NFL Scoreboard: aktuální výsledky NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Weekly Quarterback: Draft se blíží

úterý 17. dubna 2018, 12:00 Draftové spekulace, kdo a kam, jedou na plné obrátky. Dnes vám ještě představím pár hráčů a pak se do toho pustím obecně.

Weekly Quarterback: Draft se blíží

V minulých článcích jsem rozebral Sam Darnolda a Josh Rosena. Vysoko však budou pravděpodobně vybráni ještě další dva quarterbeci, Baker Mayfield a Josh Allen. Jako pátý v pořadí bývá hodnocen Lamar Jackson, i on by mohl být vybrán v prvním kole.

Baker Mayfield

Papírově, statisticky, výkonově, Baker Mayfield byl v sezóně 2017 nejúspěšnějším college quarterbackem a zaslouženě získal Heismanovu trofej. Naházel 4627 yardů, 43 touchdownů, 6 interception a zkompletoval 70.5 procent svých passů. Jeho quarterback rating (QBR) 92.6 bylo vůbec nejlepším v první divizi college fotbalu. Mayfield je prostě playmaker. Hraje neúnavně, táhne svůj tým a exceluje pod tlakem. Srší z něj energie a dokáže to přenést na svůj tým. V USA pro to mají hezké slovíčko: swag. Někdy to je však i na škodu a emoce vezmou z Bakera to lepší. Něco ve stylu Odell Beckhama. Mayfield má za sebou pár kontroverzí, jež vyvolávají otázky o jeho dospělosti. Třeba když se obscénně vysmíval soupeři chycením za rozkrok nebo když byl zatčen při jedné z večerních pařeb. To video koluje internetem dodnes.

Passer rozhodně není špatný, má výborné improvizační schopnosti, rychlý odhoz a dobrý odhad. Na kratší a rytmické přihrávky je velmi přesný. Při dlouhých passech a z nestabilního postoje už to je slabší. V Oklahomě řídil klasickou spread college offense, která quarterbackům umí čísla nafouknout, a tak pochopitelně panují obavy, jak mu to půjde v pro systému NFL. Navíc měří na výšku asi tolik co Drew Brees nebo Russell Wilson, a to je další bod dolů. Pokud nějaký tým kolem něj postaví dobré ofenzivní schéma, uspět rozhodně může.

Josh Allen

Představte si fyzicky a charakterově ideálního quarterbacka. Vysoký, silný, rychlý a mrštný. Místo ruky houfnici. Hodný a chytrý kluk, oblíbený v kolektivu. Během letošního Scouting Combine dosáhl nejlepšího výsledku ve Wondelic testu mezi quarterbacky. Takový je Josh Allen. Prostě potenciál, o jakém trenéři mohou jen snít.

Jenže u toho zatím po většinou zůstává. Jako passer má nedostatky v mechanice a konzistenci. Allen dokáže zkompletovat neuvěřitelný pass přes celé hřiště, ale také minout snadnou přihrávku na 5 yardů. Nejvíc se mluví o jeho (ne)schopnosti procesovat situaci na hřišti a rychle reagovat. Někdy jednoduše nedokáže včas přečíst obranu nebo správně vyhodnotit situaci a příliš zírá na svého primárního receivera. Omílané je jeho nízké procento zkompletovaných passů v ročníku 2017, pouze 56.3 procent. Důvodů je hned několik a nebylo by férové, vše svalit na něj. Allen hrál ve slabém týmu a s nekvalitními spoluhráči. Mnoho jeho passů dropnuli receiveři. Nepomohlo mu ani hodně vertikální schéma, jež jeho čísla shazuje. Wyoming hraje v druhé college divizi, a tak je tu pochopitelně také otázka kvality jeho soupeřů, podobně jako to bylo před 2 lety u Carson Wentze, se kterým je mimochodem hodně srovnáván. Pomáhá tomu i fakt, že oba vychoval stejný trenér. Pokud zájemci o Allena věří, že jeho potenciál dokáží přetavit ve franchise quarterbacka, je to skvělá volba. Ale musí mít připravený plán a hodně trpělivosti.

Draft okénko

Tak a teď k těm spekulacím obecně. O tomhle draftu se říká, že je hluboký, ale slabý na vrcholu. Je tu 10 až 15 hráčů hodných prvního kola a pak spousta dalších, které někdo může zařadit hned za ně a další scout zase na konec třetího kola. Proto také Indianapolis Colts ochotně přijali volby v druhém kole od New York Jets, za posun o 3 místa dozadu. Je to dobrá hodnota na kvantitu. Ztěžuje to ale situaci Buffala Bills, ve snaze posunout se nahoru. Nikdo nechce vypadnout z první desítky.

