NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

Weekly Quarterback: Wild Card

úterý 9. ledna 2018, 19:20 Wild Card kolo playoff doručilo zajímavé zápasy a také nějaké to překvapení. Tennessee, Atlanta, Jacksonville a New Orleans jdou dál. 

Weekly Quarterback: Wild Card

Mám rád první dvě kola playoff. Zápasů je tak akorát (4) a jsou pěkně rozděleny do dvou dnů, takže vám žádný neuteče, pokud neváháte trochu ponocovat. Pro mě už to není, ale jako majitel Game Passu si můžu pustit noční utkání v klidu druhý den a vychutnat si je. Prostě porce fotbalu tak akorát.

Než se pustím do odehraných zápasů, podívejme se vpřed, na divizní kolo. V NFC hodně očekávám souboj New Orleans s Minnesotou. To bude top zápas víkendu. Naopak ostatní utkání mnoho dramatu neslibují, ale mohou jen překvapit. Atlanta bude paradoxně favoritem proti top týmu NFC, Philadelphii. V AFC plně očekávám postup Pittsburghu a New Englandu do hodně očekáváného konferenčního finále.

Kansas City Chiefs vs. Tennessee Titans 21-22

Jediné toto utkání jsem, přiznám se, neviděl. Za sestřihu bylo ale jasné, že Kansas si to pěkně pos … projel, ačkoliv v poločase měl utkání pevně v rukou. Můžeme se jen dohadovat, jak by to vypadalo, kdyby hvězdný tight end Travis Kelce nemusel za zápasu odstoupit předčasně se zraněním, ale na to se historie ptát nebude. Pouze 5 běhů Kareem Hunta v druhém poločase naznačují, že to trenéři Kansasu moc nedomysleli. Také nad výkonem rozhodčích se mnohé články pozastavovaly (hlavně odpískání hry při fumblu Marioty během 2-point conversion, který mohli Chiefs donést pro 2 body.), no nechám to na vašem zvážení. Já říkám, všechna čest Titánům. Budu stručný, vypíchnu jen dva body. Za prvé, ještě nikdy jsem neviděl, aby quarterback hodil a zároveň zachytil svůj vlastní touchdown pass. Ani jsem nemohl. Jen jedinkrát v historii se to stalo v roce 1997. Marcus Mariota však předvedl pořádnou porci pohotovosti, když chytil vlastní sražený pass a vrhnul se s ním k pylonu koncové zóny. Líbil se mi také jeho parádní block na obránce, při závěrečné běhu Derricka Henryho pro první down, lahůdka.

Za druhé, není to jisté, ale myslím, že jsme viděli poslední zápas quarterbacka Alexe Smitha v dresu Chiefs. Plně očekávám, že roli starting quarterbacka příští rok převezme Patrick Mahomes, draftovaný v prvním kole draftu 2017. Už v preseason a jednom zápase sezóny vypadal připraveně. Se Smithem se Kansas nikam daleko v playoff nedostal a tak je na čase obrátit list. Neznamená to, že by Alex byl špatný quarterback. Naopak, pokud bude k dispozici na trejd, ještě se o něj poperou. Pravděpodobnou destinací by mohl být Cleveland, kde nyní pracuje bývalý generální manažer Chiefs, který ho kdysi přetáhl ze San Francisca. Mohl by se o to pokusit znovu, munici na trejd má Cleveland dostatečnou. Otázka je, zdali bude Alex do takového místa chtít jít. Ale nečekám, že bude mít zájem hřát někomu lavičku.

Hráč zápasu: RB Derrick Henry, 23 běhů pro 156 yardů a touchdown. 3.74 yardu získaných po prvním kontaktu s obráncem.

