NFL Scoreboard: aktuální výsledky NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Super Bowl preview

neděle 3. února 2019, 7:30 Dnes je ten den. Krásný v tom, že se hraje největší utkání celé sezóny, smutný v tom, že nás po něm čeká sedmiměsíční nucený fotbalový půst. Ale na to teď nemysleme a pojďme si to užít!

Velké Doktorovo preview vám poodhalí, jaké taktické šachy na nás večer čekají. Tak se na něj vrhněte.

Super Bowl preview

Doktorovo preview

The Rematch. 

Ano, tímto spojením bývá nejčastěji označován zápas, jenž dnes večer ukončí letošní sezónu NFL. Kdybyste náhodou nevěděli proč, tak oním důvodem je fakt, že dynastie týmu z New Englandu započala v roce 2002, kdy coby outsider vedený mladým quarterbackem, jenž hrál svoji druhou sezónu v kariéře, dokázali zdolat tým, jehož přezdívka zněl „The Greatest Show on Turf“. Tím mladým quarterbackem nebyl nikdo jiný než Tom Brady a oním vysoce favorizovaným samozřejmě St. Louis Rams.

Dnes je ale situace zrcadlově obrácená. Pats jsou absolutním behemotem a králem poslední dvacetiletky NFL, zatímco Rams proti nim nastoupí s mladým ambiciózním týmem, jenž vede nejmladší head coach v lize a za centrem diriguje quarterback, jenž kroutí teprve svou třetí ligovou sezónu.

Jak tedy porazit onu stokrát odepisovanou, a přesto stále nezničitelnou pevnost jménem Patriots? Odpověď je nasnadě a zná ji naprosto každý – vytvořit drtivý tlak na Bradyho. To se ovšem velmi lehce řekne, avšak setsakramentsky těžko zrealizuje. Komu se to v nedávné minulosti povedlo? Samozřejmě Giants při jejich posledním titulu, kdy zaznamenali 2 sacky, 6 knockdowns, ale především QB pressure v každém třetím pasovém snapu. Seahawks, kteří při své epické prohře s Pats v SB XLIX drželi dlouhou dobu Bradyho na uzdě, než ve třetí čtvrtině odstoupil pro otřes mozku Cliff Avril – od té doby měl Tom The Terrific bilanci 15 z 19 pro 141 yardů a dva touchdowny. Broncos, kteří s Vonem Millerem, Malikem Jacksonem a DeMarcusem Warem zaznamenali 4 sacky a neskutečných 17 knockdownů. Falcons, v památném Super Bowlu před dvěma lety, kdy Grady Jarrett sackoval Bradyho třikrát a Atlanta dokázala vytvořit za první tři čtvrtiny QB pressure ve 44,7% snapů. V té poslední a v prodloužení, kdy obranu dohnala únava, už to bylo jen 20% snapů a všichni víme, jak to dopadlo.

Tenhle recept prostě funguje. A každý tým, který proti Pats nastoupí, tak přirozeně staví svůj defenzivní gameplan na tom, dát Bradymu co nejméně času pro odhození míče a vytvořením brutálního tlaku se dostat do jeho hlavy. Nejinak tomu bylo v případě jejich letošních play-off soupeřů – tedy Chargers a Chiefs. Nicméně ačkoliv tyto dva týmy vyprodukovaly v základní části dohromady 90 sacků, k Bradymu si ani nepřičichli. O-line Pats v těchto dvou zápasech dovolila vytvořit tlak na svého budoucího hall-of-famera jen v 11,1% případů. V těch zbylých téměř 90% snapů si Brady mohl před odhodem míče ještě doběhnout na sideline uvařit a vypít presso.

