NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Tři nejzajímavější zápasy – week 16

neděle 23. prosince 2012, 15:30 Základní část NFL se nám pomalu chýlí ke konci. Dnes nás čeká porce patnácti zápasů šestnáctého herního kola. Které tři z nich jsou nejzajímavější? To se dozvíte v následujícím článku. Předem upozorňuji, že jsem do této rubriky musel zařadit televizní utkání mezi Cincinnati Bengals a Pittsburghem Steelers, a to nejen proto, že v tomto souboji jde o playoff, ale především kvůli tomu, že můj kolega Doktor je v USA a tudíž nebude moci k tomuto duelu napsat podrobnější preview, jak bývá jeho dobrým zvykem, a ani jej nebude moci se mnou komentovat. Bohužel musím dodat, že dnešní zápas je rovněž posledním živě vysílaným přenosem z NFL na Nova Sport. Na Nova Sport stále žijí v domnění, že hokejový zápas jihoamerické hokejové ligy mezi Bogota Kokainos a Buenos Aires Heroinos bude mít větší sledovanost než utkání NFL, ve kterém půjde zcela jistě o playoff. Bohužel se nám na této jejich domněnce za tři roky nepodařilo nic změnit. Ale teď už zpět k samotným zápasům…

Tři nejzajímavější zápasy – week 16 Dovede Andy Dalton Bengals do playoff?

Tři nejzajímavějšího zápasy - week 16


Cincinnati-Bengals-Helmet.png   vs.  Pittsburgh-Steelers-Helmet-Left.png

O co se hraje?

Karty v souboji těchto dvou rivalů z divize AFC North jsou jasně rozdány. Pokud Bengals porazí Steelers, zajistí si postup do playoff a zároveň ukončí šance Steelers na postup do playoff. Pittsburgh k tomu, aby si zajistil účast ve vyřazovacích bojích, musí bezpodmínečně porazit Bengals a v následujícím týdnu musí zvítězit nad Browns. Když tým Mika Tomlina splní tyto podmínky, Ravens dnes podlehnou Giants a příští týden prohrají s Bengals, vyhrají divizi AFC North. Steelers sice prohráli čtyři z pěti posledních zápasů, ale proti Bengals vyhráli pět zápasů v řadě. „Každý ví, o co se hraje,“ řekl linebacker LaMarr Woodley. „Stále kontrolujeme, co se stane. Musíme jít a dvakrát vyhrát.“

Jak zahraje Andy Dalton?

Mladý quarterback Bengals – Andy Dalton – neporazil ani jednou ve své dvouleté kariéře Steelers a proti defenzívě Dicka LeBaua se mu vůbec nedaří. Dalton zkompletoval ve třech zápasech, které proti Pittsburghu dosud odehrál, 13 z 27 přihrávek pro 137 yardů, 13 touchdownů a 1 interceptions. Dalton hodil v posledních třech zápasech jen 3 touchdowny a 3 interceptions. Mnozí odborníci mu vyčítali, že hraje příliš opatrně a že jeho hody postrádají v poslední době přesnost. Pokud chtějí Bengals uspět proti defenzívě Pittsburghu, která je proti pasu statisticky nejlepší, bude muset „zrzavá puška“, jak se Daltonovi přezdívá, seřídit svá mířidla a předvést výkon na hranici svých možností.


Dokáže zraněními oslabená secondary Steelers zastavit A. J. Greena?

Jak jsem již zmínil, defenzíva Pittsburghu je sice proti pasu druhá nejlepší v NFL, ale dnes se bude muset kvůli zranění opět obejít bez svého nejlepšího cornerbacka Ika Taylora a starting cornerbacka Keenana Lewise. Steelers tak budou nuceni zařadit do sestavy nezkušeného Joshe Victoriana, a to není dobrá zpráva, když proti nim dnes bude stát jeden z nejlepších wide receiverů NFL – A. J. Green. Čtyřiadvacetiletý wide receiver prožívá fantastickou sezónu. Dosud zachytil 85 přihrávek pro 1.208 yardů a 11 touchdownů. V posledním vzájemném zápase, ve kterém Steelers zvítězili nad Bengals poměrem 24:17, mu defenzíva Pittsburghu povolila zachytit pouze jednu přihrávku, ale to hrál Ike Taylor. Podaří se jí to i dnes?

