NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

XFL: Nová profesionální soutěž

neděle 9. února 2020, 11:00 Ještě neuplynul ani týden od Super Bowlu. Nestihli jsme ani vstřebat všechny dojmy a rozmary a už se na nás hrne další fotbalové šílenství. No dobře, to je asi trochu přehnané tvrzení, možná to je jen takové šílenstvíčko, ale fotbal to je! Šest dní po Super Bowlu LIV totiž začíná už podruhé první sezóna XFL! A protože fotbalu není nikdy dost, tak my se na tuhle soutěž dost těšíme.

XFL: Nová profesionální soutěž

Co to vlastně je ta XFL?

Je vlastně celkem zarážející, že tak obrovský trh, jakým Spojené státy jsou, má pouze jednu profesionální soutěž ve fotbale. Samozřejmě je to ovlivněno obrovskou popularitou vysoko- a středo-školského fotbalu, ale i tak je to poměrně zarážející skutečnost. Vytváří to tedy prostor pro pokusy prorazit s další soutěží, která by mohla svým způsobem sloužit jako taková farma pro týmy NFL a zároveň vyplnila dlouhou dobu mezi únorovým Super Bowlem a zářijovým kickoffem. Jeden pokus jsme nedávno zažili v podobě AAF, který se prakticky vůbec nepovedl a liga zkrachovala ještě před svým koncem, takže se poslední kola ani nedohrála.

XFL má za sebou ale veliké jméno. Za celou soutěží totiž stojí společnost Alpha Entertainment a její vlastník Vince McMahon. Toto spojení můžete znát především z WWE (World Wrestling Entertainment), což je známá značka nejen v USA. McMahon údajně intenzivně investuje do vznikající fotbalové ligy a je ochoten utratit až 500 milionů dolarů. K tomu by mu měli pomoci i akcie WWE, jejichž část v nedávné prodal za 100 milionů dolarů.

McMahon už se o XFL jednou pokoušel, konkrétně v roce 2001, kdy se spojil s televizní stanicí NBC. Projekt ovšem skončil po jedné odehrané sezóně s obrovskou ztrátou pro oba partnery.

Týmy

Celkově se soutěže zúčastní osm týmů a až na jednu výjimku se jedná o města, která již mají NFL tým. Což je podle mého názoru trošku škoda, ale zřejmě jde o marketingové rozhodnutí a bylo důležité zhodnotit velikosti jednotlivých trhů. Určitě nepřekvapí informace, že dva týmy jsou ze státu Texas, protože tam je hlad po fotbalu největší. Liga je rozdělená do dvou konferencí (East a West), přičemž o vítězství se utká jeden tým z East konference proti týmu z West konference, tak jak už bývá u amerických sportů zvykem.

West conference

East conference

xfl-team-logos-082119-ftr_k8qxioeteql718tyaxwzlrn68.png

Tým 9

Specialitou XFL bude také „Team 9“, což bude ve skutečnosti něco mezi farmovým týmem a practice squadem. Zkrátka tým, který bude mít 40 hráčů, kteří budou připravování na okamžitý zásah do jakéhokoli týmu, ale soutěžní zápasy hrát nebudou (dokud je někdo nepovolá do vlastních řad). Od pátého týdnu se pak všichni hráči z týmu devět rozmělní mezi soutěžní týmy a soupisky se tím pádem rozrostou z 52 na 57 hráčů.

Program XFL

Jak už jsem naznačil v úvodu, tak XFL začíná dnes 8.2. a bude probíhat následujících dvanáct týdnů, konec je naplánován na květen. Celkem se tedy odehraje 43 zápasů včetně play-off. Základní část bude mít 10 týdnů a v play-off se potom uskuteční semifinále a následné finále, které by mělo proběhnout 26.5.2020.

Week 1

Sobota 8.2.

Seattle Dragons @ D.C. Defenders 20:00 našeho času

Los Angeles Wildcats @ Houston Roughnecks 23:00 našeho času

Neděle 9.2.

