NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Fauly a Penalty Velikost textu

Nejčastější útočné fauly

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Fauly, kterých se dopustí útok (offense) jsou nejčastěji trestány ztrátou určitého počtu yardů (5,10 a 15 yardů). Za některé fauly je útočící tým potrestán ztrátou downu (pokusu).

Nejčastější útočné fauly

PENALTA- 5 YARDŮ

FALSE START - útočící hráč (nejčastěji lineman), který zaujme svou pozici na line of scrimmage, se pohne ještě předtím, než je rozehrán míč.

DELAY OF GAME - útočící tým nestihne rozehrát míč v určeném čase.

ILLEGAL MOTION - pokud se útočící hráč, který je v pohybu (in motion) hne směrem dopředu (běží směrem k line of scrimmage) v době, kdy je rozehrán míč, dopustí se faulu Illegal Motion.

ILLEGAL SHIFT - více než jeden hráč je během rozehrání míče (snap) v pohybu (in motion) jedná se o faul Illegal Shift.

Útočící hráč není v pohybu (in motion), ale není na své pozici (not set) před rozehráním míče (snap).

Během doby, kdy se více než jeden hráč pohybovalo "ze strany na stranu" (shifting) nebylo všech jedenáct hráčů ve svém postavení (motionless)) po dobu minimálně jedné vteřiny, dopustil se útok faulu Illegal Shift.

ILLEGAL FORMATION - v každé útočné musí být 7 hráčů na line of scrimmage. Pokud útočící tým toto pravidlo poruší, jedná se o faul illegal formation.

INELIGIBLE RECEIVER DOWNFIELD – ineligible receiver (ofenzivní lajmeni, Tacklové, Centr a Guardi) jsou obvykle (viz. slovníček – eligible receivers) tzv. ineligible receivers, což znamená, že nemohou zachytit přihrávku od svého Quarterbacka. Tito hráči nesmějí překročit line of scrimmage (neutrální zóna mezi ofenzivní a defenzivní lajnou) předtím, než Quarterback hodí přihrávku, jinak se dopustí faulu Ineligible receiver downfield.

PENALTA - 10 YARDŮ

HOLDING - pokud útočící hráč drží bránícího hráč, dopustíse faulu holding (džení)

PASS INTERFERENCE - pokud útočící hráč (nejčastěji wide receiver) fyzicky atakuje obránce (nejčastěji Cornebacka např. ho odstrčí, nebo do něj vrazí) a zabrání mu tak v možnosti zachytit interception (přihrávku od soupeřova quarterbacka), a nebo nad ním díky tomu získá výhodu, dopustí se faulu pass interference.

TRIPPING - jestliže útočník podrazí nohou obránce.

ILLEGAL BLOCK IN THE BACK - když útočící hráč strčí (zablokuje) obránce do zad.

PENALTA - 15 YARDŮ

CHOP BLOCK - jestliže útočník zablokuje (fyzicky kontaktuje) obránce, který už je blokován jiným hráčem do oblasti pod koleny. Dopustí se faulu, zvaného chop block.

CLIPPING - když útočník zablokuje (zasáhne) útočícího hráče zezadu do oblasti pod koleny, dopustí se faulu Clipping.

(GRASPING) FACE MASK - Pokud útočník úmyslně chytne obránce za ochrannou masku, dopustí se faulu Facemask.

PERSONAL FAUL – útočící hráč napadne obránce „zdravý ohrožujícím způsobem“.

Do této skupiny patří i faul unnecessary roughness - zbytečná hrubost). Například útočící hráč napadne po odpískaní obránce. Jestliže se útočník dopustí zvláště brutálního faulu, může rozhodčí sáhnout k výjimečnému trestu a vyloučí hráče ze hry (eject from the game).

UNSPORTSMANLIKE CONDUCT - hráč nebo trenér nesouhlasí s verdiktem rozhodčích a dá mu to „patřičně najevo“ (obvykle ho slovně, nebo neverbálně urazí), nebo pokud hráč urazí, zesměšní, nebo jiným (bezkontaktním) způsobem napadne protihráče, jedná se též o unsportsman like conduct (nesportovní chování).

"Přehnané oslavování" (nevhodné používání míče v různých potouchdownových oslavách) je též považováno za nesportovní chování.

Útočící tým je za tento faul potrestán patnáctiyardovou penaltou.

Pokud se nějaký hráč dopustí této penalty dvakrát v zápase, je automaticky vyloučen ze hry.


PENALTA – LOSS OF DOWN (Ztráta pokusu)


INTENTIONAL GROUNDING - quarterback, který se nachází v pocketu („ochranná kapsa", kterou pro svého Quarterbacka vytváří svými těly jeho ofenzivní tacklové) ohodí míč, obvykle za účelem vyhnutí se sacku (sack může zaznamenat bránící tým v případě, že složí Quarterbacka ještě předtím, než stihne hodit míč), do míst, kde se nenachází žádný receiver a míč nepřeletí line of scrimmage.

Za tento faul je útok potrestán desetiyardou penalizací, nebo bude rozehrávat svůj další pokus (down) v místě, v kterém by byl qaurterback složen (sack) jesliže by se nedopustil Intentional Grounding - podle toho, která z těchto vzdáleností je delší od line of scrimage (je větším trestem pro útok) a ztrátou downu.

Jestliže se Quarterback dostane s míčem mimo pocket a následně odhodí míč, který přeletí line of scrimmage, nejedná se v takovém případě o intentional gounding, ale o nezkompletovanou přihrávku (incomplete pass), což není prohřešek proti pravidlům.


poznámka: Pokud se útočící tým dopustí jakéhokoliv faulu ve vlastní endzóně jedná se o Safety - bránící tým si připíše na své konto 2 body.

Čtěte o dalších faulech:

Komentáře ke článku (celkem 3)

9244 Referee napsal před 102 měsíci:
Delay of game pro útok může nastat i za situace že útok narychlo vystřídá, obrana na to musí mít čas zareagovat a byť reagovala aktivně a rychle, nestihla to před vypršením času. Toto je také faul útoku. Note: Obrana musí mít vždy čas zareagovat na střídání útoku.
9243 Referee napsal před 102 měsíci:
Ineligible man downfield. Ineligible je ten kdo je "omezen" čislem- 50-79 (těch musí být 5 každou hru) Většinou T-G-C-G-T a taky ten kdo je na LOS a přitom není krajní.
9242 Referee napsal před 102 měsíci:
Illegal formation- faul je mít 5 a více hráčů v backfieldu. Pokud útok hraje o desíti, nemusí mít na LOS 7 hráčů a přitom je formace plně legální.

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Julius Peppers

Julius Peppers

Tým: Bears (#90)
Pozice: Defensive End
Draft v roce: 2001


Julius Peppers byl v roce 2002 během NFL draftu vybrán v 1. kole, jako 2. hráč celkově, týmem Carolina Panthers. Peppers měl raketový vstup do světa profesionálního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Trade

Výměna hráčů mezi týmy. V NFL není zvykem, jako například ve fotbale, hráče kupovat. Trade

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4506×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4