NFL Scoreboard: aktuální výsledky NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Weekly Quarterback: Las Vegas Raiders

středa 29. března 2017, 10:26 Tým Oaklandu se za dva roky přestěhuje do pouštního „města hříchu“ ve státě Nevada. Finanční aspekty vždy nakonec převáží ty fotbalové, protože fotbal, to je především byznys.

Weekly Quarterback: Las Vegas Raiders

Majitelé týmů NFL na svém výročním shromáždění odhlasovali poměrem hlasů 31:1 přesun týmu Raiders z Oaklandu do Las Vegas. Proti hlasoval pouze majitel Miami Dolphins. Po stěhování Chargers do Los Angeles to bude druhý smutný krok NFL, protože o nic jiného než o peníze tu (opět) nejde. Rozhodně ne o tradice, stejně jako o fanoušky, to vše zůstává stranou. Na druhou stranu je třeba říci, že se bohužel stalo nevyhnutelné. V současnosti je o peníze z veřejných zdrojů nouze a v případě Oaklandu a majitele týmu Davise mohly hrát roli i jisté nedořešené spory z minulosti. Raiders už jednou Oakland opustili a odstěhovali se do Los Angeles, aby se za lehce kontroverzních okolností vrátili v roce 1995 zpět. Město na tom tratí dodnes, a tak radní nemohou přijít rodině Davisů na jméno, natož aby jim výrazně přispěli na nový stadion. Zato Las Vegas oplývá štědrými dárci a silně stojí o další výraznou atrakci vedle kasin a napodobeniny Eiffelovy věže. Majitel klubu Mark Davis je sice zámožný, ale na poměry NFL to žádná sláva není. Nemohl si dovolit zaplatit výstavbu nového stadionu z vlastní kapsy, podobně jako majitelé Rams nebo Falcons, a tak musel hledat investory, které našel v Las Vegas. Jak ale v novém působišti jeho fotbalový tým obstojí, to nikdo s jistotou neví.

Zatímco v metropolitní oblasti kolem Oaklandu se potenciální fanoušci rekrutují ze zhruba osmi milionů obyvatel, v Las Vegas je to stěží ze dvou milionů a kolem je jen poušť. Když odečteme magnáty a skutečně zámožné lidi, jsou to vesměs chudí lidé a vedle nich figuruje už jen velký počet návštěvníků, kteří si přijedou do Vegas na víkend užívat. Budou však chtít zůstat do nedělního odpoledne na fotbal? Přijedou i skuteční fanoušci ze vzdálenějších měst? Naplní se stadion? A jakou bude mít takový zápas atmosféru? Tenhle tým by měl raději vyhrávat, protože na „atrakci“ v podobě ligového otloukánka nikdo nepřijde. V tomto směru je Vegas neprobádané území, protože dosud zde nepůsobil žádný velký profesionální sportovní klub. Neznámé vody letos poprvé prozkoumají Las Vegas Golden Knigths, nový tým hokejové NHL. Bohužel po San Diegu je Oakland dalším velkým městem, kde loajální fanouškovská základna přijde o svůj tým díky nezájmu místní politické reprezentace o fotbal. Peníze promluvily. A pak je tu také otázka lákadel města hříchu. NFL pevně stojí za svými pravidly a zákazy, co se hazardu týče. Hráči by se mu měli obloukem vyhýbat, ale v Las Vegas to nebude vůbec jednoduché. Jedním z argumentů pro přesun je však fakt, že město už dávno není jen centrem hazardu. Je to ráj zábavy s mnoha dalšími lákadly a také rozvíjejícím se průmyslem. Dokonce se jedná o jedno z nejrychleji rostoucích měst v USA například ve srovnání s Detroitem, kde počet obyvatel naopak rapidně klesá.

Přesun Raiders do Las Vegas by snad mohl na nějakou dobu ukončit období stěhování, kdy své během čtyř let změnily své působiště hned tři týmy. Momentálně není v NFL žádný další, u kterého by v brzké době hrozily na domácí půdě podobné potíže. Hypotetickou otázkou do budoucnosti však zůstává, kam se bude stěhovat některý z dalších klubů? NFL stále hledá nové kanály k rozšíření marketingu ligy mimo území Spojených Států. V Londýně se hraje několik zápasů ročně, takže tato destinace se vyloženě nabízí. Jak to vyřešit logisticky a právně, to zatím nikdo neví, ale i tak se o tom nahlas mezi majiteli mluví už několik let. A až jednou zase promluví peníze, zdá se, že nic nebude nemožné.

Co ještě stojí za řeč

Jak je to s QB Tonym Romem, který je stále ještě hráčem Dallasu Cowboys? Nijak, hraje se vyčkávací hra na všech frontách a takhle se to může klidně táhnout až do draftu, nebo klidně i dál. Cowboys nemají důvod se Roma rychle zbavovat, protože si tím momentálně nijak nezvětší prostor pod platovým stropem. Jeho vztah s vlastníkem klubu Jerry Jonesem je myslím natolik v pohodě, že danou situaci chápe. Houston vytrejdováním Brocka Osweilera ukázal jasně svůj záměr Roma získat, ačkoli jej chtěl podepsat jako volného hráče. Dallas tedy může vyčkávat a doufat, že generální manažer Houstonu zpanikaří a třeba vysolí nějaký draft pick v pozdním kole.