Rams ale samozřejmě mohou kontrovat nejlepším defenzivním hráčem poslední tříletky a spolu s J.J.Wattem nejdominantnějším obráncem posledních deseti let Aaronem Donaldem. Nečekejme ovšem to, že by Donald zničil ofenzívu Pats čtyřmi či pěti sacky. Ostatně za celou Bradyho kariéru jej jen dva hráči dokázali v jednom utkání sackovat třikrát (Joey Porter v roce 2004 a Grady Jarrett v již zmiňovaném Super bowlu proti Falcons). Rams by bohatě stačilo, kdyby Donald pravidelně pronikal do backfieldu Pats a působil tam pořádný zmatek. Proti tomu samozřejmě bude stát Belichickův plán, který je také vždy téměř totožný – vzít největší zbraně soupeře a naprosto je otupit. Obhájce trofeje pro defenzivního hráče roku tak patrně čeká zdvojení při drtivé většině ofenzivních snapů Pats.

Co tedy můžeme čekat v ofenzívě od Pats? Nebudu rozebírat běhy Michela, krátké pasy na Whitea, či využití Gronka a Edelmana ve slotu. To jsou všechno notoricky známé věci, jejichž opakování by bylo jen pověstným nošením dříví do lesa. Pojďme se spíše podívat na mind game, kterou si Belichick s McDanielsem budou chtít s Wadem Phillipsem zahrát. Začněme tím, že cornerbackové Rams si téměř výhradně drží své strany (Talib na levé straně z pohledu ofenzívy a Peters na pravé), přičemž jen zcela výjimečně se stahují do středu hřiště. V jejich základní defenzivní formaci pak nastupuje Brockers a Ebukam – v nickel formaci pak jednoho z nich nahrazuje Nickel Robey-Coleman. Toho si logicky bude všímat i Belichick s McDanielsem, a tak lze už teď předpokládat, že si s Rams budou hrát na kočku a myš – jakmile bude na hřišti base defense, Pats sáhnou ke krátkému pasu na Whitea či Edelmana. Naopak nickel formaci se budou snažit ničit inside běhy Sonyho Michela. Ostatně tenhle exploit už se dokonale povedl například Cowboys – v době, kdy Rams čekali běhovou hru od Elliotta při 1st and 10 a nechali na hřišti svoji base defenzívu, tak na Amariho Coopera vyzbyl ve slotu Lamarcus Joyner. Následoval krátký Prescottův pas do slantu, jenž Cooper přetavil v touchdown. Velmi podobné šachy očekávám i dnes od Pats.

No a co teprve až přijde na hřiště James Develin. Pats jej mohou poslat k sidelině, kde buď zůstane Talib a pak je jasné, že Rams hrají zónu, nebo se k němu přesune jeden z linebackerů a pak je více než pravděpodobné, že Rams hrají man to man. Tohle všechno jsou šachy, které duo Belichick – McDaniels ovládá naprosto dokonale a umí je hrát jak nikdo jiný v celé NFL. Wade Philips bude muset zúročit všechny své bohaté zkušenosti, aby tenhle královský gambit se ctí odehrál.

V obraně pak Pats dle mého názoru soustředí drtivou většinu své pozornosti na zastavení běhové hry. Jsem přesvědčen, že Belichick půjde do zápasu se strategií, že pokud je Rams mají v ofenzívě jakkoliv přehrát, tak to bude muset být rukou Jareda Goffa a nikoliv nohama dua Gurley/Anderson. To, jak běhovou hru Beranů přibrzdit ostatně ukázal celé lize Belichickův žák Patricia – endy poslal do 9-technique (pozice několik yardů vně ofenzivních tacklů) a defenzivní tackly do 3-technique (pozice mezi guardy a tackly). Což samozřejmě má jeden jediný účel – zastavit outside zone běhy, v nichž je Gurley smrtící a jež Rams používají nejčastěji jako návnadu pro play-action pasy. Pokud k této taktice Belichick skutečně sáhne, tak lze předpokládat, že McVay bude kontrovat inside běhy a C.J.Anderson znovu dostane více prostoru než hvězdný Gurley. 

V pasové obraně pak Pats budou bránit receivery Rams podobně jako bránili Chiefs před 14 dny. Gilmore si patrně vezme na starost Woodse, McCourty Reynoldse a Cookse bude bránit J.C.Jackson s výpomocí over the top od jednoho ze safeties. To je recept, který se osvědčil a který bude Jared Goff jen velmi těžko překonávat.