Tampa Bay Vipers @ New York Guardians 20:00 našeho času

St. Louis BattleHawks @ Dallas Renegades 23:00 našeho času

Zajímavý hřáci v XFL

1. Landry Jones, QB, Dallas Renegades
2. Conor Cook, QB, Houston Roughnecks
3. Antonio Callaway, WR, Tampa Bay Vipers
4. Rashad Ross, WR, DC Defenders
5. Cardale Jones, QB, DC Defenders
6. Will Sutton, DL, Seattle Dragons
7. Kony Ealy, DE, Houston Roughnecks
8. Derron Smith, DB, Dallas Renegades
9. Christine Michael, RB, St. Louis BattleHawks
10. Jay Bromley, DL, DC Defenders

Rozdíly oproti NFL

Kickoff

 • Vykopává se z vlastních 25 yardů. Kicking team musí být postaven na soupeřových 35 yardech a returning team na svých 30 yardech (tedy 5 yardů od sebe) a nikdo kromě kickera a returnera se nesmí pohnout, dokud míč není chycen nebo neleží 3 sekundy na zemi
 • Kick out of bounds nebo kick který se nedostane přes soupeřovu 20 yardovku je automaticky umístěn na 45 yardů přijímajícího týmu
 • Budou dva typy touchbacku. Když míč přímo dopadne do endzone, tak přijímající tým začíná z vlastních 35 yardů, ale když spadne do hřiště a až potom do endzone, tak se začíná z 15 yardů  

Punty

 • Nejsou dovoleni gunneři, celý odkopávající tým musí zůstat za line of scrimmage, dokud punter neodkopne míč
 • Pravidla touchbacku jsou stejná jako u kickoffu
 • Tzv. coffin corner punt bude posouzen jako touchback

Extrapointy

 • Není dovoleno po skórování touchdownem kopnout, ale tým si může vybrat, jestli chce skórovat za 1, 2 nebo 3 body. S tím souvisí lokalizace míče na začátku PAT 2, 5, nebo 10 yardů.

Double forward pass

 • Tým má dovoleno přihrát dvakrát směrem dopředu, pokud alespoň první přihrávka probíhá za line of scrimmage

Časomíra

 • Čas bude po celou dobu zápasu plynout, s výjimkou two minute warning. K dalšímu zastavování času dojde pouze v případě změny držení míče.
 • Play-clock bude jen 25 vteřin oproti 40 vteřinám v NFL

Prodloužení

 • Každý tým dostane možnost pěti akcí z pěti yardů. Za každé skórování touchdownem dostane jeden bod. Turnover je hodnocen také jedním bodem. Obrana i útok jednotlivých týmů bude na hřišti ve stejnou chvíli a akce se budou odehrávat na protilehlých stranách hřiště.

Rozhodčí

 • k tradiční sestavě osmi rozhodčích bude přidán ještě devátý. Jeho pozice se bude jmenovat "ball judge". Z toho vyplývá i jeho role v zápase. Bude se starat pouze o to, aby byl míč položen na správné místo na hřišti. 

Zdroje: Sportingnews.com, wikipedia.org

autor: Ondra Horák

Komentáře ke článku (celkem 70)

178075 tomassson napsal před 2 měsíci:
Mne sa páči nápad použiť XFL ako súťaž na testovanie nových pravidiel pre NFL. Tak ako to funguje aj v iných športoch že najprv sa väčšie zmeny pravidiel skúšajú v menej sledovaných ligách/zápasoch a keď sa to osvedčí tak to ide ďalej.
178062 DebiQue napsal před 2 měsíci:
Kazdy hrac ma nejake ambicie, on vie "z ceho tezi", ale vie aj kam sa chcev kariere pohnut, a klasicky QB, hoc len backup bude mat iste dlhsiu karieru ako to, co hra teraz, a tiez lepsie zaplatenu... Viem si ho predstavit ako backupa Lamarovi ak RGIII odide...
178061 prop napsal před 2 měsíci:
Spíš nějaká vyjednávací strategie. Vážně to myšleno být snad nemůže.

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Larry Fitzgerald

Larry Fitzgerald

Tým: Cardinals (#11)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 2003


Larry Darnell Fitzgerald Jr. byl v roce 2004 během NFL draftu vybrán v 1. kole, jako 3. hráč celkově, týmem Arizona Cardinals. Od svého prvního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: AFC

Zkrácené označení American Football Conference, která spolu s NFC (National Football Conference) tvoří NFL (National Football League). AFC

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za březen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4980×
formic | off-line 4902×
Ježour | off-line 4527×
DebiQue | off-line 4426×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4