NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Weekly Quarterback: Díkuvzdání

čtvrtek 30. listopadu 2017, 8:30 Díkuvzdání aneb tradiční, fotbalem nabitý čtvrtek přinesl tři zápasy, ale bohužel jen jeden z nich stál opravdu za sledování.

Weekly Quarterback: Díkuvzdání

A byl to hned ten první mezi Detroitem a Minnesotaou, a tak se mu budu hned věnovat. Pak si došel pro porážku Dallas – proti Chargers byl quarterback Kovbojů Dak Prescott zcela nulový, stejně jako v předchozích dvou zápasech, v nichž se nemohl schovat za svou ofenzivní lajnu a běhovou hru. Bez Ezekiela Elliotta mu to prostě nejde, musí honit skóre a končí to sacky nebo interceptions. Problémy Dallasu jsou nicméně hlubší a play-off mu zvolna mizí v dáli. O posledním zápase čtvrtka se dá říct jen to, že kdo ho vynechal, o nic nepřišel. Tedy pokud ho vyloženě nebere puntování. Redskins „utrpěli“ vítězství nad zcela marným útokem Giants, který za celý druhý poločas nedokázal získat první down a výsledkem je další prohra. Tedy nic nového ani zajímavého.

Detroit Lions vs. Minnesota Vikings 23:30

První zápas Díkuvzdání tedy už tradičně zahrnoval Lvi z Detroitu. Tradice byla dodržena i výsledkem –Detroit prohrál se žhavou Minnesotou. Bude zajímavé sledovat, jak se bude dál vyvíjet forma quarterbacka Case Keenuma, který se veze na neuvěřitelné vlně sebevědomí. Momentálně prostě není pro trenéry možnost, jak ospravedlnit jeho posazení na lavičku ve prospěch uzdraveného Teddyho Bridgewatera. Keenum hraje nebojácně, kompletuje pasy na poslední chvíli, i když vidí, že se na něj řítí nikým neblokovaný obránce. Dobře se pohybuje v kapse a jeho přihrávky mají přesnost. Také dobrý raport s wide receiverem Adamem Thielenem mu jde k duhu. Thielen, nikdy nedraftovaný hráč, už v této sezóně překonal hranici 1000 nachytaných yardů. Keenum bude po sezóně volným hráčem, a pokud bude pokračovat v těchto výkonech, o zájem o jeho osobu nebude nouze.

Zápas vypadal napřed jednostranně, pak se poněkud zdramatizoval, a nakonec skončil velice rychle. Nabídl několik pozoruhodných momentů, které bych rád rozebral. Detroit své dotažení skóre na 10:20 těsně před poločasem trestuhodně promrhal hned na startu druhé půle. Obrana asi byla hlavou ještě v šatně, protože Minnesota čtyřmi běhy rychle přešla hřiště a znovu skóre navýšila. Když si vezmu, jak dobře Detroit zavřel obranu ve čtvrté čtvrtině, je tohle zaváhání v opravdu mrzuté. Naopak obrana Vikingů si běhovou hru hlídala hodně dobře, hlavně střed pole ovládli dva defenzivní tacklové, Linval Joseph a Tom Johnson. Detroitu tak nezbylo než se snažit atakovat perimetr a zkoušet různé předávky do stran a sweep hry na WR Goldena Tatea. Potřeba dohánět skóre je stejně nutila ke hře vzduchem. Bohužel Matthew Stafford neměl svůj nejlepší den a nechal na hřišti několik důležitých hodů. A to, co se povedlo, mu zkazili receiveři. Například RB Ameer Abdullah školácky dropnul screen pass ve chvíli, kdy mezi ním a end zónou už bylo jen moře volné trávy.

Kuriózní situace nastala při touchdownu Detroitu, kterým Lions stáhli skóre na 22:27. Obrana Minnesoty v tu chvíli nestíhala střídat a quarterback Matthew Stafford rychle rozehrál. CB Terrance Newman, který běžel střídat ze hřiště jako dvanáctý hráč, už to nemohl stihnout, ale zachoval se duchapřítomně. Jelikož rozhodčí nechali hru běžet, zapojil se do obrany a spolu s Xavierem Rhodesem vytvořil pravou dvojitou coverage na wide receivera Marvina Jonese. Stafford vše viděl a neváhal s dlouhým a odvážným pasem bez rizika (jakoukoli interception by anulovala penalta). Míč letěl na zdvojeného Jonese a ten i přes dva obránce míč chytil a donesl do touchdownu opravdu brilantním způsobem. Pokud by však Newman dokázal obraně pomoct a přihrávku překazil, Minnesota by jen inkasovala pět yardů penalty za příliš mnoho hráčů v poli. Lepší, než tam stát jak kůl v plotě, když už nebylo zbytí. Dobrá pozornost a pohotovost na obou stranách. V tu chvíli bylo logické po touchdownu jít pro dva body a pokusit se stáhnout rozdíl skóre na field gól, jelikož rozdíl čtyř nebo pěti bodů ztráty už není podstatný. Jenže Staffordovi při tom touchdownu obránce spadl nešikovně na kotník tak, že musel být ošetřen a trenér poslal na hřiště kickera kopat jen za jeden bod.

