NFL Scoreboard: aktuální výsledky NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Super Bowl - Doktorovo preview

neděle 2. února 2020, 19:30

Super Bowl - Doktorovo preview

Tak je to tu. Další první únorová neděle – další Super Bowl. Musím přiznat, že pokaždé při psaní SB preview mám v sobě takové smíšené pocity. Na jedné straně se neskutečně těším na největší zápas sezóny. Na té druhé si uvědomuju, že po jeho skončení budeme zase 6 měsíc bez fotbalu. Ale možná o to krásnější onen zápas zápasů je.

Jaký souboj nás tedy čeká dnes? Určitou zajímavostí jsou dvě premiéry. Ještě nikdy se proti sobě v SB neutkali dva quarterbackové s lepší procentuální úspěšností výher než právě letos. A ještě nikdy se proti sobě neutkaly týmy, jejichž primární klubovou barvou je červená. The battle of the reds!

Niners hrají o svůj šestý prsten, díky čemuž by se dotáhli na Steelers a Patriots. Andy Reid hraje o svůj první. Chtělo by se říct, že už by si ho neskutečně zasloužil. Ale to Kyle Shanahan a John Lynch také. Shanahan za tu smolnou prohru s Patriots (ještě coby OC Falcons), Lynch za ten zázrak, který v Bay Area během těch 3 let dokázal. Jeden z nejhorších týmů v lize za pochodu během neuvěřitelně krátké chvíle překopal v naprostý powerhouse.

A ještě jedna zajímavost – bude to souboj dvou týmů, které disponují patrně nejlepšími dvěma tight-endy ve hře. Poté, co v minulých letech dominovali Patriots (Gronk) či Eagles (Ertz) je to myslím neklamný důkaz toho, jak závratnou rychlostí nabývá tato pozice na důležitosti.

Na první dobrou by se asi dalo říct, že se především bude jednat o souboj famózní běhové hry Niners s run defense Chiefs a na druhé straně o bitvu génia za centrem Patricka Mahomese s excelentní defenzívou San Francisca. Zdaleka to ale nebudou jediné dva faktory, které dnes rozhodnou. Přesto si tyto stránky hry obou týmů pojďme rozebrat hned na úvod. 

49ers v obou zápasech play-off naběhali přes 180 yardů, přičemž zejména běhovou obranu Packers rozebrali na součástky. Raheem Mostert naběhal 220 yardů a nebýt toho, že byl zápas de facto už v poločase rozhodnutý, tak by asi přidal ještě mnohem víc. Pro tým ze San Francisca to ale nebylo nic tak neobvyklého – běhová hra byla základem jejich ofenzívy v celém průběhu základní části., když za sezónu posbírali 498 běhových pokusů (2. místo v lize) s průměrem 144,1 yardů na zápas (rovněž 2. místo v lize). S ohledem na skutečnost, že Chiefs byli v běhové obraně výrazně podprůměrní - 128,2 yardů na zápas (26. místo v lize) s průměrem 4,9 yardu na jeden běh (28. místo v lize) by se mělo na první pohled jednat o zásadní výhodu ve prospěch šampióna NFC. Nicméně jedním dechem je třeba dodat, že v posledních dvou zápasech dovolili Chiefs svým soupeřům naběhat pouze 89,5 yardu na zápas, včetně zastavení krále Henryho. Nejžhavějšího running backa posledních týdnů udrželi na pouhých 69 yardech. Nutno ovšem dodat, že zatímco Henry běhá spíše silově, tak Niners vsázejí na rychlost. Ostatně Raheem Mostert vyvinul rychlost přes 15 mil za hodinu v 28,7% všech svých běhů. Což je naprosto neskutečné číslo. Přesto si osobně myslím, že Chiefs dnes dokáží Niners v jejich ground and pound stylu přibrzdit. 

Důležité pak bude, jak si povede Jimmy G. Ten má na svém kontě za celé play-off pouhopouhých 27 pasových pokusů (sic!!!). Zejména proto, že Niners běhali tak dobře, že prostě nebylo třeba vůbec s míčem házet. V sezóně ale Jimmy nasbíral v sedmi zápasech přes 250 yardů. A zajímavé je, že 49ers všech těchto 7 zápasů vyhráli. Super Bowl je ale prostě jiný level a bude zajímavé sledovat, jestli se mu pod tíhou okamžiku neroztřesou ruce. 