Los Angeles Rams vs. Atlanta Falcons 13-26

Hodně očekávaný souboj, který podle mě vyšel nakonec poměrně naplocho. Stále jsem čekal nějaké drama v závěru, ale nedočkal jsem se. Los Angeles Rams nedokázali prodloužit svou senzační sezónu, ale nemusí smutnit. Myslím, že jejich úspěšné období teprve začíná. Tentokrát narazili na velmi dobře připraveného soupeře. Obrana Atlanty moc dobře věděla, že musí zastavit running backa Todda Gurleyho a skoro celý večer se jim to dařilo. Pokud odečteme dva dlouhé běhy ve čtvrté čtvrtině pro 14 a 33 yardů, získal jen sotva 4 yardy na běh a především jen 10 yardů vzduchem. Obrana ho prostě limitovala svojí rychlostí a skvělými skládkami. Celý útok Rams je hodně postavený na hrách, které dokáží Gurleyho dostat do volného prostoru a do soubojů proti jednomu obránci, kterého Gurley dokáže donutit minout skládku. Disciplína, ve které byl nejlepším running backem po celou sezónu (angl. missed tackles). Jenže atletičtí obránci Atlanty k němu přistupovali rychle a nekompromisně, a agresivně jej okamžitě posílali na zem. Celá obrana hrála hodně tvrdě na tělo a receiveři Rams měli problém se uvolnit po celý zápas. 6 sražených passů obranou mluví za vše.

Zápas tak byl především o tom, kdo dokáže soupeři konečně vnutit svojí běhovou hru a otevřít tak hřiště. Myslím, že se to nakonec lépe podařilo Atlantě. Hlavně v závěru, kdy tak mohli kontrolovat své vedení. Velký nepoměr v času držení míče, jim tak hrál do karet. Rams se sami v úvodu o své příležitosti připravili dvěma turnovery a naopak připravili Atlantě krátké hřiště a de facto náskok. Velkou pochvalu zaslouží ofenzivní lajna Falcons. Nejlepší obránce Rams, DT Aaron Donald, sice neustále rozrážel jejich bloky, ale jeho dopad byl minimální, neboť většinu času byl zdvojován. Buďto se na něj spojili centr a guard nebo některý z running backů na poslední chvíli vstoupil mezi něj a quarterbacka Matt Ryana. Ten si často musel postoupit v kapse vpřed, aby tomu pomohl a také i nějaké ty rány schytal, ale vždy se postavil na nohy a hrál dál. Centr Alex Mack odehrál vynikající zápas, nejlepší jeho hrou byl touchdown běh Devonty Freemana, kterého pohotově nabral zezadu a doslova sám donesl do end zóny. Nejlepší akcí zápasu byl jednoznačně závěrečný touchdown. Julio Jones si nenápadně přeběhl po snapu z leva doprava, zatímco obrana se nechala ošálit náznakem běhu na levou stranu. Matt Ryan duhovým passem přehodil jednoho neblokovaného obránce a Jones už to měl do end zóny jednoduché.

Hráč zápasu: LB Deion Jones, 10 skládek z toho 7 sólo. 1 sražený pass. Jeho obrana a coverage v mělkých zónách obrany byla klíčem k výhře.

Jacksonville Jaguars vs. Buffalo Bills 10-3

Máte rádi puntování? Gratuluji, zápas jste si museli opravdu užít. Máte rádi ofenzivní fotbal? Chápu, že jste přepnuli na Ordinaci modrý kód. Máte rádi defenzivní fotbal? Tak pro vás se tu jistě také něco najde. Tenhle souboj byl o tom, kdo vytěží, že špatné situace na hřišti nejvíc, popřípadě udělá nejméně chyb. A to se povedlo quarterbacku Blake Bortlesovi. Navzdory tomu, jak moc byl špatný jako passer, neudělal žádnou kritickou chybu a nehodil žádné interception. A to je pro letošní výhry Jacksonville kritický parametr. Pokud Bortles nehodil ani jedno interception, Jaguars letos vždy vyhráli. Konzervativní hra a tuhá obrana je ten správný recept. Vždyť Bortles ve většině vítězných utkání ani nepřekonal hranici 20 zkompletovaných passů. Stejně tak v neděli. Zkompletoval 12 z 23 pokusů pro 87 yardů. Včetně několika snadných passů na pár yardů, které zaplavaly vzduchem, a minuly svůj cíl o metr.

