je druhý nejvyšší počet v historii a rozdílem jednoho skórovaní skončilo 55 utkání (71%). V pěti po sobě jdoucích hracích kolech došlo alespoň na jedno prodloužení, což je nejvíce od zavedení tohoto hracího modelu v roce 1974.

Když ve 3.týdnu prohrála Atlanta na domácím hřišti s New Orleans, znamenalo to jeden bolestivý historický zápis. Matt Ryan dosáhl nejvyššího passer ratingu (148,1), který nakonec nevedl k vítězství. Řeklo by se, že k takové unikátní události dojde jednou za dekádu. O dva týdny později však dosáhl Russell Wilson na rating 132,5 a jeho Seahawks prohráli s Rams 31-33. Ve výše zmíněné statistice se tak zařadil za Ryana na 6.místo a ve své osobní tabulce bohužel na první. Takových utkání opravdu nesehrajete mnoho. Matt Ryan nasbíral během posledních 3 prohraných utkání 9TD a žádnou INT s kompletací přihrávek přes 72%.

Teď jedna stručná. Od doby, co Bill Belichick trénuje Patriots, na Foxborough nedokázal zvítězit rookie quarterback. Již 10 mladíků se o to pokoušelo a všichni odešli s hlavou sklopenou. Vsadíte si, že tuto serii ukončí zázračné dítě Patrick Mahomes?

Philadelphia Eagles se stali teprve 8.týmem v historii, který jako obhájce SB dosáhl v následující sezoně na průběžnou bilanci 2-3. Z předchozích 7 případů se pouze Cowboys v sezoně 1996 podařilo dostat do play off.

Jets porazili Broncos hlavně po zemi. "Owell & Owell company" se lví měrou podílela na 323 běhových yardech (5y Darnold) a zaznamenala nejlepší pozemní výkon Jets od objevení Ameriky resp. od 15.10. 1972 (333y). Pro zajímavost uvedu, že Jets v rekordním franchise zápase běželi celkem 54krát a Joe Namath měl pouze 8 passových pokusů, z nichž 5 bylo kompletních.  Ve stejném roce (Week 2) se podařilo Jets podobně jako tuto neděli, zaznamenat v jednom utkání 2 hry delší než 75y. Byly to dvě 80y dlouhé Namathovy přihrávky na WR Riche Castera. Úplně vidím ty play action v době, kdy 50x běžíte a 5x hážete :-)

V souvislosti s oslavami Drew Breese a jeho přepsání historických tabulek v počtu passových yardů bych si dovolil okomentovat několik rekordů Peytona Manninga, které se možná v nejbližší době otřesou v základech nebo naopak náporu pronásledovatelů na dlouhá léta odolají.

1.brzy překonaný) 539 passových TD: Vsadím se, že jeden z dvojice Tom Brady (500) či Drew Brees (499) tuto metu jistě pokoří a nikdo by se nedivil, pokud by to dokázali oba dva. Zda to bude ještě letos je ale spíše nepravděpodobné. Ve zbylých 11 utkáních by to znamenalo průměr přibližně 3,5 TD na uktání. Předpokládám, že po letošní sezoně ani jeden z nich nepověsí kopačky na hřebík.

2.téměř nepřekonatelný) MVP v 5 sezonách: 2x Rodgers, 2x Brady, BigBen a Brees nikdy. Tento rekord visí opravdu nesmírně vysoko. Netvrdím, že Goffa, Wentze či třeba Mayfielda nečeká úžasná kariéra, ale na sběr pěti takových trofejí potřebujete obrovské množství let bez zranění a za zády front office, jež vás bude pravidelně zásobovat výtečnými spoluhráči. Uff, velká fuška.

3.ne nepřekonatelný) 5477 passových yardů za sezonu: Tento rekord drží Peyton před Breesem pouze o JEDEN yard (Brees 5476 v roce  2011), ale za poslední roky se mu nikdo nepřiblížil. Ve všech ohledech fanastický Brady se dostal přes 5000 jednou (2011), Rodgers, Rivers a Roethlisberger nikdy. Brees sice 3x, ale v současné době sbírají Saints mnoho yardů po zemi a tak se v jeho odhadech spíše blížíme hodnotě kolem 4700 - 4900y. Snad jedině Jared Goff by mohl při pohledu na dosavadní průběh sezony atakovat 5000, ale bude velmi těžké udržet průměr 345y/zápas, jež by ho ve finálním součtu poslal někam na 5500y.

4. stěží překonatelný) 208 po sobě jdoucích startů od začátku kariéry: Jedině v případě, že by NFL považovala za sack pouhý dotyk QB. Současné obrany vám jednoduše nenechají dýchat a pass rusheři jsou tvrdší a rychlejší. Běhá se méně a více se stojí v kapse při čekání na volného WR. Tento rekord činí přesně 13 sezon bez vynechání jediného utkání. Mariota, Wentz, Luck, Winston a mohl bych pokračovat ve výčtu QB´s, jež už mají za sebou zranění či tresty. Posazení na lavičku z výkonnostních důvodů rovněž nejsou výjimkou. Navíc si trenéři zdraví svých hráčů velice váží a nenechají je hrát za každou cenu. Zapomeňte na Favreho, jež hrál celý obvázaný, pod práškama a opíchaný injekcemi. Jen si v hlavě zkombinujte všechny proměnné, které musí nastat, aby nováček odehrál 13 sezon bez přerušení. Také kroutíte hlavou?

Oakland Raiders v posledním utkání proti Chargers přetavili 3 red zone pozice v 1TD, 1FG a 1 INT. Se 47% úspěšností v RedZone offense (počítají se pouze TD) jsou na děleném 26.místě NFL, což je jejich nejhorší výsledek za posledních 6 let. Např. v roce 2014 byli v tomto ukazateli dokonce na prvním místě s 71%. Z čehož plyne ...

Mediální hláška týdne

Jon Grudden: "Do Londýna se netěším. Opravdu nemám v oblibě taková dlouhá cestování. Z přesunu do Londýna mám větší obavy než z naší goal-line offense."

autor: Honza "Ježour" Ježek

Zdroje: sportingcharts.com profootballtalk.nbcsports.com cbssports.com pro-football-reference.com 
espn.go.com nfl.com NFL Network Twitter


Komentáře ke článku (celkem 517)

133426 regnerxo napsal před 16 hodinami:
"Dávat TD je alibismus." --Case Keenum, 2018
133421 korek napsal před 17 hodinami:
Aha, takže je asi lepší ten TD vůbec nedat. 
133420 korek napsal před 17 hodinami:
Vždyt už tak to kopal ze 27 yardů.

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Julius Peppers

Julius Peppers

Tým: Bears (#90)
Pozice: Defensive End
Draft v roce: 2001


Julius Peppers byl v roce 2002 během NFL draftu vybrán v 1. kole, jako 2. hráč celkově, týmem Carolina Panthers. Peppers měl raketový vstup do světa profesionálního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Draft

Každoroční pravidelná událost NFL, při které si 32 týmů NFL vybírá college hráče (hráči, kteří hrají na univerzitě). Draft

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za říjen 2018:

EricBerry_Tribute | off-line 125 bodů
Vontae_Mack | off-line 125 bodů
dejdar | off-line 120 bodů
Donuts | off-line 120 bodů
DebiQue | off-line 3564×
Aleš | off-line 3416×
gaučový odborník | off-line 3392×
Luc123 | off-line 3227×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4