Minnesota znovu navýšila na rozdíl touchdownu a Detroit měl na dotažení něco přes tři minuty. Bohužel přišly už jen laciné chyby. Stafford minul zcela volného receivera na třetí down. Byl by to touchdown, kdyby jeho přihrávka byla o metr kratší a přesnější. Následovala interception na čtvrtý down. Šance na zvrat sice ještě žila, ale jen malou chvíli. Minnesota kopala field gól a ve snaze jej zablokovat jeden z obránců vyběhl do ofsajdu, čímž věnoval soupeři první down a možnost zbytek času odklekat. Drama se nekonalo.

New York Jets vs. Carolina Panthers 27:35

V neděli v sedm večer jsem si překvapivě úspěšně vybral zápas, který byl napínavý až do konce. Jets si ho však sami pokazili, viz rubrika Poražení týdne. Promarněných šancí ale měli mnohem více než jen v samotném závěru. Drop, jaký v end zóně předvedl úplně volný tight end Austin Sefarian-Jenkins, snad raději ani vidět nechcete. Jets se následně museli spokojit s field gólem. Stejně dopadl i pokus dobít end zónu ve čtvrté čtvrtině. Na tři pokusy z jednoyardové lajny soupeře jsme viděli tři nekompletní pasy. Běhová hra a z ní případně play-action, napadá to někoho? Přesto Jets vedli 20:18, ale jen chviličku. O jeden fumble a mizernou punt coverage později už prohrávali o 12 bodů. Tahle kalamita je musí mrzet o to víc, že stále ještě byli v konferenci AFC ve hře o play-off. Teď už pravděpodobně ne.

Carolina si přitom o porážku říkala hodně nahlas. Nebýt touchdownu z obrany a punt returnu, útok mnoho škod nenadělal. Quarterback Cam Newton byl, tak jako celou letošní sezónu, hodně nepřesný. Pár centimetrů tady nebo támhle a mohl z toho být rozdíl mezi nekompletním pasem a touchdownem. A to ještě WR Devin Funchess předvedl několik pěkných zachycení, kterými Newtona vysvobodil. Cam ožil tradičně až při akcích, kdy si míč sám nechal a yardy získal po zemi. Při touchdownu sice linebackeři soupeře strážili z jednoho yardu svou end zónu, přesto nevidím způsob, jak by mohli na takovém malém prostoru zastavit na místě rozběhnutého Newtona ve skoku. Fyzika je neúprosná.

Hráč, který mě v zápase zaujal asi nejvíc, je wide receiver Jets Robby Anderson. Připsal si 146 nachytaných yardů a dva touchdowny. Není to tak dávno, co jsem jej trochu kritizoval. Zdál se mi být hodně nespolehlivý, nedokázal se separovat od obránců a něco pořádně chytit. V neděli tento hráč ale vypadal o dost jinak, a naopak dokázal chytat ze vzduchu i těžké přihrávky. Na nedraftovaného hráče je to solidní progres. Jen v hlavě to má asi ještě trochu zle nastavené, protože po svém druhém touchdownu se otočil do kamery a otevřeně prosil fanoušky, ať pro něj hlasují do Pro Bowlu. Tím si udělal poněkud medvědí službu u trenéra, který na to po zápase reagoval slovy, že v týmu nechce sebestředné hráče. Nicméně, špatná publicita, taky publicita. Třeba ty hlasy dostane.

Vítězové týdne

Mohammed Sanu, WR, Atlanta Falcons. Pokud Atlanta hraje formaci wildcat s wide receiverem Sanuem na pozici quarterbacka a Mattem Ryanem na pozici wide receivera, měla by obrana zbystřit a hodně dobře hlídat vzadu. Sanu je totiž bývalý quarterback a setsakra dobře mu to pořád hází. Tentokrát naznačil předávku na running backa a vyslal bombu na Julia Jonese pro 51yardový touchdown. Po kolikáté už tohle udělal? Po šesté! Momentálně má na kontě za svou kariéru v NFL šest zkompletovaných pasů ze šesti pokusů pro 228 yardů a tři touchdowny. Už v end zóně našel A. J. Greena, Andyho Daltona a nyní Julia Jonese. Nepotřebuje někdo quarterbacka?

