NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Weekly Quarterback: Top 32 quarterbacků NFL

úterý 8. srpna 2017, 21:54 Tady je můj žebříček 32 nejlepších quarterbacků a předpokládaných starterů v NFL. Protože žebříčky jsou přece zábava!

Weekly Quarterback: Top 32 quarterbacků NFL

Podobných žebříčků najdete na internetu mnoho, a i ten můj je pochopitelně silně subjektivní. Dělám ho už třetí rok po sobě, a proto v závorce u každého quarterbacka najdete i posun vůči loňskému hodnocení. Pořadí je založeno především na loňské sezóně (tj. 2016), trochu na těch předchozích a trošilinku na odhadu do budoucna. Nečekejte u každého QB žádné velké slohové cvičení, ale jen stručné shrnutí se zdůvodněním zařazení a sem tam i nějaký postřeh navíc. Celkově to berte s nadhledem :-)

Jak už bylo řečeno, jedná se žebříček předpokládaných hráčů základní sestavy. U některých týmů (Houston, Cleveland) zatím není vytesáno do skály, kdo jím bude. V takovém případě jsem zařadil borce, kterému věřím, že souboj o svůj post vyhraje. Celé pořadí je logicky rozděleno na jakési pomyslné škatulky, aby se v něm dalo lépe zorientovat.

Ještě doplním, že jsem byl nucen na poslední chvíli udělat jednu změnu a vy už asi tušíte, že se jedná o Miami Dolphins. Nešťastně zraněný Ryan Tannehill se držel na pozici číslo 20, po výměně za Jaye Cutlera ale musel jít v žebříčku směrem dolů. Pro Miami je to velice nešťastné a mě osobně to mrzí, protože se mi progres Tannehilla a ofenzívy Miami v loňském roce opravdu líbil. I přes jeho zranění na konci sezóny se probojovali do play-off a i pro letošek byli příslibem pěkné podívané. Od trenéra Adama Gase je to logický krok, že sáhl po quarterbackovi, kterého dobře zná, spolupracoval s ním totiž už dříve v Chicagu. O délce Tannehillovy rekonvalescence se lze zatím jen dohadovat, ale krátká nejspíše nebude. V opačném případě by se Cutler k fotbalu jen tak nevracel. Aspirace na play-off tím však pro tento rok nejspíš končí. S Cutlerem v čele je potřeba se dívat na věci realisticky a sezóna 8:8 by byla velkým úspěchem.

Nováčci

Někde se začít musí, a protože o nováčcích a jejich budoucích kariérách v NHL zatím nevíme zhola nic, začnu s nimi na konci.

32. Deshaun Watson, Houston Texans (nr)

Stále si myslím, že to bude Watson, kdo na začátku sezóny zaujme místo starting quarterbacka v Houstonu. I kdyby ho náhodou předskočil Tom Savage, žádný velký kvalitativní posun by to týmu nepřineslo. A to je pro Houston o důvod víc pokusit se tuto palčivou situaci na quarterbacku konečně vyřešit. Chce to nový impuls a Watson perspektivu rozhodně má.

Dno pytle

Ne, neodkazuji tady na hobití obydlí. Prostě tihle borci jsou momentálně na chvostu mého hodnocení. Představují záskok na rok, než tým najde někoho jiného, víc se od nich neočekává. Na druhou stranu mohou jedině překvapit.

31. Josh McCown, New York Jets (nr)

Jak je možné, že McCown stále nachází nové příležitosti stát se starting quarterbackem v NFL, to je mi záhadou. Přesto se pokaždé najde další tým, který lepší alternativu nemá. A ambice Jets jsou pro letošek rekordně nízké. Vybírat na začátku draftu jako byl jejich cíl.

30. Brian Hoyer, San Francisco 49ers (nr)

Hoyer, metelesku blesku. Dávám mu rok, maximálně jeden. Tohle zboží už je okoukané, opotřebované, nic víc z něj ani Kyle Shanahan nevyždímá. San Francisco už pokukuje po roce příštím.

29. Mike Glennon, Chicago Bears (nr)

Podržet místo Mitchi Trubiskymu, než bude připraven, to je jeho úkol. Na Glennona jako by se zapomnělo, ale on jen v

Tampě potichu čekal na svou šanci až za Jameisem Winstonem. Nakonec ji dostal a jako jediný v této skupině má, podle mého názoru, ještě naději svou kariéru otočit v pozitivním kurzu. Snadné to ale nebude, obzvláště s wide receivery, jakými momentálně Chicago disponuje.

