NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Weekly Quarterback: Dozvuky Super Bowlu

úterý 12. února 2019, 19:00 Sezóna se nám pomalu překlápí do offseason, ale Super Bowl v nás ještě stále hodně silně rezonuje. Je na čase ohlédnout se za tím, co se minule nestihlo a zároveň už pomalu vykukovat vpřed.

Weekly Quarterback: Dozvuky Super Bowlu

Super Bowl drajv zápasu

Ještě jednou bych se chtěl vrátit k vítěznému drajvu New England Patriots ve čtvrté čtvrtině, během kterého skórovali jediný touchdown zápasu. Byla to skvělá ukázka toho, jak diktovat soupeři matchupy pomocí všestranných hráčů. Patriots hned z kraje naběhli na hřiště s obsazením jasně říkajícím heavy formaci. Jediný wide receiver Julien Edelman, dva tight endi Robe Gronkowski a Dwayne Allen, fullback James Develin a running back Rex Burkhead. Složení, ze které Patriots po většinu zápasu hráli běhové akce za fullbackem z takzvané ISO formace, kdy quarterback stojí za centrem, fullback a running back v řadě za ním. Aby tyto běhy Rams zastavili, proti takto těžkotonážnímu složení útoku nasadili také těžké váhy, základní obranu (tvz. base defense) se třemi linebackery uprostřed. To jim pomáhalo zastavit běhy soupeře po celý zápas. Jenže tady sklapla past.

Patriots totiž i s tímto složením nehráli heavy formaci, ale naopak postavili Tom Bradyho do shotgunu a roztáhli formaci do šířky, bez running backa v back fieldu (tzv. empty formace). Na pozicích na kraji formace, obvykle rezervované těm nejlepším wide receiverům týmu, se postavili RB Rex Burkhead a FB James Develin. Tím, že se obrana postavila ve svém standardním rozestavení, ukazujíc zónovou obranu, oba cornerbeci zůstali na krajích, v matchupu proti running backům. A dynamičtí receiveři jako Julien Edelman ze slotu a Rob Gronkowski z kraje ofenzivní lajny měli proti sobě jen zoufale pomalé linebackery. Přesně matchup, kterého chtěli Patriots docílit. A tak najeli na svůj oblíbený double seam koncept, a to hned třikrát za sebou.

Z první hry, proti zónové cover 4, pro Edelmana žádný problém získat rychlou separaci na svého strážce (58, Cory Littleton) v mělké zóně. Zisk 13 yardů.

V další hře, stejný koncept, jenže obrana zkusila kulišácky Bradyho překvapit. Za stejného rozestavení nehrála zónovou obranu, ale osobku s blitzujícím hráčem ze slotu. Obránci dobře zajamovali Edelmana i Gronkowskiho na line of scrimmage a rozhodili tak načasování jejich routy. Brady neztrácí čas a rychle přihrává do strany na Rexe Burkheada, jelikož jeho strážce Marcus Peters hraje svou coverage s velkou mezerou (tzv. off coverage). Ačkoliv je Burkhead running back, tady ukázal onu všestrannost, kterou si na této pozici Patriots tolik cení. S přehledem zvládne i limitovanou roli wide receivera. Zisk 7 yardů.

Do třetice to samé, ovšem s kudrlinkou, jak vytáhnout ze soupeře, co hraje. Edelman začal před snapem nalevo, ale následně si přeběhl na druhou stranu. Jemu přidělený obránce (opět 58, Cory Littleton) přebíhá s ním, následně mu ukáže safety, že si spolu mění role a on se vrací krýt pro změnu Roba Gronkowskiho. Rychlý snap ho však zaskočí v nedbalkách a Brady už ví vše, co potřebuje. Pohledem do středu hřiště podrží jediného safety hluboko v nejistotě a následně pošle milimetrový pass na Gronka. Linebacker ho nestíhá, safety je tam pozdě. Zisk 29 yardů.

Po této hře už byli Patrioti na 2 yardech soupeře a zbytek už znáte. Dostat se tam však dokázali díky skvělému diktování matchupů proti obraně, která jinak držela krok s útokem po celý zápas. Skvělá práce.

Offseason se blíží

A s ní vyplouvají zpět na povrch příběhy a problémy dočasně zapomenuté. Je na čase na tenhle vlak zase nastoupit.

Nick Foles zatím stále nemá budoucnost ve svých rukou. Philadelphia Eagles aktivovala klauzuli v jeho smlouvě, která mu garantuje plat 20 miliónů na příští sezónu. Nick Foles, dle možností své smlouvy, toto prodloužení obratem odmítl a musí tak týmu vrátit 2 milióny z loňského platu. Tah týmu Eagles je o penězích. Tah Folese je o svobodě. Tím to však nekončí.

Eagles mají v plánu udělit Folesovi Franchise Tag, tedy zavázat si ho na jeden další rok, ačkoliv jasně deklarovali svou jedničkou Carson Wentze. Jde však jen o způsob, jak prodloužit časové okno na jeho potenciální výměnu. Pokud se najde dostatečný trh a počet zájemců, mohou něco ještě získat zpět. Pokud nikoliv, Tag zavčasu stáhnou a Foles bude volným hráčem.

Případný zájemce tak může za nějaký ten draft pick nakoupit přednostní právo k jednání s tímto quarterbackem. Je však důležité, aby Foles o hru v tomto týmu měl zájem, neboť po výměně získá zájemce zároveň jeho smlouvu Franchise Tagu a bude na něm, aby si s ním dohodl smlouvu vlastní. Jinak by celá výměna nedávala smysl.

