NFL Scoreboard: aktuální výsledky NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Weekly Quarterback: Sam Darnold

středa 4. dubna 2018, 11:30 Dnes vám představím jednoho z top quarterbacků, o které se poperou týmy na draftu. Je to Sam Darnold z univerzity USC.

Weekly Quarterback: Sam Darnold

Obecně se o něm spekuluje jako o jedničce draftu, jakožto výběru Clevelandu Browns. Je to pravděpodobné, ale nejisté. Já nepochybuji, že pokud nepůjde jako první, tak jako druhý, maximálně třetí. Jeho statistiky z ročníku 2017 jsou: 4143 passových yardů, 26 touchdownů, 13 interception, 63.1 procent kompletních passů, 5 běhových touchdownů a 7 ztracených fumblů.

Darnold naskočil do základní sestavy v USC v roce 2016 a prožil parádní premiérovou sezónu, čítající 31 touchdownů a především zázračný obrat v Rose Bowlu proti Penn State, který jej katapultoval na nejskloňovanější jméno před letošní sezónou college fotbalu. Přehnaná očekávání však nedokázal zcela naplnit. V roce 2017 jej čekalo tak trochu vystřízlivění a jeho výkony šli lehce dolů. Lze to částečně připsat ztrátě mnoha kvalitních spoluhráčů, ale i jemu samotnému. Největší otazníky visí nad jeho turnovery. Občas prostě improvizuje nad rámec zdravého rozumu.

Jako passer je velmi dobrý. Jeho passům nechybí předvídání situace, dobré načasování, přesnost a situační razance (angl. anticipation, timing, accuracy a touch). Ruku má dost silnou, aby zvládl plný repertoár přihrávek, jaký se od něj bude v NFL očekávat. Jeho passy mají oči. Umí poslat balón i na zdánlivě obsazené receivery tak, že pass letí na spoluhráče směrem od obránce. To je důležité především pro přihrávky do středu hřiště, kde je hustý provoz (angl. tight windows). Ukazuje také solidní přesnost, pokud je nucen do pohybu mimo kapsu, či v jinak ztížených podmínkách. Během jeho Pro Day před zraky skautů pršelo, ale i tak sklidil jen obdivné pohledy. Darnold má ve svém resumé několik impresivních comebacků a obecně se dá říct, že si vede velmi dobře pod tlakem a ve vypjatých situacích. Ukazuje, že se nebojí jít do riskantních hodů a rychle zapomíná předchozí nezdary. Dobře se hýbe v kapse a dokáže dokončit pass i mimo strukturu dané hry. Jeho výkony jsou však nejlepší, pokud hraje v rytmu a střídá jednoduché passy s těžkými. Fotbalově bych dal k dobru srovnání s hráči jako Phillip Rivers či Jameis Winston.

Jak jsem již zmínil, kritiku sklízí za svou tendenci k ošklivým turnoverům. Ty často pramení ze snahy něco uhrát za každou cenu. Zatímco někdy jeho improvizace vede ke spektakulárním passům, jindy to je nebezpečně letící kachna poslaná z nepřirozené pózy a interception. Přičemž další kritika se hrne na jeho držení míče jednou rukou daleko od těla, zatímco improvizuje v kapse. To také vedlo na vysoký počet fumblů, pokud byl sackován.

Kde to Darnold u týmů NFL naopak vyhrává je charakter. Obecně se považuje za nejčistšího quarterbacka na draftu, bez jakýchkoliv otázek na jeho aktivity mimo hřiště a možná právě to jej může přivést na samý vrchol draftu. Mezi spoluhráči je velmi oblíbený, vždy byl bezpochyby kapitánem a lídrem svého týmu, má vítěznou mentalitu, do médií říká jen ty správné věci a neexistuje kolem něho žádná kontroverze. Plusem je také odolnost, s jakou hraje. Pokud ho srazíte na zem, prostě se oklepe a jede dál ve stylu Eli Manninga. Chtěli byste ho do svého týmu?

Změny v pravidlech

NFL mění pro další sezónu některá pravidla, pojďme to spolu v rychlosti proletět. Zpřísňuje se pravidlo pro použití helmy vůči protihráčům. Pokud hráč skloní při kontaktu hlavu a jakkoliv použije helmu v kontaktu se soupeřem, měl by dostat penaltu 15 yardů a potenciálně být i vyloučen, pokud by se jednalo o útok na bezbranného soupeře. Platí to nejen pro obránce při skládce, ale třeba i pro hráče v útoku, ve snaze prorazit skrze obránce. Toto pravidlo má za cíl snížit počet otřesů mozku při zápasech. Zatím je to hodně kontroverzní a výklad nejasný. Podobných situací je totiž při zápase bezpočet. Uvidíme, jak to chce liga uplatňovat.

Centrála rozhodčích nyní má autoritu vyžádat si u rozhodčího zápasu vyloučení některého z hráčů za předchozí zákrok na základě opakovaných záběrů. Toto rozhodnutí bylo doposud pouze a plně v kompetencích hlavního sudí. Dva příklady z loňska, kde by se to mohlo uplatnit: hit Roba Gronkowskiho z New Englandu na obránce Buffala ležícího na zemi nebo hit zezadu na obránce New Orleans v podání Mike Evanse z Tampy Bay.