Dva nejlepší wide receiveři v lize. Jedním z nich je Julio Jones (Atlanta Falcons) – jeho statistiky za zápasu s Tampou jsou jak z hraní Maddenu na nejnižší úroveň obtížnosti. Dvanáct zachycených pasů pro 258 yardů a dva touchdowny. O prvním TD už jsem psal, ale ten druhý stál také za to: naznačil obránci pohyb do středu, obratem zamířil k sidelajně, čímž ho posadil na zadek a nebráněný zachytil míč těsně u kraje hřiště. Všechno vyšperkoval letem ze hřiště, přičemž ještě natáhl ruku a míčem srazil pylon koncové zóny. Touchdown. Tím druhým zmiňovaným WR je Antonio Brown (Pttsburgh Steelers). Jeho čísla proti Green Bay zní na deset zachycených přihrávek, 169 yardů a dva touchdowny. Momentem zápasu byl jeho catch podél sidelajny, kdy obě nohy nechal za sebou akorát na hraně hřiště a posunul svůj tým do pozice na vítězný field gól.

Blaine Gabbert, QB, Arizona Cardinals. Pomsta týdne, aneb není nad to porazit tým, který nad vámi kdysi zlomil hůl, Jacksonville. Závěr zápasu byl jako z akčního filmu, protože vše podstatné se odehrálo během tří minut. Oba týmy si napřed gentlemansky vyměnily laciné interceptions následované rychlým punten. Jaguars pak jedním nekompletním pasem umožnili Arizoně získat ještě dost času poslední zoufalý drive a samozřejmě, že se jim to vymstilo. Gabbert tak završil solidní výkon dvěma zkompletovanými pasy a posunul Arizonu na vítězný field gól.

Poražení týdne

Trent Taylor, WR, San Francisco 49ers, dostal od all-pro linebackera Bobbyho Wagnera na úvod kariéry v NFL cennou lekci. Tenhle nováček zachytil krátký pas pro zisk sedmi yardů, jenže Wagner jednoduše přiběhl a vyrval mu míč z rukou pro interception. Welcome to the NFL young man!

Paxton Lynch, QB, Denver Broncos. Cesta tam a zase zpátky a vlastně nikam. Tak by se dala popsat rotace quarterbacků v Denveru. Fakt, že Lynch byl letos až tou třetí možností a vydržel v zápase něco pře dvě čtvrtiny, hovoří za vše. Při svém působení na trávníku si připsal devět zkompletovaných pasů ze 14 pokusů pro 41 yardů (to je 2,9 yardu v průměru!), jednu interception a čtyři sacky. Pak ho soupeř definitivně vynesl v zubech a Lynch odstoupil se zraněním kotníku. Opravdu tragédie. Neschopnost Broncos vyždímat něco z volby v prvním kole draftu 2016 je dostala tam, kde teď jsou, tedy na dně divize AFC West. Fotbalový rozvoj Lynche určitě neusnadňuje fakt, že za poslední dva roky musí naslouchat už třetímu ofenzivnímu koordinátorovi.

Mike Pennel, DT, New York Jets. Svůj tým hloupě potopil ve chvíli posledního nádechu. Cam Newton ani zdaleka netrefil svého receivera na třetí down a 11 yardů a do konce utkání zbývaly něco přes dvě minuty. Jets prohrávali s Carolinou o pět bodů, mohli získat míč a pokusit se něco s tím udělat. Jenže Pennel zbytečně srazil Newtona po odhozu míče na zem a vykoledoval si jasnou penaltu hrubost na quarterbacka. První down pro soupeře, další dvě minuty herního času pryč a pojišťovací field gól k tomu. Game over, díky.

Punter týdne

Tress Way, P, Wahington Redskins. Pro ty z vás, kdo mají obzvláštní zálibu v puntingu, je tato sekce rajským místem. V punt-festu Washingtonu s Giants si Way vedl skvěle, po jeho puntech začínal útok Giants na vlastních 20, 30, 28, 3, 15, 6 a 15 yardech. Získal z toho tři body. Dobrá práce.