Aby měl Andy Dalton dostatek času hodit na Greena přihrávku, bude muset jeho ofenzivní lajna odvést proti zone-bliztům Pittsburghu daleko lepší práci, než tomu bylo v minulém zápase proti Eagles, kdy na svého quarterbacka povolila šest sacků (nejvíce v letošní sezóně). Bengals se budou snažit zpomalit pass-rush Pittsburghu pomoci běhové hry vedené BenJarvusem Greenem-Ellisem. Bengals naběhali v posledních pěti zápasech v průměru 168,2 yardů. Běhová defenzíva Pittsburghu povoluje v průměru 92,7 yardů za zápas, což ji řadí na čtvrté místo v NFL.

Prosadí se útok Steelers proti obraně Bengals?

Defenzíva Bengals má velký podíl na tom, že má Cincinnati velkou šanci probojovat se podruhé v řadě do playoff. Obrana Bengals inkasovala v posledních šesti zápasech pouze 12,5 bodů, vyprodukovala 15 turnoverů a především zaznamenala celkem 43 sacků (nejvíce v NFL). Nejdominantnějším hráčem obrany Bengals je bezpochyby defensive tackle Geno Atkins. Atkins má na svém kontě již 10,5 sacks. Dnes bude hodně záležet na tom, jak se s tímto monstrem vypořádá střed ofenzivní linie Steelers.

Benu Roethlisbergerovi, který zkompletoval v minulém zápase proti Cowboys 24 ze 40 přihrávek pro 339 yardů, 2 touchdowny a 1 interception, by dnes jistě usnadnilo práci, kdyby se mu dostalo podpory od běhového útoku. Běhový útok Pittsburghu sice dosahuje v průměru jen 96,5 yardů za zápas, ale v posledním vzájemném zápase proti Bengals naběhal 168,2 yardů (nejvíce v letošní sezóně). Nejčastějším cílem Roethlisbergerových přihrávek je Mike Wallace a tight end Heath Miller. Oba hráči zachytili letos shodně 8 touchdownů.

Zajistí si Bengals postup do playoff nebo si Steelers udrží při životě své postupové šance do vyřazovacích bojů? „Další dva zápasy jsou jako playoff zápasy, ale když nevyhrajeme tenhle, tak na tom dalším již nebude záležet,“ pronesl zkušený linebacker Steelers – Larry Foote. „Když prohrajeme, nedostaneme se tam, kde bychom chtěli být.“

Tip na vítěze:

Doktor: Cincinnati-Bengals-Logo.png  Bohumil: Pittsburgh-Steelers-Logo.png

San-Francisco-49ers-Helmet.png  vs.  Seahawks - pravá.teamhelmetf.png

O co se hraje?

49ers a Seahawks jsou si podobní jako vejce vejci. Oba mají neprostupnou obranu, vynikající běhovou hru vedenou výbornými running backy, oba preferují tvrdý fyzický fotbal a oba mají za centrem mladé talentované quarterbacky. Kdybych měl podobnost utkání mezi těmito dvěma rivaly z divize NFC West k něčemu přirovnat, bylo by to k boxerskému souboji bratří Klitschků. Pokud dnes Seahawks zvítězí, zajistí si postup do playoff. 49ers mají sice jistý postup do playoff, ale výhrou nad Seahawks by si zajistili vítězství v divizi, ale nejdřív musí zvítězit v Seattlu, a to se letos nikomu nepodařilo. „Vše, co můžeme udělat, je připravit se na zápas,“ řekl hlavní trenér Seahawks – Pete Carroll. „Je to pro nás důležitý divizní zápas, uvidíme, jak se vyvine.“

Naváže ofenzíva Seahawks na své výkony i proti defenzívě 49ers?