To nejdůležitější nakonec. Mění výklad toho, co je catch. Zmizí nutnost mít průkazně míč v držení, zatímco hráč jde k zemi. Catch tak budou definovat 3 základní body: Kontrola míče, dvě nohy nebo některá klíčová část těla na zemi a fotbalový tah (football move). Zjednodušeně řečeno: První je jasné, chytí se míč jasně do rukou. Druhé taky, být down znamená udělat dva kroky, mít dvě nohy na zemi nebo se dotknout země kolenem / loktem / zadkem. Potud se nic nemění. A co je to ten fotbalový tah? Tady zůstávají pravidla nadále dost šedivou zónou a bude to na výkladu rozhodčích. Znamená to pokračovat po catchi s míčem v ruce, stáhnout si míč k sobě, udělat třetí krok nebo třeba chránit se s míčem v ruce. Zní to hezky, ale historie nám ukázala, že nic není tak růžové a hraniční případy vždy byly a budou. Podle nového výkladu by předchozí kontroverzní okamžiky (například incomplete Dez Bryanta v playoff 2014 nebo Jesse Jamese v letošní sezóně) dopadli jako kompletní catch, neboť oba již dokončili takzvaný fotbalový tah a tím pádem dokočili catch. Nové pravidlo více přeje receiverům, ale může zase naopak změnit některé hraniční případy z nekompletního passu na catch a fumble. Ideální pravidlo tady udělat prostě nejde, vždy se najde nějaká kontroverze. Jen doufejme, že teď bude pravidlo jednodušší a jasnější pro pochopení nejen pro rozhodčí, ale také pro hráče a fanoušky. Mě to tedy zatím jasné moc není. Detailní instruktáž by měla být časem k dispozici.

Co ještě stojí za řeč

Obrana Los Angeles Rams bude příští rok hodně zajímavá. Nejen co se týče fotbalové kvality, ale také co se charakteru týče. Odešel její leader a kapitán Alec Ogletree a přišli divočáci Aqib Talib, Marcus Peters a Ndamukong Suh. To je hodně ega na jednu kabinu. Buďto si sednou, bude se vyhrávat a všichni budou šťastná rodina. Nebo taky ne a může to být pěkný karambol. A teď si představte, že by se ještě trejdovali pro Odell Beckhama, jak se spekuluje. Boom.

O comeback do NFL se snaží Johnny Manziel. Už přes rok je čistý a trénuje. Naposledy své umění předvedl týmům NFL na jednom z lokálních Pro Days. Sklidil pochvalu, přesto si nemyslím, že se nějaký zájemce chytí. Jako třetí náhradník prostě nestojí za ten humbuk a riziko, které jej provází. Generální manažeři jsou pragmatici a hráčská kabina, to je nevyzpytatelný ekosystém.

Čtení pro náročné (v angličtině)

Sam Darnold: Special in crunch time

Book on Sam Darnold: Browns, Jets, Giants fit streaky USC QB

5 boom-or-bust prospects for the 2018 NFL Draft

Co nás čeká příště

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, profootballfocus.com, twitter

autor: Jiří Robek, giants.4fan.cz

Komentáře ke článku (celkem 42)

124816 OMAHA napsal před 12 měsíci:
U Broncos ten titul Worst zatiaľ solídne atakuje Paxton Lynch. Ale rád by som bol, keby mi vytrel zrak.
124815 tthom napsal před 12 měsíci:
Aj po drafte sa stále niečo deje. To že je mŕtvo tu, neznamená že na nete nieje dostatok možností ako si absťák zmierňovať :) Ja osobne si ordinujem záznamy zápasov, filmy s tématikou AF a v neposlednom rade Madden. Príznaky absťáku nezmiznú, no značne sa zmiernia :) :)
124814 brano88 napsal před 12 měsíci:
no cez to leto my to az tak nevadi. Bude Giro, Tour de France, Vuelta, Ms vo futbale, MS v hokeji a hlavne kratsie vecery a viac casu na cokolvek :) ak ale sledujes iba americky fudbal budes to mat o dost tazsie :)
Pre mna je najlepsi recept, vobec nic o futbale necitat, nepozerat a minimalne do septembra sa pokusit zabudnut ze vobec existuje :D inak to bude hooooodne dlhe :)

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Calvin Johnson

Calvin Johnson

Tým: Lions (#81)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 2007


Calvin Johnson byl během NFL draftu v roce 2007 vybrán v 1. Kole, jako 2. hráč celkově, týmem Detroit Lions. Johnson podepsal s Lions 6 letý kontrakt na $64 milionů… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Perfect passer rating

Je statisticky "dokonalé pasové hodnocení quarterbacka," které vyjadřuje číslo: 158.3. Aby quarterback mohl dosáhnout perfect passer rating (dokonalého… Perfect passer rating

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za březen 2019:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
000 fruhba | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4181×
DebiQue | off-line 3957×
Aleš | off-line 3549×
Ježour | off-line 3527×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4