NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

TV utkání – Patriots vs. Rams

neděle 28. října 2012, 16:19 Welcome to London! Po Olympijských hrách přivítá hlavní město Velké Británie další výjimečný sportovní svátek – v posvátném chrámu Wembley přivítají domácí (alespoň podle protokolu) St. Louis Rams jeden z nejlepších týmů poslední doby New England Patriots.

TV utkání – Patriots vs. Rams Dnešní zápas se odehraje v Londýně

Přestože, jak výše uvedeno, jsou Rams protokolárně domácím týmem, o výhodě domácího prostředí samozřejmě nelze ani hovořit. Což je pro svěřence Jeffa Fischera určitě škoda, neboť v domácí hale Edward James Dome zatím předvádějí poměrně solidní výkony, a to zejména v defenzívě. A není se čemu divit – Jeff Fischer jakožto dlouholetý hlavní trenér Tennessee Titans byl vždy charakterizován jako “defensive mastermind”, tedy vyhraněný specialista na obrannou činnost. Před sezónou byl hlavním tahákem trenérského přestupního trhu, když o něj mělo zájem hned několik týmů hledajících svého nového kormidelníka. Fischer si nakonec vybral tým, který považoval za mužstvo s největším potenciálem pro budoucí léta – St. Louis Rams. A volba to byla zcela logická – páteř týmu tvořili dlouholetý špičkový running back s vizáží i způsobem hry připomínajícím Predátora Steven Jackson a hráči, jež byli bývalou jedničkou a dvojkou draftu – quarterback Sam Bradford, respektive defenzívní end Chris Long. Oba tito muži vstupovali do NFL s obrovskými předpoklady, avšak oba zatím zůstali o mrakodrap za očekáváními, která do nich byla vkládána. Sam Bradford sice předvedl skvělou první sezónu, kterou zakončil ziskem titulu pro ofenzivního nováčka roku, ale od té doby jako by ho někdo vypnul. Chris Long oproti tomu v počátcích své kariéry neoslnil vůbec nikoho a už už se zdálo, že Rams předvedli v draftu ukázkový bust. V minulé sezóně však už naznačil své možnosti (jeho nejdominantnějším výkonem byli asi 3 sacky proti Drew Breesovi v zápase, kdy slaboučcí Rams porazili tehdy neskutečně rozjeté Saints) a letos svůj výkon dokázal ještě vystupňovat, když zcela bez diskuse patří k nejlepším pass-rusherům v celé NFL. Nadto na druhý konec defenzivní linie získal skvělého parťáka, o kterém s oblibou tvrdí, že bude jednou lepší než je on sám -bleskurychlého blitzera Roberta Quinna. No a to „jednou“ možná nastane dříve, než si Long myslel – letos už má Quinn na svém kontě 7 sacků! Dohromady s Longem už jich mají 11 a tvoří tak společně možná nejúdernější duo edge-rusherů v celé NFL.

A bude to právě především souboj mezi těmito dvěma muži podporovanými zbytkem defenzivní linie Rams a ofenzivní linií Patriots, jenž bude determinující pro výsledek dnešního zápasu. Není žádným tajemstvím, že šanci na úspěch proti Patriots mate pouze tehdy, pokud zastavíte jejich běhovou hru a nedáte Tomovi Bradymu ani vteřinu navíc, aby mohl z pocketu najít jednoho ze svých receiverů. Současně musíte velmi pečlivě střežit Wese Walkera, jehož Brady rád pod tlakem hledá krátkými bubble screeny – a nutno dodat, že maličký Wes je v činnosti “catch ‘n go”, tedy v zachycení krátké přihrávky a následném kličkování mezi obránci soupeře, opravdu jedinečný. Jediným srovnatelným hráčem v lize v této disciplíně je podle mého názoru minnesotský Percy Harvin.

Klíčem k otupení ofenzívy Patriots je ale zcela jednoznačně zastavení jejich běhové hry, která letos nadělila přes 200 yardů za zápas už nejednomu protivníkovi. Čím je dána její údernost? Zejména její specifičností, a to hned v několika ohledech:

