NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Weekly Quarterback: Neporažení

středa 11. října 2017, 21:46 Už jen tým Kansas City Chiefs zůstává v NFL neporaženým a nezdá se, že by jakkoli zpomaloval tempo. Co za tím stojí?

Weekly Quarterback: Neporažení

Tak předně trenér Andy Reid. Na jednu stranu za posledních pár let zhubnul poměrně dost v pase, na druhou stranu nabral na vědomostech a inspiraci v moderním fotbalovém spread systému, tolik populárním v univerzitním fotbale, a to vše zabudoval do vlastní ofenzívy. K tomu se ale ještě dostanu. Dalším z důvodů úspěchu je jeho schopnost budovat systém založený na přednostech jeho hráčů a ne naopak. Není proto náhoda, že se Kareemu Huntovi, Travisi Kelcemu a Tyreeku Hillovi tak daří. Andy Reid hraje přesně to, co jim sedí a v čem jsou dobří. Zkrátka a dobře, umně využívá jejich silných stránek.

Těžko ubránitelný útok. Ofenzíva Kansasu v letošní sezóně, to je plejáda pohybů před i po snapu z rozličných formací, které dokážou spolehlivě zmást nejednu obranu. Playmaker Tyreek Hill přeběhne těsně před snapem ze strany kolem quarterbacka a obrana na to musí zareagovat. Jenže než zjistí, kam vlastně šel míč, je většinou pozdě. Někdy ho Hill dostane a raketovou rychlostí vystartuje do strany, jindy ho quarterback podá running backovi do běhu středem hřiště nebo si ho ponechá pro passovou play-action na úplně opačnou stranu. Další možností je option read defenzivního enda a příhoz do strany nebo shovel pass na tight enda Travise Kelceho. V rámci jedné formace tak existuje spousta možností k roztažení obrany do všech směrů, a to ještě v pohybu. A aby to nebylo málo, formace se může lehce změnit, ačkoli koncepce hry a varianty řešení situací zůstávají stejné. To je jen příklad, na kterém ilustruji nepředvídatelnost, s jakou letos Chiefs hrají. Andy Reid se navíc nebojí nasadit divoké formace jako třeba se třemi tight endy na jedné straně v pozicích wide receiverů, což obranu může hodně mást. Podle rozložení obránců pak quarterback jen podá míč do zónového běhu doprostřed nebo může hrát screen pass na Kelceho, pokud obrana nedostatečně obsadí stranu s tight endy. Podobné trikové hry dělají s Kansasu protivníka, na něhož je těžké se připravit.

Tvůrci hry aneb playmakers. Držet krok s WR Tyreek Hillem, to je úkol nadlidský. Nejen v útoku, ale i jako returner přidává něco navíc a každý punt jeho směrem hrozí inkasováním bodů. Kareem Hunt je podle PFF zatím nejlépe hodnoceným running backem letošní sezóny, 609 rushing yardů v pěti zápasech hovoří za vše. V podání tohoto nováčka jde zatím o famózní výkon. Tight end Travis Kelce, to je těžko řešitelný rébus pro obranu. Pro linebackry je moc rychlý, pro cornerbacky zase moc silný a vysoký. Svou úlohu si našel i náhradní runnning back Charcandrick West, jakožto výborný receiver a bloker z backfieldu. I pokud mu Hunt přepustí místo, soupeř nemá zdaleka vyhráno. Vždyť proti Houstonu si připsal dva zachycené touchdowny a jeden hodně parádní blitz pickup, kterým poslal obránce do vzduchu.

Quarterback Alex Smith. Zatím má sezónu rozjetou ve stylu MVP, je třetí v lize v počtu naházených yardů a dále má na kontě 11 touchdownů a žádnou interception. Nadále hraje jistou a spolehlivou hru s minimem chyb, a navíc se mu daří setřásat nálepku konzervativního game manažera. Doby, kdy se bál hodit míč přes deset yardů jsou pryč. Útok Kansasu je plný dlouhých passů a Smith je úspěšně a nebojácně kompletuje. To je dimenze, která dříve Kansasu chyběla a teď drží obranu soupeře pěkně vzadu. Smith je skvělý ve čtení obránců během různorodých option her a pokud to obrana diktuje, dokáže si míč nechat a urvat yardy po zemi. To je jedna z jeho hodně podceňovaných stránek. Smith je velice obstojný atlet a dokáže zkompletovat nejeden pas po vyběhnutí z kapsy nebo alespoň doběhnout pro pár yardů sám.