28. Jay Cutler, Miami Dolphins (-10)

Co dodat? Až zranění původního starting quarterbacka donutilo postižený tým zajímat se o jeho služby, a – to si na rovinu řekněme – není dobrá vizitka. Cutler prožil vloni asi nejhorší sezónu ve své kariéře a po zásluze se propadl až sem.
Něco tomu chybí

Každý z následujících hráčů má pozici jedničky v týmu před sezónou víceméně jistou, ale co bude za rok, to se teprve uvidí. Všichni musí doufat ve zlepšení, protože jinak se pod nimi židle začne velice rychle houpat.

27. Jared Goff, Los Angeles Rams (+5)

Goff, jednička draftu 2016, byl zastíněn hráči jako Carson Wentz a Dak Prescott. Před sebou má ještě hodně práce, ale současně i relativní dostatek času, aby své umění vypiloval. To, co předváděl minulý rok, rozhodně stačit nebude, až se jeho nováčkovský kontrakt nachýlí ke konci.

26. Cody Kessler, Cleveland Browns (nr)

Kesslera hodně srazil dolů nešťastný otřes mozku právě ve chvíli, kdy se už, už začal v dresu Browns rozjíždět k solidním výkonům. Dokáže navázat na dobrou formu z loňska, nebo se nechá vyšachovat ze sestavy některým ze spoluhráčů? Nezavrhoval bych ani Brocka Osweilera. Tady mohou všichni jenom překvapit.

25. Blake Bortles, Jacksonville Jaguars (-1)

Vloni měl Bortles udělat velký krok dopředu, ale místo toho zařadil zpátečku. Nenechte se zmást vysokými čísly – ve většině zápasů začal být produktivní, až když už byla šance na obrat výsledku prakticky nulová. Bohužel, i jeho zásluhou. Pokud se nestane zázrak, vidím to s ním do budoucna bledě.

24. Trevor Siemian, Denver Broncos (nr)

Siemian nečekaně vyhrál boj o místo v sestavě na startu loňské sezóny a svými výkony příjemně překvapil. Jenže jak sezóna pokračovala, na výhry Denveru to nestačilo. Je otázka, zdali je to jeho strop a místo přepustí Paxtonu Lynchovi, nebo svůj tým pozvedne nahoru. V divizi AFC West to nebude mít snadné.

23. Carson Wentz, Philadelphia Eagles (nr)

Start do sezóny měl jako hrom, jenže jak ho soupeři začali mít přečteného, ofenzíva Eagles vadla. Wentz se „proměnil“ přesně v to, čím byl – v nováčka. Fanoušci Philadelphie ale nemusí smutnit. Podobně jako Goff má i on před sebou dostatek času svou kariéru nakopnout dopředu.

22. Tyrod Taylor, Buffalo Bills (-)

Taylor rozhodně není špatným quarterbackem, jen prostě nemá atributy hvězdy. Také proto se množily spekulace o jeho konci v Buffalu, které nakonec utnul podpis nové smlouvy. Bills budou pod novým hlavním trenérem McDermottem jistě opět vsázet především na běhovou hru, kterou Taylor šikovně doplňuje po vlastní ose. Na místě jsou však jen střízlivá očekávání.

Střed s otazníky

Hráči v této skupině by mohli snadno patřit do vyšší skupiny, jenže jim něco málo chybí. Možná v loňském roce opakovali chyby z předchozích let, jejich výkonost poklesla nebo jen strávili příliš dlouhou dobu na marodce. Pokud chtějí pomýšlet na posun nahoru, musí se zlepšit nebo se přinejmenším ukázat v play-off. To, co je asi nejvíce kolektivně charakterizuje, je právě absence výrazných výher. Ačkoliv jsou to quarterbeci dobří, dokud se nepředvedou v play-off a něco pořádného nevyhrají, budou vnímání přinejlepším jako průměrní. S jednotlivým pořadím jsem měl největší problém právě v této skupince, a tak ho prosím neberte smrtelně vážně. Rozdíl mezi prvním a posledním je minimální.

21. Marcus Mariota, Tennessee Titans (+6)

Řekl bych, že měl dobrou poslední sezónu a proti té předchozí se zlepšil. Převažující běhová hra a důraz na play-action v Tennessee zmírnily tlak na jeho výkony, ale do budoucna bude muset ukázat, že se o něj útok týmu může více opírat. Také by bylo pozitivní, kdyby dokázal odehrát všechna utkání sezóny bez zranění.

