NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Obranné formace Velikost textu

3-4 obrana

sobota 1. ledna 2011, 0:00 V Americkém fotbale se používají dvě základní obranné formace 4-3 a 3-4 obrana. Každá z nich má své silné a slabé stránky. Čísla v názvu formací označují počet defenzivních linemanů a linebackerů, kteří se v jednotlivé formaci nachází.V tomto článku, jak již napovídá jeho název si podrobně rozebereme 3-4 obranu.

3-4 obrana Modré čtverečky - postavení hráčů v obranné formaci 3-4

3-4 obrana je složena z tří Defenzivních linemanů (Nose Tackla a dvou Defenzivních Endů), čtyř Linebackerů (dvou Inside linebackerů a dvou Outside linebackerů) a čtyř Defenzivních backů (dvou Cornerbacků a dvou Safety).

Podstatu 3-4 obrany nejlépe vystihl Defenzivní End Oaklandu Raiders, Richard Seymour:

Pokud jste součástí týmu, který praktikuje 3-4 obranu. Musíte být velice nesobecký hráč. 3-4 obrana je designovaná tak, aby všechnu smetanu slízli linebackeři, zbytek týmu a zvláště pak defenzivní lajna, odváděli černou práci. Pokud jediné na co vám zaleží je kolik sacků a tacklů jste zaznamenali, pak 3-4 obrana není pro Vás.

Úloha jednotlivých hráčů v 3-4 obraně


DEFENZIVNÍ LAJNA

defenzivní lajna.png

V 3-4 obraně se nacházejí tři Defenzivní linemani (Nose Tackl a dva Defenzivní Endi).

Nose Tackl (NT) – je největší a nejsilnější hráč obrany. Díky svým rozměrům se podobá spíše medvědovi než lidské osobě. Jeho váha se pohybuje kolem 150 kilogramů, výška kolem 190 centimetrů. Nose Tackl je základním stavebním kamenem 3-4 obrany.

NT se nachází uprostřed defenzivní lajny naproti soupeřově Centrovi. Úkolem Nose Tackla je (během pasové i běhové hry) „odblokovat“ dva Ofenzivní Linemany (Centra a Guarda) tak, aby jeho spoluhráči (nejčastěji Linebackeři) mohli zastavit Running Backa nebo atakovat Quarterbacka.

Defenzivní Endi (DE) – se nacházejí na krajích ofenzivní lajny. Defenzivní Endi v 3-4 obraně jsou obvykle větší a silnější než 4-3 Defenzivní endi, jelikož se často svádějí souboje s dvěma Ofenzivními linemany (Tacklem a Guardem). Defenzivní Endi se obvykle snaží „přehrát“ Ofenzivní linemy a zastavit Running Backa, případně složit Quarterbacka. Nicméně primárním úkolem 3-4 Defenzivních endů je „odblokovat“ Ofenzivní linemany takovým způsobem, aby jejich spoluhráči (nejčastěji Linebackeři) mohli zastavit Running Backa nebo atakovat Quarterbacka.

LINEBACKEŘI

linebackers.png

3-4 obraně se nacházejí čtyři linebackeři (dva Inside linebackeři a dva Outside linebackeři). Linebackeři jsou srdcem 3-4 obrany. Ůkoly linebackerů se liší v závislosti na obrané taktice, kterou preferují jednotlivé týmy.

Inside linebackeří (ILB) – se nacházejí pár yardů za defenzivní lajnou uprostřed hřiště. Inside linebackeři bývají nejatletičtější hráči obrany. Musí být dostatečně silní na to, aby se zbavili blokaře a zastavili Running Backa a dostatečně rychlý na to, aby se dostali do prostoru (zone coverage), který mají bránit nebo atakovali (pass rush) Quarterbacka a pokusili se ho složit ještě před tím, než stihne hodit přihrávku (sack), nebo na něj minimálně vytvořili takový tlak (blitz), aby neměl dostatek času a klidu k nalezení volného spoluhráče.

Outside linebackeří (OLB) - se obvykle nacházejí blíže k linne of scrimmage, než Inside linebackeři, přibližně naproti Ofenzivním Tacklům. Outside linebackeři bývají menší a rychlejší než Inside linebackeři. Jejich primárním úkolem je atakovat (pass rush) Quartrebacka ještě před tím, než stihne hodit přihrávku (sack) nebo na něj minimálně vytvořit takový tlak (blitz), aby neměl dostatek času a klidu k nalezení volného spoluhráče. V některých případe je úkolem OLB hlídat určený prostor (zone coverage). V běhové hře (running game) je jejich úkolem zastavit Running Backa.

SECONDARY

secondary.png

Secondary v 3-4 obraně je složena ze čtyř Defenzivních backů (dvou Cornerbacků, Strong safetyho a Free safetyho).

Cornerbaci (CB) – Cornerbaci jsou nejrychlejší hráči obrany, nacházejí se přibližně na úrovni obou koncích line of scrimmage naproti soupeřovým Wide receiverům.

Během běhové hry (running game) je úkolem CB pomoci spoluhráčům zastavit Running Backa.

Během pasové hry (passing game) je úkolem CB ubránit soupeřovy Wide receivery (WR) a znemožnit jim zachycení přihrávky. Způsob, kterým Cornerbaci brání Wide receivery se liší v závislosti na obrané strategii (pass coverage), kterou zvolí defenzivní koordinátor.