Jak už jsem naznačil výše, tak jsem toho názoru, že tentokrát bude ofenzíva Frisca jeho ruce potřebovat. A tady přicházím k faktoru, který skutečně může být v dnešním zápase klíčový. Zatímco defenzíva Chiefs naprosto exceluje v bránění soupeřových wide receiverů (1. místo v lize) a i celkově patří k nejlepším pasovým obranám v lize (5. místo v ratingu soupeřových QB, 8. místo v pass yards per game, 5. místo v interceptionech), tak její obrovská slabina tkví v bránění pasů na soupeřovy running backy (32. místo v lize) a tight-endy (28. místo v lize). Toho si ofenzivní lišák Kyle Shanahan nemůže nevšimnout. A tak dnes čekám, že si připraví celý arsenál pasů na své super-speedy running backy a samozřejmě na svoji ofenzivní zbraň číslo 1 – George Kittlea. Ten zatím v play-off plní spíše roli šestého linemana, nicméně dnes mu předpovídám velký zápas v pasové hře. Opravdu jsem zvědav, jak se jej Chiefs rozhodnou bránit – osobně bych čekal, že na něj zkusí vypustit Honeybadgera. Jestli je někdo schopen Kittlea přibrzdit, tak právě on. Každopádně na způsob obrany tohoto úžasného tight-enda se budu koncentrovat hned od první chvíle. 

Jak už jsem totiž zmínil výše, secondary Chiefs hraje ve famózní formě. A to i přes odchod Marcuse Peterse. Jeho totiž dokonale zastoupil Charvarious Ward. Tento tichý zabiják, jehož jméno se rozhodně neskloňuje mezi top cornerbacky ligy, dokázal stlačit passer ratng soupeřových quartebacků, kteří cílili na jím stráženého receivera na pouhých 67,3. Jeho spoluhráči za ním ale v této činnosti rozhodně nezaostávají. Jen posuďte sami – Mathieu 67,5, Sorensen 65,3, Breeland 77,4. A tak paradoxně o parník nejhorším členem secondary Chiefs je její největší jméno – Kendall Fuller dovolil soupeřovým quarterbackům těžko uvěřitelný rating 131,4. A o tom Shanahan taky určitě moc dobře ví…

S ohledem na tyto mezírky v obraně Chiefs (tedy bránění pasů na RB´s, TE´s a Fuller) tak bude nesmírně klíčové, jestli Chiefs dokáží vyvinout na Garoppola soustavný tlak. Jimmy má totiž v sezóně skvělý rating 102,0, ovšem under pressure se tohle číslo propadá na 68,7. Evidentně se tak jedná o činnost, která mu vůbec nevoní, a tudíž bude osud Náčelníků z Kansasu významně spočívat na úspěchu jejich pass-rusherů. Zejména tedy Chrise Jonese a Franka Clarka. Právě ten řádí v posledních týdnech jako černá ruka, když si ve 4 předcházejících zápasech připsal celkem 6 sacků. Dnes očekávám, že bude postaven proti Mikovi McGlincheymu. Ten už totiž letos propustil celkem 5 sacků a je v této činnosti nejhorším ofenzivním linemanem Niners. A dnes ho čeká sakra těžká práce.

A pak je tu souboj, na který se asi celý fotbalový svět těší nejvíce – Mahomes versus defenzíva Niners. Cenu MVP si sice letos odnesl Lamar Jackson, ale většina expertů i fanoušků se stále shoduje na tom, že nejlepším quarterbackem současnosti je tenhle zázrak z Kansasu. Nejen, že má dělovou ruku, ale k tomu přidává i úžasný decision making, rychlé nohy a excelentní pocket movement. Chcete důkaz? Podle Pro Football Focus byla O-line Chiefs 17. nejlepší v lize. V počtu sacků byli ale Chiefs třetí nejlepší. Protože prostě dostat se přes O-line Chiefs a chytit Mahomese není jedno a totéž. Často mezi těmito dvěma počiny tkví mezera širší než Grand Canynon. A aby toho nebylo málo, tak tento výjimečný quarterback má k dispozici patrně i nejlepší receiving corps v lize. Tryskovou raketu Hilla, patrně nejlepších pass-catching TE v lize Kelceho, extrémně kvalitního route runnera Watkinse a navíc další šikanzen v podobě Hardmana. Tahle sestava ubránit snad ani nejde. Své by o tom mohli vyprávět především Texans. Nicméně pokud je někdo schopen tuhle eskadru smrti přibrzdit, tak je to právě defenzíva Niners. Ta totiž dovolila svým soupeřům pouze 169,2 pasových yardů na 1 zápas (1. místo v lize), nejméně pasových yardů na soupeřovy tightendy, druhý nejmenší počet yardů na soupeřovy running backy a 4. nejmenší počet yardů na wide receivery. A především – defenzíva Frisca umožnila svým soupeřům nejmenší počet big plays (přes 20 yardů) v celé lize!!! A to se dnes bude setsakra hodit. V secondary je nejsilnějším článkem nestárnoucí Richard Sherman (rating quarterbacků soupeře, kteří sílili na hráče bráněného Shermanem je stěží uvěřitelných 46,8), nejslabším pak Jimmie Ward (116,5). Ten si dnes bude muset dávat hodně dobrý pozor, aby se kolem něj nepřehnala taková rozmazaná šmouha s číslem 10 na zádech. 