  •  zátěž je velmi rovnoměrně rozdělena mezi 3 running backy – Stevan Ridley,…Brandon Bolden i Danny Woodhead tvoří neskutečně nebezpečný trojzubec, u kterého nikdy nevíte, který z jeho tří hrotů se do vás právě ten den zabodne
  • většina běhů Patriots vychází ze shotgun formace, což je jednak velmi těžko čitelné pro obrany soupeřů a jednak to poskytuje blokařům v ofenzivní linii dostatek času přesunout se na úplně jiná místa, než ve kterých hru započali a vytvořit tak tunely v neočekávaných místech – jedním dechem musím dodat, že blokační schémata Billa Belichicka jsou neskutečně propracovaná – podle mého názoru neexistuje v NFL žádný tým, který má kreativnější běhovou hru než Patriots
  • mnoho běhů je směřováno nikoliv dovnitř ofenzivní linie Patriots přes bloky guardů a centera, ale okolo jejího kraje. To je umožněno zejména tím, že Pats mají k dispozici patrně nejlepšího blokaře na pozici tight-enda, Roba Gronkowskiho. Pokud se dnes na nás budete dívat, zkuste se na chvíli zaměřit na to, jak Gronk blokuje – i když on to moc není blok, on je to spíš buldozer, který zválcuje kohokoliv, kdo mu stojí v cestě. Nadto je pro soupeře nevýhodou, že třeba maličký Danny Woodhead za obrovitým Gronkem prostě není vidět a ztratí se jak Harry Potter v Bradavicích. No a že se těžko tackluje hráč, kterého nevidíte, o tom asi není sporu

A abych nezapomněl – na to, jak Gronk skvěle blokuje, umí i docela dobře chytat balón. Ostatně 17 touchdownů, které loni zachytil, bylo nejenom nejvíce ze všech hráčů NFL, ale i single season rekordem v počtu touchdown na pozici tight-enda. A letos už si na své konto připsal dalších 5. Tenhle výkon je samozřejmě podložen nejen skvělou rukou Toma Bradyho, ale je dán zejména Gronkovou výškou a rozlehlostí jeho postavy (jinak se to snad nazvat nedá). Pokud na něj dobře hodíte lobovou přihrávku, tak se prostě do výšky, kam se dostane on, nikdo jiný nedopracuje ani kdyby měl štafle. Jinými slovy na cornerbacky je moc velký a na linebackery moc rychlý. Z čehož vyplývá jediný možný závěr - že se v endzóně v podstatě nedá bránit.

Proto se okruhem vracíme zpět na začátek – jediná možnost, jak porazit Pats, je vyhrát bitvu na line of scrimmage, zastavit run a znepříjemnit život Bradymu. To moc dobře ví třeba Rex Ryan, který se svými Jets potkává Patriots minimálně 2x do roka, a za tu dobu už si vypiloval recept na to, jak Pats přibrzdit. Podařilo se mu to ostatně i minulý týden, kdy i s podprůměrným Sanchezem dokázal dovést zápas až do prodloužení. Zdaleka letos ale nebyl jediným koučem, který tuto taktiku praktikoval a byl s ní úspěšný. Patriots mají zatím letos bilanci pouze 4-3, Tom Brady naházel zatím jen 12 TD‘s a do své obvyklé dominance mají hodně daleko. A k tomu jim bude v dnešním zápase chybět velmi podstatná součást jejich ofenzívy – tight-end Aaron Hernandez. A bez něj to bude pro Belichick boys zase o kousek těžší.

Přesto se domnívám, že Pats díky tomu, že disponují kvalitnějším kádrem a lepším režisérem na postu quarterbacka, dokáží v dnešním londýnském zápase zvítězit. I když díky dvojici Long – Quinn to budou mít podle mého názoru těžší, než se většina odborníků domnívá.

A já osobně se nejvíc těším na souboj head coachů Belichick – Fischer. Podle mého názoru se jedná o dva z pěti nejlepších stratégů v celé NFL. A oba jsou též mistry v reakci na vývoj utkání a přizpůsobení gameplanu svého týmu v průběhu zápasu. To budou opravdové šachy! Karpov vs. Kasparov! Let the game begin!

Tip na výsledek: Patriots 27 – Rams 20

autor: Doktor

Komentáře ke článku (celkem 20)

13765 ice_sk napsal před 85 měsíci:
zapasy hadzanej na ukor NFL ma vzdy vedia dostat do vyvrtky :]
13751 tthom napsal před 85 měsíci:
Ja to vždy sledujem tu :  http://www.wiziwig.tv/index.php?part=sports
13748 NFL111 napsal před 85 měsíci:
Parádny výkon Patriots!!! Pomohli mi k slušnej výhre na tikete,tam mi však najviac pomohla prehra San Diega. Teším sa aj z prvých bodov tu v rebríčku,keďže som sa len pred pár dňami zaregistroval. Hor sa na ďalší zápas  noci :-)

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Joe Namath

Joe Namath

Tým: (#)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 1965


I přes těžké zranění kolene, které se Namathovi přihodilo na univerzitě v Alabamě, byl draftován do obou asociací, které tehdy existovaly. National Football League… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Fair Catch

Je způsob (signál), kterým se může chránit punt returner (hráč, který má za úkol zachytit punt soupeřícího týmu a následně doběhnout s míčem co nejdále… Fair Catch

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za říjen 2019:

jana_fkt | off-line 120 bodů
Boubel | off-line 115 bodů
Didi | off-line 115 bodů
Keka | off-line 110 bodů
gaučový odborník | off-line 4504×
DebiQue | off-line 4124×
Ježour | on-line 3928×
formic | off-line 3876×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4