NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Weekly Quarterback: Bláznivá neděle

pátek 22. prosince 2017, 10:30 Co všechno je v NFL možné? Výčet za tuto neděli je opravdu bohatý, pojďme si to spolu projít. 

Weekly Quarterback: Bláznivá neděle

Do playoff si definitivně zajistil postup tým, který má momentálně v NFL nejlepší passovou obranu (168.9 yardů vzduchem povolených na zápas), nejvíce získaných sacků (51) a nejproduktivnější běhovou hru (149.1 naběhaných yardů na zápas). To asi není šokující, jenže se podržte. Mluvím o Jacksonville Jaguars! Týmu, který naposledy nakoukl do playoff před 9 lety, což je taky rok, kdy naposledy měli v sezóně pozitivní bilanci. Tenhle tým byl tak dlouho pro smích, že je těžké přijmout něco jiného. Jenže tohle je realita. Nejeden útok už si na nich vylámal zuby, a pokud bude hrát quarterback Blake Bortles jako v neděli, měli by se ostatní bát. Bortles měl na kontě 246 yardů a 3 touchdowny vzduchem už v poločase. Přitom mu stačí, když bude konzervativní, omezí chyby a nechá běhovou hru a obranu, ať ho nese. Tohle je obecně moc dobrá kombinace v playoff.

Aaron Rodgers hodil v jednom zápase 3 interception! Další jobovka. Green Bay prohráli s Carolinou Panthers a playoff už je pro ně mimo dosah. Přes všechnu snahu, ono pověstné RELAX se nekoná. Ač to pro něj není typické, Rodgers dělal zbytečné chyby, a když se na interception spolu podíváme, jdou jednoznačně za ním. Všechny tři interception byli podhozené passy. Na poprvé uspěchal dlouhý improvizovaný hod pod tlakem, do kterého se nemohl dostatečně postavit a míč tak neměl šanci udělat potřebnou vzdálenost. Na podruhé prostě jen nepřesně podhodil míč na Davante Adamse, který byl jinak uprostřed hřiště zcela volný, kdyby jen míč letěl trochu dál. Na potřetí znovu improvizoval a pro něj netypicky podhodil v běhu z kapsy míč na Jordy Nelsona. Soupeř z turnoverů sice získal body jen jednou, ale i tak to byli 3 drajvy, ze kterých Packers vyšly na prázdno. A to si proti Carolině nemohli dovolit.

Když už jsme u Caroliny Panthers. Nechtěli byste koupit NFL tým? V šokující zprávě majitel týmu Jerry Richardson oznámil, že Panthers budou po sezóně na prodej. Tento 81 letý pán neprožívá zrovna nejlepší rok. Potýká s několika obviněními ohledně sexuálního harašení na zaměstnankyních a rasismem na jednom bývalém skautovi týmu. Možná ideální čas, odejít ze scény.

Složený papír rozhoduje o první downu. To už jsme v zápase Dallasu s Oaklandem. Quarterback Dak Prescott se pokusil sneakem získat čtvrtý down a 1 yard a bylo to těsné. Dokonce i po přeměření lízátky s řetězem to bylo o prsa vietnamské plavkyně. Hlavní rozhodčí Gene Steratore na to koukal zprava, pak zleva, pak shora a nakonec vzal složený kus papíru a zkusmo ho vložil mezi koncovou tyč řetězů a míč. Výsledek? Je to první down. To samozřejmě moc nesedělo s hráči Oaklandu. Přeci, když tam ten papírek dal, tak by to nemělo platit. Jenže rozhodčí si prý jen potvrzoval svou teorii, že úhel neseděl. Bláznvé? Určitě. V tomto zápase Oakland ještě na vlastní kůži poznal důsledky dalších nepopulárních pravidel. V samém závěru, zápas na vážkách, Oakland hrál s 8 yardů soupeře a drajvoval za stavu 17-20 na vítězství. Trenér chtěl hrát pass na rozjetého WR Micheal Crabtree, jenže ten byl po předchozí hře po srážce s obráncem proti jeho vůli poslán do ošetřovacího stanu na kontrolu, zdali nemá concussion. Hra se tak musela změnit. Quarterback Derek Carr snapnl balón pro passovou hru, zaváhal, setřásl pass ruhery a vydal se po zemi směrem k pylonu. Cenu zachránce týdne si zaslouží safety Cowboys Jeff Heath, který do toho dal všechno a v poslední chvíli letícího Dereka Carra dostihl a postrčil do zad. Tomu míč vylétl z natažené ruky, proletěl end zónou a Raiders inkasovali nepopulární touchback. Game over.