Jak je to s RB Adrianem Petersonem, který je stále ještě volným hráčem? Současná situace také nenaznačuje žádné rychlé řešení. Nezdá se, že by mu někdo chtěl nabídnout startovní pozici, a tak je pro něj lepší vyčkávat, jestli se přeci jen nějaká neuvolní. Na draftu je množství kvalitních running backů, ale pokud by některý tým na draftu minul vyhlédnutý cíl a chtěl ještě před sezónou na této pozici posílit, telefonát může přijít. A pokud ne, stačí jedno zranění (a že o ně není nouze) starting running backa a rázem může být práce k dispozici. Být trpělivý se mi v jeho případě jeví jako lepší řešení než uspěchaně vzít nějakou nízkou nabídku náhradničení. A Adrian Peterson také jistě nechce jít ledaskam, ale bojovat o Super Bowl. To okruh potenciálních zaměstnavatelů také velmi zužuje.

Jak to, že quarterback Colin Kaepernick stále nemůže najít zájemce o své služby? Říkejte si, co chcete, důvodů bude hned několik, ale v zásadě jde o prosté minutí se nabídky s poptávkou na trhu. Co se nabídky týče, Kaepernick je možná momentálně nejlepším volným quarterbackem na trhu, jenže podle všech dostupných informací hledá místo, kde by mohl bojovat o pozici starting qurterbacka, za což požaduje odpovídající peníze. Takových týmů, které momentálně nemají jasného quarterbacka číslo jedna, je však v NFL pomálu. Napočítal bych jich nanejvýš pět, ale ani jeden z nich nevypadá z Kaepernickova pohledu (zatím) schůdně. San Francisco vyřaďme, tam se Kaepernick právě vyvázal dobrovolně ze smlouvy. Cleveland bude quarterbacka draftovat a zdá se, že pevně upnul svůj zrak na někoho jiného (J. Garoppolo). Jets podepsali Joshe McCowna a pro dalšího veterána nemají v kádru prostor. Nedávné čistky v týmu navíc naznačují přestavbu a hledání budoucího franchise quarterbacka na draftu, nebo ve vlastních řadách. No a konečně Denver a Houston vyčkávají, jak se vyvine situace kolem Tonyho Roma. Teoreticky ten, kdo jej nezíská, by mohl Kaepernicka oslovit. Loni se ještě spekulovalo o zájmu Denveru tohoto hráče vyměnit, situace se od té doby však dost změnila.

Kaepernick by mohl eventuálně poptávat i nízko placenou práci záložního QB, podobně jako to udělal třeba Geno Smith v Giants, tuto variantu však evidentně nechce. Ale i kdyby, vstupuje do hry jeho nálepka „potížisty“ či „rušivého elementu“ (angl. distraction). Když loni odmítal na protest proti násilí na černoších stát při americké hymně před zápasem, vyvolalo to rozruch. Jakkoli to myslel dobře a svůj postoj podporoval i činy (charitou), u konzervativních fanoušků to vyvolalo nelibost. Podobné záležitosti si týmy NFL dovolí tolerovat u největších hvězd, ale na pozici náhradního quarterbacka tato kontroverzní pozornost prostě nestojí za to. Zvláště, když nabídka podobných hráčů je dostatečně široká. Přičtěte k tomu navíc fakt, že Kaepernick v posledních letech nehrál kdovíjak dobře a svým stylem hry do mnohých ofenzivních schémat prostě nezapadá. Týmy chtějí, aby jejich náhradník dokázal zastoupit starting quarterbacka bez potřeby měnit styl, a to je další Kaepernickův problém, protože on není klasickým pocket passerem. Dveře se rázem přivírají a úřaduje klasický faktor nabídka versus poptávka.

Zdroje: espn.com, nfl.com, si.com, ringer.com, twitter                                                           autor: Jiří Robek

Komentáře ke článku (celkem 74)

95131 markýz de Carabas napsal před 38 měsíci:
Já právě ani nevím, kdo by měl v příštích dvou letech na draft jako QB. Respektive s kým se tak počítá, že by mohl být NFL QB. Ben se podle mě bude snažit vydržet do dalšího prstenu. Jinak onehdy jsem četl, že Bell má zas nějakej průšvih, tak abysme nebrali nakonec RB. :-D
95115 Vincenzo napsal před 38 měsíci:
meli bychom tam byt od CT do PO, tak klidne pivo i driv, letenky kupim pristi tyden...ubytovani doresim pak.
vit.kouril@seznam.cz mejl, napisem si v prubehu...
95113 DebiQue napsal před 38 měsíci:
Plati :) Moja zena to ponala trochu racionalnejsie, pride az v pondelok rano, a az potom urobme dovolenku :)

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Calvin Johnson

Calvin Johnson

Tým: Lions (#81)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 2007


Calvin Johnson byl během NFL draftu v roce 2007 vybrán v 1. Kole, jako 2. hráč celkově, týmem Detroit Lions. Johnson podepsal s Lions 6 letý kontrakt na $64 milionů… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Turnover

Turnover nastane v momentě, kdy tým s míčem nad ním ztratí kontrolu a míč získá druhý tým. Turnover

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za květen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5011×
formic | off-line 4970×
Ježour | off-line 4532×
DebiQue | off-line 4486×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4