Naštěstí si Bortles uvědomil svou roli a s koncem prvního poločasu raději opakovaně míč přitiskl na hruď a vydal se vpřed po svých. Na konci utkání tak měl více yardů naběhaných (88) než naházených vzduchem. Kde se to pak počítá nejvíc, neminul. Čtvrtý down z 1 yardu soupeře proměnil v pěkný play-action pass a touchdown. Celý zápas obrana Buffala moc dobře věděla, že musí zastavit běhovou hru Jacksonville a nerozpakovala se cokoliv naznačovat. Linebackeři okamžitě startovali do mezer a soustředili se na jediné, složit running backa Leonard Fournetta, který udělal jen 2.7 yardu na běh. Situace přímo prosila o pořádné play-action a tak bylo malým zadostiučiněním domácích, že toho Bortles přeci jen využil. Obrana Buffala i z jednoho yardu soupeři nic nedarovala a okamžitě po snapu se všichni obránci vrhli nemilosrdně vpřed. Dostat míč Fournette, nepochybuji, že by jej znovu zastavili, jako tři downy předtím. Po náznaku předávky však měl Bortles v end zóně spoluhráče úplně volného. Výkon útoku Jacksonville je však varující, proti Pittsburghu tohle stačit rozhodně nebude.

Když byl v poli útok Buffala, moc se toho neudálo. V několika málo příznivých situacích mě nechával play-calling Bills chladným. Z 1 yardu soupeře se odklonili od toho, co jim jde nejlíp (power běh doprostřed) a snažili se nacpat pass na Kelvina Benjamina proti cornerbackovi Jalen Ramseymu. Ten je však v životní formě a nenechal se opít rohlíkem. Benjamin do něj tak musel tvrdě strčit a vysloužil si pass interference proti útoku. Posun o 10 yardů vzad a unikátní příležitost v prachu. Vše skončilo jen field gólem. Přitom právě běh středem pole byl jednou z mála her, která proti Jacksonville trochu fungovala. Snaha hnát to do krajů, jak je pro running backa Lesean McCoye obvyklé, k ničemu nevedla. Krajní obránci defenzivní linie Jaguars, Calais Campbell a Malik Jackson, jsou skvělí v hlídání svých stran. Jejich úkol byl nepustit running backa uniknout do prostoru po stranách (tzv. set the edge) a donutit ho zahnout zpět doprostřed, kde už na něho čekali připravení linebackeři.

Výborně si vedli také v zajištění Tyroda Taylora, který je též výborný atlet a běžec. Pravidelně jeden z linebackerů nebo safety Jacksonville seděl při passových hrách pevně kousek za line of scrimmage a jeho úlohou bylo hlídat, že Taylor nikam neuteče (tzv. quarterback spy). Jednou z taktik Buffala, jak uniknout nebezpečnému pass rushi soupeře, bylo kombinovat běhy do strany s takzvanými play-action bootlegy. Quarterback naznačí předávku na running backa na jednu stranu a celá ofenzivní lajna se pohne s ním, čímž strne i obránce. Jenže quarterback s míčem běží obloukem na druhou stranu. Taylor však z těchto příležitostí nezískal skoro nic. Většinou míč jen zahodil, protože coverage soupeře byla prostě skvělá a Tyrod se bál s míčem jít hlouběji. Obrana Jacksonville se jednoznačně snažila hlavně limitovat velké hry Buffala a dařilo se jim to skvěle. Cornerbeci seděli při snapu poměrně hluboko a nabízeli soupeři krátké jednoduché přihrávky, ale nic většího. Jenže tohle není styl, který Buffalo hraje a umí. Když už nebylo zbytí a Bills museli na konci zápasu do vzduchu, projevila se kvalita obrany Jacksonville, která byla top jednotkou proti passu celý rok. Chudák quarterback Nathan Peterman znovu přišel na hřiště nerozehraný do hodně těžké situace. Výsledek byl skoro nevyhnutelný.

Hráč zápasu: CB Jalen Ramsey, povolil jen 3 z 5 přihrávek jeho směrem pro 29 yardů a připsal si závěrečné interception.