Trenérské rozhodnutí týdne

Joe Fox, Chicago Bears. Sám sebe tak trošku zahnal jedním play callem do kouta. Bears rozehrávali třetí down a 17 yardů z vlastní jednoyardové lajny. Bylo to po oddechové čase vynuceném zraněním, takže měl spoustu času vybrat správnou hru. Útok se postavil na hřiště, jenže postavení obrany asi nebylo ideální, takže si trenér Fox obratem vybral další timeout, aby mohl hru změnit, ačkoliv mu ještě zbývalo skoro 30 sekund na časomíře. Chytřejší by bylo nechat čas doběhnout a inkasovat penaltu za zdržování. Na vlastní jednoyardové lajně to znamená ztrátu půl yardu, což je minimální rozdíl, pokud potřebujete získat yardů 17. Jenže trenér Fox už neměl způsob, jak to dát vědět svému quarterbackovi a pokud mu chtěl zabránit hrát zvolenou hru proti neideální obraně, musel si vzít timeout. Chápu, že nechtěl nic riskovat, protože sack takhle zatlačený dozadu by znamenal safety. Na druhou stranu měl na přípravu play callu hodně času a mohl Trubiskymu naordinovat možnost hru změnit na line of scrimmage na něco konzervativnějšího. To je velice obvyklá taktika, pokud chcete hrát něco odvážného, ale potřebujete, aby tomu bylo rozestavení obrany nakloněno.

Stupeň koukatelnosti

Oakland Raiders vs. New York Giants, 1 z 10. Tenhle zápas v neděli určitě vidět nechcete. Giants momentálně chybí čtyři nejlepší wide receiveři, celý útok se trápí a punter se dostane do hry skoro v každém drivu. Oakland je na tom podobně – Amari Cooper je zraněný, Michael Crabtree suspendovaný. Také útok Raiders se trápí a tohle mu určitě vítr do plachet nevžene. Na druhou stranu, příznivci puntování si opět přišly na své…

Miami Dolphins vs. Denver Broncos, 2 z 10. Miami registruje pět proher v řadě a šance na play-off je tím pádem mizivá. Pass protection vázne, obrana povolila přes 30 bodů v posledních čtyřech z pěti utkání. To by se mohlo zlepšit proti Denveru, který je v podobném sešupu. Prohrál dokonce sedm zápasů v řadě, jen jednou se přehoupl přes 20 bodů v zápase. Kdo bude quaterterbackem týmu není jasné, ale ono na tom vlastně ani tak nezáleží. Tento zápas někdo prostě vyhrát musí, ale jestli by některý mohl skončit remízou 6:6 a podobně, jiný nehledejte.

Seattle Seahawks vs. Philadelphia Eagles, 10 z 10. Konečně nějaký akční souboj. Favoritem určitě bude rozjetá Philadelphia, ale Seattle je ten poslední tým, který bych si dovolil jakkoli podceňovat. Za svou ofenzivní lajnou bude muset Russell Wilson hodně kouzlit, aby překousl tuhou defenzivní lajnu Eagles, ale to on umí. Na druhé straně jistě pocítí defenzíva ztrátu CB Richarda Shermana a S Kama Chancellora. Jako jednotka ale mají potenciál rozjetého Carsona Wentze zpomalit. Trochu pod povrchem se skrývá fakt, že Eagles v deseti výher porazili v devíti případech soupeře s negativní bilancí. Teď pro změnu narazí na zdatného soupeře.

Fantasy fotbal

Letošní rok je ve fantasy hodně příznivý pro nováčky na pozici running backa. Kareem Hunt, Alvin Kamara, Leonard Fournette a Christian McCafrrey patří mezi špičkové volby a příští rok se o ně můžeme prát v prvním kole fantasy draftu. Letos je někdo pravděpodobně získal v pozdějších kolech jako malý poklad.

WR Julio Jones, 38,8 fantasy bodu, tohle někomu pomohlo (mě!). A to už jsem já a nejspíš i ostatní vlastníci uvažovali, zdali ho nedropnout na lavičku. Produkce tam byla, ale ne touchdowny, na kterých to stojí. Inu, teď už o tom nemůže být ani řeč, jen tak dál. Mám ještě v čerstvé paměti, jak jsem nedávno doporučoval umístit RB Alvina Kamaru na waiver. Jó, co bych za něj teď dal! WR Robby Anderson (New York Jets) si připsal touchdown v pátém zápas v řadě. Tahle šňůra ale nebude trvat věčně, nicméně jako fantasy hráč rozhodně za pozornost stojí. Pár tipů na waiver: WR Cooper Kupp, RB Rex Burkhead, RB Austin Ekeler, WR Zay Jones.

Ofenzivní trápení týmů divize AFC West, tj. Oaklandu, Kansasu a Denveru tvrdě dopadá na fantasy hráče. Na začátku sezóny top running beci C. J. Anderson a Kareem Hunt sbírají po pár bodech, obrany těchhle týmů nikdo nechce a o quarterbecích ani nemluvím. Proberte se, tohle nikomu nepomůže!