No a nakonec obrana. Ta kansaská sice nepatří mezi špičku ligy, spíše do průměru, ale disponuje několika velice nebezpečnými hráči jako je pass rusher Justin Houston nebo cornerback Marcus Peters. I po ztrátě safetyho Erica Berryho dokáže zastavovat soupeře dostatečně na to, aby nestíhal držet krok s explozivním útokem Chiefs.

Vítězové týdne

Carson Wentz, QB, Philadelphia Eagles. Giants jsou K.O., Washington také nezáří a favorité divize, Dallas, prohrávají těsné zápasy. Z toho těží Eagles a tak NFC East zatím překvapivě patří jim. Wentz dělá velké pokroky a v pokračující sezóně se zlepšuje spolu s celým týmem. Proti Arizoně našel přesnou mušku na delší vzdálenosti a zkompletoval dvě dlouhé bomby na Torreyho Smithe a Nelsona Agholora. Při přihrávce na Smithe to vypadalo, že si přečetl obranu, odhadl 1–1 matchup, změnil hru na line of scrimmage a vypustil přesný pas. Druhou přihrávku zas Agholor dostal parádně do běhu přes rameno a pak už mu zbývalo jen skvělým úhybem zesměšnit safetyho a nikým nebráněn dopadnout do end zóny frajersky po zádech. Celková čísla Wentze: 21 z 30 zkompletovaných passů pro čtyři touchdowny a jednu interception. Díky výkonům quarterbacka i zlepšené běhové hře najednou vypadá útok Eagles hodně nebezpečně.

Aaron Rodgers, QB, Green Bay Packers je v Dallasu jako doma. Proti Cowboys si pravidelně odváží domů těsné výhry a v neděli tomu nebylo jinak. Milimetrovou šlupkou na Devanteho Adamse ukončil zápas a odjíždí jako vítěz. Rodgers předvedl v zápase plejádu těžkých hodů, jeho receiveři s ním jeli na stejné vlně a většinu těchto hodů přetavili v zisk yardů. Číselně vyjádřeno: 19 z 29 zkompletovaných passů, 221 yardů, tři touchdowny. Plus kouzla a čáry v závěru, jaké umí snad jen on.

Poražení týdne

Ben Roethliesberger, QB, Pittsburgh Steelers. Jednoduchý pohled do statistik odhalí o dva touchdowny více než měl soupeř, quarterback Blake Bortles. Ovšem jen co se týče vlastní end zóny, byly to takzvané pick six. Big Ben nastřádal pět interception, a proto nemůže v rubrice poražených chybět. Steelers prohráli s Jaguars, kteří slaví úspěchy s hodně nepříjemnou obranou. Pravda, na obhajobu Roethliesbergera je nutno říct, že většina interception nejde zcela na jeho vrub. Parádní skok obránce, vyražený míč receiverem do vzduchu, zakopnutí wide receivera, hail mary v závěru. Jenže prohra je prohra.

New York Giants offense a Houston Texans defense. Obě jednotky utrpěly tvrdou ránu. Giants se v souboji týmů s nelichotivou bilancí 0:4 utkali s L. A. Chargers a oba týmy jako by se předháněly v tom, kdo chce víc prohrát. Série penalt, zranění, dropů a bídných turnoverů pokračovala až do konce, ale nejhorší rána dopadla na Giants, když si Odell Beckham zranil kotník. Poslední drajv tak dohrávali s jedním zdravým wide receiverem na hřišti a okamžitě bylo zřejmé, že vítězný touchdown jim není souzen. Beckham má zlomený kotník, sezóna pro něj končí a útok Giants bez něj nejspíš taky. Do konce sezóny jsou mimo také WR Brandon Marshall a WR Dwaynne Harris. Zkrátka a dobře, moc jim toho nezbylo. Obrana Houstonu zase přišla v jednom utkání o DE J. J. Watta a LB Whitneyho Merciluse. Od Kansasu dostali dostala pořádnou nadílku a ve zbytku sezóny bude mít velký problém v obraně tyto borce nějak nahradit. Watt je místní ikona, a i když už není hvězdnou mašinou na sacky, jeho vliv útok soupeře bych nepodceňoval.