Obvykle pátým quarterbackem v pořadí je v mock draftech Lamar Jackson. Neuvěřitelně atletický hráč, ale už ne tak dobrý passer. Nevyhne se srovnání s Robert Griffinem III. Je podobně hubenějšího vzrůstu a dokáže předvést skvělé highlighty a improvizaci v passové i běhové hře. V rámci strukturovaných passů z kapsy ale ztrácí dech a konzistenci. Ve správném systému a nastavenou učící křivkou však má na úspěch v NFL naději. Vzpomeňte na minulý rok v Houstonu a Deshaun Watsona, o kterém se mluvilo podobně. Stejně tak Lamar Jackson umí nabudit davy spektakulárními hrami. Tipuji, že zájemci na konci prvního kola se najdou. Co třeba Baltimore (16) nebo Jacksonville (29)?

Zmínil bych také další quarterbacky, kteří své místo najdou ve středních až pozdějších kolech. Třeba některý z nich bude dalším Jimmy Garoppolem. Ostatně New England Patriots potřebují nového náhradního quarterbacka. Jména hodna zapamatování jsou Mason Rudolph, Kyle Lauletta či Luke Falk.

Kvalitní nabídka je na pozici linebackera. Na kraji (edge rushers) půjde vysoko Bradley Chubb a Harold Landry. Mezi středními linebackery vede Roquan Smith, Tremaine Edwards, Rashaan Evans a Leighton Vander Esch. Do první dvacítky mohou být všichni pryč. Zájem by mohli mít San Francisco (9), Oakland (10) či Miami (11).

Solidní je letos také nabídka ofenzivních linemanů. Krom top guarda Quentin Nelsona je tu další řada zajímavých jmen. Mike McGlinchey, Conor Williams, Will Hernandez, Isaiah Wynn a další. O ty bude zájem napříč všemi týmy NFL, znáte to.

Pokud potřebujete cornerbacka, running backa, guarda, centra nebo defenzivního tackla, tento draft vám je nakloněn, a i v druhém a třetím kole najdete dobrou hodnotu.

Naopak o wide receiverech panují obavy. Kvalitou to neoplývá, možná se dočkáme jen jednoho či dvou v prvním kole. Nejlepšími route runnery jsou Calvin Ridley a Christian Kirk. Jinak to je kupa borců, co budou potřebovat čas. Zájemci? Myslím třeba na Dallas (19) nebo Carolinu (24).

O prvním picku celého draftu se stále můžeme jen dohadovat. Osobně nepochybuji, že to bude quarterback. Jenže který? Ještě před měsícem bych bez váhání řekl Sam Darnold. Teď už si nejsem tak jistý. Veřejně se názory liší mezi Darnoldem a Josh Allenem. Klíč k draftu pak drží v ruce New York Giants na druhé pozici. Nabídka quarterbacků a Jets na třetím místě z nich dělá ideální kandidáty na trejd dozadu. Jenže, co když sami chtějí quarterbacka? A pak jim vyvoleného vezmou Browns, co pak? Nebo jsem úplně vedle. Těch scénářů si dokážu představit bezpočet. Týmů, snažících se trejdovat vpřed může být hodně. Denver, Miami, Arizona a samozřejmě Buffalo, které má hodně munice. Zájem bude o druhé místo, ale dost možná také o čtvrté, jež drží Cleveland. Stačí aby se některý quarterback začal propadat a budou se dít věci. Benefitovat pak budou všichni okolo, jimž může spadnout do klína poklad. Čeká nás opravdu hodně napínavá podívaná.

Co ještě stojí za řeč

Dez Bryant propuštěný z Dallasu Cowboys: Bylo to dlouho očekávané a nevyhnutelné. Dezův plat pro tento rok činil 12.5 miliónu dolarů, ale jeho výkony to rozhodně neopodstatňovali. Dallas potřeboval místo pod platovým stropem a Dez už jim za to jednoduše nestojí. Vloni si připsal 69 catchů pro 838 yardů a 6 touchdownů, ale také 12 dropů. A to byl v posledních 3 letech asi jeho nejlepší rok. Bude mu třicet a ztrácí rychlost, přizpůsobit svou hru však této skutečnosti nedokázal.

Zato velkou kupu peněz dostal do Clevelandu Browns WR Jarvis Landry. Podepsal kontrakt na 5 let za 75 miliónů dolarů, to je 15 mega ročně. Na slot receivera pořádná pálka, když už se ptáte. Ale to je realita Clevelandu, pokud chtějí, aby tam někdo hrál, musí platit.

