NFL.cz > Redakce > Fauly a Penalty Velikost textu

Základní informace o faulech a penaltách

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Pokud se tým nebo hráč dopustí prohřešku proti pravidlům, rozhodčí vhodí do prostoru, kde se faul odehrál, žlutý praporek (tzv. penalty flag).
Občas se stane, že se tým dopustí během jedné play (hry) několika faulů najednou. V této situaci hodí rozhodčí do místa, kde došlo k porušení pravidel penalty flag. Na hřišti se tak ocitnou dvě a více penalty flags (žluté praporky, kterými dává rozhodčí najevo, že hra neproběhla podle pravidel).

Základní informace o faulech a penaltách Pokud se na hřišti objeví žlutý praporek, došlo během hry k porušení pravidel

Když si jeden rozhodčí všimne, že během hry došlo k několika faulům (např. dvou). V případě prvního faulu hodí penalty flag. V druhém případě (jestliže už u sebe nemá žádný penalty flag) hodí na hřiště čepici, kterou musí nosit každý rozhodčí jako povinnou součást své uniformy.

Jakmile je rozehraná hra ukončena (útočící hráč je složen obráncem, vběhne s míčem do autu, skóruje touchdown atd.) a na hřišti se objeví penalty flag, rozhodčí, který ho hodil, se jde poradit se svými kolegy o tom, který tým a kdo se jakého faulu dopustil. Následně se jde rozhodčí zeptat kapitána poškozeného týmu, jestli chce penaltu přijmout (accept) nebo ji odmítnout (decline). Pokud ji odmítne, bude se počítat výsledek zakončené play (hry).

V některých případech může být lepší pro poškozený tým penaltu odmítnout, jelikož výsledek samotné hry může znamenat zisk většího počtu yardů než trest za faul, kterého se dopustil soupeř.

Příklad: Bránící tým se během hry, kterou útok zakončí touchdownem dopustí držení (holding), za což by byl potrestán pětiyardovou penaltou. Pokud by útočící tým tuto penaltu přijal (accept) hra by se opakovala a touchdown by neplatil. Útočící tým tuto penaltu logicky odmítne (decline), což znamená, že se bude počítat konečný výsledek hry a touchdown (6 bodů) bude platit.

Závěrečný verdikt oznámí hlavní rozhodčí za pomocí gest a vysílačky týmům, trenérům a divákům.

V americké fotbale se penalty nesčítají.

Příklad: Obrana se dopustí během jedné hry dvou faulů offside (pětiyardová penalizace) roughing the passer (patnáctiyardová penalizace + automatický první down ve prospěch útoku). Obrana bude potrestána pouze za roughing the passer, jelikož trest za tento faul je vyšší než za offside.

V některých případech je faul „odpískán“ automaticky (poškozený tým nemá možnost volby jestli penaltu přijme nebo odmítne, penalta je automaticky přijata). Jedná se o fauly, které se udály ještě předtím, než byl rozehrán míč (např. false start).

Pokud se bránící tým dopustil faulu, který by „znamenal“ touchdown pro útočící tým, je uplatněné pravidlo half distance to the goal line (polovina vzdálenosti ke gólové lajně).

Příklad: Útočící tým se nachází na desetiyardové hranici soupeřovy poloviny. Bránící tým se dopustí faulu (např. tripping – podražení) za což je normálně penalizace 10 yardů. Rozhodčí v tomto případně podle pravidla half distance to the goal line (jelikož žádná penalta podle pravidel NFL nemůže týmu ,,darovat“ touchdown), položí míč na pětiyardovou lajnu, odkud bude útočící tým rozehrávat míč.

Jestliže se obrana dopustí faulu v době, kdy vypršel řádný hrací čas (na konci druhé čtvrtiny nebo na konci zápasu), má útočící tým obvykle možnost penaltu přijmout a předešlá hra se bude opakovat, i když časomíra bude ukazovat 00:00. Zápas bude ukončen až poté, co útočící tým zakončí poslední hru.

Pokud se během jedné hry dopustí jakéhokoliv faulu oba týmy (útok i obrana), žádný tým není potrestán, jelikož se fauly navzájem anulují (penalty is offset) a down (pokus) se opakuje.

Některých faulů se může dopustit útok i obrana (např. Holding, Pass Interference atd.).

Jestliže se útočící tým dopustí faulu ve své endzóně, jedná se tzv. safety. Bránící tým získá 2 body a míč. Jelikož po safety je tým, který se dopustil faulu nucen puntovat (odkopávat) míč ze své dvaceti yardové linie.

Komentáře ke článku (celkem 3)

9238 Referee napsal před 100 měsíci:
Je třeba dodat, že toto je verze pro diváky :) Často uvidíte situace řešené jinak neboť pravidla amerického fotbalu (NFL) mají snad 500 stran + dalších 500 stran výkladu. Tudíž když rozhodně rozhodčí jinak, věřte mu. Zná to lépe než vy :)
6683 Jikin napsal před 103 měsíci:
prostě paráda člověk najde odpovědi na své otázky..
5433 Rolo56 napsal před 103 měsíci:
Tak podľa týchto vecí sa učím hrať americký futbal poriadne :D

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Chris Johnson

Chris Johnson

Tým: Titans (#28)
Pozice: Running Back
Draft v roce: 2007


NFL kariéra v kostce Christopher Duan Johnson byl v roce 2008 během NFL draftu vybrán v 1. kole, jako 24. hráč celkově, týmem Tennessee Titans. … Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Two - Point Conversion

Two-point conversion je po extra pointu druhá možnost pro tým, který zrovna skóroval touchdown, přidat další body Two - Point Conversion

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červenec 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5017×
formic | off-line 4973×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4489×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4