To pravé drama v závěru nabídl vypjatý souboj New England Patriots s Pittburghem Steelers. Fanoušci Ocelářů si zopakovali, co to v NFL znamená catch a co naopak ne. Když za stavu 24-27 zachytil půl minuty do konce Jesse James těsně před end zónou míč a natáhl se s ním pro touchdown, ukázal rozhodčí touchdown a mohlo se slavit. Jenže ouha, pomalu. Touchdowny se automaticky přezkoumávají na videu a to ukázalo, že James sice s míčem překročil potřebnou čáru koncové zóny, ale jak padl na zem, míč se o trávník lehce vysmekl a v rukou posunul. Kdyby to byl běžec s míčem, je to jedno. Ale jako receiver musí podle pravidel dokončit catch i po pádu na zem, než může být uznán (angl. survive the ground). A to se nestalo, takže akce byla přehodnocena na nekompletní pass. Díky pravidla! Musel se hrát druhý down. Quarterback Ben Roethliesberger poslal rychlý pass pro 3 yardy, ale receiverovi se nepodařilo vyběhnout ze hřiště, takže čas běžel dál. Do end zóny zbývalo ještě dalších 7 yardů, nicméně Pittsburgh už neměl timeouty na jeho zastavení. Už jen 20 vteřin do konce zápasu, není čas, Roethliesberger pohotově ukazuje spoluhráčům, že míč zahodí do země (angl. spike the ball), aby čas zastavil. Jenže, jak se vyjádřil po zápase, do sluchátka helmy mu trenéři jasně hlásí, ať to nedělá. Takže doběhne na line of scrimmage, rozhlédne se na své wide receivery a poklepáním na helmu jim dá najevo, že mají běžet vpřed. Snapne míč a ejhle. Zatímco na levé straně ani jeho spoluhráči, ani obrana nejeví známky života, napravo osamocený Eli Rodgers běží do několika připravených obránců. Výsledek znáte, vyražený míč do vzduchu zachytil safety Duron Harmon pro interception a ukončil tak zápas výhrou Patriots. Roethliesberger s pasem váhal, ale ultimátně hodil míč na obsazeného spoluhráče, zatímco půlka všech hráčů na hřišti čekala spike a zastavení času. Bohužel ta špatné půlka. Kdyby to Roethliesberger lépe vyhodnotil a hodil v tu chvíli míč do ochozů, vyšlo by to jako spike, čas by se zastavil a Steelers mohli kopnout field gól a jít do prodloužení. Tenhle zmatek nic dobrého nepřinesl. Aby fake spike, jinak vynikající triková hra, fungoval, je potřeba být připraven, dobře to zahrát a soupeři prodat. Tenhle pokus nesplnil ani jedno kritérium.

Další zpráva z čistého nebe zaskočila nejen fanoušky, ale zřejmě i hráče Cincinnati Bengals. Jak si jinak vysvětlit mizerný výkon proti Minnesotě. Pouhých 161 yardů získaných v útoku, jen jeden první down udělaný v prvním poločase, to si za rámeček nedají. Ale k té zprávě: Hlavní trenér Marvin Lewis po této sezóně plánuje u týmu skončit spolu se svojí dobíhající smlouvou. Inu, čas pro tyhle dvě strany rozejít se po svých je tak akorát. Bengals potřebují čerstvou krev. Momentální tým s quarterbackem Andy Daltonem už skončil své období hojnosti a rychlých proher v playoff, je na čase zkusit něco jiného. Lewis je po Bill Belichickovi druhým služebně nejstarším trenérem NFL (15 sezón u týmu). Dokázal s Bengals postoupit do playoff 5 sezón v řadě v letech 2011-2015, jenže už to je momentálně jen vzdálená vzpomínka. Lewis je v NFL respektovaná osoba a pokud se rozhodne zůstat u řemesla, jistě práci najde velice rychle. Ať už jako kouč, koordinátor nebo nějaký manažer. Nad týmem Bengals a personálním složení týmu měl vždycky hodně velké slovo.

Blowout Cinncinati 7-34 umožnil Minnesotě oživit jednu z těch veselejších story letošního ročníku. A to je návrat quarterbacka Teddy Bridgewatera na trávníky po ošklivém zranění kolene a více než roční rehabilitaci. V závěru nechal odpočinout starteru Case Keenumovi, jehož pevnou pozici však nejspíš neohrozí. Podal pár míčů na running backa a z dvou passových pokusů jeden skončil nekompletní a jeden jako interception.

