NFL Scoreboard: aktuální výsledky NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Weekly Quarterback: Na obálce Maddenu

středa 17. května 2017, 10:22 Na přebalu hry Madden 18 se objeví Tom Brady, což je pochopitelná volba vzhledem k jeho loňským výkonům a vítězství v Super Bowlu.

Weekly Quarterback: Na obálce Maddenu

Druhý rok po sobě se tak na obálce objeví hráč New England Patriots, protože vloni to byl tight end Rob Gronkowski. Sezóna se mu ale příliš nevyvedla, silně mu ji zkrátilo zranění. Není prvním a nejspíš ani posledním takovým hráčem. Možná právě proto se v souvislosti s obalem Maddenu mluví o prokletí (angl. Madden Curse). Podle jejího výkladu čeká hráče, který se objeví na obalu, špatná sezóna, popřípadě nějaké to zranění. Když se podíváme do minulosti, není se čemu divit. Možná je to ale jen souvislost s logickým poklesem výkonnosti u hráčů, kteří právě zažili svůj nejlepší rok. Anebo prostě jen hodně smolná shoda náhod. Těch případů však už bylo opravdu hodně, ale existují i výjimky. Tom Brady se rozhodně ničeho nebojí a na podporu svého tvrzení se neváhal natočit, jak rozbíjí zrcadlo a prochází pod žebříkem. Zahrává si s ohněm. Že by příležitost pro Jimmyho Garoppola? Jak tedy celá ta pověst vznikla?

John Madden je bývalý hráč a trenér NFL. Jako hlavní kouč dovedl v sezóně 1976 mužstvo Oaklandu Raiders k výhře v Super Bowlu a později byl uveden do fotbalové Síně slávy (jako trenér). Od roku 1979 až do roku 2008 pracoval v různých televizích jako komentátor a analytik. Krom toho v roce 1988 propůjčil své jméno a hlas počítačové hře společnosti EA SPORTS, která pod stejným názvem vychází do současnosti. Tvář Johna Maddena se objevovala na obálce hry pravidelně až do roku 1999.

Garrison Hearst, RB – Madden 1999. Heast debutoval na obalu hry coby hráč a hned na úvod si kletba vybrala vysokou daň. Nedlouho po oznámení jeho tváře na obalu si v play-off nepříjemně zlomil kotník a dva roky se musel obejít bez fotbalu. Po svém návratu ale dokázal naběhat 1200 yardů za sezónu a připsal si cenu pro comeback hráče roku.

Dorsey Levens, RB – Madden 2000. I tady zasáhla kletba silně. Na obálce hry měl původně být hvězdný Barry Sanders, jenže ten během tréninkového kempu náhle ukončil kariéru. V Detroitu po sobě zanechal velkou mezeru v kádru a množství zklamaných fanoušků. V EA SPORTS se proto museli narychlo najít náhradu – running backa Green Bay Packers Dorseye Levense. Jeho sezónu však zkrátilo zranění na pouhých pět zápasů a Packers se ani nedostali do play-off. Levens byl po sezóně propuštěn z týmu.

Eddie George RB – Madden 2001. George měl vynikající sezónu a jeho Titans suverénně postoupili do play-off. Zdálo se, že prokletí je zlomeno. Jenže v divizním kole play-off Titáni prohrávali o sedmbodů a George vyžongloval přihrávku, která vedla k interception-touchdownu soupeře znamenajícímu konec nadějí na titule. V NFL vydržel George ještě čtyři roky, ale jeho výkonost šla postupně dolů.

Daunte Culpepper, QB – Madden 2002. Quarterback Minnesoty Vikings zažil asi nejhorší sezónu své kariéry. Naházel 23 interception a vytvořil nový rekord NFL v počtu fumblů za sezónu. V tomto roce se také poprvé objevily spekulace o kletbě provázející hráče na obálce.