20. Sam Bradford, Minnesota Vikings (+4)

Statisticky prožil asi nejlepší sezónu své kariéry, ale v týmové úspěchy to příliš nedokázal přetavit. Částečně můžeme vinit jeho ofenzivní lajnu, částečně nutnost rychlé aklimatizace v novém týmu, do kterého byl vyměněn až na startu sezóny. Zdravotní stav Teddyho Bridgewatera by měl Bradfordovi opět umožnit začít v týmu v roli jedničky, pokud tedy vydrží zdraví jemu samotnému. Bohužel to nelze vhledem k jeho historii brát za samozřejmost.

19. Jameis Winston, Tampa Bay Buccaneers (+2)

Musím se přiznat, že se mi vloni Winston zamlouval. Hraje odvážně a nebojí těžkých hodů. Pramení z toho vysoké číslo interception a chyb, ale pokud je teď dokáže trochu omezit, stane se díky této své mentalitě nebezpečným a nepředvídatelným soupeřem.

18. Alex Smith, Kansas City Chiefs (-3)

Smith je spolehlivý a konzervativní quarterback, který ve správném systému dokáže tým vést do play-off, ale to jako by byl jeho strop. Dokonce už i v Kansasu si toho začínají být vědomi – jak jinak si totiž vysvětlit draftování quarterbacka v prvním kole posledního draftu?

17. Andy Dalton, Cincinnati Bengals (-4)

Dalton je podle mého názoru dalším z průměrných quarterbacků, který při správné konstelaci spoluhráčů dokáže vyhrávat zápasy. Jenže tohle okno jako by se pro Cincinnati zavíralo. Bengals naneštěstí své předchozí čtyři účasti v play-off nedokázali využít k vítězství, a to částečně padá i na Daltonova bedra. Uvidíme, jak moc mu pomůže tým letos.

16. Matthew Stafford, Detroit Lions (+1)

Staffordovi, zdá se, nečekaně prospěl odchod Calvina Johnsona do důchodu. Začal se víc soustředit na hledání volných spoluhráčů a méně jen na jednoho z nich. Loňskou sezónu bych z pohledu jeho výkonů hodnotil spíše pozitivně, ale i tak se mezi elitní quarterbacky NFL řadit nebude.

15. Dak Prescott, Dallas Cowboys (nr)

Nováčkovská senzace, nečekaně kvalitní výkony a překvapivá vyspělost od hráče vybraného až ve čtvrtém kole draftu. Zranění Tonyho Roma mu nabídlo šanci, kterou popadl za pačesy a už nepustil. To o něm prozrazuje mnohé. V play-off už to taková krasojízda nebyla a například zápasy s Giants ukázaly, že to je stále jen nováček. Proto jsem zatím v hodnocení konzervativnější. Ono se to taky hraje za takovou ofenzivní lajnou, jakou má Dallas, a navíc se Zekem Elliotem po boku… Uvidíme za rok, zdali ho budu moci posunout nahoru.

14. Kirk Cousins, Washington Redskins (+6)

Je, anebo není Cousins elitní franchise quarterback? Ani jeho vlastní tým se evidentně nemůže rozhodnout a s nabídkou dlouhodobé lukrativní smlouvy otálí. Jak to mám tedy rozhodnout já? Čísla měl vloni Cousins dobrá, ale stále ještě umí chybami zazdít zápas a tým pod jeho vedením nedokáže stabilně bojovat o play-off. Na špičku to rozhodně není.
Jasní starteři
V angličtině se jim říká Franchise Quarterbacks. Prostě hráči, kteří definují útok svého týmu a jsou jeho jasnými vůdci. Jsou také tvářemi svých mužstev. Každý klub o takového quarterbacka stojí, jenže na světe jich není dost ani pro celou NFL.

13. Joe Flacco, Baltimore Ravens (-)

Flacco je snad jediným quarterbackem NFL, který dokáže hodit krásnější a přesnější pass na 20 yardů než na pět. V loňské sezóně to v útoku Baltimore docela drhlo, a tak tu prostor ke zlepšení tu rozhodně je. Výsledky (a vítězství v Super Bowlu) v minulosti však nenechávají nikoho na pochybách, že Flacco je pro Ravens franchise quarterback.

12. Eli Manning, New York Giants (-3)

Podobně jako Flacco je nejmladší z Manningů tváří franchise New Yorku a nelze to nijak zpochybnit. Své místo má jisté. Momentálně nejdelší šnůra po sobě odehraných zápasů v NFL dává jeho náhradníkům pramalou šanci objevit se na hřišti. Ale stejně jako Flacco ani on neprožil vloni zrovna nejzářivější sezónu a letos se bude pokoušet o comeback na výsluní.

