NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Novinky a aktuality Velikost textu

XFL: Week 1+2

sobota 22. února 2020, 18:00 Již dva hrací týdny tu s námi je nová profesionální soutěž s názvem XFL. Jaké jsou pocity a dojmy ze dvou víkendů? Dozvíte se, když budete číst dál…

XFL: Week 1+2

Celá liga má za sebou osm zápasů ve dvou po sobě jdoucích víkendech, a pokud jste četli úvodní článek, tak víte, že se každou sobotu a neděli hrají dva zápasy. Dobrou zprávou pro evropské fanoušky rozhodně zůstává i to, že minimálně první utkání se hrají v relativně dobrých časech (od 20:00 v sobotu a 21:00 v neděli). Navíc se hraje o něco rychleji než v NFL a do 3 hodin od kickoffu je vždy konec. Což je jednak dáno tím, že čas plyne jinak než ve slavnější sestře a také o dost kratší přestávkou. Ta v XFL vychází jen na nějakých deset minut, což je pro diváka rozhodně super záležitost. Dojdete si na záchod a skočíte pro další sklenici koly a druhý poločas začíná. Ovšem pro hráče to musí být poměrně stresující. Deset minut na přestávku je fakt málo.

XFL se rozhodně snaží zaujmout větší otevřeností pro diváky. Sidelina každého týmu má přiděleného svého reportéra, který chodí mezi hráče a ještě v průběhu zápasu s nimi natáčí interview. Z několika příkladů už vidíme, že tohle nebyl ten nejlepší nápad a já pevně věřím, že to alespoň nějakým způsobem omezí. Protože ptát se quarterbacka, jaké to je, když vás head coach po velmi neuspokojivém výkonu posadí na lavičku, podle mě není vůbec dobrý nápad.

Co ovšem přináší zmíněná otevřenost pozitivního jsou ofenzivní a někdy i defenzivní cally přímo ve vysílání TV. To mi přijde jako celkem zajímavá snaha, jak trochu zatraktivnit přenos. Dobrý také je fakt, že spolukomentátoři často rozebírají dané cally, takže i když víte o fotbalu naprosté prd, tak díky pánům z televize trochu tušíte, o co vlastně v následující hře půjde. 

Celý zápas plyne tak trochu hladčeji než v NFL až do chvíle, kdy se dostaneme do two minute warning. Naopak poslední dvě minuty každých poločasů jsou fakt zdlouhavé a nemyslím si, že by se tohle pravidlo mohlo ujmout i v dalších ligách.

Z osmi zápasů, které se zatím v XFL odehrály, jsem jich viděl pět. A samozřejmě se všude řeší a rozebírá i úroveň jednotlivých týmů. Mně osobně to zatím přijde opravdu dobré a kvalitní. Samozřejmě zde máme mnohem víc dropů, než na co jsme zvyklí z NFL, ale hráči se snaží a z trenérského hlediska jsou týmy na tom většinou velmi dobře. Já jsem za svou diváckou „kariéru“ viděl spoustu úrovní fotbalu. Opravdu velkou spoustu… samozřejmě od NFL až po českou sedmičkovou juniorku, přes kvalitní college, odpadní college, DIV-II college, highschool, německou a rakouskou ligu atd atd. Řekl bych, že XFL se pohybuje někde na hranici lepších univerzit, ovšem s tím dodatkem, že se zde hraje víc NFL styl. Univerzitní týmy totiž svou hru často zakládají na runech, kdežto v XFL se víc passuje. 

WEEK 1+2

Nebudu se asi snažit o nějaký podrobný report. Na to vše je ještě brzo a nemám zcela komplexní přehled o lize. Nicméně z dosavadních výsledků je jasné, že s poměrně vztyčenou hlavou si to napříč ligou kráčí týmy Houston Roughneck a DC Defenders. Ve fotbalových kruzích se říká, že Washington má konečně pořádný fotbalový tým. Mužstvo z hlavního města USA vede Cardale Jones, kterého si v roce 2016 vybrali ve čtvrtém kole Buffalo Bills. Ve dvou zápasech (proti Dragons a Guardians) si připsal 511 yardů, čtyři touchdowny a jeden interception a jeho QB rating je 115.1. Stránka pro football focus mu za dva zápasy udělila známku 90.1, což je nejlepší číslo mezi QB z celé ligy. 