Marshall Faulk, RB – Madden 2003. Legenda a několikanásobný vítěz ceny pro ofenzivního hráče roku. Obálka Maddenu však byla zlomovým momentem jeho kariéry, protože od té chvíle to s ním šlo z kopce. Už nikdy nepřekonal 1000 naběhaných yardů za sezónu.

Michael Vick, QB – Madden 2004. Jednička draftu a elektrizující hráč, který dovedl Atlantu nečekaně až do play-off. Kletba však zapůsobila velice rychle. Během přípravy na novou sezónu si zlomil nohu a vynechal kvůli tomu 11 zápasů. Později si oseděl dva roky ve vězení za pořádání nelegálních psích zápasů.

Ray Lewis, LB – Madden 2005. Jeho sezónu ukončilo v 15. týdnu zranění zápěstí. Byla to také jeho první sezóna, ve které nezaznamenal ani jednu interception. Jeho hvězdnou kariéru to však neovlivnilo, ukončil ji v roce 2012 jako kapitán vítězného týmu Super Bowlu, Baltimoru Ravens.

Donovan McNabb, QB – Madden 2006. Hvězdný quarterback dovedl Philadelphii v ročníku 2004 k účasti v Super Bowlu, což jej katapultovalo na obálku Maddenu. Následující sezónu jej ale vytrvale trápily zdravotní lapálie s třísly a v 9. týdnu se poroučel na marodku do konce sezóny. Rok na to si přetrhl vazy v koleni a po zbytek kariéry podával už jen nevyrovnané výkony lemované problémy mimo hřiště.

Shaun Alexander, RB – Madden 2007. Alexander vytvořil rekord, když v pěti po sobě jdoucích sezónách zaznamenal 15 a více naběhaných touchdownů. V ročníku 2005 pak nečekaně obdržel cenu pro nejužitečnějšího hráče NFL. Následovala účast na přebalu Maddenu a rychlý kariérní sešup. V dalším ročníku jej zranění nohy připravilo o šest zápasů a 1000 yardů za sezónu už nedokázal nikdy překonat. V příštím roce následovala další zranění a v roce 2008 už byl z NFL pryč.

Vince Young, QB – Madden 2008. Na obálce měl být původně LaDainian Tomlinson. Jeho fanoušci, věřící v prokletí, však spustili vehementní kampaň proti tomuto kroku. Tomlinson nakonec odmítl s odkazem na údajné vyjednávání o novém kontraktu. Autoři hry tedy oslovili Vince Younga. Ten byl následující rok poprvé v kariéře nucen vynechat zápas pro zranění, v sezóně hodil pouhých devět touchdownů, 17 interceptions a rok nato už pouze seděl na lavičce náhradníků nebo na marodce.

Brett Favre, QB – Madden 2009. Favre se na obálce Maddenu objevil jako hráč Packers, kde právě ukončil kariéru a EA SPORTS tak chtěli uctít jeho dlouhou a úspěšnou kariéru. Nicméně krátce nato se rozhodl vrátit zpět do hry a byl vytrejdován do New Yorku Jets. Jeho průměrnou sezónu ovlivnila vleklá zranění ramene a skandál se sexuálním obtěžováním.

Troy Polamalu, S a Larry Fitzgerald, WR – Madden 10. Polamalu odehrál následující sezónu pouhých sedm utkání. Nejprve si natáhl vazy v koleni a po návratu vydržel pouhé tři zápasy, než se poroučel zpět na marodku. I tak ale prožil hvězdnou kariéru ozdobenou dvěma Super Bowly. Jestli někdo dokázal zcela uniknout kletbě následující sezóny, je to právě Larry Fitzgerald. Nechyběl svému týmu ani v jednom zápase a překonal hned několik osobních rekordů.

