NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Weekly Quarterback: Jak draftovat quarterbacka

úterý 18. dubna 2017, 22:30 V posledních letech je hledání quarterbacka na draftu stále těžší, neboť jejich fotbalové zkušenosti z univerzit jsou zřídkakdy hned kompatibilní s ofenzivními schématy týmů NFL. Může za to systém Spread Option preferovaný valnou většinou fotbalových college programů.

Weekly Quarterback: Jak draftovat quarterbacka

Co je to Spread Option a proč je pro týmy NFL tak těžké skautovat a odhadovat potenciál college quarterbacků?

Spread Option offense je kombinací běhové Read-option a Air Raid offense. Cílem obou útočných variant je dosažení přečíslení neboli hrát míč tam, kde má obrana nejmenší počet hráčů. V případě read-option se tak děje po zemi. S využitím atleticky vybaveného quarterbacka přidává do hry jeden element navíc – quarterbacka běžícího s míčem v rukou. Obrana najednou musí hrát 11 na 11 a ztrácí výhodu jednoho muže navíc. Pokud ještě k tomu quarterback čte jednoho neblokovaného hráče a buďto si míč ponechá, nebo jej podá running backovi, obrana je rázem početně dále znevýhodněna. Air Raid offense dělá něco podobného, ale vzduchem. Jejím cílem je dostat míč do rukou atleticky zdatných playmakerů a nechat je urvat co nejvíce yardů po zemi. Většina přihrávek jde vzduchem do vzdálenosti pěti yardů nebo jako screen passy. Schéma jim pomáhá širokým roztažením hráčů na hřišti, formacemi i rozestavením.

Spread Option si bere z každého něco a přidává něco navíc. Passové hře dominují vertikální routy s designovanými stopy a obraty, které pomáhají vyčistit pole do hloubky pro běhovou hru. Na druhou stranu quarterback už nečte jen defenzivní lajnu, ale často také defenzivního backa a do option hry přidává další dimenzi – pass za obranu, která se chytla na běh. Nebo naopak screen pass do strany, pokud obrana dává svým wide receiverům příliš prostoru. Cílem je roztáhnout hřiště nejen do šířky, ale také do hloubky. Výsledkem je množství situací jeden na jednoho příznivých pro útok.

Další přidanou hodnotou je jednoduchost. College quarterbeci už jen zřídka předávají spoluhráčům play call v huddlu, natož aby komplexně četli obranu před a po rozehrávce a hledali volného receivera. Namísto toho se před hrou celý útok podívá na sidelajnu, kde jim trenéři ukáží pomocí různých signálů a značek, co se bude hrát. Každý jednotlivec tak ví, jaká je jeho úloha a quarterback má jednoznačně určeno, kterého obránce bude číst a kam v návaznosti na to půjde míč. Vše je předem dáno, není třeba u toho přemýšlet. V útoku univerzity Baylor to jde až tak daleko, že quarterback hraje vždy jen jednu stranu hřiště a wide receiveři na opačné straně routy ani neběží a odpočívají. Ví, že míč se k nim nedostane, a tak se šetří, až na ně přijde řada.

Proč je Spread Option na univerzitní úrovni tak rozšířený? Je to jednoduché. Vyhrává se s ním a je jednoduché ho implementovat. Fakt je, že quarterbacků schopných řídit komplexní Pro Style offense, je málo i v NFL, natož na úrovni college fotbalu. To chce mentálně zdatného a vyspělého jedince a hodně času, obojího se však často nedostává. Jednodušší je najít atletického mladíka, který dokáže přihrát přesně míč tam, kam mu ukážete. Spread Option offense ho naučíte za týden a můžete vesele začít vyhrávat. A o toto jde v konečném součtu všem trenérům, pokud si chtějí udržet své místo.

Co to ale znamená pro draft NFL? Jen to, že většina college quarterbacků hraje úplně něco jiného než co je čeká v NFL. Hrají jen z formací shotgun nebo pistol a neumí pracovat nohama při hře z pod centra. Nemají zkušenost s nutností skenovat očima celou obranu před sebou a progresivně hledat volného receivera. Jejich wide receiveři často ani nemají v repertoáru kompletní sadu možných routů, která se používá v NFL. Procento zkompletovaných passů je u college quarterbacků uměle vyhnáno nahoru díky množství jednoduchých přihrávek na pár yardů. V drtivé většině ani nedělají huddle, což je také disciplína sama pro sebe a vyžaduje, aby hráč měl důvěru a respekt svých spoluhráčů. V NFL se proto musí naučit množství nových signálů a akcí, takzvaný playbook, čtení obrany před snapem a rychlým reakcím. To je velké množství informací vyžadujících pracovitost, paměť a schopnost vstřebávat.

Týmy NFL tak u současných college quarterbacků často jen odhadují, jak by jejich hra mohla vypadat v komplikovaném systému NFL, protože oni sami s ním nemají žádné zkušenosti. Kluboví skauti se musí spolehnout na měřitelné a jasně viditelné atributy jako jsou síla paže, práce nohou, přesnost hodů a pohyb v kapse. Nebo se snaží vytěžit maximum dat ze situací, které alespoň připomínají situace v NFL a podrobují adepty velice detailním testům a společným rozborům zápasových záznamů ve snaze zjistit, jak moc rozumí obraně a schématu. Zkoumá se také, zdá má hráč respekt svých spoluhráčů, zda byl v dosavadním týmu kapitánem, co o něm říkají jeho bývalí trenéři, jak moc na sobě pracuje, zda studuje zápasové rozbory nebo zda rozumí tomu, co vidí.