Taktovku Houstonu Roughnecks drží quarterback Philip Walker, kterého v roce 2017 podepsali Indianapolis Colts jako nedraftovaného hráče. Do základní sestavy se však nikdy nedostal. V XFL je to ale jiná písnička a Walker předvádí velmi kvalitní výkony a táhne svůj tým k pozici nejlepšího mužstva soutěže. Ve dvou zápasech si připsal 442 yardů, sedm touchdownů a jeden interception. QB rating se zastavil na čísle 106,9 a PFF ho hodnotí známkou 75,5.

Třetím zajímavým quarterbackem je bezpochyby Jordan Ta'amu. Jeho St. Louis Battlehawks sice ve druhém kole podlehli silným Roughnecks, ale jen o čtyři body a zápas to byl opravdu napínavý a velmi vyrovnaný. Ta'amu je odchovancem univerzity Ole Miss, kde se stal starterem po Shea Pattersonovi a v roce 2019 byl podepsán Houstonem Texans. Ve dvou utkáních XFL zaznamenal Ta'amu 493 yardů, tři touchdowny a dva interceptiony. QB rating z toho vychází na 102.4 a PFF ho ohodnotili hned druhou nejvyšší známkou mezi quarterbacky, konkrétně 80,0.

Abych se nevěnoval jen quarterbackům, tak ještě přidám krátký odstaveček. Mezi running backy nikdo vyloženě nevyletěl raketovou rychlostí. Nicméně poměrně solidně hraje Cameron Artis-Payne z Dallaských Renegades. V jeho statistických kolonkách najdete 111 yardů ze sedmnácti běhových pokusů a PFF známku 90.1. Mezi receivery mě nejvíce zaujal celkem překvapivě TE Donald Parham také z Renegades, který zachytil celkem devět přihrávek pro 116 yardů a PFF ho ohodnotilo číslem 74.8.

No a teď i trocha kritiky. Landry Jones přicházel s nadějí, že bude jasnou hvězdou mezi ostatními quarterbacky. Dlouholetá opora za zády Bena Roethlisbergera, ale v prvních dvou zápasech nepředvedla vůbec nic, za co by byl hoden chvály. V prvním utkání totiž nenastoupil vůbec a v druhém byl jeho výkon poněkud neslaný nemastný. Proti relativně slabším Wildcats zaznamenal 305 yardů, jeden touchdown a dva interceptiony. PFF mu za to přisoudila známku 50,7, což opravdu není žádný zázrak.

Výsledky

xfl 12 results.png

WEEK 3

Samozřejmě nás čeká další porce zápasů. Dva v sobotu a dva v neděli. 

Sobota

20:00 Houston Roughnecks @ Tampa Bay Vipers
23:00 Dallas Renegades @ Seattle Dragons

Neděle

21:00 New York Guardinas @ St. Louis Battlehawks
0:00 DC Defenders @ LA Wildcats

xfl schedule.png

Nejzajímavějším utkáním z mého pohledu bude souboj mezi New York Guardians a St. Louis Battlehawks, který se uskuteční v neděli od 21:00 na půdě Battlehawks. A určitě za zmínku stojí i bitva mezi Roughnecks a Vipers, což by měl být duel mezi nejlepším a nejhorším týmem dosavadního průběhu XFL.

Zdroje: XFL.com, ESPN.com, PFF.com, wikipedia.org

Autor: Ondra Horák

Komentáře ke článku (celkem 17)

178294 formic napsal před měsícem:
nfl scouting combine schedule... 4 slova do googlu
178293 formic napsal před měsícem:
uvedomeni.. cit pro hru je dobrej priklad
178292 Razor 32 napsal před měsícem:
Off topic: Nevite nekdo jakej je jizdni rad "kombajnu"?

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Tom Brady

Tom Brady

Tým: Patriots (#12)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 1999


Brady byl během 2000 NFL draftu vybrán v 6. kole, jako 199. hráč celkově týmem, New England Patriots. Ve své dosud mimořádně úspěšné profesionální fotbalové… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: All-Pro Team

Tým, do kterého jsou podle názoru odborníků voleni nejlepší hráči na své pozici. All-Pro Team

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za duben 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4981×
formic | off-line 4903×
Ježour | off-line 4527×
DebiQue | on-line 4442×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4