Drew Brees, QB – Madden 11. Brees po Maddenu prožil jednu ze svých horších sezón. Připsal si 22 interceptions, přičemž nechvalně proslula prohra jeho týmu (New Orleans) ve Wild Card zápase play-off s velkým outsiderem ze Seattlu, jediným týmem, který kdy do play-off, postoupil se zápornou bilancí (7 výher, 9 proher).

Peyton Hillis, RB – Madden 12. Na předchozí přelomovou sezónu nedokázal navázat. Chyběl svému týmu v šesti zápasu kvůli potížím s podkolenní šlachou. Jeho čísla šla razantně dolů a po sezóně odešel jako volný hráč z Clevelandu pryč. V NFL se pak už nedokázal výrazněji prosadit. Vystřídal postupně tři týmy v roli náhradníka a ukončil kariéru.

Calvin Johnson, WR – Madden 13. Johnson se zdánlivě kletbě vyhnul. V sezóně jeho tým sice vyhrál pouhé čtyři zápasy, on sám však překonal rekord Jerryho Rice v počtu nachytaných yardů. Po sezóně však přiznal, že hrál několik zápasů se zlomenými prsty na ruce.

Adrian Peterson, RB – Madden 25th Anniversary. Návrat po složitém zranění vazů a dvoutisícová (rushing) sezóna jej vystřelily na obálku Maddenu. Následně jej však zranění připravilo o dva zápasy sezóny, přesto si připsal 1266 naběhaných yardů a 10 touchdownů. Další léto ale jeho kariéra nabrala nečekaný obrat. Skandál ohledně ublížení na zdraví vlastního syna jej připravil o celý další ročník. Navzdory zraněním se snaží o restart dodnes.

Richard Sherman, CB – Madden 15. Ačkoliv obrana Seattlu a takzvaná Legion of Boom hrály skvěle jako předtím, Sherman si ke konci NFC Championship zápasu zranil loket. Jeho tým pak prohrál v Super Bowlu.

Odell Beckham, WR – Madden 16. Ofenzivní nováček předcházející sezóny se zapsal do paměti především unikátním catchem jednou rukou proti Dallasu. Následující sezóna mu opět vyšla, ale kontroverze se mu zcela nevyhnuly. Na jeden zápas byl distancován za osobní potyčky s cornerbackem Joshem Normanem.

Rob Gronkowski, TE – Madden 17. Zdraví hvězdného tight enda bylo vždy tak trochu na vodě a loňská sezóna nebyla výjimkou. Ačkoliv jeho tým vyhrál Super Bowl, Gronkowski opakovaně laboroval se zraněními a na hřišti se objevil jen v necelých osmi utkáních.

Posuďte tedy sami, zda existuje něco jako Maddenova kletba, nebo ne. Kdo tam tu souvislost hledá, najde ji. Obavy fanoušků o jejich oblíbeného hráče je proto nutno brát naprosto vážně.

Co ještě stojí za řeč

Uvolněné místo po odchodu Deana Blandina zaplnila NFL z vlastních řad. Novým viceprezidentem pro rozhodcování (VP of officiating) se stal Alberto Riveron, bývalý rozhodčí a dlouholetý zaměstnanec NFL, pracující dosud pod Blandinem. Zodpovědnost za rozhodčí a jejich přešlapy nyní budou padat na jeho hlavu. Aby na to ale nebyl sám, doplní ho nově dvojice asistentů – Russell Yurk bude šéfovat týmu pro novou centralizovanou kontrolu záznamů sporných her (jeho titul bude znít VP of instant replay and administration) a Wayne Mackie bude mít na starosti hodnocení a školení rozhodčích (VP of officiating evaluation and development). Píši vám o tom proto, abyste pak věděli, na koho si stěžovat. Povýšením lidí z vlastních řad ale dává NFL jasně najevo, že žádnou změnu v přístupu k pravidlům a rozhodčím momentálně neplánuje.