Domácí stadión Seattlu jako nedobytná tvrz. Tak to pro tentokrát zase rychle zapomeňte. Letošní překvapení sezóny po rukou trenéra Seana McVay, Los Angeles Rams, si sem přijeli bez ostychu zastřílet. V poločase už vedli 34-0 a bylo vymalováno. Trenér McVay postavil letošní útok na running backovi Toddu Gurleym a je mistr kreativního designu, který má jediný cíl. Nějak dostat míč do rukou tohoto playmakera. A to je moc dobrý nápad. V Seattlu si Gurley připsal po zemi 152 yardů a 3 touchdowny, vzduchem 28 yardů a další touchdown. Pro zajímavost, Gurley je v útoku příjemcem 52.1 procent všech míčů svého týmu, ať už po zemi nebo vzduchem (angl. touches). To je nejvyšší procento v NFL. V podstatě každý druhý míč v útoku quarterback buďto podá nebo hodí právě na něj. Obrany to ví, a přesto ho málokdy dokáží zastavit.

Souboje o top pozice na nadcházejícím draftu se … jaksi nepřiostřují. Cleveland Browns drží svou neporazitelnost, ehm nevyhratelnost pevně v ruce. Proti Baltimoru nenechali nikoho na pochybách, kdo je nejhorším týmem v NFL. Fanoušek v dresu s číslem 99 a jmenovkou Sad Since to docela vystihl. Druhé místo nepouštějí New York Giants. Proti Eagles podali zlepšený výkon v útoku, ale špatné týmy si vždy cestu k prohře nějak najdou. Giants si lacino nechali zblokovat extra point pokus, punt a nakonec i field gól pokus. Jejich special týmy nejsou zas tak speciální a věnovali Eagles hned dva cenné drajvy. Nick Foles vzkazuje své díky. Ani Indianapolis Colts na třetí pozici odspoda už nevypadají ohrozitelně. San Francisco 49ers totiž potřetí v řadě vyhrálo a veze se na vlně Jimmy Garoppolo. Takže k čemu by jim byl vysoký pick.

Co ještě stojí za řeč

Už jsem o tom psal, je tomu něco přes týden, co Cleveland propustil Sashi Browna a najmul nového generálního manažera John Dorseyho. Ten má za sebou solidní resumé a mohl by být pro Browns konečně to pravé ořechové. Jenže ho čeká nesnadný úkol. A nejspíš také pramálo trpělivosti. Majitel Browns, Jimmy Haslam, od roku 2012 (kdy tým koupil) už vystřídal 4 generální manažery s průměrnou délkou životnosti 15 měsíců. Dorsey převezme tým, který má v kádru spoustu děr a od obnovení v roce 1999 si ještě nedokázal najít franchise quarterbacka. Brandon Weeden, Johnny Manziel, Deshone Kizer. To je jen malá ukázka quarterbacků, které Browns v nedávné minulosti draftovali, zatímco volby Carson Wentze a Deshaun Watsona vyměnili jiným týmům. Dorsey však bude opět v letošním draftu na prémiové pozici a měl z ní konečně pro Browns kapitalizovat. Tým má momentálně 99 procentní šanci, že obdrží první volbu draftu 2018 a k tomu má ještě pick Houstonu (projektovaný jako číslo 6) získaný výměnou. Plus další picky, celkem 5 v prvních dvou kolech. Samotný draft ale jistě nebude stačit, chtělo by to přilákat také nějaké zkušené hráče, kteří mladou krev podpoří a naučí. Tady pomůže projektovaných skoro 50 miliónů dolarů pod platovým stropem, které by mohli přesvědčit některé zkušené borce, aby se vydali do smutného Clevelandu. Protože až se rok s rokem sejde, ve prospěch nebo neprospěch Dorseyho budou mluvit výsledky. Pokračovat v momentální sérii 2-38 za posledních 40 zápasů určitě stačit nebude.

Naivita týdne. Tak bych nazval coverage, kterou předvedl cornerback Casey Hayward při 67 yardovém touchdownu WR Tyreek Hilla. Měl ho v osobní coveragi jeden na jednoho bez pomoci safetyho za sebou. Přistoupil si před snapem blízko, ale pak nepochopitelně neudělal žádný press, ani se ho nedotknul a nechal ho doslova proběhnout kolem sebe do úplně volného prostoru. A to není dobrý nápad proti rychlému hráči, jako je Hill. Při svém sprintu dosáhl rychlosti 34 kilometrů v hodině, obránce nechal daleko za sebou a pohodlně skóroval snadný touchdown.