Los Angeles Rams se zasekl ofenzivní stroj, se Seattlem prohráli nízkým skóre 10:16. Nudný zápas to ale jistě nebyl. Rams ovšem „zazdili“ většinu své snahy skrze turnovery. Zmákli jich hned pět: muffnutý punt, fumble Gurleyho v red zóně, strip sack a dvě interception Goffa. Minutý field gól jim také nepomohl. Přesto byli na dostřel výhře, jenže Cooper Kupp klíčový pass v rukou neudržel.

Deshone Kizer, QB, Cleveland Browns. Zatím to vypadá, že Kizer v příštím zápase uvolní místo Kevinu Hoganovi. Jeho výkony mají od startu sezóny jednoduše klesající tendenci. I když mu tým kolem něj dvakrát nepomáhá, onen nebojácný quarterback se pomalu vytrácí. Při passových hrách si sotva přečte prvního obsazeného receivera, zpanikaří a utíká z kapsy. Proti Jets dvakrát po sobě spálil šanci na touchdown z pěti yardů soupeře. Nejprve nepřesně přihodil míč na running backa, a podílel se tak na fumble, další pokus pak skončil lacinou interception. Kizer kolem sebe nemá takřka žádné playmakery, na které by se mohl spolehnout, a trenér mu rovněž moc sebevědomí nedodává neustálým stahováním ze hry v průběhu zápasů. Udělal to už podruhé za sebou. Možná je na čase přiznat, že jeho nasazení Browns uspěchali.

Kicker týdne

Adam Vinatieri, K, Indinapolis Colts. V první čtvrtině se trefil z 52 yardů a v prodloužení pak z 51 yardů na vítězství. Jestli se v podobných chvílích můžete na někoho spolehnout, pak je to Vinatieri, který podobné věci v NFL předvádí už 20 let.

Kicker fail týdne

Nick Folk, K, Tampa Bay Buccaneers. Ve čtvrtečním zápase proti Patriotům Tampě prakticky „zabil“ veškeré pokusy o bodový comeback. Postupně minul všechny tři své pokusy z 56, 49 a nakonec i 31 yardů.

Trenérské rozhodnutí týdne

Zápas Dallas Cowboys vs. Green Bay Packers se chýlí ke konci, Dallas prohrává o čtyři body a musí skórovat touchdown. Dlouhý drajv už trvá přes osm minut, do konce zbývá minuta a 24 sekund a 11 yardů do end zóny. Logika diktuje nespěchat, skórovat, ale současně nedat soupeři možnost na odpověď. Přestože celý drajv prakticky odpracoval Ezekiel Elliott pěkně plynule po zemi, trenéři volí fade pass na Deze Bryanta, který končí nekompletní a čas se zastavuje. Následně Dak Prescott skóruje po zemi a s tříbodovým náskokem jde na míč Aaron Rodgers, minutu a čtvrt a jeden timeout v kapse.

Zápas Baltimore Ravens vs. Oakland Raiders. Čtvrtá čtvrtina, zbývá necelých devět minut do konce, Raiders ztrácí deset bodů. Právě překonali půlící čáru na 44 yardů soupeře a čelí čtvrtému downu a třem yardům. Trenér Jack Del Rio velí odpuntovat. Nepochopitelně konzervativní rozhodnutí. Nabuzení Ravens následným drajvem ukrojí šest minut času a skórují kopem za tři body. Game over. Nedůvěra v náhradníka E. J. Manuela nebo prostě jen ztráta identity pro tým Raiders, který jako by si ofenzivně přestal věřit.