V zónové obraně (zone coverage) je úkolem Cornerbacků bránit určený prostor na hřišti. Jestliže protihráč vstoupí do tohoto prostoru je úkolem CB ubránit ho, jakmile protihráč tento prostor opustí Cornerback ho "přenechá" jinému obránci a nadále se hlidá určenou zónu.

V osobní obraně (man coverage) je úkolem Cornerbacků ubránit určeného Wide receivera. Během osobni obrany v některých případech používa Cornerback speciální techniku „Bump and run.“ Cornerback se snaží blokovat Receivera už na line of scrimmage a nepustit ho tak do určené routy (prostoru kam si má WR naběhnout). Pokud se mu to podaří, Receiver se nedostane do své routy včas. Quarterback (za předpokladu, že jsou i jeho další spoluhráči pokryti bránícími hráči) nemůže hodit přihrávku a obrana má velkou šanci zaznamenat sack (složit Quarterbacka ještě před tím než hodí přihrávku). Tato technika se může používat pouze v pěti yardové vzdálenosti od line of srimmage, jestliže by CB atakoval Receivera za touto hranicí, jednalo by se o faul!

V některých situacích má CB za úkol pokusit se o blitz – složit Quarterbacka ještě před tím, než stihne hodit přihrávku (tzv. sack), nebo na něj minimálně vytvořit takový tlak, aby neměl dostatek času a klidu k hození přihrávky.

Strong Safety (SS) – Strong Safety se nachází 5-7 yardů za line of scrimmage na stejné straně hřiště, jako soupeřův Tight End, zjednodušeně řečeno na straně, na které se nachází více hráčů útoku - strongside (silná strana hřiště).

Během běhové hry (running game) se SS využívá jako „pomocní síla“ k zastavení běhu. V tomto případě se Strong Safety přesune blíže k line of scrimmage a pomůže zastavit svým spoluhráčům soupeřova Running Backa.

Během pasové obrany (passing defense) se úkoly SS liší v závislosti na obranné strategii (pass coverage), kterou zvolí defenzivní koordinátor. V zónové obraně (zone coverage) je jeho úkolem bránit určený prostor. Například v tzv. Cover 2 (jedna z nejužívanějších taktik zónové obrany) si Strong Safety a Free Safety rozdělí hřiště přibližně v místě 10-15 yardů za line of scrimmage na polovinu. Strong safety v tomto případě brání silnou stranu hřiště (obvykle pravou stranu)

V osobní obraně (man defense) má SS obvykle za úkol bránit Tigh Enda, Running Backa nebo Full Backa.

V některých situacích má CB za úkol pokusit se o blitz – složit Quarterbacka ještě před tím, než stihne hodit přihrávku (tzv. sack) nebo na něj minimálně vytvořit takový tlak, aby neměl dostatek času a klidu k hození přihrávky.

Free Safety (FS) – bývá o něco menší a rychlejší než Strong Safety. FS je posledním hráčem obrany, obvykle se nachází 10-15 yardů za linne of scrimmage.

Během běhové hry (running game) je úkolem FS pomoci spoluhráčům zastavit Running Backa.

Během pasové hry (passing game) se úkoly SS liší v závislosti na obrané strategii (pass coverage), kterou zvolí defenzivní koordinátor.

V zónové obraně (zone coverage) je jeho úkolem bránit určený prostor.

V osobní obraně (man defense) je nejčastějším úkolem FS pomoci Cornerbackovi zdvojit Rceivera, na kterého letí přihrávka. Této obranné technice se říká „help over the top“. V některých situacích má Free safety za úkol pokusit se o blitz – složit Quarterbacka ještě před tím, než stihne hodit přihrávku (tzv. sack) nebo na něj minimálně vytvořit takový tlak, aby neměl dostatek času a klidu k hození přihrávky.

Shrnutí 3-4 obrany

Klíčem úspěchu 3-4 obrany jsou silní a dominantní Defenzivní Linemani, zvláště pak Nose Tackle, který musí být schopen „blokovat“ dva Ofenzivní linemany a umožnit tak Linebackerům zastavit Running Backa, nebo atakovat Quarterbacka.

Největší výhodou 3-4 obrany je její „nečitelnost.“ Quarterback si nikdy nemůže být jistý, který ze čtyř linebackerů (případně i jiných hráčů obrany) se pokusí o blitz (složit Quarterbacka ještě před tím než stihne hodit přihrávku, nebo na něj vytvořili takový tlak, aby němel dostek času k hození přihrávky na volného spoluhráče).


V následujícím videu můžete vidět, jak vypadá 3-4 obrana v praxi


Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Drew Brees

Drew Brees

Tým: Saints (#9)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2000


NFL kariéra v kostce Drew Brees byl během NFL draftu v roce 2001 v 2. kole, jako 32 hráč celkově, vybrán týmem San Diego Chargers. Nejlepší sezónu v… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: No Huddle Ofense

Tento speciální styl útoku (známý také jako Hurry-up offense) většina týmů často používá před koncem zápasu (př. Jako two-minute drill) za účelem ušetření… No Huddle Ofense

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4506×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4