Co stojí za revivalem útoku Kansasu? Běhová hra jako základ všeho. V prvních 5 zápasech sezóny dělali Chiefs po zemi kolem 156 yardů v průměru na zápas, obrany na to museli reagovat a to otevíralo zbytek hřiště pro velké hry. Pak následovalo 7 zápasů se šesti prohrami, ofenzivně to vázlo, po zemi to bylo sotva 81 yardů na zápas. A teď? 165 běhových yardů proti Raiders minulý týden, 174 běhových yardů proti Chargers v sobotu. Obě výhry.

Co se to stalo s Tennessee Titans? Ještě před dvěma týdny to byl žhavý tým s vedením v divizi AFC South. Stačilo jen porazit slabou Arizonu a San Francisco a svůj postup do playoff definitivně stvrdit. Místo toho mají po dvou prohrách hodně podnětů k zamyšlení a postup do playoff nejistý.

Running back Adrian Peterson, dnes už bohužel jen stín kdysi slavného hráče, byl umístěn na listinu dlouhodobě zraněných a možná jsme viděli jeho poslední snap v NFL. Po přesunu do Arizony prožil jeden revival zápas s více než 100 naběhanými yardy a několik dalších nevýrazných utkání, načež jej zpomalilo zranění. Smlouvu má ještě i na rok 2018, to však neznamená, že sám neřekne dost. Přeci jen, zranění krku bývají ošidná.

Vím, že se spekuluje, kde bude příští rok hrát Eli Manning, pokud opustí Giants. Skloňuje se například Denver Broncos, kde nového quarterbacka určitě hledat budou a generální manažer John Elway by mohl vsadit spíše na zkušenosti než vysoko draftovat. Přesto si nemyslím, že by se Eli vydal do právě do Denveru. Už prot, že tam hrál jeho starší bratr, který ve své poslední sezóně v dresu Broncos získal Super Bowl. O podobné očekávání a život ve stínu bratra on nestojí, má v povaze jít si vlastní cestou. Ze stejného důvodu se po střední škole nevydal na univerzitu Tennessee, kde o něj hodně stáli.

Moc se mi líbí, když dávají fotbal s kamerou za zády quarterbacka. Někdy je to méně přehledné, zvlášť pokud hra jde svižně směrem do strany, ale jindy to naopak ukáže nahou realitu hry, jak ji vidí quarterback, Ve čtvrtečním utkání Denveru hodil Trevor Siemian interception, při němž bylo nabíledni vidět, jaké měl možnosti. Nevybral si příliš ideálně a ještě k tomu hodil míč nepřesně. Pokud můžete, doporučuji si najít hru v highlightech a akci si prohlédnout. Z play-action hry měl k dispozici dva hluboko se křížící wide receivery proti obraně s jedním hluboko hrajícím safety. Jím vybraný hráč, Demaryius Thomas v době začátku hodu uniká třem obráncům o krok, podbíhající linebacker je k němu zády. Pokud by míč letěl více do běhu a o něco dál, má šanci být kompletní. Naproti tomu Emmanuel Sanders má na svého strážce více než metr a hluboký safety právě udělal krok špatným směrem. Tohle mohl být touchdown. Úplně volný byl runnning back na checkdown. Ono se to kecá po bitvě, ale zkuste si to pustit poprvé a vyhodnotit, co byste dělali vy.

Otázky pro vás

Chtěl bych se zeptat fanoušků, jejichž oblíbený tým už na playoff nedosáhne. Komu budete fandit a proč?

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, twitter 

autor: Jiří Robek

Komentáře ke článku (celkem 71)

115185 DebiQue napsal před 31 měsíci:
Podla mna mu daju len ten transition... Ten je najlacnejsi, a cokolvek mu iny tim ponukne, tak dorovnaju...
115180 FunThomas DB9 napsal před 31 měsíci:
NO a Pats stale v hre takze ja fandim svojim.
115138 Kurka84 napsal před 31 měsíci:
Letos to vypadá na hodně sympatických týmu v play off, Packers jsou out, takže za me Jags a Steelers za AFC a Rams se Saints za NFC. A superbowl bude urcite Patriots -Panter a jdu si to hodit :-)

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Larry Fitzgerald

Larry Fitzgerald

Tým: Cardinals (#11)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 2003


Larry Darnell Fitzgerald Jr. byl v roce 2004 během NFL draftu vybrán v 1. kole, jako 3. hráč celkově, týmem Arizona Cardinals. Od svého prvního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Man to Man Defense

Obranná taktika, při které si jednotliví hráči obrany rozeberou hráče soupeře a každý hráč hlídá jednoho konkrétního soupeře, kterého se stále drží. Man to Man Defense

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červenec 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4975×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4495×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4