Kareem Hunt podepsal jednoletou smlouvu s Clevelandem Browns. S jeho talentem byla jen otázka času, než mu někdo dá druhou šanci. A nezapomeňte, že to byl současný generální manažer Browns John Dorsey, kdo jej kdysi draftoval do Kansasu. Po zveřejnění inkriminovaného videa v loňském listopadu, ve kterém se dopustil násilí na ženě, je však Hunt nadále na takzvaném Commissioner’s exempt listu. Čili nemůže se zapojit do žádných aktivit týmu NFL, dokud nebude o jeho případu dále rozhodnuto. Browns tedy nakupují nízko, s minimální garancí a rizikem. A zároveň s nejistou návratností.

Quarterback Kyler Murray se rozhodl dát přednost fotbalu před baseballem. Jak vysoko může na draftu pořídit je vzhledem k jeho výšce a schopnostem stále nejasné, ale NFL draft se tímto rozhodnutím stal mnohem zajímavějším.

Máte-li rádi moje články, neváhejte mě v tom podpořit jednorázově nebo pravidelně. Současným patronům moc děkuji: Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř, Kamba, Zdeněk Bureš, Tomáš Cmorik, Pavel Sysel.

Dotazy a žádosti čtenářů

Zpětná vazba je fajn. Chci psát o tom, co vás zajímá. Každé pondělí vyzívám čtenáře na twitteru (protože to je můj hlavní komunikační kanál) k otázkám a žádostem do úterního článku. Tím však rozhodně nechci diskvalifikovat nikoho, kdo twitter nemá. Pošlete mi kdykoliv po odehraném víkendu své otázky a nápady (třeba emailem na robekjiri@gmail.com), prostě co vás zajímá, a já se pokusím odpovědět, jak bude v mých silách.

Mě by třeba zajímalo, jak vypadá offseason pro jasného startera v další sezóně. Jak dlouho má teď dovolenou, kdy se musí hlásit u týmu, kdy začnou tréninky a tak. (Miroslav)

Díky za dotaz. Zatímco během sezóny je prakticky každý den hráče NFL jasně nalajnován a naplánován týmem, s ukončenou sezónou padá vše na bedra samotného hráče, dokud celé kolečko znovu nezačne na novo. Vše končí takzvaným exit meetingem, hráči si vyklidí své skříňky v šatně a rozloučí se navzájem. To může vypadat různě, v závislosti na tom, jak sezóna skončila. Kdo je zdravý, jde si po svých. Kdo zakončil sezónu se zraněním, musí s týmovým doktorem naplánovat další kroky léčby. Některé týmy preferují mít tento postup pod kontrolou, jiní nechávají většinu rozhodnutí na hráčích.

Každého však čeká rozloučení od trenéra, výstupní pohovor se svým pozičním trenérem (na kterém se jistě cení upřímnost) a tréninkový offseason plán od kondičního trenéra. Protože i když je čeká dovolená, hráči NFL rozhodně nemohou jen tak lenošit a nabírat váhu. Jak komentuje bývalý hráč NFL Geoff Schwartz: “Následující ráno je nejzvláštnější. Probudíte se s pocitem, že nevíte, co dělat. Žádná povinnost a stress, ale celé vaše tělo vás při tom stále bolí z té dlouhé a náročné sezóny. Já obyčejně celý ten první den prospím.“

Offseason plány se pro hráče mohou diametrálně lišit. Někoho čeká náročné jednání o nové smlouvě. Někdo bude sedět bez práce doma a čekat na telefonát. Pro hráče s jistotou smlouvy však čeká zasloužená dovolená a čas pro sebe. První datum, kdy se musí hlásit v centrále klubu obvykle připadá až na polovinu dubna. To začínají první týmové meetingy, pak tréninky bez výstroje, kondiční tréninky, a nakonec tréninkový kemp naplno někdy v červenci. Většina hráčů si tak po skončené sezóně dopřeje nějaký čas odpočinku s rodinou a poté se začnou individuálně připravovat na další sezónu, jelikož 3 měsíce válení si prostě nemohou dovolit. Ať už skrze různé vlastní tréninky či pořádané akce a kempy, cíleně pořádané dedikovanými agenturami právě pro ně. To sice stojí peníze, ale zase o má jistou úroveň profesionality, která se vyplatí, až začne tréninkový kemp.

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube

autor: Jiří Robek

Komentáře ke článku (celkem 129)

152681 DebiQue napsal před 3 měsíci:
S najvacsou pravdepodobnostou sa tak stane 18. aprila... Ale moze to byt aj par dni skor alebo neskor...
152667 VcelkaMaja napsal před 3 měsíci:

Ví někdo, kdy bude rozlosování nové sezóny..jedeme na trip do Ameriky, tak chci vědět, kde kdo bude hrát, ať se můžu mrknout, když už tam budu :)

152621 LaSkala27 napsal před 3 měsíci:
zdá sa, že Colin na NFL ešte poriadne zarobí

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Adrian Peterson

Adrian Peterson

Tým: Vikings (#28)
Pozice: Running Back
Draft v roce: 2006


  Adrian Lewis Peterson se narodil 21. Března 1985 v Palestine ve státě Texas. Adrian Peterson, přezdívaný "A. D."("All Day" - "celý den") a "Purple Jesus"… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Screen Pass

Je speciální ofenzivní akce, kterou útok používá k překvapení a překonání agresivní obrany, která se snaží vytvořit tlak na quarterbacka a neustále se… Screen Pass

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za květen 2019:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
000 fruhba | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4212×
DebiQue | off-line 4027×
Aleš | off-line 3558×
formic | off-line 3548×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4