11. Cam Newton, Carolina Panthers (-11)

Jestli někdo v mém žebříčku opravdu padl dolů, pak je to Cam. Předloňský ročník, to byla nevídaná jízda. A vloni? Nic moc. Úvodní zápas sezóny, repríza Super Bowlu a další krutá porážka od Denveru jako by to celé předznamenaly. Cam nehrál v pohodě a ani spoluhráči mu příliš nepomáhali. Výsledkem bylo žalostné procento zkompletovaných pasů a průměrná sezóna.

10. Carson Palmer, Arizona Cardinals (-4)

Arizona by chtěla z Palmera a WR Larryho Fitzgeralda vymáčknout ještě jednu sezónu předtím, než všichni nevyhnutelně zamíří do důchodu. I já věřím, že to v sobě stále ještě mají. Otázka je, jak si sedne celý tým a zdali to bude vůbec na play-off.

9. Derek Carr, Oakland Raiders (+7)

Momentálně nejlépe placený hráč NFL má za sebou přelomovou sezónu, která jej vystřelila mezi hvězdy a postrčila v mém žebříčku do první desítky. Rozhodně mu nechybí kuráž a schopnosti nacpat míč do jakéhokoliv okénka v obraně. Oakland je na vzestupu z velké části díky němu.

8. Andrew Luck, Indianapolis Colts (+3)

Luck by rád konečně hodil všechny zdravotní lapálie za hlavu a pomohl Colts vrátit se zpátky do play-off. O jeho schopnostech pochybuje málokdo, je to spíše zbytek týmu a absence dalších hvězd, které táhnou tenhle klub dolů. Colts by potřebovali konečně stabilizovat realizační tým a obklopit svou hvězdu kvalitními hráči, protože potenciál Andrewa Lucka nemá strop.

7. Philip Rivers, Los Angeles Chargers (+1)

Rivers bude už navždy spojován (a srovnáván) s Elim Manningem a Benem Roetliesbergerem, kteří byli draftováni ve stejném roce a v top 10 jako on. Na rozdíl od nich se však nemůže pochlubit žádnou trofejí a zřejmě tady bude ležet onen pověstný zakopaný pes. O Riversovi se tolik nemluví, nemá takový punc lídra týmu a je tak trochu i smolař. Quarterback je to ale velice schopný. Jenže povídejte to náročným fanouškům…

6. Russell Wilson, Seattle Seahawks (-1)

Wilson je prototypem vítězného quarterbacka navzdory všem zdánlivým nedostatkům. A zkuste ho chytit v backfieldu, kde je jako slizký úhoř. Tuhle vlastnost minulý ročník obzvláště využil vzhledem k zraněnému kotníku a obrannému cedníku před sebou. Pardon, ofenzivní lajnou.

5. Ben Roethlisberger, Pittsburgh Steelers (-1)

Roethliesberger je velká stálice a obr, který toho hodně snese. Přesto je u něj už tradicí, že kvůli nějakému drobnému šrámu vynechá pár zápasů základní sezóny. A tak když nedávno prohlásil, že přemýšlí o konci kariéry, fanouškům Steelers se logicky stáhly půlky. Se spoluhráči jako je Antonio Brown a Leveon Bell tvoří hodně nebezpečný útok.

4. Drew Brees, New Orleans Saints (+3)

Brees je taková stálice mezi nejlepšími passery NFL. V počtu naházených yardů a touchdownů ho každý rok najdeme na špici. Škoda jen pro fanoušky Saints, že to samo o sobě na play-off nestačí. Také obrana a běhová hra ho musí podpořit.

Olymp

Bedna. Vrchol. Sem patří jen ti nejlepší z nejlepších.

3. Matt Ryan, Atlanta Falcons (+7)

Ryan zaznamenal vynikající posun vzhůru. Ofenzíva Falcons šlapala vloni jako švýcarské hodinky a nemalou zásluhu na tom měly jeho parádní hody a skvěle sehrané play-action. Vše navíc korunovala účast v Super Bowlu. Není co dodat.

2. Aaron Rodgers, Green Bay Packers (+1)

Rodgers a jeho tým začali sezónu vlažně, jenže r-e-l-a-x. Přišel závěr sezóny a výhry se začaly hromadit jedna za druhou. V play-off Packers zametli s Giants i Cowboys než je ve finále konference zastavila rozjetá Atlanta. Hlavní zásluhu na tom měl právě Rodgers. Na hřišti dokáže vymyslet úžasně načasované hody, a i když pak vyběhne z kapsy, stejně je z toho přinejmenším první down.