New Orleans Saints vs. Carolina Panthers 31-26

Poslední zápas víkendu nabídl drama až do konce. Carolina Panthers nakonec odešla zkrátka. Nedostatek play-makerů se dle mého soudu projevil. Tight end Greg Olsen a running back Christian McCaffrey na všechno nestačí. Ofenzíva se dobře posouvala vpřed, ale jak se před ní krátilo pole, většinou se ofenzivní mašina zastavila a nadějný drajv skončil pokusem o field gól. Wide recieveři se nedokázali uvolnit a running beci neměli kudy se prodrat. Devin Funchess byl pod nekompromisní osobní coveragi jednoho z nejlepších cornerbacků letošní sezóny (Marshon Lattimore) a jen složitě se uvolňoval na přihrávky. Tradiční recept na problémy také nepomáhal. Defenzivní lajna si hleděla držet Cama Newtona na uzdě, ani on nedokázal po zemi tuhou obranu Saints rozlousknout. Určitě nepomáhalo, že Panthers museli celý zápas dotahovat skóre. Ačkoliv se Saints drželi krok, co se získaných yardů týče, právě neschopnost proměnit je v body, nakonec rozhodla o vítězi.

Přitom v obraně to vzali Panthers za správný konec. Jinak velice tuhá obrana měla během základní části největší problém právě se Saints a jejich běhovou hrou, kterou nedokázali zastavit a především proto s nimi už letos dvakrát prohráli. Žolík Alvin Kamara sbíral po celý podzim kolem 100 yardů na zápas v průměru, ale defenzíva Panthers jej tentokrát omezila na 33 yardů celkem. Ani druhý running back Mark Ingram si nevedl lépe, z 9 běhů získal jen 22 yardů. Linebacker Luke Kuechly a spol dělali všechno proto, aby dopad této dvojice limitovali a povedlo se jim to. Jenže útok New Orleans má v záloze eso jménem Drew Brees. Nenechte se ukolébat jeho letošními slabšími čísly. On tolik nehází, protože jednoduše nemusí a může se opřít o běhovou hru. Trenéři Saints ale rozeznali, o co se soupeř snaží, a přepnuli útok do passového módu. Zónová obrana Caroliny nebyla pro Breese soupeřem. Ve spolupráci s wide receivery (především pak Michael Thomasem) ji rozebral na součástky. Parádní byla 80 yardová bomba na rozběhnutého Teda Ginna. Brees skvěle rozeznal zaváhání hluboko sedícího safety, jež neměl šanci rozběhnutého Ginna chytit. Doslova neubránitelný pak byl back-shoulder pass na Thomase, kterým proměnil třetí down v samotném závěru. Cornerback sice s Thomasem držel krok a měl ho na dosah ruky, ale zády ke quarterbackovi neměl šanci reagovat na letící míč tak rychle jako on.

Hráč zápasu: QB Drew Brees, zkompletoval 23 ze 33 passových pokusů pro 376 yardů, 2 touchdowny a 1 interception.

Co ještě stojí za řeč (a není o playoff)

Dva letošní nejlépe hodnocení college quarterbeci oba deklarovali účast na letošním draftu, ačkoliv mohli ještě na univerzitě pokračovat. Sam Darnold (USC) a Josh Rosen (UCLA) jsou bez diskuzí momentálně nevětší kandidáti na první dva výběry draftu. To se ještě může lehce změnit, jak bude před draftový proces pokračovat, ale hype může začít.

Ostatně skupina týmů, která bude hledat nového quarterbacka už se pomalu formuje a bude jako každý rok silná. Browns, Giants, Jets, Broncos, Cardinals. Možná Bengals, Jaguars, Redskins, Vikings, Bills a kdoví. Draftovat z top nabídky mohou jen vyvolení. Očekávám tedy vysokou poptávku po hráčích jako Kirk Cousins, Alex Smith, Case Keenum, A.J. McCarron či Sam Bradford, pokud budou k dispozici.

Quarterbackovi Jimmy Garoppolovi končí letos smlouva, ale na trhu s volnými hráči se ho ani náhodou nedočkáme. Dlouhodobá smlouva se San Franciscem je jen otázka času. Obě strany na ní mají zájem. Vzhledem k výkonům Garoppola v posledních 5 zápasech sezóny (samé výhry) se už těším na hype kolem 49ers před příští sezónou. Přidáte se?

Seattle čeká několik těžkých rozhodnutí o budoucnosti vlastních hráčů. S Kam Chancellor a DE Cliff Avril se zotavují s náročných zranění krku, které mohou ohrozit jejich kariéru. S Earl Thomas, CB Richard Sherman a DE Michael Bennett nemládnou a příští sezónu nastoupí do posledního ročníku svých smluv. Očekávejte spekulace o možná výměně. Identita obrany Seattlu se musí v následujících letech nevyhnutelně změnit, dosud byli všichni tito hráči její tváří.