Co ještě stojí za řeč

Kreativní oslavy touchdownů zase frčí. Hráči Minnesoty předvedli hru na kachnu, jakousi americkou verzi našeho „chodí pešek okolo“. Hráči Green Bay zase ukázali, jak se naskakuje do závodního bobu. A hráči Philadelphie si pro změnu odpálili baseballový míček.

DE Myles Garrett (Cleveland Browns), jednička letošního draftu, se uvedl parádně. Hned v první hře na hřišti si připsal sack a další přidal o něco později. Cleveland sice stejně nevyhrál, ale pozitivní moment se počítá.

Když v roce 2015 TE Jimmy Graham přestupoval do Seattlu, fanoušci snili jednoduchých fade passech pro touchdowny, které rozdával v dresu New Orleans Saints. Od dva roky později se fanoušci konečně dočkali. Touchdown na Jimmyho Grahama se ukázal v souboji s Rams jako hodně důležitý.

Opravdu pohotovou interception si připsal LB Ryan Shazier z Pittsburghu. Tight end soupeře sice míč v podstatě chytil, ale přitom spadl nešikovně zády na obránce, a tím pádem to nebyl down. Shazier toho využil a míč mu vyrval z rukou.

RB Leonard Fournette z Jacksonvillu zatím dostává své pověsti nebojácného hráče. Někdy jakoby kontakt snad přímo vyhledával. Při jedné z akcí v zápase s Pittsburghem rukou doslova vyzval obránce, aby ho šel atakovat. No, já bych do toho nešel, co vám budu povídat.

Největší překvapení sezóny? Jets (3:2) se v neděli utkají s Patriots (3:2) o vedení v divizi AFC East.

Chicago sice v pondělním utkání s Minnesotou prohrálo, ale troufám si tvrdit, že QB Mitchell Trubisky nalil do žil fanouškům týmu novou krev. Trubisky nebyl ani zdaleka perfektní, přičemž interception v závěru byla výsledkem špatného hodu na obsazeného spoluhráče. Přesto s ním útok nebyl zdaleka tak předvídatelný a statický jako s Glennonem.

Co dělá bývalý QB Peyton Manning? Jedno je jisté – o návratu na trávníky jako hráč neuvažuje, to je pro něj uzavřená kapitola. Jeho život se momentálně točí kolem dvojčat Marshalla a Mosleyho, která momentálně chodí do první třídy. Vozí je do školy, na tréninky a podobně. Částečně pracuje jako asistent trenéra fotbalového flag týmu na předměstí Denveru. Příležitostně se objeví v televizi nebo na nějakém ceremoniálu, takže ze světa NFL úplně nezmizel. Například v neděli na stadiónu Lucas Oil v Indianapolisu, kde dlouho a úspěšně působil, v poločase zápasu se San Franciscem odhalili jeho sochu a vyvěsili banner s číslem 18 a jeho jménem ke stropu. Samozřejmě byl u toho a dokonce si hodil míčem. Kolem NFL se ale nepřestal motat především z profesních důvodů. Chtěl by se i nadále zabývat fotbalem a uvažuje o kariéře v managementu některého z týmů NFL. Jen čeká, až se naskytne nějaká správná nabídka a on bude připraven do ní dát všechno. Zatím je spokojený, že se může věnovat rodině. No, nechme se překvapit. A jeho ambice v politice? To je totální kachna.

Fantasy fotbal

Asi budu muset fantasy okénko zavřít nebo přinejmenším přestat vám radit, koho hledat na waiver listu. Výsledkem totiž je, že na mě v lize, kterou hraji, nikdo nezbývá. Takhle by to opravdu nešlo :-)

Zjistil jsem, že mnozí z vás úplně neví, za co jsou body obrany (označení D/ST). Samozřejmě se to může drobně lišit na různých serverech, ale základ je zřejmý. Za každý sack, vytvořený fumble, interception nebo interception vrácenou do touchdownu jsou body. Pak také za inkasované body od soupeře – čím méně, tím více bodů. Pokud váš tým dostane pořádný kotel, můžete jít i do mínusu. Součástí obrany jsou ale ve fantasy i special týmy. Takže za každý punt nebo kick return touchdown opět získáváte body. Je dobré to mít na paměti, když si D/ST vybíráte. Zároveň je třeba si uvědomit, že body z returnů jdou sice do defense, ale nikoli samotným hráčům. Takže pokud jste startovali tento týden Tyreeka Hilla, body na jeho kontě za punt return touchdown nenajdete, získá je totiž hráč, který vlastní Kansas City Chiefs D/ST.