Buffalo Bills letos řádně vykradli Carolinu Panthers. Nejprve jim odlákali defenzivního koordinátora Seana McDermotta, který se stal jejich novým hlavní trenérem. Minulý týden pak jmenovali novým generálním manažerem Brandona Beanea a vy už asi tušíte, odkud ho přivál vítr. Pozitivní na tom je, že pánové se už znají, a tak by v Buffalu konečně jednou mohli trenér s manažerem táhnout skutečně za jeden provaz. McDermott bude již devátým hlavním koučem a Beane šestým generálním manažerem Buffala za posledních 17 let. Tehdy naposledy Bills nakoukli do play-off.

Quarterback Jay Cutler definitivně ukončil kariéru a podobně jako Tony Romo se vrhne na novou kariéru v televizi FOX. Je s podivem, že quarterback jeho parametrů v NFL momentálně nedokáže najít práci, respektive žádný z klubů nedokáže vyjít vstříc jeho požadavkům. Cutler nemá potřebnou mentalitu na to, aby přijal roli náhradníka nebo jen přechodného quarterbacka, který bude držet místo mladším. Raději se rozhodl udělat posunout se v životě dál. Ohlédněme za jeho kariérou: 11 sezón, jedno vítězství v play-off, nepěkný rozchod z Denverem a výkony jako na horské dráze v Chicagu. Víte, kdo zachytil jeho poslední pass v NFL? Safety Landon Collins. Samozřejmě vás napadne, co mohlo být, kdyby…

Rozečetl jsem zajímavou biografii o jedné fotbalové rodině. Anglicky je název zní „The Mannings. Rise and Fall of a Football Family“. V češtině k dispozici není a pochybuji, že kdy bude. Sága začíná dětstvím Archieho Manninga, pokračuje líčením jeho univerzitní a profesionální kariéry, narozením tři synů a tak dále až po současnost. Člověk se dozví spoustu zajímavostí a zákulisních informací z obdivuhodných kariér Peytona a Eliho Manningových, stejně jako jejich otce Archieho, který hrál kdysi za New Orleans Saints. Například když byl ke konci své kariéry vyměněn do Houstonu, jistý třetí quarterback v týmu mu často hlídal malého Peytona a Coopera. Jmenoval se Olivier Luck a tehdy zdaleka netušil, že jeho dosud nenarozený syn Andrew jednou nahradí Peytona jako starting quarterback v Indiannapolis Colts.

zdroje: espn.com, nfl.com, si.com, ringer.com, twitter                                        autor: Jiří Robek

Komentáře ke článku (celkem 37)

96588 EricBerry_Tribute napsal před 13 měsíci:
To jsem nebyl na světě a ani moje fotbalové znalosti nesahají tak daleko :)
96586 Hooper napsal před 13 měsíci:
Psanec, pane kolego, dycinky psanec. Asi není náhoda, že jsme podepsali Phazana Odoma. A Grimble bude muset zvládnout větší roli. Plus bych byl docela rád, kdybychom šli po Barnidgovi.
96585 Hooper napsal před 13 měsíci:
Nejlegendárnější draft předvedli Steelers ve čtyřiasedmdesátém.

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Brian Urlacher

Brian Urlacher

Tým: Bears (#54)
Pozice: Linebacker
Draft v roce: 1999


Brian Ulracher byl během NFL Draftu v roce 2000 vybrán v 1. kole, jako 9. hráč celkově, týmem Chicago Bears. Ulracher měl úžasný vstup do světa profesionálního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Defensive Lineman

Defenzivní lajmen. Je hráč, který je součástí Defenzivní lajny. Defenzivní lajna je složena z čtyř Defenzivních linemanů (dvou Defenzivních Tacklů a dvou… Defensive Lineman

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červen 2018:

+++ | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
000 fruhba | off-line 0 bodů
000 Marty | off-line 0 bodů
DebiQue | off-line 3364×
Aleš | off-line 3265×
Luc123 | off-line 3179×
Doktor | off-line 3163×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4