Jak je asi z výše uvedených řádků patrné, Pats jsou pro mne poměrně výraznými favority tohoto utkání. Ač je to s ohledem na jejich dominanci v posledních dvou desetiletích k neuvěření, momentálně alespoň z mého subjektivního pohledu hrají nejlepší fotbal ve své historii. O-line naprosto dominuje a skvěle hraje i celá jejich obrana. Pokud Rams chtějí oplatit Pats porážku z roku 2002 a taktéž v roli outsidera velkého favorita překvapit, pak budou potřebovat, aby se naplnily minimálně dva z těchto tří faktorů: 1) musí jim vycházet běhová hra 2) musí vytvořit drtivý tlak na Bradyho 3) musí získat turnovery. Že by totiž Pats přestříleli jako vloni Eagles, tomu se mi prostě při nejlepší vůli nechce věřit. Pats vloni v SB selhal pass-rush, když nedokázali proti Folesovi získat jediný sack. To se letos v žádném případě nebude opakovat.

X-factors:

Patriots – Rex Burkhead

Bill Belichick miluje vytáhnout v klíčových chvílích sezóny nečekaného králíka z klobouku. A bývalý running back Bangals je přesně typem takového hráče. Rexovu kariéru v Pats zatím dost přibrzďují různá zranění, ale v tuto chvíli je zdravotně naprosto v pořádku a já očekávám, že jej v pravou chvíli McDaniels povolá do akce a vytasí tohle překvapivé eso z rukávu. Burkhead má neskutečný big play potenciál a jak na něj jednou Rams zapomenou, tak se jim to může šeredně vymstít.

Rams – Mark Barron

Tenhle „kdysi-safety“ draftovaný jako sedmý v pořadí v prvním kole roku 2012 Tampou Bay, podepsal v roce 2016 velmi lukrativní kontrakt s Rams (45 milionů na 5 let) zatím zůstává svými výkony dlužen výši své smlouvy. Nicméně pro tento zápas je jako stvořený. Je totiž jedním z mála hráčů v lize, jenž má fyzické a rychlostní předpoklady k tomu, aby ubránil v soubojích jeden na jednoho Roba Gronkowskiho. A pokud se mu to skutečně povede, tak už v LA nebudou litovat ani jediného dolaru, který mu vyplatili či v budoucnu vyplatí.

Resume:

Pats jsou momentálně ve své vrcholné formě a Rams by museli předvést naprosto optimální výkon, aby je dokázali v letošním Super Bowlu zastavit. Vyhrát na Arrowhead by momentálně nedokázal žádný z třiceti ostatních týmů ligy. Pats to dokázali i přes dva interceptiony a neproměněný 4. down a 1. Podobné selhání však v Atlantě nezopakují a Brady si dojde pro první prsten na svoji druhou ruku

Tip na výsledek: Patriots 30 – Rams 20

autor: Doktor

superbowl LIII.jpg

Ondrovo preview

Všechno důležité a podstatné už vyjmenoval Jindra a bylo by neuctivé a nedůstojné vůči Vám, našim čtenářům, abych se opakoval. A nebudu chodit kolem horké kaše, zkolila mě rýmička, takže jsem vlastně poměrně rád, že to Jindra zvládl v podstatě za nás oba :) Začnu trochu osobní notou. Všichni asi víte, že fandím Patriots. Fandím jim už od roku 2008, kdy jsem viděl první zápas NFL. Byl to rovnou Super Bowl a vůbec jsem netušil, že tenkrát měli Pats za sebou perfect season a že od historického milníku je dělil právě ten jeden zápas. Dost možná jsem tehdy ani netušil, že Super Bowl je vlastně finále a že jde fakt o hodně. Za těch 11 let se toho hodně změnilo. Nejen u mě, ale i obecně ve fotbalovém dění. Někdy kolem roku 2012 jsem si říkal, že je na čase vybrat si nějaký tým z NFC, abych nebyl tak jednostraně zaměřený. Výběr padl na Rams. Tak nějak mi ten tým kolem Jeffa Fishera byl sympatický, ačkoli za nimi nebyl žádný nedávný úspěch a nic nenasvědčovalo tomu, že by se v budoucnosti měly úspěchy dostavit. V roce 2014 byl draftován Aaron Donald a já už měl jasno. O 5 let později tu máme Super Bowl LIII a v něm se utkají New England Patriots a Los Angeles Rams. Opravdu bych tohle přál každému správnému fanouškovi NFL a pokud se třeba Vašemu týmu nedaří, tak věřte a vytrvejte, ono to snad jednou přijde.