1. Tom Brady, New England Patriots (+1)

Žádné překvapení, že? Inu, ono to asi ani jinak nešlo. Brady byl prostě vloni famózní, a i ve zkrácené sezóně (kvůli suspendaci na čtyři zápasy) předváděl výkony jako by mu bylo o deset let méně. A pak to play-off a to finále…

Co ještě stojí za řeč

Baltimore Ravens prožívají pěkně krušný start do letošní sezóny! Za prvé, RB Kenneth Dixon je mimo do konce sezóny s pochroumaným kolenem. Den na to přichází QB Joe Flacco o několik týdnů tréninku kvůli zranění zad. O dalších pár dní později pověsí C John Urschel kopačky na hřebík. Hned příštího dne si TE Crockett Gilmore „udělá“ koleno a rovnou také do konce sezóny. Zranění kromě toho potkala i několik dalších hráčů. A aby toho nebylo málo, spekuluje se, že tým chtěl podepsat Colina Kaepernicka, ale majitel týmu to kvůli jeho kontroverzní pověsti zatrhl. Au, to zabolí!
Smolné zranění evidují u Jets, kterým se zranil wide receiver číslo jedna Quincy Enunwa (operace krku). Jedničkou na své pozici se v týmu stal z prostého nedostatku konkurence, v jiných týmech by bojoval tak možná o dvojku. O to více však musí tahle ztráta tým z New Yorku bolet. První pick draftu 2018 je zase o něco jasnější. Ale jak jsem už jednou psal, možná je to tak lepší.

Jednoho skvělého volného wide receivera z trhu vyfoukli Buffalo Bills. Anquan Boldin je sice už veterán, v NFL má odkrouceno 14 sezón a poslední 1000 yardovou sezónu prožil před dvěma lety. Jenže stále má co nabídnout. Ze slotu a v red zóně jsou jeho síla a bojovnost skvělými zbraněmi. Vždyť vloni si v Detroitu připsal osm touchdownů. Tělem dokáže obránce odclonit jako málokdo.

Safety Seattlu Seahawks, Kam Chancellor, si prodloužení smlouvy rozhodně zaslouží (36 miliónů dolarů na tři roky). Ostatně proto taky vloni před sezónou stávkoval. Legion of Boom tak jede dál, i když už to letos vypadalo všelijak. Richard Sherman měl nakročeno k trejdu a S Earl Thomas zase ke konci kariéry.
Vidět RB Adriana Petersona v dresu New Orleans Saints je pořád divné. V Minnesotě měl zvláštní postavení, ale to se teď změní. Dokonce by se na hřišti mohl objevit během preseason, což se stalo naposledy v roce 2011. A zvláštní příchuť bude mít i jeho první ostrý start v základní části sezóny. Saints se na úvod neutkají s nikým jiným než Minnesotou Vikings.

Otázky pro vás

Nová rubrika pro trochu zamyšlení a třeba i nějakou diskuzi.Kterého nováčka tipujete na senzaci letošní preseason? Vloni to byl Dak Prescott. Kdo ho podle vás letos napodobí? Některý z quarterbacků nebo snad running back? Můj tip je QB Deshaun Watson z Houstonu.

A otázka navazující – který quarterback letos jako skončí na lavičce kvůli bídným výkonům? McCown, Goff, Bortles? „Nabídka“ je pestrá.

autor: Jiří Robek

Komentáře ke článku (celkem 50)

98433 Red_skin82 napsal před 11 měsíci:
Stejně to zase zazdí, rozhodně není top QB. Podle mě zlatej průměr.
98386 Proky_The_Lion napsal před 11 měsíci:
Vitaj na nfl.cz! :-)  
98373 formic napsal před 11 měsíci:
Naprosty souhlas.. ja uz psal ze Lions letos muzou vyhrat nfc north. Ten utok vypada super. Stafford bude mit konecne poradnou o-line, vse bude zalezet na obrane. Nekdy ty kecy ze bez Mattyho by bylo lip jsou samozrejme nesmysl. Je to franchise QB a posledni 2 sezony hraje velmi dobre a je zbytecne underrated. Chlapec dozral jako vino.

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Michael Vick

Michael Vick

Tým: Eagles (#7)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2001


Michael Dwayne Vick byl v roce 2001 během NFL Draftu vybrán v 1. kole, jako 1. hráč celkově, týmem Atlanta Falcons (stal se tak prvním Africko-Americkým… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Perfect passer rating

Je statisticky "dokonalé pasové hodnocení quarterbacka," které vyjadřuje číslo: 158.3. Aby quarterback mohl dosáhnout perfect passer rating (dokonalého… Perfect passer rating

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červenec 2018:

+++ | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
000 fruhba | off-line 0 bodů
000 Marty | off-line 0 bodů
DebiQue | off-line 3367×
Aleš | off-line 3269×
Luc123 | off-line 3179×
Doktor | off-line 3163×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4