RB Leonard Fournette odehrál pět zápasů a v každém z nich zaznamenal alespoň jeden touchdown a nejméně deset bodů. Takový hráč by se mi hodil. Osobně preferuji hráče, kteří mají stabilní produkci bodů každý týden. Člověk pak ví, že z něj pokaždé něco vymáčkne. Je to lepší než jednou dostat 30 bodů za vynikající výkon a pak opakovaně vymetat podlahu.

Wide receiveři Giants padali po zraněních v zápase s Chargers jako hrušky ze stromu. To je jistě nepříjemné a nikomu bych to nepřál. Přesto počet fantasy bodů tight enda Evana Engrama na konci zápasu ukazoval velkou nulu. Tohle nikomu nepomůže.

Otázky pro vás

Jak jste spokojeni s hrou svého týmu? Uvažujete už o tom, že byste naskočili na „bandwagon“ Chiefs?

Která ztráta je větší? Odell Beckham (Giants) nebo J. J. Watt (Texans)?

Zdroje: espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, Twitter.                                     autor: Jiří Robek

Komentáře ke článku (celkem 119)

105457 Luc123 napsal před 11 měsíci:
Myslím, že to je úlet. Přeci jenom Luck toho ukázal dost a uměl nést tým na svých zádech, Brisett tohle ještě nekázal a asi ani neukáže. Ale minimálně si dělá obrou reklamu. někdy je leší být trojka než dvojka jak se ukazuje :-)
105455 Ježour napsal před 11 měsíci:
Pro mě byl Jacoby spása z nebes. Tolzien nemá na to být starterem ani z 20% a nikdy mít nebude. Naopak tenhle kluk ukázal potenciál v tom, že se dokáže učit a postupovat každým zápasem k lepším výsledkům. Hrozně mě mrzí, že jsem pro*rali (nenapadá mě jiný lepší výraz) vyhraný zápas s Cardinals. Mohli jsme být 3-2 a jeho sebevědomí by to opět výrazně prospělo . Ačkoli se to nezdá, Jacoby je stejnou dual threat hrozbou jako Wilson, Taylor nebo Mariota, akorát ještě nemá ve své nohy dostatek sebedůvěry. Velmi ho chválil i Brady, když řekl, že hrozně dře, je velice inteligentní a má v sobě mnoho pokory. Můj tip je ten, že Colts půjdou ve 4.či 5.kole příštího draftu pro backup QB, zatímco on dostane šanci na pozici startera jinde. Dokázal bych so ho představit v Jags nebo 49ers. Jeden anarchistický názor z FB Colts fans na závěr: Nechat si Jacobyho a injury-prone Lucka vyměnit za megabalík picků kamkoliv. Je to úplný úlet nebo .... ? :-)
105454 gaučový odborník napsal před 11 měsíci:
to je furt nějákej vagon a za dva tejdny může bejt klidně po parádě :)

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Eli Manning

Eli Manning

Tým: Giants (#10)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2003


Eli Manning se narodil do fotbalové rodiny. Jeho otec Archie strávil většinu své profesionální kariéry v týmu New Orleans. Dvakrát byl vybrán do Pro Bowlu, výraznějšího… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Exclusive Franchise tag

Hráči, na kterého je uplatněn tento druh franchise tag, musí tým garantovat kontrakt minimálně ve výši průměrného platu pěti nejlépe placených hráčů,… Exclusive Franchise tag

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za září 2018:

leria | off-line 125 bodů
045-Guláš | off-line 110 bodů
pekio | off-line 110 bodů
THB | off-line 110 bodů
DebiQue | off-line 3491×
Aleš | off-line 3338×
gaučový odborník | off-line 3246×
Luc123 | off-line 3205×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4