Teď už krátce k zápasu. Je naprosto jasné, že jediná možná síla, která umí rozhodit Toma Bradyho je kvalitní pass-rush. A nikdo na světě neumí vytvořit tak účinný pass-rush jako Wade Phillips. Když si přečtete jeho životopis, tak zjistíte, že právě on vytvořil nejsilnější defense NFL v tomto ohledu. Konkrétně tedy Houston Texans a Denver Broncos. Dalo by se tedy s trochou nadsázky říct, že Von Miller a JJ Watt jsou jeho produkty. A všichni jsme viděli, co udělal Von Miller v Super Bowlu 50. K tomu všemu má Wade ve svém arzenálu nejlepšího hráče fotbalu na světě. Tečka.. Žádné dodatky nejsou třeba. To, co tvoří Aaron Donald na defense line, je naprosto neuvěřitelné a neskutečné. Přesto, že je nejvíc zdvojovaným hráčem, tak je teprve druhý člověk, který podle PFF vytvořil víc než 100… opravdu STO… pressures na soupeřovy quarterbacky (celkem 106, nejlepší výkon drží JJ Watt se 119 pressures). Samozřejmě by bylo bláhové opomíjet i Ndamokonga Suha a Dante Fowler Jr. Oba jsou výborní pass-rusheři a pochopitelně těží z toho, že veškerá pozornost OL je směřována na Donalda. 

Josh McDaniels ve spojení s Bradym a hlavně kvalitní rotací runinngbacků bude ale rozhodně připraven na ten monster-rush. Pokud chcete nějakým způsobem otupit tlak na QB, tak nejlepším řešením je run run run. A Patriots zkrátka běhat umí. Je neuvěřitelné, jak se Patriots daří rotovat jednotlivé RB a všichni vlastně umí všechno. K tomu ještě přispívá skvělý tým blokařů. Nemyslím teď zrovna OL, ale spíš zbytek. Tight endy Gronkowskiho a Allena a především Jamese Develina na pozici FB. Linebacker corps u Rams není nijak zásadně kvalitní a pokud se zmíněným hráčům ve spolupráci s OL podaří rozhrnovat tu šíleně silnou DL, tak to bude dobrá cesta k úspěchu v dnešním Super Bowlu.

O trenéru McVayovi se toho napsalo moc a moc. Upřímně mě nejvíce překvapilo, že je stejně mladý (v tomhle případě se starý prostě použít nedá) jako Julian Edelman. Dokonce se spolu potkali na jednom hřišti při svém působení na college. McVay jako WR Miami University Redhawks a Edelman vedl Kenn State jako quarterback. Teď se role trochu otočily. Edelman pracuje jako jisté ruce pro Toma Bradyho a McVay dokonale diriguje svůj útok v čele s Goffem a Gurleyem. Budu se možná opakovat, ale Goff ruku má, jen si troufnu tvrdit, že nemá hlavu. Tu mu právě dokonale doplňuje Sean McVay. Jejich útočné schéma jednoznačně funguje a ve chvíli, kdy má Jared Goff čas v pocketu, především díky play-action, tak je děsivě nebezpečný. Jsem si jist, že obranné schéma Patriots bude přesně takové, jako popsal Jindra v řádcích nade mnou. Slabinou se v posledních týdnech trochu překvapivě ukazuje Devin McCourty na pozici free safety, který alespoň podle PFF ztrácí poměrně hodně na svou formu z minulých sezon. 