Komunitní mock draft

Je tu sezóna Mock draftů. Odborníci odhadují, jak by celý draft mohl dopadnout. Já bych to chtěl posunout o level výš. Vyzkoušet si, jaké to asi je být generálním manažerem v NFL, sedět nervózně v místnosti plné skautů a záznamů o rekrutech a čekat, který z vašich oblíbenců na vás zbyde. A pak si jednoho z nich povolat do svého týmu. Nic jednoduchého. Přesto se na to vrhnu a nabídnu to i vám, připojit se ke mně v podobné roli u vašeho oblíbeného týmu. Proto tedy komunitní draft. V něm každý z účastníků zaujme roli generálního manažera jedno z týmů NFL a až na něj přijde řada, draftuje jednoho hráče, který ještě zůstal nevybraný. No neláká vás to?

Teď k podmínkám. Chce to trochu přípravy a znalostí. Rád bych dal tuto možnost předně fanouškům daného týmu. Ti nejlépe ví, jak na tom tým je. Jaké pozice je nejvíce tlačí, jaký typ hráče by zapadl do jejich schématu a po kom asi tak letos baží. Zároveň je potřeba, aby účastník alespoň trochu věděl něco o hráčích, kteří jsou na draftu k dispozici a neházel jen šipkou do žebříčku někde na nfl.com. Třetí a poslední podmínkou je čas. A to konkrétně v neděli 22.4. večer od 8 hodin, kdy se začne. Očekávám trvání cca 1,5 - 2 hodiny. Zvažte prosím, zda je toto všechno ve vašich silách a možnostech, než se přihlásíte. Ať nám to odsýpá a má to hlavu a patu.

K organizaci: zájemci mi prosím pošlete mail na robekjiri@gmail.com a napište mi také váš oblíbený tým, který chcete zastupovat, případně přezdívku na webu nfl.cz, abych vás mohl identifikovat. Všem časem pošlu potvrzení a další informace (nejpozději do neděle podvečer). Případně odmítnutí, pokud už bude místo zabrané. Jak jsem již předeslal, přednost dostanou fanoušci týmu, lidé aktivní zde na fóru, loňští účastníci. Nechci tím nikoho urazit nebo diskriminovat, ale jak prozrazuje jméno, jedná se o komunitní draft. Týmy, které nikdo nebude chtít, dodatečně nabídnu těm, na které se nedostalo nebo obsloužím sám.

V neděli bude probíhat draft za pomoci emailu a “predick the pick“ enginu na nfl.com. Udělám společný účet, na který účastníkům pošlu přihlašovací údaje. Bude tam k vidění stav draftu, výběry a také dosud nevybraní hráči pro přehled. Jednotlivé výběry, pořadí a stav bude také neustále kolovat ode mne v mailu mezi účastníky. Kdo bude na řadě, pošle mi email se svou volbou, já updatuji stav a dám obratem všem vědět. Pak bude na řadě další. Pokud by to někdo nestihl do 5 minut, provedu výběr já. Související diskuze může probíhat pod tímto článkem, případně mailem mezi účastníky, pokud by se dohadovali nějaké trejdy. To příliš nedoporučuji, ale nezakazuji. Ke každému picku vás pak požádám dodatečně o 2-10 větiček s vysvětlením volby a z toho následně vznikne článek s naším společným mock draftem. Na loňský výsledek se můžete podívat v Weekly Quarterback: Mock Draft 2017 článku z minulého roku.

Čtení pro náročné (v angličtině)

Baker Mayfield: Is two inches enough to ignore everything else?

The Business of Baker Mayfield

2018 NFL Draft: Trying to make sense of Josh Allen

Drafting Josh Allen Would End the Browns’ Analytics Era

Lamar Jackson, His Mother, and the Plan They’ve Always Had

An Abridged NFL Draft Film Guide

NFL draft analysis is a cottage industry — and everyone wants to join the neighborhood

Thank You, New England by Nate Solder

Nick Saban’s Alabama Pass Coverages

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, twitter

autor: Jiří Robek, giants.4fan.cz

Komentáře ke článku (celkem 166)

125085 Hooper napsal před 9 měsíci:
Dobrá paměť, bez jako.
125082 David.C.Corra napsal před 9 měsíci:
To máš jako účtenku z loňska (smajlík s vyvalenýma očima) ?
125081 Hooper napsal před 9 měsíci:
Účtenka mi loni byly tisknuta v 5:12, fakticky poslední odcházeli o 30 minut později. Určitě ne před půl šestou.

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Brian Urlacher

Brian Urlacher

Tým: Bears (#54)
Pozice: Linebacker
Draft v roce: 1999


Brian Ulracher byl během NFL Draftu v roce 2000 vybrán v 1. kole, jako 9. hráč celkově, týmem Chicago Bears. Ulracher měl úžasný vstup do světa profesionálního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Pass

Jedna z nejčastějších forem útoku, při které quarterback hodí míč dopředu, čímž se snaží přihrát na spoluhráče ( nejčastěji wide receiver), který… Pass

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za leden 2019:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
000 fruhba | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4061×
DebiQue | off-line 3789×
Ježour | off-line 3526×
Aleš | off-line 3514×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4