Co ještě stojí za řeč

Stav naděje v Green Bay na tento týden: QB Brett Hundley naházel 245 yardů a tři touchdowny, což je dobrý výkon, ale na výhru nad Pittburghem to nestačí. Přesto si myslím, že tenhle zápas byl výjimkou na rozdíl od těch pěti předchozích. Packers letos do play-off nepostoupí.

Urychleně opusťte bandwagon Kansas City Chiefs a nastupte na bandwagonu Philadelphie Eagles. Oba vlaky opouští stanici.

Quarterback Tyrod Taylor si musí připadat hodně nedoceněný. V Buffalu mu nevěří i přesto, že svůj tým nadále drží na hranici play-off. Minulý týden ho posadili na ve prospěch nováčka, jenže Nathan Peterman zcela vyhořel. Tahle podivná kejkle v týmu bojujícím o play-off po výhře nad Kansasem vypadá ve světle aktuálních událostí zase o něco hloupěji. Nechápejte mě špatně, Bills by tehdy s Chargers nejspíš stejně prohráli, jen s menším rozdílem skóre, ale proč si takhle zahrávat s týmem a vlastním starting quarterbackem? Neřeknu, kdyby dohrávali ztracenou sezónu, ale Taylor dělá dost na to, aby Bills udržel v boji o play-off.

Rvačka! Wide receiver Michael Crabtree nosí na krku hodně velký a těžký zlatý řetěz (a nejspíš taky hodně drahý) a když mu ho CB Aqib Talib už podruhé roztrhl (poprvé loni), neudržel nervy na uzdě. Následovala roztržka, která se zvrhla v hromadnou strkanici a rvačku. Původci skrumáže, oba kohouti, si promptně odešli zchladit hlavy do sprch. NFL je suspendovala na dvě utkání, i když budou ještě následovat odvolání.

Cornerback Darelle Revis podepsal minulý týden v Kansasu City Chiefs a o víkendu nejspíš nastoupí, aby čelil svému bývalému týmu, New Yorku Jets. Chiefs mu za letošní sezónu vyplatí 350 tisíc dolarů, aby za ně hrál. Zároveň mu Jets ze staré smlouvy zaplatí 5,6 miliónu dolarů pro letošní ročník, aby za ně nehrál. Uvidíme, kdo si bude po sezóně mnout ruce.

Hej, QB Jimmy Garoppolo se konečně dostal do hry. V samém závěru utkání nahradil zraněného C. J. Beatharda a ve zbývající jedné minutě zápasu zkompletoval dva pasy pro 18 yardů a naprosto zbytečný touchdown, který upravil skóre zápasu na 13:24 pro soupeře. Hurá, fanoušci San Francisca mohou jásat, tohle je premiéra jako hrom.

Zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, Twitter.           autor: Jiří Robek

Komentáře ke článku (celkem 85)

111021 gaučový odborník napsal před 13 měsíci:
minulej tejden nefungovaly skoro žádný streamy, včetně těch na youtube 
111019 David.C.Corra napsal před 13 měsíci:
Mýlím se, nebo je svým způsobem podobnej na Watsona? Jen běhavější a bez té Watsonovy "WINNER" glorioly?
111012 Falco7 napsal před 13 měsíci:
V čem by se měl polepšit? :D ulož si tohle a máš vystaráno http://pasta.stream/nfl/
Jinak ten hype okolo Mayfielda je neskutečnej, ale ne vždy byl takhle vysoko... Na začátku sezóny byl 3. největší kurzovej favorit na zisk Heismanna (za Jacksonem a Darnoldem), 5-6 týdnů zpátky byl zase pomalu korunován Barkley (kurz 1.36 vs Mayfield kurz 13). Rozhodnuto byl až po dvojboji Bedlam + TCU :)

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Calvin Johnson

Calvin Johnson

Tým: Lions (#81)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 2007


Calvin Johnson byl během NFL draftu v roce 2007 vybrán v 1. Kole, jako 2. hráč celkově, týmem Detroit Lions. Johnson podepsal s Lions 6 letý kontrakt na $64 milionů… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Drive

Jeden z nejdůležitějších pojmů v americkém fotbale. Drive označuje sérii útočných pokusů, jejímž cílem je skórovat body. Každý útočný dirve se skládá z… Drive

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za prosinec 2018:

Dwathen | off-line 110 bodů
ras15 | off-line 110 bodů
vaccarona | off-line 110 bodů
b4tch | off-line 105 bodů
gaučový odborník | on-line 3710×
DebiQue | off-line 3672×
Aleš | off-line 3429×
Luc123 | off-line 3322×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4