Jednu věc Jindra nezminíl a já se to pokusím napravit. John Fassel. Jestli Vám tohle jméno nic neříká, tak si dovolím připomenout, že to je special team coordinator Rams. Tenhle vytáhlý a hubený chlapík má rozhodně pro strach uděláno. Je to v podstatě jediný coach, který zůstal u Rams ještě z éry Jeffa Fishera a McVay rozhodně ví proč si ho nechat. Když je potřeba, tak se Fassel nebojí zacallovat hodně překvapivou play, která může naprosto otočit vývoj zápasu. A Sean McVay mu v tomhle nechává volnou ruku. K tomu mu přispívá i jeho punter. Johnny Hekker je nejen jeden z nejlepších punterů v NFL, ale ještě k tomu oplývá poměrně kvalitní rukou. Na střední škole hrál starting QB a přesto, že už je to řádka let, tak opakovaně ukazuje, že všechno ještě nazpomněl. Ovšem překvapit disciplinované Patriots, u kterých je hlavní motto “Do Your Job”, není vůbec snadné. Jestli se ale příležitost naskytne, budou to Rams zkoušet.

Výsledek

Vlastně je mi skoro jedno, jak to dopadne. Chci si ten zápas užít. Chci vidět dobré obrany a chci vidět zdařilé útoky. Hlavně doufám, že se to nezvrhne v ofenzivní přestřelku, ale že se bude dařit Wadu Phillipsovi i Brianu Floresovi naordinovat taková schémata a playe, které útoky snadno neprokouknou. Oba na to rozhodně mají a podobně jako na pozicích head coachů, tak i tady máme souboj generací. Jenže Flores bude mít dostatek rad od starého lišáka Belichicka. Pokud bych měl odhadnout výsledek, tak říkám, že Bill to zvládne lépe a že ten tlak bude na Rams, McVaye a Goffa moc velký. Oba týmy jsou opravdu silné a já se těším na tu nejlepší možnou oslavu fotbalu.

New-England-Patriots-Logo.png Patriots - Rams Los-Angeles-Rams-logo.png 
       27:21

autor: Ondra Horák

Komentáře ke článku (celkem 561)

152161 OMAHA napsal před 5 měsíci:
Nečuduj sa, je to kurz na:
27225 | Americký futbal | NFL Super Bowl LII
152124 doktor23 napsal před 5 měsíci:
Nehnevaj sa, ale týmito nenavistnymi komentármi zhadzuješ sám seba. Určite sa nemôžem pokladať za nejakého fanúšika Pats, ale pred každým, kto niečo robí tak dobre, ako to robí táto organizácia, treba prejaviť rešpekt. A slušnosť. Naozaj si myslíš, že niekto chodí za rozhodcami a snaží sa ovplyvňovať zápasy? Alebo hádam BB pichá ihly do voodoo postavičiek súperov? Nemusíš ich milovať, ale rešpekt a slušnosť je podľa mňa základ. Pretože v čase salary capu robiť svoju prácu tak, ako to robia oni, to si rešpekt zaslúži.
152077 ygdrassil napsal před 5 měsíci:
ak nebudem v zozname cislo 12 (alebo 87 ci prinajhorsom 11), tak sa s vami nehram... :P

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Calvin Johnson

Calvin Johnson

Tým: Lions (#81)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 2007


Calvin Johnson byl během NFL draftu v roce 2007 vybrán v 1. Kole, jako 2. hráč celkově, týmem Detroit Lions. Johnson podepsal s Lions 6 letý kontrakt na $64 milionů… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Bootleg

Akce, při které quarteback naznačí předání míče running backovi, který běží opačným směrem než quarterback. Bootleg

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červenec 2019:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
000 fruhba | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4220×
DebiQue | off-line 4056×
formic | off-line 3566×
Aleš | off-line 3562×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4