V univerzitním fotbalu stále najdeme i Pro Style útoky, z nichž je pro týmy NFL jednodušší zanalyzovat, jak si v NFL asi povedou třeba Andrew Luck nebo Jameis Winston. Jenže pokud týmy limitují své hledání jen na tyto hráče, snadno přehlédnou talenty jako jsou Marcus Mariota či Dak Prescott. Trik je v tom, najít hráče, který má dostatečné fyzické i mentální předpoklady a věřit, že do role dokáže dorůst.

Co ještě stojí za řeč

Poslední dovětek k přestupu Tonyho Roma na komentátorské stanoviště: Osobně bych to čekal spíše u Peytona Manninga, který je přirozeně talentovaným mluvčím a má hodně analytických fotbalových znalostí. Lze si s celkem snadno představit, že i on dostal podobnou nabídku, ale odmítl ji. Pravděpodobně to není cesta, po které by se chtěl vydat. Přesto jsem překvapen, že stále ještě sedí nečině bokem a nevrhnul se do nějaké činnosti úzce související s fotbalem. Budoucnost ukáže.

Tahle informace vás možná minula: Prezident rozhodčích NFL, Dean Blandino, rezignoval na svůj post a odchází do televize dělat podobnou práci, ovšem za více peněz. Na stanici FOX doplní Mikea Perreiru v roli zápasového analytika. NFL tak vznikla poměrně velká díra v plánech, zvláště když od letoška budou platit nová pravidla pro centralizovanou videokontrolu sporných situací přímo během zápasů. Tento projekt ležel plně v kompetenci Blandina, jenž se těšil důvěře majitelů týmů NFL a respektu mezi trenéry NFL. Pokud si někdo z nich chtěl zpětně vysvětlit sporný moment v rozhodování zápasů, pak šel právě za ním. Náhradník je zatím v nedohlednu.

Statistika týdne: Ze 761 hráčů, vybraných týmy NFL v draftech v letech 2011–2013, jich už pouze 129 zůstává v klubech, které je draftovaly. Taková už je povaha byznysu NFL, k níž patří vysoká fluktuace na trhu s volnými hráči. K tomu si připočtěte i nepovedené volby a zranění. Týmy v NFL každý rok obmění v průměru zhruba 30 procent hráčského kádru. Výsledek je pak poměrně jednoznačný.

Moje pocity a poznatky z posledních spekulací a zpráv okolo letošního draftu:

1. QB Mitch Trubisky bude vybrán jako první quarterback.

2. QB Deshaun Watson ho bude rychle následovat jako dvojka mezi quarterbacky.

3. Pokud některý z dvojice QBs Patrick Mahomes nebo DeShone Kizer bude na konci prvního kola stále k dispozici, někdo se vytrejduje dopředu a vybere si je.

4. Cleveland Browns budou draftovat quarterbacka, a to brzo, někde v prvních dvou kolech.

5. Týmy jak San Francisco (2.), Chicago (3.) nebo Jets (6.) by se rády vytrejdovaly na draftu v prvním kole dozadu. Jenže zatím chybí někdo, kdo by se chtěl trejdovat opačným směrem. To se ale může změnit a cena by mohla být překvapivě nízká.

6. RB Christian McCaffrey bude vybrán do 20. místa.

7. Nabídka ofenzivních linemanů je hodnocená hodně nízko, přesto budou dva až tři vybráni v prvním kole. Poptávka je nemilosrdná, to nám ukázal už trh s volnými hráči. Mezi nejskloňovanější jména patří Forrest Lamp, Garett Bolles, Ryan Ramczyk a Cam Robinson.

autor: Jiří Robek

Komentáře ke článku (celkem 44)

95356 harykk napsal před 14 měsíci:
výborný článek ! Velké uznání ...
95354 harykk napsal před 14 měsíci:
Hernandez jako hráč bomba, bohužel jako člověk zklamal :(
95348 b4tch napsal před 14 měsíci:
Pro Skins by to byl super trade, dostat za Kirka, kterej s největší pravděpodobností za rok z týmu odejde, 2.pick + Hoyera k tomu. Na druhou stranu netuším, co by z toho měli v SF? Spíš to vidím na to, že by jim SF dalo svůj 34., nebo 2. + Hoyer za jejich 17. Skins to každopádně s Kirkem prokoučovali. 

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Brian Urlacher

Brian Urlacher

Tým: Bears (#54)
Pozice: Linebacker
Draft v roce: 1999


Brian Ulracher byl během NFL Draftu v roce 2000 vybrán v 1. kole, jako 9. hráč celkově, týmem Chicago Bears. Ulracher měl úžasný vstup do světa profesionálního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Defensive Lineman

Defenzivní lajmen. Je hráč, který je součástí Defenzivní lajny. Defenzivní lajna je složena z čtyř Defenzivních linemanů (dvou Defenzivních Tacklů a dvou… Defensive Lineman

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červen 2018:

+++ | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
000 fruhba | off-line 0 bodů
000 Marty | off-line 0 bodů
DebiQue | off-line 3364×
Aleš | off-line 3265×
Luc123 | off-line 3179×
Doktor | off-line 3163×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4