NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Fauly a Penalty Velikost textu

Nejčastější obranné fauly

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Fauly, kterých se dopustí bránící tým (defense) se nejčastěji trestají tím, že útok (offense) získá určitý počet yardů (5, 10 nebo 15 yardů), záleží na tom, jakého konkrétního faulu se obrana dopustila. Za některé fauly je obrana potrestána tím, že útok získá automaticky první down (pokus).

Nejčastější obranné fauly Middle linebacker Brian Urlacher evidentě nesouhlasí s faulem odpískaným proti jeho týmu

PENALTA - 5 YARDŮ


OFFSIDE - obránce přesahuje jakoukoliv částí těla line of scrimmage v momentě, kdy je rozehrán míč.

ENCROACHMENT - obránce se dotkne (dojde k fyzickému kontaktu) útočícího hráče, ještě předtím, než je rozehrán míč.

NEUTRAL ZONE INFRACTION - těsně před tím než je rozehrán míč (snap), obránce (nejčastěji defenzivní lajmen) vběhne do neutrální zóny (místo mezi ofenzivní a defenzivni lajnou) a zaviní, že ofenzivní lajmen udělá false start (pohne se ještě před tím, než je rozehrán míč).

ILLEGAL SUBTITUTION, TOO MANY MEN ON THE FIELD - tým má dvanáct nebo více hráčů v huddle (kruh tvořený hráči týmu, v kterém se domlouvají nad taktikou pro následující hru) po dobu 3 – 5 sekund nebo dvanáct hráčů ve formaci předtím, než je rozehrán míč.

PENALTA - 10 YARDŮ


ILLEGAL BLOCK IN THE BACK
- blokující hráč atakuje (např. strčí) zezadu soupeře (vyjma hráče s míčem).

PENALTA  - 15 YARDU


HORSE - COLLAR TACKLE
- bránící hráč zastaví útočníka tím, že ho strhne k zemi za vnitřek ochranné vesty (shoulder pads).

PENALTA - AUTOMATICKÝ PRVNÍ DOWN

 

HOLDING - obránce drží útočícího hráče (vyjma hráče co má míč) a brání mu tak ve hře. Obrana je za holding potrestána pětiyardovou penalizací a automatickým prvním downem ve prospěch útoku.

GRASPING FACEMASK – zkráceně Facemask . Obránce chytí útočníka za ochranou masku (obvykle ho za ni stáhne k zemi). Za tento faul bude obrana potrestaná patnáctiyardovou penaltou a útok získá automaticky první down.

PASS INTERFERENCE - obránce (nejčastěji Cornerback) atakuje (zaviní fyzický kontakt) s útočníkem, nejčastěji Receiverem) a zabraní mu tak v chycení letící přihrávky.

Útočící tým bude rozehrávat první down v místě, kde k faulu došlo. Jestliže se obránce dopustil pass interference ve vlastní endzóně, bude útočící tým rozehrávat první down z 1 yardové hranice soupeře.

ROUGHING THE PASSER - obránce složí Quarterbacka poté, co hodil přihrávku.

Obránce může složit Quarterbacka na délku jednoho kroku poté, co odhodil míč. V takovém případě se nejedná o roughing the passer, ale o čistý zákrok.

Jestliže obránce udělá více než jeden krok (dva a více) a poté složí Quarterbacka, který už odhodil míč, jedná se o faul roughing the passer.

Neblokovaný Obránce, který zasáhne Quarterbacka do oblasti pod koleny se také dopustil roughing the passer.

Pokud bránící hráče zasáhne Qurterbacka do helmy (i v době kdy má v držení míč) jedná se též o faul roughing the passer.

Za tento faul je obrana potrestána patnáctiyardovou penaltou a automatickým první downem ve prospěch útočícího týmu.

ILLEGAL CONTACT - tohoto faulu se obránce (obvykle Cornerback) dopustí v případě, atakuje- li Receiviera, který se nachází více jak pětyardů za line of scrimmage.

Illegal contact je „odpískán“ v případě, že má Quartreback míč stále v držení a nachází se v pocketu. Za tento faul dostane obrana pětiyardovou penaltu a útok získá automatický první down.

Pokud Cornerback atakuje Receivera uvnitř pětiyardové hranice od line of scrimmage, nejedná se o faul, ale o čistý zákrok

ILLEGAL USE OF HANDS - Pokud bránící hráč strčí nebo vrazí roukou do helmy útočícího hráče dopustí se faulu Illegal Hands to the face. Obrana je za tento faul potrestána pětiyardovou penaltou a automatickým prvním downem ve prospěch útočícího týmu.

TRIPPING - obránce podrazí nohou útočníka. Bránící tým je za tento faul potrestán desetiyardovou penaltou a automatickým prvním downem ve prospěch útoku.

PERSONAL FAUL - bránící hráč napadne útočníka „zdravý ohrožujícím způsobem“.

Do této skupiny patří i faul roughing the passer viz. výše a unnecessary roughness - zbytečná hrubost). Například vyběhne-li útočník s míčem (ball carrier) do autu a obránce ho následně atakuje. Mezi Personal Faul se řadí mimo jíné i fauly Facemask a Roughing the Passer.

Bránící tým je za Personal faul potrestána patnáctiyardovou penaltou a automatickým prvním downem ve prospěch útočícího týmu.

Jestliže se obránce dopustí zvláště brutálního faulu, může rozhodčí sáhnout k výjimečnému trestu a vyloučí hráče ze hry (eject from the game).

UNSPORTSMANLIKE CONDUCT - hráč nebo trenér nesouhlasí s verdiktem rozhodčích a dá mu to „patřičně najevo“ (obvykle ho slovně, nebo neverbálně urazí.)

Pokud hráč urazí, zesměšní nebo jiným (bezkontaktním) způsobem napadne protihráče, jedná se též o unsportsmanlike conduct (nesportovní chování).

Bránící tým je za tento faul potrestán patnáctiyardovou penaltou a automatickým prvním downem ve prospěch útočícího týmu.

„Přehnané“ oslavování (nevhodné používání míče v různých potouchdownových oslavách) je také považováno za nesportovní chování.

Komentáře ke článku (celkem 5)

9240 Referee napsal před 102 měsíci:
Aktualizace pro NCAA: Illegal contact v NCAA neexistuje- pozor na to! :)
9239 Referee napsal před 102 měsíci:
Aktualizace pro NCAA (univerzitní, český fotbal) první tři uvedené fauly jsou u nás offside, do něj se schovají. Encroachment je v "sobotní" verzi :) špatné postavení útočníka při rozehrání.
Ad lou kubino- pokud úmyslně kontaktuješ útočníka (funguje to ale i obráceně) při pasové hře (míč je ve vzduchu, legální pas dopředu, přes line of scrimmage, nedotknutý) a získáš tím výhodu, jedná se o faul pass interference. U defenzivní verze tohoo faulu je toto jediná možnost, u ofenzívní varianty je to složitějsí...
6983 Jorge napsal před 104 měsíci:
lopu to dobre pochopil

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Randy Moss

Randy Moss

Tým: 49ers (#84)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 1999


Budoucí člen fotbalové síně slávy Randy Moss, započal svou profesionální fotbalovou kariéru v barvách Minnesoty Vikings, kteří si ho vybrali do svého týmu v 1.… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Deep Pass

Dlouhá přihrávka, která směřuje do hloubi soupeřova pole. Deep Pass

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4506×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4