Útok Seattlu je v posledních dvou týdnech naprosto nezastavitelný. Seahawks rozdrtili na začátku prosince Arizonu Cardinals poměrem 58:0 a minulou neděli zvítězili nad Buffalem Bills poměrem 50:17. Základním stavebním kamenem útoku Seattlu je running back Marshawn Lynch. „Best Mode“ naběhal dosud v letošní sezóně 1.379 yardů (více yardů naběhal jen Adrian Peterson), skóroval 10 touchdownů a jeho průměr na jeden běh činí 5,1 yardů. Je to právě on, kdo má největší podíl na tom, že běhový útok Seattlu je třetí nejlepší v lize.

Quarterback Seahawks – Russell Wilson – se stal prvním quarterbackem, který vyhrál ve své první sezóně v NFL na domácím hřišti šest zápasů v řadě. Wilson hodil před domácím publikem 12 touchdownů a jen 1 interception a v minulém zápase proti Bills skóroval 3 běhové touchdowny. Avšak dnes bude proti této dvojici stát defenzíva 49ers, která je proti běhu druhá a proti pasu pátá nejlepší v lize a v průměru povoluje pouze 15,6 yardů. Defenzíva 49ers má před sebou jedno velké „ALE“. Základní stavební kámen jejich defenzivní lajny – Justin Smith – si v minulém zápase proti Patriots poranil loket a zatím není jisté, zda bude v dnešním zápase schopen nastoupit. Pokud nebude schopen hrát, bude to pro 49ers klíčová ztráta.

Zastaví defenzíva Seahawks Franka Gora?

Podobně jako útok Seattlu je i útok San Francisca založen na běhové hře. Běhový útok 49ers dosahuje v průměru 162,9 yardů za zápas, což jej řadí na druhé místo v NFL. Defenzíva Seahawks povoluje v průměru pouze 15,6 bodů na zápas (stejně jako 49ers) a proti běhu je na solidním desátém místě, ale v prvním vzájemném zápase nedokázala Gora zastavit, a právě to byl jeden z hlavních důvodů, proč 49ers zvítězili nad Seahawks poměrem 13:6. Gore naběhal proti Seattlu 131 yardů (nejvíce v letošní sezóně). Od té doby nedokázal překonat hranici sta naběhaných yardů za zápas.

Jak je Gore pro 49ers v zápasech proti Seahawks důležitý, dokazuje i následující statistika: když naběhá více než sto yardů, mají 49ers se Seahawks bilanci 4-0. Když naběhá méně než sto yardů, mají s nimi bilanci 3-6. Colin Kaepernick ukončil v minulém zápase proti Patriots veškeré spekulace o tom, kdo zůstane v letošní sezóně starting quarterbackem 49ers. Kaepernick hodil proti Patriots 4 touchdowny a za svůj výkon byl zvolen ofenzivním hráčem týdne. 49ers se stali prvním týmem, který dokázal po třinácti zápasech porazit v prosinci Pats na jejich domácím stadiónu. Budou prvním týmem, který dobude letos CenturyLink Field?

„Seahawks jsou momentálně ve formě,“ řekl během týdne Kaepernick, který hodil letos 7 touchdownů, 2 interceptions a skóroval 5 běhových touchdownů. „Jejich defenzíva hraje skvěle, jejich ofenzíva skóruje body, takže musíme být připraveni.“

Tip na vítěze:


Doktor: Seattle-Seahawks-Logo.png    Bohumil: Seattle-Seahawks-Logo.png


New-York-Giants-Helmet.png   vs.  Ravens - pravá teamhelmetf.png

O co se hraje?