Možná ale ještě větší síla defenzívy Niners dlí v jejich D-line. San Francisco bylo totiž v lize 5. v počtu sacků, a to přesto, že patřilo k nejméně blitzujícím týmům celé ligy. Front 4 prostě zařídí tlak na soupeřovy quarterbacky téměř sama. Bosa a spol. jednoduše žádnou pomoc nepotřebují. Jsem opravdu zvěda, jak si dnes v souboji s nejlepším quarterbackem současnosti poradí. Při jeho nahánění si ale budou muset dát bedlivý pozor na snad jedinou činnost, kde jejich defenzíva neexceluje – a to jsou běhové yardy quarterbacků. Niners jso totiž v této činnosti až 30. v lize a že Patrick běhat umí, o tom asi nemá ani cenu polemizovat. Ostatně Titans si asi dodnes mohou při sledování jeho 27-yardového tanečku do endzóny ukroutit hlavu. Jak jsme se mohli přesvědčit – Mahomes velmi často sází na své nohy při třetích downech (Chiefs jsou v této činnosti 1. v lize) a být dnes Robertem Salehem, tak to svým hráčům vtloukám do hlavy už od snídaně.

No a na závěr analýzy útoku Chiefs a obrany Niners jsem si nechal takovou zajímavost. Dvě nečekané slabiny těchto dvou super-silných unitů. A tou je red zone. Chiefs jsou překvapivě v red zone offense až 20. v lize. Nicméně Niners jsou red zone defense dokonce až 23. To by jeden neřek…

Tolik řeč čísel. Zbývá už jen napsat, jak to dnes dopadne. Ale to kdybych věděl. Domnívám se, že dnes neuvidíme žádnou velkou přestřelku – obrana Chiefs dokáže zbrzdit běhový útok Niners a defenzíva Frisca je zase moc dobrá na to, aby jí Mahomes nasázel nějakých 40 bodů. Pokud bych si tedy měl dnes vsadit na over/under, tak určitě půjdu „pod“. Pro Chiefs bude dle mého názoru klíčové, zda si dokáží pohlídat ryhlé pasy Garoppola na své running backy a na Kittla. Pro Niners zase to, jak velký tlak dokáží vyvinout na Mahomese a jestli si pohlídají jeho běhovou hru. Pokud totiž bude mít Patrick v kapse dostatek času, tak je s tou jeho legií zkázy nezastavitelný. Jak ovšem tyto minisouboje dopadnou, si říci netroufám.

Nějaký výsledek bych si ale asi tipnout měl. Ale přiznám se, že se mi do toho vůbec nechce. Oba týmy jsou mi totiž nesmírně sympatické. Klaním se před trojkou Lynch-Shanahan-Saleh, ale zároveň bych strašně přál první prsten Andymu Reidovi. Sakra, to je ale těžký rozhodování. No nic, dám na instinkt – už před začátkem play-off jsem říkal, že Chiefs půjdou až do SB a že jsou momentálně nejlepším týmem celé ligy. Tak jim budu věřit i dnes. Nicméně hlavně bych si přál, abychom viděli krásný fotbal. O parník lepší než to, co nám naservírovali vloni Rams a Pats. A tohle přání se mi dnes myslím splní.

Tip na výsledek: Chiefs 24 – 49ers 20

autor: Doktor


Komentáře ke článku (celkem 398)

177962 DCC napsal před 2 měsíci:
SPOILER ALERT!!!!
177949 Ježour napsal před 2 měsíci:
31 - Osweiler, Schaub, Yates :-D všechno Texans
177945 EricBerry_Tribute napsal před 2 měsíci:
Ale je to o dost hard z hlavy. Nebojím se přiznat, že včera cestou z práce jsem nebyl schopen dát všech 32 týmu NFL. Vypadli mi Texans, Bengals a Lions

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Joe Namath

Joe Namath

Tým: (#)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 1965


I přes těžké zranění kolene, které se Namathovi přihodilo na univerzitě v Alabamě, byl draftován do obou asociací, které tehdy existovaly. National Football League… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Snap

Snap začíná každou novou hru. Snapper, hráč který rozehrává snap, což je vždy center (ofenzivnní lineman stojící uprostřed), drží míč pod sebou mezi nohama. Snap

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za březen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4980×
formic | off-line 4902×
Ježour | off-line 4527×
DebiQue | off-line 4426×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4