V Miami trenér Adam Gase potvrdil, že ze zranění zotavující se quarterback Ryan Tannehill je opět v týmu jedničkou. Ale jeho pozice už není zdaleka tak jistá, neboť v jeho kontraktu už s koncem sezóny vyprší všechny garantované peníze. Miami jej případně bude moct propustit nebo vytrejdovat bez ztráty květinky. Zbývají mu 3 rok smlouvy s průměrem 18.6 miliónu dolarů.

Zklamání roku? Bez debat quarterback Derek Carr a celý útok Raiders. Od těch jsme po loňském ročníku prostě čekali víc. Odnesl to dokonce i oblíbený trenér Jack Del Rio, jelikož majitel Raiders si už dlouhou dobu brousí zuby na návrat komentátora Jon Gruden za trenérskou lavici. Konečně se mu ho podařilo přemluvit. Jsem zvědavý, co s týmem provede. Jeho kontrakt na 10 let a 100 miliónů dolarů je ale hodně odvážný. Který ze současných trenérů je u kormidla deset let. Jaká je šance, že si jej celý odkroutí.

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, twitter

 autor: Jiří Robek

Komentáře ke článku (celkem 22)

117394 harykk napsal před 11 měsíci:
doufám že potvrdí, co naznačil .... líbí se mi jeho styl hodu, většinou dobré postavení nohou, pohyb v kapse. Prostě i když tu mnozí budou říkat že to je nesmysl přijde mi, že jako backup za jedním z nej QB v historii NFL se mohl něco naučit. Prostě se na něj těším a už sedím ve vlaku do San Francisca :)
117392 TMonaghan napsal před 11 měsíci:
Tak já budu asi zase trochu výjimka. Jako Jimmy se mi líbí o tom žádná. A určitě budu rád pokud ho náš GM podepíše. Na druhou stranu je ale skutečností, že ve všech zápasech, které v NFL zatím startoval, týmu v podstatě o nic nešlo. U Pats vloni se tak nějak s prohrami počítalo a každá výhra tak byla jen bonus navíc. Letos u nás pak byla již sezóna pasé. Takže vlastně ve všech zápasech hrál především o svoji budoucnost a výši svého platu, ale jinak celkem bez "stresu". A těch QBs, kteří umějí podat výkon, když mají poepsat smlouvu a pak skutek-utek bylo a je dost.  Takže jaký potenciál skrývá Jimmy-G ukáže až další sezóna. Druhá věc, které se trochu obávám, je za kolik ho Lynch podepíše. Místa pod Salary máme zatím dost, ale vzhledem k těm "nesmyslům", za které byly jiné týmy schopné podepsat v nedávné době např. Bročka, Skleněného Sama či Mattyho jen doufám, že to nebude nějaký podobný úlet! Tak snad mě Lynch nezklame. Výhodou by snad mohl být, že těch volných QBs bude letos na trhu docela dost.
117385 Proky_The_Lion napsal před 11 měsíci:
Myslel som pre zápasy hrané od 2:30 a pre zápasy, ktoré som nestihol live, resp. hrané simultánne zo zápasmi LIONS :-)

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Larry Fitzgerald

Larry Fitzgerald

Tým: Cardinals (#11)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 2003


Larry Darnell Fitzgerald Jr. byl v roce 2004 během NFL draftu vybrán v 1. kole, jako 3. hráč celkově, týmem Arizona Cardinals. Od svého prvního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Drive

Jeden z nejdůležitějších pojmů v americkém fotbale. Drive označuje sérii útočných pokusů, jejímž cílem je skórovat body. Každý útočný dirve se skládá z… Drive

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za prosinec 2018:

Dwathen | off-line 110 bodů
ras15 | off-line 110 bodů
vaccarona | off-line 110 bodů
b4tch | off-line 105 bodů
gaučový odborník | on-line 3710×
DebiQue | off-line 3672×
Aleš | off-line 3429×
Luc123 | off-line 3322×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4