Ravens mají jistý postup do playoff. Pokud dnes porazí Giants, zajistí si vítězství v divizi AFC North. Giants musí vyhrát následující dva zápasy, aby postoupili do playoff. Pokud dnes prohrají, budou jejich šance na postup do vyřazovacích bojů velmi malé, nebo žádné. „Když vyhrajeme dva zápasy, budeme v playoff,“ řekl během týdne hlavní trenér Giants – Tom Coughlin. „To je to, na co se soustředíme. Náš tým si je těchto okolností velmi dobře vědom. Je to pro nás playoff situace. Musíme teď vyhrát, abychom měli šanci probojovat se do playoff. V minulosti jsme to zvládli. Budeme to muset opět zvládnout.“

Oběma týmům se nedaří

Ravens prohráli tři zápasy v řadě a opakovaně se tak připravili o možnost zajistit si vítězství v divizi AFC North. Dnes mají další šanci. „Máme před sebou práci, kterou musíme udělat,“ řekl hlavní trenér John Harbaugh. „Budeme bojovat jako blázni, abychom se stali týmem, kterým se můžeme stát. Zatím tím týmem nejsme. Je to dlouhá sezóna, ale všechny naše sny a cíle jsou přímo před námi.“

Giants vedli po většinu sezóny divizi NFC East, ale v současné době se děli o první místo v této divizi s Dallasem Cowboys a Washingtonem Redskins. Giants nedokázali v minulém zápase proti Falcons skórovat ani jeden bod a prohráli poměrem 34:0. Pokud vyhrají následující dva zápasy, zajistí si postup minimálně do wild card playoff. Pokud tuto podmínku splní a Cowboys a Redskins jednou prohrají, zajistí si i vítězství v divizi. „Mnoho týmů je v podobné situaci jako my,“ řekl quarterback Eli Manning. „Musí vyhrávat, aby postoupili do playoff.“

„Ravens neprohráli na domácím hřišti šestnáct zápasů v řadě,“ tato věta platila ještě před začátkem prosince. Avšak neporazitelnost Ravens na M&T Bank vzala za své, když zde před dvaceti dny podlehli Pittsburghu Steelers. Když Ravens podlehli v minulém zápase Denveru Broncos poměrem 34:17, vyslechli si od svých příznivců hlasité bučení. „Myslím si, že my a naši fanoušci jsme velmi hrdí na to, že máme doma výhodu,“ řekl defensive tackle Ravens – Haloti Ngata. „V poslední době jsme neprokázali, že na domácím hřišti hrajeme dobře. Doufám, že to dokážeme změnit a ukončíme to vítězstvím.“ Giants prohráli na hřištích soupeřů tři zápasy v řadě.

Flacco a Manning prožívají podobnou sezónu

Alespoň tak hovoří statistiky. Eli Manning zkompletoval dosud 60,4 % přihrávek pro 3.590 yardů, 20 touchdownů, 15 interceptions a jeho quarterback rating činí 84. Joe Flacco zkompletoval dosud 59,1 % přihrávek pro 3.474 yardů, 20 touchdownů, 10 interceptions a jeho rating činí 86,2. A oběma se minulý týden vůbec nedařilo. Flacco zkompletoval proti Denveru 20 ze 40 přihrávek pro 254 yardů, 2 touchdowny, ztratil fumble a především se dopustil interception těsně před endzónou Broncos, kterou defenzíva Denveru vrátila do touchdownu a ukončila tak veškeré naděje Ravens na vítězství. Manning zkompletoval proti Falcons 13 z 25 přihrávek pro 161 yardů a 2 interceptions.

Oba shodně říkají, že se musí soustředit na následující zápas a nelámat si hlavu minulostí. „Taková je sezóna NFL. Odehráli jsme hodně dobrých zápasů. Některé jsme ze začátku vyhráli, a teď jsme některé prohráli. Tak to zkrátka někdy chodí. S minulostí toho moc nejde dělat,“ pronesl Flacco. „Je to jen fotbal,“ řekl jeho dnešní soupeř Eli Manning. „Ne každý zápas se odehraje tak, jak si jej plánujete.“

Zastaví běhová defenzíva Giants Raye Rice?

Ray Rice dostal v minulém zápase proti Broncos šišku do rukou jen dvanáctkrát a naběhal 38 yardů. Již v letošní sezóně naběhal 1.031 yardů a skóroval 9 touchdownů. Běhová defenzíva Giants povoluje v průměru 123,7 yardů za zápas, což ji řadí až na 22. místo v lize. Dnes to bude opět „malý-velký muž“, kdo ponese na svých ramenou ofenzívu Ravens. Pokud se Baltimoru podaří rozhýbat běhovou hru, měl by mít proti pass-rushi Giants, který zaznamenal letos jen 32 sacků, dostatek času na to, aby přihrál míč na jednoho ze své trojice receiverů – Anaquana Boldina, Torreyho Smitha a Dennise Pittu. Torrey Smith, který bývá využíván pro dlouhé přihrávky, sice utrpěl v minulém zápase otřes mozku, ale dnes by měl hrát.

Bude hrát Ahmad Bradshaw?

Ahmad Bradshaw nehrál kvůli zranění kolene v posledním zápase proti Falcons. David Wilson, který jej nahradil, naběhal proti Atlantě jen 55 yardů. Vše nasvědčuje tomu, že by měl Bradshaw dnes nastoupit. Defenzíva Ravens, která se i dnes bude muset obejít bez svého generála Raye Lewise, je proti běhu až na 26. místě. Bradshawův potencionální návrat by měl vylepšit běhový útok Giants a usnadnit práci Manningovi, který nehodil ve čtyřech z posledních sedmi zápasů touchdown.

Ravens se střetli s Giants celkem čtyřikrát. Ravens vyhráli tři z těchto zápasů. V Super Bowlu XXXV zvítězili nad Giants poměrem 34:7, ale to se stalo již před jedenácti lety. Zajistí si Ravens vítězství v divizi, nebo si Giants udrží naději na obhajobu Super Bowlu? To se dozvíme za pár hodin.

Tip na vítěze:


Doktor: New-York-Giants-Logo.png     Bohumil: New-York-Giants-Logo.png

autor: Bohumil Rajchl

Komentáře ke článku (celkem 21)

16591 lou kubino napsal před 83 měsíci:
Steelers sa proste nepodarila sezona,nerobil by som z toho vedu..trapili ich zranenia,starting QB bol out kvoli tvrdemu zraneniu..prehrali s timami ako Raiders,Titans,Browns,Chargers..ked prehrate taketo zapasy play-off si nezasluzite..buducu sezonu budu spat..bodka
16529 ferry31 napsal před 83 měsíci:
zase lepsi vypadnout po prohre s Bengals, nez to zabit v pristim kole doma a Browns, to uz bych tu tv asi vazne vyhodil z okna :D
16522 Luc123 napsal před 83 měsíci:
Souhlasím, že Brady byl dnes špatný. Ale už se mi to zdá posledních pár zápasů, že Patriots hrjaou nějaké jiné akce než jsou zvyklí. Asi trochu skrývají akce do play-off. Flaco dnes zatí dobře, ale zápas proti Broncos zazdil a těch chyb už letos udělal hodně. Já ho první půlku sezony hájil, ale teď už mám stejný názor jako Doktor. Vítězství Vikingů jsem tipoval, tam to pro mě překvapení nebylo. Kupodivu to ale nebylo zásluhou AP ale Pondera!! a to je co říct. Dnes mě překvapil jen Dallas, opět se ukazuje, že když to mají na dosah tak to poserou. Jiným slovem to napsat nejde.

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Aaron Rodgers

Aaron Rodgers

Tým: Packers (#12)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2004


Víte, co je?

Pojem: Onside Kick

Speciální výkop míče ze země. Na rozdíl od klasického kick off se kicker nesnaží kopnout míč co nejdál. Ale naopak co nejblíže před sebe a své spoluhráče. Onside Kick

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za říjen 2019:

jana_fkt | off-line 120 bodů
Boubel | off-line 115 bodů
Didi | off-line 115 bodů
Keka | off-line 110 bodů
gaučový odborník | off-line 4504×
DebiQue | off-line 4124×
Ježour | on-line 3928×
formic | on-line 3876×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4